Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Parcul national Brijuni

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Cred ca desi nu planificasem o sa ajung in septembrie cateva zile prin zona nordica a Croatiei si am descoperit existenta acestui parc: http://www.brijuni.h...D=1&gohome=true
A fost cineva sa ne spuna niste impresii ?

Si apoi ma pot astepta la conditii de plaja, inot pe la 15 septembrie in nordul Croatiei ?

Edited by atupi, 04 August 2010 - 16:26.


#2
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
depinde de cum stai cu norocu`!de exemplu,acum(saptamina trecuta), temperatura apei marii nu sarea de 22-24 c in moscenika draga ,linga opatija!chestie de curenti...

#3
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
Despre parc nu știu să-ți spun nimic din păcate.
Despre plajă în septembrie îți pot spune că la prima noastră descindere în Croația am stat între 13 si 23 septembrie la Crikvenica (aproape de Rijeka) și, deși am ajuns acolo exact după o perioadă de 7 zile de ploaie, în 2 zile vremea și apa s-au încălzit iar sejurul a fost unul reușit. Cu puțin noroc cred că o să poți sta la plajă fără probleme.

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Brijuni de langa orasul cu nume falusian, nu? :) Am trecut prin zona dar n-am vizitat aia parcul, e pe lista. Mi s-au mai parut interesante si ar mai fi de vizitat in Istria Motovun, unde se tine festivalul de film in fiecare an si cel mai mic oras din lume, Hum.

Pentru baie... sa iti aduci aminte sa iti iei (cel mai simplu cumperi de acolo, ~5 Euro perechea) espadrile - niste papuci de neopren cu talpa groasa, plaja de obicei e destul de stancoasa in zona aia si iti cam trebuie ca sa nu te deranjeze pietrele sau sa nu aluneci pana ajungi in apa.

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Ar fi a doua vizita in Croatia desi nu era in plan insa sunt nevoit sa plec mai tarziu anul asta. Croatia va fi partea de balaceala dupa un tur prin Austria si Italia de munte. Am mai fost in nord acum 2 ani si am stat in insula KRK si am vizitat Pola si Rovinj insa nu ne-am scaldat deloc in zona Istriei. Chiar incercam sa-mi dau seama unde ar mai mai bine de mers in zona asta. Cred ca voi merge fara rezervare.

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 haplea82, on 4th August 2010, 17:55, said:

depinde de cum stai cu norocu`!de exemplu,acum(saptamina trecuta), temperatura apei marii nu sarea de 22-24 c in moscenika draga ,linga opatija!chestie de curenti...





Apa este buna la temperatura asta, dar plaja, daca i se poate spune asa, mai repede tarmul marii, este plin de pietre!!! :confuzzled:
In afara de occidentali, care spun multumesc la o asa plaja, nu gasesti estici... in afara de unii... snobi!

#7
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
În perioada respectivă e chiar mai bine să mergi fără rezervare, majoritatea gazdelor nu au clienți și poți negocia serios tariful. În plus, îți alegi locul care îți place. Zona Crikvenika - Novi Vinodolski e ok, cel puțin din punctul nostru de vedere, însă cele mai apropiate atracții sunt cele din Istria, altele nu ai la îndemână.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc de incurajare copjob. Nu am putut sa nu remarc chestia nu snobii estici :)
Sa stii ca eu ma duc oricum :)

Edited by atupi, 04 August 2010 - 17:59.


#9
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 copjob2000, on 4th August 2010, 18:55, said:

Apa este buna la temperatura asta, dar plaja, daca i se poate spune asa, mai repede tarmul marii, este plin de pietre!!! :confuzzled:
In afara de occidentali, care spun multumesc la o asa plaja, nu gasesti estici... in afara de unii... snobi!
depinde unde mergi!de ex in medulin ,care nu-i tocmai departe de pola circa 10 km ,plaja este de nisip.eu doar in medulin am stat,in vecinatatea pola ,in rest nu stiu cum sta treaba
cit despre apa ,cum spuneam,tine de noroc.e drept ca la 22-24 c apa este cit de cit buna,chiar daca te strimbi un pic cind intri,dar de ex anul trecut ,in mlini linga dubrovnik,am prins in iulie apa la 14-16 c multumita unui curent ,probabil patruns din atlantic

#10
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
@atupi, hop si eu cu niste pareri:
-am stat anul asta in Istria 7 nopti la inceputul lui iulie si am apucat la limita sa vizitam ce ne-am propus
-ne-am cazat la Pjescana Uvala, plaja OK, pietricele, apa nu chiar turcoaz, foarte limpede dimineata dar dupa ce se aglomera nu mai era asa limpede
-statiunea frumoasa, foarte linistita, mai selecta decat Medulin de exemplu, dar in panta
-in zona am mai fost la plaja la Verudela, apa mai frumoasa, pietrele rotunde, dar plajele mai mici si aglomerate(in iulie!), e un complex intreg de hoteluri si vilute care vin acolo la plaja, poti veni si din exterior fara sa te intrebe nimeni nimic
-la Medulin nu ne-a placut, plaja cu nisip (noi preferam pietricelele), intrarea extrem de lina in mare, eu am mers prin apa pana m-am plictisit apoi m-am intors pt ca nu mi-a ajuns apa cat sa pot inota, fetita mea de 8 ani la fel; nu recomand pt adulti/copii mai mari care vor sa inoate; pe plaja era nisip dar in mare nisip cu pietre
-de vizitat, pe langa orasele frumoase, cunoscute si turistice Pola, Rovinj, Porec, ne-au placut mult orasele foarte putin cunoscute Bale si Svetvincenat
-ne-au placut mult Motovun si Groznjan
-Buzet si Pazin dragute, dar nu ne-au impresionat cat celelalte
-la Limski Fjord un restaurant excelent care ofera scoici productie proprie (au ferma de scoici in fiord), Viking se numeste. Daca va plac scoicile - recomand restaurantul. Si inghetata este foarte buna la ei si poti sa o cumperi la cornet, la plecare :) la pret normal, ca la orice chiosc
-la insulele Brjuni n-am fost, nu ne-a tentat
-la capul Kamenjak, plaje cica mai "secluded" dar noi le-am prins f aglomerate, poate si pt ca era weekend si iulie; e o vegetatie foarte interesanta pe acolo,plajefrumoase dar drumuri de piatra cam proaste, iti umpli masina de un praf alb; Premantura un sat dragut in zona
-n-am fost in zona Rabac- Labin-Moscenica Draga, la Opatija mai fusesem alta data
-in concluzie din ce am vazut dar si din ce am citit, in Istria nu ai cele mai bune plaje din Croatia, e si cam cea mai aglomerata zona, in schimb sunt o gramada de orasele pitoresti iar gastronomia locala este excelenta (gustati pastele cu trufe daca nu ati gustat pana acum, pestele, scoicile, etc mereu proaspete si gatite bine, supa de sparanghel mi-a mai placut...)

Spor la planificare si vacanta placuta!

Edited by mdt, 04 August 2010 - 21:06.


#11
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
in medulin nici nu zici ca marea este aceasi ca-n restul croatiei.cu toate astea statiunea este plina pina la refuz de nemti si austrieci

#12
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
atunci sa vedeti la Lopar in Rab plaja cu intrarea lina...mergi 200-300 m pana e la piept apa..
si e doar nisip...

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
@mdt: multumesc de informatii. Dat fiind ca voi merge in Croatia dupa un tur prin Austria, Italia important este sa fie vremea buna dat fiind ca ajung la jumatea lui septembrie ca ceva plaje cat decat ok sunt sigur ca am sa gasesc.

#14
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 copjob2000, on 4th August 2010, 18:55, said:

...In afara de occidentali, care spun multumesc la o asa plaja, nu gasesti estici... in afara de unii... snobi!


Sa inteleg ca cei care prefera plajele cu nisip din Romania, Bulgaria, Turcia si Grecia nu sunt snobi iar cei care prefera plajele din Croatia (stancoase sau betonate in jumattatea nordica si cu pietricele in jumatatea sudica) sunt snobi? Curios mod de a cataloga oamenii!

#15
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004

 bogdan10, on 12th August 2010, 15:46, said:

Sa inteleg ca cei care prefera plajele cu nisip din Romania, Bulgaria, Turcia si Grecia nu sunt snobi iar cei care prefera plajele din Croatia (stancoase sau betonate in jumattatea nordica si cu pietricele in jumatatea sudica) sunt snobi? Curios mod de a cataloga oamenii!

Eu cred că nu a înțeles sensul cuvântului "snobi" și l-a folosit cât se poate de nefericit... Nu de alta, dar nu cred că vesticii se mulțumesc cu plajele din Croația pentru că nu ar avea plaje bune la ei sau pentru că nu vin în România, ba din contră, ne bat la fund la orice oră...

#16
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008

 atupi, on 4th August 2010, 17:22, said:

Cred ca desi nu planificasem o sa ajung in septembrie cateva zile prin zona nordica a Croatiei si am descoperit existenta acestui parc: http://www.brijuni.h...D=1&gohome=true
A fost cineva sa ne spuna niste impresii ?

Si apoi ma pot astepta la conditii de plaja, inot pe la 15 septembrie in nordul Croatiei ?

atupi,
plecarile spre parcul brijuni se fac din portul din pola , unde am vazut destule ambarcariuni special pt asta . nu am fost . insa,pt ca inca mai am fluturasul/oferta cu notarile facute pe el , iti pot spune ca noua ne-au cerut ( acum 3 ani ) 250 kn/pers, 120/copil , iar cel mic gratis . excursia consta intr-o plimbare pe langa brijuni ( fara escala , fara parc national, dar se pare ca zareai casa lui tito 'din mers' ) , pe langa insula rosie  de langa rovinj , rovinj ( unde se pare ca se facea o oprire de 2h ) si fiordul lim. plecarea era la ora 9 , intoarcerea la 18.
probabil exista ( sau exista acum ) si varianta mai scurta , numai cu brijuni . o vizita in port (in zona  din fata amfiteatrului ) te va lamuri .
doar pt fiordul lim am intalnit plecari si din rovinj , mai scurte si mai ieftine .
concediu placut !

#17
andras_kiss

andras_kiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.12.2005
Plecarile spre Parcul National Brioni sunt de pe faleza din Fazana. Noi ne-am intors acum a saptamana din Fazana insa nu am fost pe insula. Insula este renumita pentru ca gazduieste un asa numit parc safari dar e plin cu vestigii romane. De altfel pe vremuri era statiunea preferata a fostului dictator iugoslav Tito care petrecea cate sase luni pe an aici. Atentie insa ca sunt doua tipuri de "excursii": una care costa mai putin (300 Kuna pentru doi adulti si doi copii) care dureaza cam o ora jumate dar include numai un tur al insulelor FARA debarcare. Intrarea in insula (debarcarea) costa deja 600 Kuna si este efectuata exclusive de catre o agentie turistica din Fazana. Nu stiu insa daca sunt si alte agentii din alte statiuni care ofera aceleasi excursii. Daca bine imi amintesc cel putin 12 oameni de stat din lume au debarcat in Fazana in decursul timpurilor cat si numeroase alte celebritati. Pentru alte informatii stau la dispozitii.

#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
M-ai dezumflat Andras :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate