Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cum se scrie corect un blu ray disc

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
am nevoie de ajutor pentru scrierea corecta a unui blu ray disc.am facut o proba pe un tdk rescriptibil adica am scris cu nero 7 un bd in felul urmator:am creat un folder in care am introdus fisierele bdmv si certificate si le-am scris pur si simplu dupa care le-am introdus in playstation 3 pentru a verifica ceea ce facusem,de citit la citit insa a trebuit sa fac cateva clicuri adica am intrat in folder apoi in bdmv,stream si in final in mpeg2 transport stream ceea ce nu mi se pare normal,normal mi se pare sa nu fac altceva decat sa-l introduc in player si sa vad pur si simplu filmul,am incercat sa scriu acelasi fisier fara sa-l mai introduc in folder insa in acest fel nu l-am putut deschide deloc,curios pt ca asa credeam ca trebuie scris corect,ma gandesc ca poate e din playstation3 ar trebui sa-l probez si pe-un blu ray player,intr-un cuvant cineva care a scris un blu ray disc si a facut proba si pe playstation 3 si pe blu ray player(nu unitate optica de calculator) il rog foarte mult sa-mi spuna si mie cu ce program a scris si care sunt setarile necesare,mentionez ca am scris cu nero 7 si cu power dvd 2g original pus pe cd-ul care insoteste unitatea blu ray. multumesc

#2
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007
Nero 7 e cam vechi, ai incercat nu un nero mai nou (8,9, 10)?

#3
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
sterge nero si baga Ashampoo ;)

#4
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
k,am sa bag ashampoo intrebarea pana atunci ramane: care sunt setarile pentru autorun ca sa nu mai imi ceara sa intru in bdmv,stream si asa mai departe....

Edited by CristianAdrian, 06 August 2010 - 11:01.
scos citat inutil. regula 9 aria Video. citeste regulamentul


#5
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Ashampoo are optiunea de a scrie blue-ray la fel ca si bootable disc deci el face tot cu conditia ca tu sa-i dai fisierele :)

#6
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Sau și mai bine cu ImgBurn ca să nu bușești discurile cum am pățit eu cu Ashampoo la niște dvd DL.

#7
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007

View Postvgabi, on 6th August 2010, 09:45, said:

Sau și mai bine cu ImgBurn ca să nu bușești discurile cum am pățit eu cu Ashampoo la niște dvd DL.

multumesc,vad ca sugestii de programe sunt destule insa nu vrea nimeni sa spuna concret ce setari trebuie stabilite pt ca discul blu ray in final sa poata fi citit de absolut orice fel de player incepand de la playstation 3.....fara a fi nevoie sa intri in bdmv apoi in stream si tot asa,ideea e sa bagi discul si sa ruleze pur si simplu(autorun).  multumesc (cititi mai sus ce mi sa-ntamplat)

#8
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Instalezi ultimul Nero dacă ești obișnuit cu el și urmezi pașii pt BD la fel cum faci și cu scrierea unui dvd.
Ideea de bază e să ai facută structura unui BD cu autoring sub formă de foldere Certificate și BDMV sau de preferat o imagine iso.
Dacă faci iso atunci vei scrie discul cu un soft care știe iso cum am zis mai sus ImgBurn.

#9
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
am instalat neor 7 ca-l am cu licenta si scrie bd-uri,am urmat pasii care par destul de simplii,structura bd-ului cred ca e asa cum trebuie pt ca fisierul video e facut in pinnacle 14 si mi-a iesit cele doua foldere-bdmv si certificate care plaey-ate din calc cu ciberlink poer dvd10 bd sau din tivix m6500 merg perfect insa problema mi-a aparut la ps3 a citit doar atunci cand cele doua foldere le-am bagat intr-un alt folder si a trebuit sa fac acei pasii care nu mi se par normali adica sa intru in bdmv,stream etc. deci in pinnacle 14 ce-ar trebui facut pt autorun si nu stiu eu? meniu nu iam bagat ca sa nu ma complic,altceva..?  unde gresesc,sa fie ps3-ul defect?

Edited by CristianAdrian, 07 August 2010 - 08:58.
scos citat inutil. regula 9 aria Video. citeste regulamentul


#10
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Sa inteleg ca din pinnacle 14 ai exportat direct blu ray si ti-a facut folderele si structura ok. Nefacand meniu nu stiu ce sa-ti spun exact pentru pinnacle ca n-am mai instalat nicio versiune de pe vremea lui 9.3. Vezi ca un authoring de blu ray este asemanator cu cel pentru dvd. La un authoring dvd/blu ray trebuie setat asa numitul "first play" care poate fi direct filmul principal sau meniul sau altceva. Orice soft de authoring are chestia asta si chiar te atentioneaza la compilare daca nu ai setat first play precum si end action la fiecare "obiect".
Tvix sau power dvd pot trece peste acest first play si sa caute singure filmul principal si sa il ruleze. Un player stand alone nu va face asta intotdeauna.
Daca vrei sa folosesti tot pinnacle si sa vezi daca problema este din cauza pe care ti-am spus-o eu te sfatuiesc sa faci un meniu cat de mic in pinnacle si sa compilezi dupa aceea proiectul, adica sa-l exporti blu ray.
Altfel recomand cu caldura schimbarea softului de authoring.

#11
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Se pare că problema ta nu ține de modul de ardere al discului ci de PS3 care din oarece motive nu accesează discul cum trebe.
Te pot lămuri mai bine cei care au consolă. Din ce am văzut eu există ceva softuri care au opțiune pt PS3.

#12
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007

View Postvgabi, on 7th August 2010, 09:46, said:

Se pare că problema ta nu ține de modul de ardere al discului ci de PS3 care din oarece motive nu accesează discul cum trebe.
Te pot lămuri mai bine cei care au consolă. Din ce am văzut eu există ceva softuri care au opțiune pt PS3.

azi am fost la domo pentru a proba pe ps3 si blu ray player ,blu ray discul care l-am scris cu nero.scrierea discului sunt convins in proportie de 99 la suta ca e corecta insa tot nu gasesc raspuns unde e greseala sau care e explicatia de nu-mi vede discul blu ray pe ps3 decat daca bdmw-ul si certificate le introduc intr-un folder si nici asa nu are autorun trebuie sa intri in bdmw,stream si apoi pe mpeg2 sa dai play,in schimb pot spune ca intr-un blu ray player philips tot de la domo din magazin discul care zic eu ca a fost scris corect cu nero ,fara sa-l introduc in folder, pur si simplu cele doua fisiere bdmw si certificate au fost playate fara probleme.deci acelasi disc care contine fisier video bdmv si certificate blu ray player-ul philips il ruleaza fara probleme insa consola ps3 spune urmatorul mesaj  The video cannot be played  80029941. multumesc tuturor celor care si-au dat cu parerea dar cel mai aproape de adevar se pare ca esti tu vgabi sper sa fie din vina ps3 poate trebuie descarcat ceva pt ele ca sa poata vedea discurile blu ray care nu sunt originale insa nici astea in cauza nu pot spun ca sunt piratate  este o filmare facuta de mine cu camera fx1 editata in pinnacle 14 si arsa cu nero pe un blu ray disc memorex de 25 giga.

#13
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Ia uite aici ce spun băieții http://forum.softped...howtopic=667292
Poți întreba direct acolo și vei primi sfaturi mai utile.

#14
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
este o setare in Nero care trebuie facuta inainte de a arde discul blu-ray,daca doresti sa vezi materialul si pe PS3: la UDF pui pe "Manual settings" (in loc de Automatic),iar la "File system version" pui cea ma mare valoare de UDF (la mine este UDF2.60,la Nero11;parca merge si cu Nero7 din cate-mi aduc aminte,doar ca acolo valoarea este UDF2.50 parca); si eu am trecut prin asta,dar noroc ca am acasa PS3 si BD re-writabile cu care sa probez.

#15
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Posted Image

Edited by gligo, 27 December 2012 - 13:59.


#16
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
DVDFab face toata treaba asta foarte bine, plus la toate este si usor de folosit

#17
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Mai bine faci imagine la bluray decat sa-l creezi pe foldere. Apoi arzi pe disc imaginea chiar si cu Nero7. E cel mai simplu asa.

#18
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Problema a fost simpla,acel lot de BD-uri MEMOREX nu era ,,agreeat'' de playstation 3,am scris mult timp pe serioux si estell fara probleme

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate