Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Partener pentru emigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostBogdan R, on 12th August 2010, 16:43, said:

In SUA si Canada sunt ferm convins ca nu se pune problema vreunei discriminari rasiale la imigrare.
In Australia, poate...
Nu la emigrare ma refeream, ci la viata de zi cu zi. In Au se cam simte rasismul. Nu asa de manifest ca Romania/Europa, dar unii conationali risca mai mult sa si-o ia in freza din cauza culorii pielii decat altii. In ultima vreme s-au mai rarit, dar a fost o perioada in care, daca nu zilnic, cel putin saptamanal apareau prin presa articole despre persoane omorate/batute/jefuite, majoritatea indieni sau de prin Asia de sud-est.

#20
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,622
  • Înscris: 02.10.2009

View Postbeastie, on 12th August 2010, 10:42, said:

Nu la emigrare ma refeream, ci la viata de zi cu zi. ....


Exista mai multe feluri de discriminare iar cum cea bazata pe rasa e "interzisa" oficial (neoficial e desigur alta poveste) accentul s-a mutat pe discriminari mai greu de sesizat la prima vedere dar foarte eficiente.
Nici un "strain" nu e chiar binevenit din toate punctele de vedere, mai ales la inceput. E bun de pus la munca, respectat ca om si pentru munca pe care o face si atat. Un individ are nevoie de mai mult decat atat, e o fiinta sociala. Aici lucrurile sunt mai complicate, e mult mai greu pentru un imigrant sa patrunda in societatea celor nascuti sau de foarte multa vreme in CA. Sunt tot felul de bariere, toate invelite in omniprezentul zambet care ascunde de fapt totala indiferenta. Nu e discriminare cat indiferenta si o mare parte din "bastinasi" inca privesc imigrantii ca pe niste concetateni de mana a doua. Canadienii-spre deosebire de americani sau cel putin spre deosebire de americanii pe care i-am cunoscut- sunt foarte atasati ideii ca sunt "cea mai grozava" tara, ca sistemele lor de educatie sau de sanatate dau clasa la tot restul lumii, ca sunt cei mai toleranti si ca locul in care traiesc e cel mai bun de pe Pamant. De aici un aer de superioritate si convingerea ca fac un mare pustiu de bine imigrantilor pentru ca-i lasa in tara. Desigur ca cele de mai sus depind si de educatie. Cei mai cu capul pe umeri, constienti ca multi imigranti bine pregatiti si determinati sa faca treaba pot fi o amenintare pentru slujbele si bunastarea lor si-au constituit un sistem de aparare care incepe cu Immigration & Citizenship, continua cu asociatiile profesionale si se incheie cu folosirea perdelei "multiculturalismului" ca ultim obstacol in calea integarii depline in societatea canadiana.
Ceea ce este diferit de alte locuri este ca problemele acestea pot fi depasite in timp, nu poarta nimeni tinichea de coada toata viata doar pentru ca provine din tara x sau y. Toti canadienii sau (95%) sunt imigranti sau descendenti ai acestora asa ca "intoleranta" merge doar pana la un punct.

#21
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cam asa gandesc si americanii din California - ca sunt cei mai cei, inclusiv referitor la restul statelor. Dar pana una-alta sunt faliti :D
Pe continentul asta nu o sa te privesca nimani ca "tigan roman" asta este clar... Cele mai multe "glume" pe care le-am auzit au fost pe baza de Dracula si vampiri (ca tot sunt la moda filmele cu vampiri acuma).

#22
wizz41

wizz41

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2010

View PostCezaraD, on 4th August 2010, 16:43, said:

Doresc sa aplic pentru emigrare - Quebec dar din nefericire singura nu sunt eligibila. Pierd foarte multe puncte la criteriul varsta unde nu mai primesc practic nimic. Puncte acumulez totusi pentru studii, vechime in munca, teste limbi straine: DELF si IELTS. Caut un partener hotarat, eventual cu un copil dar situatie clara si avand acelasi tel. Sunt o persoana corecta, suficient de matura pentru a sti ce vreau, am vizitat deja Canada.
Buna Cezara....Si eu sunt singur si vreau sa aplic pentru Canada.Daca te intereseaza putem discuta....O zi buna..

#23
greenmaniac

greenmaniac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 02.08.2010
Buna Cezara. [email protected] Da-mi un add pe messenge

#24
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Buna cezara... si eu am cautat partenera de a emigra, acum am depus singur DCS-ul  la inceputul lunii noiembrie cu punctajul suntcam la limita...  Daca stiam te abordam.
       Succes

#25
nasty1987

nasty1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2010
ai emigrat deja? da ca da felicitari nici eu nu am meseria pe lista sol dar eu caut partener pentru emigrare in australia eu sponsorizez totul bilete avion taxa de vize medicale etc te rog sa ma ajuti daca cunosti pe cineva care doreste si are calificare si experienta

#26
andrei-serban

andrei-serban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.10.2012

View PostCezaraD, on 04 august 2010 - 15:43, said:

Doresc sa aplic pentru emigrare - Quebec dar din nefericire singura nu sunt eligibila. Pierd foarte multe puncte la criteriul varsta unde nu mai primesc practic nimic. Puncte acumulez totusi pentru studii, vechime in munca, teste limbi straine: DELF si IELTS. Caut un partener hotarat, eventual cu un copil dar situatie clara si avand acelasi tel. Sunt o persoana corecta, suficient de matura pentru a sti ce vreau, am vizitat deja Canada.
Sunt interesat ,daca nu ai rezolvat. Si eu am fost in Canada si mi-a placut. Tel:0755/943350

#27
andrei-serban

andrei-serban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.10.2012
Buna tuturor
Vreau sa emigrez in Canada dar nu intrunesc punctajul si de aceea caut partenera pentru emigrare.Mentionez ca am fost in Canada si odata ajuns acolo ma pot descurca foarte bine. Am 42 de ani si am experienta canadiana. Celor interesate raspund la tel:0755/943350

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate