Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Intepatura de albina la un alergic

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
O cunostinta de-a mea a fost intepata de o albina in picior, undeva in zona exemplificata in poza:
[ http://img825.imageshack.us/img825/747/lp01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acest lucru s-a intamplat ieri, in jurul amiezii. Problema este ca piciorul s-a umflat foarte mult, si cred ca sunt ceva motive de ingrijorare. Nu am cunostinta daca persoana este alergica sau nu la veninul albinei. In mod clar va ajunge la medic daca situatia se inrautateste, dar as dori sa stiu daca exista vre-un remediu mai naturist sau daca este normal sa se umfle asa de rau.

[ http://img6.imageshack.us/img6/3034/img0089nq.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Aoleu, am senzatia ca daca o intepi cu ceva face poc :huh: . Mai bine o duci repede la doctor, nu te pune pe experimente naturiste ca s-ar putea sa ai mai multe probleme.

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Prietena mea este alergica la albine si daca e sa se intample ceva rau se intampla in prima ora de la intepatura. Altfel poza ta arata un picior umflat destul de "normal" dupa o intepatura de albina. Ca si tratamente naturiste era masajul cu sare si patrujel. Ca si medicamente probabil Claritine ar fi unul indicat insa daca pana acum persoana e ok sa o lase asa ca in cate zile trece. Daca nu si nu la doctor!

Edited by atupi, 04 August 2010 - 15:21.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
orice zona intepata se umfla..mai mult sau mai putin.

alergia la veninul albinei se manifesta drastic, si poate duce chiar la moarte..si apare socul anafilactic din primele 2-3 minute si trebuie tratat in maxim 20 de minute [ epinefrina  {Anapen} , sau adrenalina, in spital ].
mergeti la medicul de familie cu piciorul, semne foarte grave nu sunt..daca erau, apareau in primele minute!

Edited by lex404, 04 August 2010 - 15:56.


#5
piamaria

piamaria

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.05.2016
Ieri m-a intepat o albina in mana si, desi nu sunt la prima experienta de acest fel,s-a inrosit si s-a umflat pana mai sus de inchietura mainii. De un an de zile de cand am cei trei stupi m-au mai intepat dar nu s-a umflat niciodata asa.Nu am putut sa scot acul imediat pt. ca puneam o matca noua. Este posibil ca semnele unei eventuale alergii sa apara dupa mai multe intepaturi? Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate