Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

procedura emigrare in Canada-zona engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Eu si sotia luam in calcul posibilitatea emigrarii in Canada, in zona engleza.
Am inteles ca incepand cu 1 iulie, anul curent,  s-a modificat legislatia privind emigrarea.Cat va dura acum timpul de aplicatie pentru zona engleza din mometul trimiterii primului formular si pana la data interviului?
Ce costuri financiare implica aceasta aplicatie pentru o familie de 3 persoane?
Din ce stiu eu procedura de aplicare este identica pentru toate provinciile de limba engleza(noi am fi tentati de zona Vancouver), nu?

#2
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postfredy2007, on 5th August 2010, 19:15, said:

Eu si sotia luam in calcul posibilitatea emigrarii in Canada, in zona engleza.
Am inteles ca incepand cu 1 iulie, anul curent, s-a modificat legislatia privind emigrarea.Cat va dura acum timpul de aplicatie pentru zona engleza din mometul trimiterii primului formular si pana la data interviului?
Ce costuri financiare implica aceasta aplicatie pentru o familie de 3 persoane?
Din ce stiu eu procedura de aplicare este identica pentru toate provinciile de limba engleza(noi am fi tentati de zona Vancouver), nu?
1.   Timpul de procesare a fost si a ramas o necunoscuta si o mare problema. Daca in trecut acesta varia intre mai putin de 1 an si pana la 4 ani, acum s-ar putea sa fie mai mic in medie, mai ales ca  legea noua reduce drastic numarul posibillilor aplicanti (verifica daca meseria ta este pe lista) si  nu se mai solicita interviu decat in cazuri speciale.  Nu-ti poate spune nimeni cu precizie cat va dura, balivernele emise de oficiali nu le mai ia nimeni in considerare. Durata nu depinde de cat de bun e dosarul sau persoana, ci mai mult de conjunctura pietei muncii intr-o anumita regiune, schimbarile in personalul sau conducerea I & C si a prtidelor politice si mai ales de lenea si delasarea binecunoscuta a birocratilor canadieni. La fel ca in cazul gasirii serviciului, daca cineva a rezolvat aplicatia in 9 luni, asata nu inseamna ca si in cazul tau se va intampla la fel. Poti fi urmatorul care doboara “recordul” de durata, in ambele directii. Parca totusi cei din IT erau pe vremuri procesati mai rapid…
2.  Costurile depind de cate acte ai de adunat, legalizari, cursuri suplimentare si examenele de limba. Taxele de viza si procesare sunt fixe si le gasesti pe site-ul ambasadei. In general te va costa in jur de 2500-3000 dolari pana la viza de landing, apoi cu bilete cu tot inca 3-4000 cel putin. In plus trebuie sa ai disponibil in cash sau lichiditati pe card/cec o suma de cca. 16000-18000 CAD, depinde de regiune. Vancouver e o zona minunata dar mai scumpa decat altele. Din acest pdv, aplicarea pe QC se dovedeste inca o data extrem de avantajoasa, cu conditia de a stii sa o intinzi de acolo la momentul oportun. :thumbup:

Edited by Rosebud09, 05 August 2010 - 21:49.


#3
CezaraD

CezaraD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.08.2010
Da, procedura de aplicare este aceeasi pentru orice provincie din partea engleza. Cat despre timpul de procesare am observat ca este si functie de cat de bun este dosarul. Daca nu vei avea testele de limba de ex. la timp este clar ca se vor produce intarzieri. Sfat: verifica daca aplicantul principal are meseria in lista acceptata, faceti punctajul si daca lucrurile stau bine, inainte de a trimite aplicatia AP sa dea testul IELTS. In urma rezultatelor veti sti exact ce nivel treceti la limbi. Daca punctajul este insuficient puteti obtine puncte si din e-TEF.

#4
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostCezaraD, on 5th August 2010, 23:29, said:

Da, procedura de aplicare este aceeasi pentru orice provincie din partea engleza. Cat despre timpul de procesare am observat ca este si functie de cat de bun este dosarul. Daca nu vei avea testele de limba de ex. la timp este clar ca se vor produce intarzieri. Sfat: verifica daca aplicantul principal are meseria in lista acceptata, faceti punctajul si daca lucrurile stau bine, inainte de a trimite aplicatia AP sa dea testul IELTS. In urma rezultatelor veti sti exact ce nivel treceti la limbi. Daca punctajul este insuficient puteti obtine puncte si din e-TEF.

Atat eu cat si sotia avem o profesie cautata pe piata fortei de munca din Canada, insa mai avem de studiat pana vom ajunge la nivelul sa putem sustine fara nicio problema testul IELTS.
Stie cineva cat costa si  dureaza cursurile de echivalare a profesiei de asistent medical in Canada?Dar a celei de electrician?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate