Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cel mai performant smartphone Android

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
tfbogdan

tfbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 22.04.2009
A venit momentul sa cam scap de batranelu' HTC s620 si ma gandeam sa trec pe Android.

Problema e ca ma atrage in mod deosebit HTC HD2,si cu toate ca HTC Desire seamana foarte mult ca specificatii cu HD2,ii lipseste marimea ecranului.O alta varianta ar fi EVO 4G,dar,din pacate,nu e disponibil in Romania si nu se stie cand va fi.

Ce variante ar mai fi?(HD2 cu ROM personalizat Android nu intra in discutie,vreau sa vina cu Android de la mama lui)

Se cere:

-Display mare(> 4 ")
-GPS(neaparat)
-Procesor 1 ghz
- > 512 RAM
-Touchscreen capacitiv

Ce nu e necesar,dar nu ar fi un minus oricum:

-Camera foto foarte performanta(pentru asta exista aparatele specializate)
-Retele de socializare si alte prostii de genu..pentru asta am PC.

Restul caracteristicilor nu conteaza oricum,doar cele 5 cerinte trebuie sa le indeplineasca.

#2
phillipgheorghe

phillipgheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.02.2007
Din start as inlatura varianta cu HD 2 cu toate ca te vad cumva fidel HTC ului,am avut si l-am vandut la scurt timp dezamagit.Evo 4 e ok dar are din punctul meu de vedere are doua minusuri:bateria si ecranul TFT care probabul are legatura cu bateria,de grosime nu zic nimic acesta nefiind un aspect neparat tehnic.Io am fost si voi fii mini fan Apple,am avut iPhoane nici nu le mai stiu numarul si probabil ca as fii trecut pe iPhone 4 daca nu as fii descoperit Samsung Galaxy S pe care il si detin acum.E un tel excelent din cateva puncte de vedere : - Ecranul e un mare plus 4 inci Super Amoled facand o mica comparatie intre iPhone si HD2 la ecran marimea asta m se pare ideala fiind una intermediara. -Bateria tine in comparatie cu HD 2 sau Evo 4 care au un handicap la capitolul asta,personal sunt multumit de bateria lui Galaxy ma tine suficient de mult incat sa nu ma deranjeze la capitolul asta,si ca sa fiu obiectiv totusi cea mai buna baterie pe smartphone o detine iPhone 4 la ora actuala fara tagada. -Android fara de care acest tel era doar o impachetare reusita de hardware si atat -Market pentru ca si cei de la Google au inteles fenomenul app de unde preferential poti descarca aplicatii care iti folosesc cumva ca o extensie a sistemului de operare..nemaivorbind de placerea vizitarii si descoperirii cand e vorba de market. -DIVX HD un suport hardware care te incanta efectiv,pur si simplu pui filmele de pe calc in tel si merg,am pus chiar si un trailer hd de vreo 200 MB si a mers ce poti sa vrei mai mult de la un tel fara sa ai batai de cap cand e vorba sa le convertesti -Jocuri nu iti zic decat Nova un joc cu care ma delectez acu si daca te uiti un pic pe youtube te lamuresti ce bine ii sta intr-un Galaxy S

Edited by phillipgheorghe, 06 August 2010 - 06:09.


#3
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
La noi este Samsung Galaxy S. In SUA ar mai fi HTC EVO 4G si Motorola DROID X. Spre finalul anului se poate ca DROID X sa ajunga si in Europa.
Oricum, pana atunci probabil vor mai veni ceva modele cu specificatii extreme de la HTC sau Samsung.

La noi ar mai fi si Xperia X10, care corespunde din punct de vedere hardware, dar software-ul lasa de dorit (Android 1.6).

Edited by antinVidia, 06 August 2010 - 08:47.


#4
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
samsung galaxy s
ecran mare,amoled,foloseste google maps etc.

#5
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Nu exista decat un singur raspuns la cerintele tale in acest moment in Romania: Samsung Galaxy S.

#6
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Topul se reduce doar la Droid X, Galaxy S, si Evo 3G. Dar Nexus este cel mai de preferat, daca vrei si ultima picatura de putere.

Din punctul meu de vedere, Nexus este cel mai performant smartphone Android. Indiferent de restul, este cel mai "maleabil".

#7
phillipgheorghe

phillipgheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.02.2007

View PostDheus, on 7th August 2010, 00:14, said:

Topul se reduce doar la Droid X, Galaxy S, si Evo 3G. Dar Nexus este cel mai de preferat, daca vrei si ultima picatura de putere.

Din punctul meu de vedere, Nexus este cel mai performant smartphone Android. Indiferent de restul, este cel mai "maleabil".


astea nu-s argumente,in ce sens maleabil?aaa...da are in compozitia moleculara plastelina probabil asta explica totul

si aia cu ultima picatura de putere...suna destul de freudian sigur esti bine?!

Edited by phillipgheorghe, 07 August 2010 - 07:42.


#8
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postphillipgheorghe, on 7th August 2010, 08:39, said:

astea nu-s argumente,in ce sens maleabil?aaa...da are in compozitia moleculara plastelina probabil asta explica totul
si aia cu ultima picatura de putere...suna destul de freudian sigur esti bine?!

Probabil se refera la faptul ca e un telefon pentru developeri, astfel ca update-urile si aplicatiile apar mereu primele pentru el; ruleaza Android stoc fara interfete proprietare, suporta ROM-uri personalizate, posibilitati de modding nelimitate etc.
Din punct de vedere hardware nu mai e asa de impunator ca la inceput, Snapdragon-ul fiind mai slab decat TI-urile folosite de Motorola si Hummingbird-ul celor de la Samsung. Nici la partea de grafica nu mai e in top, performanta grafica fiind sub Galaxy S si Droid X. Unele din jocurile noi pentru Android deja sacadeaza pe Nexus.
Dar, cu toate astea Nexus-ul se claseaza destul de bine in benchmark-uri tocmai pentru ca este foarte bine optimizat software, nu este incarcat cu interfete proprietare si are avantajul plusului de performanta oferit de versiunea 2.2 (multe modele inca nu au 2.2).

Edited by antinVidia, 07 August 2010 - 09:06.


#9
phillipgheorghe

phillipgheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.02.2007

View PostantinVidia, on 7th August 2010, 10:02, said:

Probabil se refera la faptul ca e un telefon pentru developeri, astfel ca update-urile si aplicatiile apar mereu primele pentru el; ruleaza Android stoc fara interfete proprietare, suporta ROM-uri personalizate, posibilitati de modding nelimitate etc.
Din punct de vedere hardware nu mai e asa de impunator ca la inceput, Snapdragon-ul fiind mai slab decat TI-urile folosite de Motorola si

Hummingbird-ul celor de la Samsung. Nici la partea de grafica nu mai e in top, performanta grafica fiind sub Galaxy S si Droid X. Unele din jocurile noi pentru Android deja sacadeaza pe Nexus.
Dar, cu toate astea Nexus-ul se claseaza destul de bine in benchmark-uri tocmai pentru ca este foarte bine optimizat software, nu este incarcat cu interfete proprietare si are avantajul plusului de performanta oferit de versiunea 2.2 (multe modele inca nu au 2.2).

Ok am prins ideea :-)

Edited by phillipgheorghe, 07 August 2010 - 13:22.


#10
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postphillipgheorghe, on 7th August 2010, 08:39, said:

astea nu-s argumente,in ce sens maleabil?aaa...da are in compozitia moleculara plastelina probabil asta explica totul

si aia cu ultima picatura de putere...suna destul de freudian sigur esti bine?!
Ma bucur ca ti-a explicat antinVidia. Da, la asa ceva ma refeream, si nu mai este in top, dar inca este superior prin faptul ca poate face lucruri pe care nu le ai asa usor pe cele noi. Este practic un G1 dar cu "muschi", adica ce apare nou mai intai este incercat pe el de catre developeri.

Se pregateste un eveniment Google, poate prezinta un smartphone al lor iar. :lol:

#11
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostDheus, on 13th August 2010, 01:42, said:

Se pregateste un eveniment Google, poate prezinta un smartphone al lor iar. :lol:

Google a anuntat ca nu va mai exista un nou Nexus, dar ma gandesc ca totusi vor lucra cu un producator (HTC sau Moto) pentru un model cu Android 3.0 stoc (in genul G1 si Milestone).
Existau pe la inceputul verii niste zvonuri cum ca Moto va lansa in Q4 (in perioada cand se va lansa Android 3.0) un super telefon cu CPU 1 GHz Dual Core si  
chipset grafic NVIDIA Tegra 2, ecran >4.0" , camera frontala etc. E posibil ca acest device (daca e adevarat) sa ruleze Android 3.0 stoc.

#12
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Eu zic ca Galaxy S e cel mai bun la ora actuala.

#13
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostJust_Cavalli, on 13th August 2010, 13:16, said:

Eu zic ca Galaxy S e cel mai bun la ora actuala.


+1
Raportul performanță/preț este imbatabil. Și performanța, luată separat de preț, este mai bună decât la competiție. Nu am butonat Droid2/X, că n-am avut de unde. Însă într-o comparație cu Nexus One/Desire/X10, Galaxy-ul mi s-a părut mai rapid.

#14
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostJust_Cavalli, on 13th August 2010, 13:16, said:

Eu zic ca Galaxy S e cel mai bun la ora actuala.

View Posthubbabub1601, on 13th August 2010, 13:20, said:

Însă într-o comparație cu Nexus One/Desire/X10, Galaxy-ul mi s-a părut mai rapid.

Nu cred ca exista cineva care sa nu fie de acord cu asta. Cel putin in Europa, momentan Galaxy S nu are competitor.
Nu cred ca mai exista nici un dubiu. Are cam cel mai puternic hadware care se gaseste pe Android in acest moment, ecran SuperAMOLED de 4" etc.
Nexus One/Desire/X10 sau orice alt telefon cu Android de pe piata nu are cum sa concureze cu Galaxy.
Droid 2\X au un hardware foarte apropiat ca putere de Galaxy S, dar inca nu au ajuns in Europa.

Edited by antinVidia, 13 August 2010 - 13:10.


#15
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostantinVidia, on 13th August 2010, 14:05, said:

Nu cred ca exista cineva care sa nu fie de acord cu asta. Cel putin in Europa, momentan Galaxy S nu are competitor.
Nu cred ca mai exista nici un dubiu. Are cam cel mai puternic hadware care se gaseste pe Android in acest moment, ecran SuperAMOLED de 4" etc.
Nexus One/Desire/X10 sau orice alt telefon cu Android de pe piata nu are cum sa concureze cu Galaxy.

Perfect de acord, și adaug: nu ar strica deloc niște modele noi de la HTC/SE, chiar și Samsung. Concurența puternică înseamnă doar calitate mai bună și preț mai bun pentru end-user. Chiar și acum, un Galaxy S poate fi cumpărat cu 1400-1500 RON de pe piața gri, un preț mai mult decât decent în măsura în care Nexus One se vinde cu 2000 lei...

#16
StefanCelMare

StefanCelMare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.02.2006

View PostantinVidia, on 13th August 2010, 14:05, said:

Nu cred ca exista cineva care sa nu fie de acord cu asta. Cel putin in Europa, momentan Galaxy S nu are competitor.
Nu cred ca mai exista nici un dubiu. Are cam cel mai puternic hadware care se gaseste pe Android in acest moment, ecran SuperAMOLED de 4" etc.
Nexus One/Desire/X10 sau orice alt telefon cu Android de pe piata nu are cum sa concureze cu Galaxy.
Droid 2\X au un hardware foarte apropiat ca putere de Galaxy S, dar inca nu au ajuns in Europa.

Am HTC Desire, nu stiu de ce crezi ca nu e la fel de OK ca si Samsung Galaxy. Ai avut ambele ca sa te poti pronunta? Pretul e destul de similar. Mie mi se pare Desire cel mai rapid telefon/pda pe care l-am avut. Nu stiu cum o fi Galaxy-ul, in fine.

#17
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostStefanCelMare, on 18th August 2010, 16:40, said:

Am HTC Desire, nu stiu de ce crezi ca nu e la fel de OK ca si Samsung Galaxy. Ai avut ambele ca sa te poti pronunta? Pretul e destul de similar. Mie mi se pare Desire cel mai rapid telefon/pda pe care l-am avut. Nu stiu cum o fi Galaxy-ul, in fine.

Desire e un telefon bun, dar ca putere bruta a hardware-ului e sub Galaxy, Droid X si Droid 2.
Snapdragon-ul de 1GHz e mai slab decat decat OMAP3xxx-urile de pe Moto si Hummingbird-ul de pe Samsung.
Chiar daca ruleaza la aceeasi frecventa (1GHz), ultimele doua sunt mai puternice.  
Asta a fost demonstrat in diverse teste, iar diferenta efectiva se vede atat in jocurile mai puternice cat si in (benchmark-uri).
Pe langa asta la partea de grafica 3D, HTC-urile cu Snapdragon nu se comporta asa bine ca OMAP3xxx-urile si Hummingbird-ul, care folosesc GPU-uri dedicate PowerVR SGX530 si SGX540.

[ http://i36.tinypic.com/w0lvdh.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desire are acelasi hardware ca si Nexus One si dupa cum vezi N1 se claseaza sub Galaxy si Droid X/2, desi are un avantaj in plus fata de cele 2 modele - ruleaza Android 2.2 care se comporta mai bine ca 2.1 din punct de vedere al scorurilor. Jocurile puternice incep sa sacadeze pe Nexus One, iar pe Galaxy si pe Droid X/2 se misca foarte bine, cu un mic plus pentru Galaxy care beneficiaza de imbunatatirile aduse de noua generatie de GPU-uri PowerVR SGX540.  
Asta nu inseamna ca Desire e un telefon rau...
Daca nu prea te intereseaza jocurile, nu o sa resimti lipsa unui CPU+GPU mai puternic.
In ziua de azi e ceva normal. Nu  peste mult timp si Galaxy S va fi depasit ca hardware. Se anunta deja CPU-uri dual core de 1.3/1.5GHz si GPU-uri NVIDIA Tegra pentru smartphone-urile Android din 2011.

Edited by antinVidia, 18 August 2010 - 18:22.


#18
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Galaxy S e singurul care respecta toate cerintele si exista acum in Romania. Restul sunt speculatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate