Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Ioannina/Zagoria - a fost cineva?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
irinaalexandraelena

irinaalexandraelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.07.2009
Buna,

Am inteles ca merita vazuta si as vrea sa merg la sfarsitul lui septembrie in Grecia in zona Ioannina - Zagoria cu plecare din Salonic , dar din pacate nu gasesc prea multe informatii pe forumuri. A fost cineva in zona? Ma intereseaza orice fel de informatii de la cineva care a fost la fata locului (cazare, restaurante, trasee, locuri de de vazut, etc.). Voi avea 5 zile pline la dispozitie si probabil inca una pentru Salonic.

Multumesc!

#2
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postirinaalexandraelena, on 6th August 2010, 18:07, said:

Ok, e mai putin relevant cand merg. Un raspuns avizat are cineva, cu info cat de cat detaliate? :)

Salutare !

Am postat la topicul "Parga", pag.1, mesajul #13, câteva detalii despre excursia din Epir de anul ăsta.
Pe 5 și 9 mai am fost la Ioannina și pe 10 mai în Zagoria.
Ca să sintetizez și să nu-ți împui capul, avem așa:

Miercuri, 5 mai Am făcut un tur de forță care s-a dovedit viabil, având în vedere cazarea. Să presupunem că stai în Ioannina. Am început cu Dodona (cel mai vechi sanctuar din Grecia - ieși în autostradă spre Igoumenitsa, treci un tunel și apare imediat indicatorul), am continuat cu muzeul Vrelis (interesant pt. cei ce vor să cunoască mai bine personajele importante grecilor - muzeu cu figuri și scene sculptate în ceară - cam 12km sud de Ioannina, pe drumul spre Arta).
Apoi am urcat sus, în Frourio (fortăreață), unde am văzut muzeul municipal - multe bijuterii și obiecte prețioase din zonă - situat în moscheea Aslan, din colțul de nord, apoi muzeul bizantin, mormântul lui Ali Pașa, moscheea Fetyhe și tezaurul - toate grupate în incinta de est a fortăreței.
Am coborât, am luat vaporașul până pe nissi, unde am mâncat. Apoi am vizitat biserica Agios Pandeleimonas din centru, după care ne-am dus până la mânăstirea Agios Pandeleimonas unde am vizitat muzeul Ali Pașa - inclusiv camera unde se văd în podea urmele gloanțelor cu care a fost împușcat. La sfârșit am luat vaporașul înapoi (noi ne-am recuperat mașina din parcare - 4eur/zi - și ne-am întors la cazare - încă 2ore până la Ammoudia, lângă Parga).

Duminică, 9 mai A fost o zi lejeră, mai precis o jumătate de zi. Astfel, am vizitat întâi muzeul arheologic (piața 25 martiou) - are o colecție interesantă de monede și multe artefacte de la Dodona, apoi muzeul de artă populară (Laografiko mousio - str. Mihail Angelou, 42) - plin de bijuterii din aur și argint și costume. După care ne-am dus la peștera Perama (satul Perama fiind în nordul lacului Ioannina (sau Pamvotis).

Luni, 10 mai Am fost toată ziua în Zagoria. După 26km de la Ioannina (după satul Metamorfossi) am ieșit din șoseaua spre Konitsa în dreapta către Vitsa, Monodendri și Tsepelovon. Am luat-o întâi spre Tsepelovon și la un pod ne-am oprit să vedem podul de piatră Kokorou de alături, apoi am făcut o deviere până la Kipoi și înapoi ca să vedem podul cu trei arce și am mai văzut încă două simple (fiecare obiectiv e semnalizat pe șosea cu o tablă maro pe care scrie cu galben). Am urcat până în satul Tsepelovon - superb drumul și satul, apoi ne-am întors la intersecție și am apucat spre Vitsa și Monodendri.
Am trecut glonț prin Monodendri și am continuat urcarea pe asfalt proaspăt. Peisajul devine calcaros, apoi, cam la 7km de Monodendri, drumul se termină brusc și începe o potecă ce duce pe ... marginea prăpastiei. Grecii se laudă că este cel mai adânc canion din lume, are 950m adâncime și doar 1,1km între maluri. Este CANIONUL VIKOS. Paradisul absolut !
Apoi am revenit în Monodendri, am mers 600m la Agia Paraskevi - în alt punct de belvedere asupra canionului, ne-am întors și am mâncat.
Următorul obiectiv - satul Vikos, cu canionul văzut din aval, având drept în față masivul stâncos Timfi. Alt paradis.
Am coborât, am trecut râul și am încheiat ziua la Megalo și Mikro Papigo, 2 sate pitorești de unde creasta stâncoasă (cu vârfuri zvelte, golașe, din piatră, pe care cade soarele la asfințit) se vede sublim !

Listează - ți harta zonei de pe google-maps (așa am făcut și eu), mai caută pe net, mai documentează - te și te descurci.
Din păcate pozele încă le am în format mare, nici nu știu dacă se uploadează.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 26 August 2010 - 02:00.


#3
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 26th August 2010, 02:58, said:

Luni, 10 mai Am fost toată ziua în Zagoria. După 26km de la Ioannina (după satul Metamorfossi) am ieșit din șoseaua spre Konitsa în dreapta către Vitsa, Monodendri și Tsepelovon. Am luat-o întâi spre Tsepelovon și la un pod ne-am oprit să vedem podul de piatră Kokorou de alături, apoi am făcut o deviere până la Kipoi și înapoi ca să vedem podul cu trei arce și am mai văzut încă două simple (fiecare obiectiv e semnalizat pe șosea cu o tablă maro pe care scrie cu galben). Am urcat până în satul Tsepelovon - superb drumul și satul, apoi ne-am întors la intersecție și am apucat spre Vitsa și Monodendri.
Am trecut glonț prin Monodendri și am continuat urcarea pe asfalt proaspăt. Peisajul devine calcaros, apoi, cam la 7km de Monodendri, drumul se termină brusc și începe o potecă ce duce pe ... marginea prăpastiei. Grecii se laudă că este cel mai adânc canion din lume, are 950m adâncime și doar 1,1km între maluri. Este CANIONUL VIKOS. Paradisul absolut !
Apoi am revenit în Monodendri, am mers 600m la Agia Paraskevi - în alt punct de belvedere asupra canionului, ne-am întors și am mâncat ...

Salutare !

Pun poze din prima parte a excursiei din Zagoria:

  1-2. podul Kokkoru;
  3. podul Milou (cu 3 arce) - în drum spre Kipoi;
  4. podul Kontodimou&Lazarioi peste Vikaki, lângă Kipoi;
  5-7. Tsepelovon;
  8. harta regiunii;
  9. canionul Vikos văzut din balconul de la Oxia (vedere spre amonte);
10. canionul Vikos văzut din balconul de la Oxia (vedere spre aval);
11-12. Monodendri;
13-15. Agia Paraskevi (în Monodendri)
16. panoul cu Guinness book (mea culpa, sunt doar 900m, eu reținusem 950).

Sănătate și toate cele bune !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 10 November 2010 - 22:21.


#4
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 26th August 2010, 02:58, said:

... Următorul obiectiv - satul Vikos, cu canionul văzut din aval, având drept în față masivul stâncos Timfi. Alt paradis.
Am coborât, am trecut râul și am încheiat ziua la Megalo și Mikro Papigo, 2 sate pitorești de unde creasta stâncoasă (cu vârfuri zvelte, golașe, din piatră, pe care cade soarele la asfințit) se vede sublim !

Salutare !

Iată și poze din partea a 2-a a zilei:

  1. mergând spre satul Vikos (în stânga e șoseaua ce urcă spre satele gemene Papigko) - se văd și cele 3 sate - cuibărite în verdeață;
  2-4. masivul Astraka (face parte din masivul Timfi) și canionul Vikos văzute din satul Vikos;
  5. canionul și satul Vikos văzute de pe șosea;
  6. Timfi și Astraka văzute din șosea (în extremitatea stângă a crestei - vârful Timfi - 2497m);
  7-8. Astraka și Timfi văzute din satul Megalo Papigko;
  9-10. Astraka văzut din satul Micro Papigko;
11-12. biserica Taxiarhou (în satul Micro Papigko).

Sănătate și tcb !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 10 November 2010 - 23:38.


#5
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View PostOvidiuNS, on 10th November 2010, 23:19, said:

Salutare !


Sănătate și toate cele bune !


Superba zona, si noi am luat-o in calcul pentru anii viitori. Parca Grecia mai putin vazuta este mai frumoasa, mai spectaculoasa! Am vazut ca sunt multe locuri deosebit de frumoase, e pacat ca nu avem atat de mult timp, si timp......... :confuzzled: sa putem vedea toata partea continentala a greciei.

#6
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdanielaionela, on 11th November 2010, 10:17, said:

Superba zona, si noi am luat-o in calcul pentru anii viitori. Parca Grecia mai putin vazuta este mai frumoasa, mai spectaculoasa!

Salutare !

Din păcate mulți merg către plajele din Corfu sau Lefkada și trec pe lângă niște locuri minunate fără a opri. Probabil că nu știu de ele.
Eu am fost special să văd locurile astea. O să mai pun și alte poze, după ce mă întorc din week-end, poate vor fi unii ce se vor informa urmărind topicul.
Zona se pretează excelent ca loc de pauză către/de la plajele din vestul Greciei.

Sănătate și tcb !

#7
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Așa cum am promis, mai vin cu niște poze.
Încep cu poze de la Dodona antică (cel mai vechi oracol din Grecia antică) - primele 6 poze, iar următoarele 6 sunt de la muzeul Pavlos Vrellis (cel care în 1983, la vârsta de 60 de ani a cumpărat 7 hectare de teren stâncos la 12km sud de Ioannina, l-a amenajat, a construit o clădire în stilul zonei și a creat 36 de diorame cu copiile exacte din ceară ale unor personaje dragi grecilor, pe care le observi mergând pe un traseu întunecos amenajat pe 2 etaje în clădire).

Sănătate și tcb !

Attached Files



#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 26th August 2010, 01:58, said:

Miercuri, 5 mai ...
Apoi am urcat sus, în Frourio (fortăreață), unde am văzut muzeul municipal - multe bijuterii și obiecte prețioase din zonă - situat în moscheea Aslan, din colțul de nord ...

Salutare, în sfârșit !

Mă chinui de 6 zile să mai pun niște poze și în sfârșit acum văd că merge.
Din păcate vremea a fost noroasă toată ziua, așa că pozele nu au ieșit cum mi-aș fi dorit. Le pun totuși, pentru informare.

Așadar:
  1-5. străzi din Ioaninna (la baza fortăreței, aproape de lac);
  6-9. în interiorul fortăreței;
10. moscheea Aslan - în colțul de nord al fortăreței (înăuntru se află muzeul municipal);
11. insula (Nissi) văzută de sus, de lângă moscheea Aslan;
12. vedere spre nord-est de lângă moscheea Aslan;
13-20. muzeul municipal.

Sănătate și tcb !

Attached Files



#9
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Din păcate văd că pozele nu se uploadează. Am reușit una singură, harta Ioaninnei, scanată de mine din ghidul Mic...lin. Celelalte au dimensiuni un pic mai mari.
Revin cu restul pozelor din Frourio când va merge mai bine uploadarea.

Sănătate și tcb !

Attached Files



#10
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 26th August 2010, 01:58, said:

apoi muzeul bizantin, mormântul lui Ali Pașa, moscheea Fetyhe și tezaurul - toate grupate în incinta de est a fortăreței.

Salutare !
Profit de faptul că merge uploadarea și urc pozele alese din ce am fotografiat în incinta interioară a cetății Ioaninna.

  1. intrarea în incinta de est (se vede prin poartă cafeneaua și moscheea Fetihe;
  2. cafeneaua amenajată într-o construcție din timpul lui Ali-Pașa;
  3. moscheea Fetihe - interior;
  4. moscheea Fetihe și "cușca" metalică ce protejează mormântul lui Ali-Pașa;
  5. mormântul lui Ali-Pașa (Leul din Ioaninna) - prin grilaj se vede clădirea muzeului bizantin;
  6. moscheea Fetihe, mormântul lui Ali-Pașa și aripa nord-estică a muzeului bizantin;
  7. muzeul bizantin;
  8-13. muzeul bizantin - interior;
14. ruinele seraiului lui Ali-Pașa - în fundal se vede orașul nou Ioaninna (vedere spre vest);
15. ruinele seraiului și clădirea tezaurului;
16-20. tezaurul - interior.

Sănătate și tcb !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 03 December 2010 - 23:11.


#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 26th August 2010, 02:58, said:

... am luat vaporașul până pe nissi, unde am mâncat. Apoi am vizitat biserica Agios Pandeleimonas din centru, după care ne-am dus până la mânăstirea Agios Pandeleimonas unde am vizitat muzeul Ali Pașa - inclusiv camera unde se văd în podea urmele gloanțelor cu care a fost împușcat. La sfârșit am luat vaporașul înapoi ... și ne-am întors la cazare ...

Cu întârziere revin pe acest topic pentru a completa cu poze informațiile din rezumatul făcut în mesajul #2.

Poze:
  1. locul de plecare a vaporașelor spre Nissi (chiar la baza fortăreței, în partea de NV);
  2. moscheea Aslan (muzeul municipal) văzută de pe vas;
  3. moscheea Fetyhe și muzeul bizantin văzute de pe vas;
  4. case pe insulă;
  5. locul de acostare a vaporașelor pe insulă (pe partea de nord a insulei);
  6-7. imagini de pe cheiul de acostare de pe insulă;
  8-9. biserica Agios Pandeleimonas - aflată în drumul spre Moni Ag. Pandeleimonas;
10-13. Moni Agios Pandeleimonas;
12. o cameră din muzeul Ali Pașa;
13. găurile din podeaua unei camere - chipurile găuri lăsate de cele 7 gloanțe ce l-au ucis pe Ali Pașa (o fi adevărat, grecii așa susțin);
14-16. magazine de suveniruri pe insulă.

Sănătate și tcb !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 13 March 2011 - 03:49.


#12
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View PostOvidiuNS, on 13th March 2011, 03:44, said:

Cu întârziere revin pe acest topic pentru a completa cu poze informațiile din rezumatul făcut în mesajul #2.


Sănătate și tcb !
    Salutari,
    Felicitari pentru pozele si impresiile postate,m ati impresionat cu locurile vizitate si "vazute", locuri extraordinare,adevarate monumente istorice si ale naturii ,care poate caracterizeaza cel mai bine Grecia ,pe langa plajele si marile pe care le are, dealtfel si acestea extraordinare.Ne am insusit sfatul tau si in vara la intoarcerea din Lefkada cu siguranta ne vom face timp pentru a "vedea"si noi "ruinele ,daramaturile si vechiturile"din Ioannina,Zagoria si chiar Arta.
     Pa,pa!!!

#13
KrisztinaS

KrisztinaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.07.2009

View PostOvidiuNS, on 3rd December 2010, 00:46, said:

Salutare !

Din păcate văd că pozele nu se uploadează. Am reușit una singură, harta Ioaninnei, scanată de mine din ghidul Mic...lin. Celelalte au dimensiuni un pic mai mari.
Revin cu restul pozelor din Frourio când va merge mai bine uploadarea.

Sănătate și tcb !

Multumim pentru toate aceste informatii. Pozele sunt foarte frumoase. Poti sa ne dai si cateva informatii despre cazare? Ati avut rezervare facuta din tara sau ati cautat ceva la fata locului?

#14
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostKrisztinaS, on 15th March 2011, 14:29, said:

Poti sa ne dai si cateva informatii despre cazare? Ati avut rezervare facuta din tara sau ati cautat ceva la fata locului?
Salutare !

Primul post despre întreaga excursie a fost aici, iar detaliile legate de Ioannina și Zagoria le găsești pe acest topic, începând cu postul #2.

Ideea unei excursii în Ioannina și împrejurimi mi-a venit studiind ghidul verde (Mic--lin) despre Grecia. Așa că am căutat cazare în zonă. Mai făcusem rezervări pt. cazare în Grecia pe booking.com, așa că am procedat la fel. Însă cazarea în Ioannina nu mă satisfăcea ca preț, așa că am căutat și la Parga. Booking.com a căutat automat cazare pe o rază de câțiva km și așa am ajuns să stau la hotelul Ammos Bay din Ammoudia. N-am regretat.
Pt. mine, cazarea la Parga sau cazarea la Ioannina erau similare (ai văzut ce voiam să vizitez), însă pentru cineva care vine din Corfu sau Lefkada, e mai bine situată Ioannina (e pe drumul spre România și e mai aproape de România decât Parga).
Aseară am făcut un test pe booking.com (am căutat o noapte de cazare în Ioannina pt. data de 25/26 iunie 2011), iar rezultatul a fost surprinzător: mult mai multe hoteluri (față de 2010) și cu prețuri bune.
Nu îmi place să mă cazez undeva fără rezervare. Mi se pare aiurea să pierd timpul căutând cazare la fața locului.

View Postspaily, on 14th March 2011, 22:15, said:

in vara la intoarcerea din Lefkada cu siguranta ne vom face timp pentru a "vedea"si noi "ruinele ,daramaturile si vechiturile"din Ioannina,Zagoria si chiar Arta.
Mă bucur că v-am impresionat. Eu am dorit doar să se știe pe lângă ce locuri se trece în graba spre locul de vacanță sau spre casă. Felicitări vouă că ați decis să vă opriți !
Mai am de postat despre 2 muzee din Ioannina și despre peștera Perama, o altă minunăție a Greciei.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 15 March 2011 - 18:03.


#15
KrisztinaS

KrisztinaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.07.2009
[quote name='OvidiuNS' date='15th March 2011, 17:58' post='9608900']
Salutare !

Primul post despre întreaga excursie a fost [url="http://forum.softpedia.com/index.php?s=&showtopic=666101&view=findpost&p=8497512"]aici[/url], iar detaliile legate de Ioannina și Zagoria le găsești pe acest topic, începând cu postul #2.

Multam fain!
Nici noua nu ne place sa pierdem timpul cu cautat cazare la fata locului asa ca preferam sa avem facute rezervarile din tara. Noi o sa plecam in Corfu spre sfarsitul lunii august si avand in vedere ca intrarea este luni ne gandeam sa plecam de sambata de acasa si sa poposim 2 zile la Ioannina. Mi-au placut foarte mult pozele puse de tine si ne incanta ideea catorva zile mai la munte. Astept cu nerabdare pozele si postul despre peștera Perama.
Am cautat si eu pe booking.com dar mi s-a parut ca sunt cam mari preturile la Ioannina (fata de Meteora) si ma gandeam ca poate exista vre-un site local cu preturi mai bune.

#16
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 26th August 2010, 02:58, said:

Duminică, 9 mai ... am vizitat întâi muzeul arheologic (piața 25 martiou) - are o colecție interesantă de monede și multe artefacte de la Dodona ...
Salutare !

Mai întâi am parcat (gratuit) pe strada Angelou Michail (strada cu muzeul laografic), foarte aproape de stadion. Apoi ne-am dus în piața 25 martie la muzeul arheologic.
Muzeul e amenajat modern, explicațiile sunt în greacă și engleză și sunt expuse multe artefacte decoperite în Epir. O zonă specială e destinată obiectelor găsite în situl de la Dodona. Acolo, în sanctuar, exista un stejar considerat sfânt. Cei ce vizitau oracolul lăsau sub copac rugămințile și întrebările lor, legate de diverse probleme. Vizitatorii erau fie simple persoane, fie diverși reprezentanți ai diferitelor obști sau chiar orașe. Chiar și Alexandru Macedon a vizitat oracolul. Mi s-a părut interesant că cetățenii își scriau (încrustau) problemele pe bucăți de piele, iar unele din acestea s-au păstrat (mai bine de 3000 de ani) și sunt expuse pe un panou în muzeu (pozele 7 și 8), alături de diverse ofrande aduse drept mulțumire (poza 6).
Muzeul mai expune și o valoroasă colecție de monede din aur, argint și bronz.

Sănătate și tcb !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 18 March 2011 - 03:11.


#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 26th August 2010, 02:58, said:

... Duminică, 9 mai ... muzeul de artă populară (Laografiko mousio - str. Mihail Angelou, 42) - plin de bijuterii din aur și argint și costume ...
Salutare !

Mai jos am pus poze din muzeul etnografic Kostas Frontzos din Ioannina. L-am vizitat după muzeul arheologic întrucât se închidea mai târziu. Apoi am recuperat mașina și ne-am îndreptat spre peștera Perama.

Sănătate și tcb !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 24 March 2011 - 00:01.


#18
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,742
  • Înscris: 26.08.2008
Multumim pentru bunavointa si efort!
Impresionant totul: si gesturile voastre si "materialul"!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate