Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casete miniDV

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Un singur maxell am folosit, acum vreo 2 ani si pe la jumatate camera a dat un mesaj si s-a resetat si temecodul. La captura a avut mozaicuri din belsug, din fericire scurte si le-am putut taia la editare. Pe vremea aia nu lucram cu casete de curatare, si deci nu aveam la mine. Imediat dupa asta am avut mozaicuri si pe alte casete, se murdarise capul. De atunci n-am mai luat maxell. Merg pe Sony premium de regula, dar am lucrat destul si pe Panasonic si tdk fara probleme deosebite (trag de 3-4 ori, tin evidenta scriind pe eticheta casetei), un mozaic scurt din joi in pasti insotit sau nu de taiere de sunet, dar n-as zice neaparat ca de la casete, ca atunci cand se intetesc chestiile astea, bag caseta de curatat vreo 6 secunde si iarasi e lacrima. Stiu ce se zice cu casetele de curatat dar n-am reusit sa ajung la cap sa-l curat manual (vx), si ca sa demnontez in conditii de casa, chiar daca ma pricep cumva la chestii de migala, mi se pare prea riscant, fie si numai sa pierd un surubel.
Fiecare caseta noua o rulez cam 3/4, fac o scurta proba si o vad (ascult), derulez o bucata, mai fac o proba, iar aproape de inceput inca una. Si nu trag chiar de la inceput, ba ma feresc sa rulez caseta in camera de la inceput, mi-e ca plasticul ala dauneaza capetelor.

#56
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Păi în cazul ăsta următoarele vor fi Sony premium (ca alea din foto?). Le trag pe-astea (Panasonic) la câte o serbare școlară, ceva, de-a fiică-mii (că am camera doar pentru suflețelul meu, nu produc). :)

Edited by ursamajor, 17 June 2009 - 08:22.


#57
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Sony Premium foloseste lubrifiant lichid, un fel de ulei foarte fin distribuit pe banda pentru a reduce frecarea.
Celelalte tipuri sunt cu lubrifiant solid, o "umbra" de praf de teflon depus pe banda, pentru acelasi scop.
Recomandarea este sa foloseti benzi cu acelasi tip de lubrefiere, schimbarea frecventa a tipului de benzi poate conduce la murdarirea capetelor si a ghidajelor, mai ales atunci cand iti arde buza!
Daca ai inceput cu Sony si ai tras ceva benzi, ramai la ele! Daca ai tras doar 1-2-3, poti trece la cele uscate, dar ramai la cele uscate! Modelul camerei nu impune un anumit tip de lubrifiant, dar "tot tiganu' isi lauda ciocanu"! Asa ca Sony recomanda casete Sony, etc!
Eu am o camera Panasonic si folosesc casete Panasonic si TDK, fara probleme pana acum! Am curatat capetele o singura data cu o caseta de curatare (5 ron) dupa ce am transferat pentru cineva o caseta care a circulat, ca pe vremurile VHS-ului, de la unul la altul!

#58
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Atunci o să rămân la Panasonicurile alea, chiar dacă-s entry level. Faptul că scrie pe ele Made in Japan, parcă-mi insuflă puțină încredere. Dacă trag de câte 4-5 ori pe fiecare, și-au scos banu' (7,9 lei/buc).

#59
gigiaman

gigiaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.09.2009
"Sony Premium foloseste lubrifiant lichid, un fel de ulei foarte fin distribuit pe banda pentru a reduce frecarea.
Celelalte tipuri sunt cu lubrifiant solid, o "umbra" de praf de teflon depus pe banda, pentru acelasi scop.
Recomandarea este sa foloseti benzi cu acelasi tip de lubrefiere, schimbarea frecventa a tipului de benzi poate conduce la murdarirea capetelor si a ghidajelor"

sa inteleg din cele spuse mai sus...ca daca am o camera noua, virgina chiar, Panasonic...pot alege linistit Sony Premium( si sa raman la acest tip de caseta)...pt ca, teoretic, am mai multa incredere intr-o lubrifiere lichida...???

dar stau si ma gandesc ce se intampla daca, accidental, ajunge la acele capete bine unse...o caseta pe lubrifiant solid...

personal am avut ocazia sa prelucrez casetele unui prieten (Panasonic si camera si casetele) si in momentul cand aveam drop-uri...cea mai eficienta curatare a capetelor ..era introducerea unei casete Sony, urmate de o derulare scurta pe imagine...

#60
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postgigiaman, on 19th October 2009, 21:03, said:

personal am avut ocazia sa prelucrez casetele unui prieten (Panasonic si camera si casetele) si in momentul cand aveam drop-uri...cea mai eficienta curatare a capetelor ..era introducerea unei casete Sony, urmate de o derulare scurta pe imagine...

Mergi pe Panasonic DVC ai poza mai sus la pagina 3, mai ales dacă tragi LP.
Eu numa de astea folosesc și am o cameră tot Panasonic și n-am avut nici o problemă sau drop chiar dacă am tras de mai multe ori pe ele în toate condițiile meteo. Nici nu a cerut camera head cleaning. Pt curățare ia o casetă cleaner nu alte prostii.

#61
coca_tm

coca_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.11.2009
E posibil ca o camera sa se "obisnuiasca" cu un tip de caseta?
Am filmat cam 100 de ore cu VX2100 pe casete TDK (cele ieftine cu folie albastra) si a mers perfect. Fiecare caseta a fost folosita o singura data .
Cand am trecut pe casete Panasonic, la a 4-a caseta ca cerut curatare. I-am bagat caseta de curatare si a mai mers cateva ore, dupa care a inceput sa ceara insisitent curatare. Eram la un eveniment si nu prea am avut de ales: am curatat inca o data dupa care am dereulat pe cap la fiecare caseta cateva secunde ca sa evit surprize. Ulterior am trecut din nou pe TDK. Am filmat deja 6 casete si merge aparent fara probleme.
Nu stiu ce sa fac. Sa trimit camera in service sau sa dau vina pe casete?

#62
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Da vina pe casete. Eu nu am fost nici acum cu vx-ul in service, si-a revenit singur dupa ce i-am "dat" doar casete TDK (originale). Cand o sa gasesti casete bune, care sa nu mai faca drop-uri sau sa-ti ceara caseta de curatare, sa ne anunti si pe noi. Eventual faci si ceva poze detaliate, sa stim ce sa cauta.

#63
Spider1

Spider1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.09.2004
ce caseta de curatare recomandati?

#64
sorynpower

sorynpower

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.07.2009
domnu de mai sus,nu am retinut exact numele cum poti matale sa compari vx2100 cu pd170?!!!?? ...documenteazate mai bine inainte sa compari un semi-prof-cu un profesional!!! iar in leg cu,casetele eu folosesc tdk la un pd170,insa as vrea sa trec pe sony voi ce-mi recomandati? premium s-au excelent? MULTUMESC

View Postpif_foto, on 30th March 2008, 15:30, said:

Nimic nu e prea scump cand este pentru tine. De ce vrei neaparat o camera care sa mearga cu DVCAM? Calitatea imagini este aceeasi ca la miniDV, doar viteza de deplasare a benzii este mai mare la DVcam. Probabil vei cumpara o camera la care microfonul original nu te va multumi si va trebui sa mai investesti ceva intr-un alt microfon. Eu iti recomand (ca si multi altii de aici) VX2100E (E adica PAL- pt Europa), este absolut la fel pe partea de video cu PD170 si iti garantez ca nu o sa fii dezamagit. Este cea mai buna (ca si PD170 dealtfel) pentru filmarile in conditii de lumina slaba. Singurul si marele dezavantaj este ca nu filmeaza nativ 16/9 (...si ca nu este HD).

Edited by CristianAdrian, 17 June 2010 - 22:58.


#65
doki

doki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.04.2005

View Postsorynpower, on 8th March 2010, 07:40, said:

domnu de mai sus,nu am retinut exact numele cum poti matale sa compari vx2100 cu pd170?!!!?? ...documenteazate mai bine inainte sa compari un semi-prof-cu un profesional!!! iar in leg cu,casetele eu folosesc tdk la un pd170,insa as vrea sa trec pe sony voi ce-mi recomandati? premium s-au excelent? MULTUMESC

Altu care tocmai ce a descoperit SP si a luat un PD170 tras de el de vai s'amar probabil de pe okazii (nu ca okazii nu ar fi un site ca lumea daca stii ce sa cauti)
Deci sorinel tata,... pif este un membru vechi al forumului si are ceva habar despre ce vorbeste cat despre tine esti total dinafara ,
DPDV mecanism senzor si 90% aproape  orice altceva PD170=VX2100 adica daca are acelasi mecanism din punctul de vedere al casetei folosite regulile sunt identice
Ia uite aici un sfat pentru tine: ia si TDK si SONY (Excelente ca are chip...) si foloseste-le alternativ. TDK are pulbere de teflon pt lubrifiere iar SONY o solutie. TDK are banda mai buna dar este mai abraziv. Daca le combini TDK si SONY vei avea calitatea TDK si lubrifiere SONY ...  :naughty:

pentru ceilali utilizatori, cine este sorynelpower uite aici prima lui aparitie

Quote

la ce ajuta butonul easy la o camera video? stie careva pliss urgent
si acum se lauda ca si-a luat PD170. daca cauti bine vei gasi pe el buton pentru calcat bumbac, lana si sintetice. Dar pt sintetice se mai intampla sa se incinga prea tare si sa arda chemasa

p.s. asta patesti daca tu-ti permiti sa iei in deradere membrii forumului si pe deasupra mai esti si nepregatit! Sa te astepti sa fii luat pe sus pana cand renunti sau iti bagi mintile'n cap si inveti cum as te comporti civilizat)

#66
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Chiar așa, atenție la limbaj că s-ar putea să fi sancționat.
Nu numai de membri vechi dar și de moderatori.
Mecanismul de înregistrare este în esență același la toate camere cu casetă.
Tot cap de înregistrare are și o cameră de 5 mil ca și una de 250 mil.
Ce diferă e sensibilitatea la casete în funcție de tipul lubrefierii, uscate sau umede sau gradul de uzură.

Edited by vgabi, 08 March 2010 - 11:53.


#67
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postdoki, on 8th March 2010, 11:49, said:

pif este un membru vechi al forumului...
Multumesc doki, nu trebuia sa-mi iei apararea, nu merita efortul (defapt, sunt mai vechi decat vechi :), mai exact sunt membru din 2004, dar accesez acest forum aproape zilnic, din 2002)... oricum multumesc, m-ai scutit de un raspuns pt domnul nu am retinut exact numele. In alta oridine de idei... acel raspuns dateaza din martie 2008 (acum 2 ani!!!). Asta nu schimba cu nimic datele problemei, comparatia este valabila si nu din cauza mea ci a celor de la SONY, care le-au facut (doar ca acum vorbim mai mult de HD). Cat despre butonul "easy", este butonul minune, care te face sa stii tot si sa dai sfaturi la altii fara sa te documentezi. Uneori te face sa cumperi un PD170 pt ca nu-l poti compara cu un VX2100. Din pacate nu-ti pune pe el si microfon stereo, omnidirectional... (mare grija, PD170 trebuie folosit pe AUTO, altfel pierzi tot ce ai castigat cu butonul easy).
... un sfat totusi pt domnul nu am retinut exact numele: suntem pe un forum, mesajele noastre vor ramane aici peste ani, vor fi citite de multi utilizatori ai acestui forum. Ai la dispozitie 30 de minute sa-ti repari eventualele greseli, macar pe cele de punctuatie. Aici vorbim limba romana (imi place sa cred asta), iar un PD170 nu te va face profesionist peste noapte si nici nu-ti da dreptul sa "omori" limba romana (scrisa).
Domnul nu am retinut exact numele, sa inteleg ca in 11 zile ati trecut de la VX2100 VS VX2000 la PD170? ( http://forum.softped...t...=644194&hl= )
Aveti o evolutie mai mult decat remarcabila, dupa 6 strigate de ajutor, deveniti dintr-odata expert ( http://forum.softped...sult_type=posts )
Felicitari!

Mtz sau GunX, va rog sa editati acest post cum credeti de cuviinta, sau sa-l stergeti.
S-auzim numai de bine! SPOR!

Edited by pif_foto, 08 March 2010 - 14:17.


#68
ccc4107

ccc4107

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.06.2005
Am o camera miniDV JVC DVL107 model mai vechi, am folosit la inceput Sony iar mai tarziu dupa 10 casete am trecut la Panasonic. (Panasonic AY-DVM60F). Nu am avut probleme insa la unele Panasonic am avut pierderi de framuri. Acum nu stiu ce casete mai bune sa folosesc. Camera a tras vreo 50 casete o singura data si mai apare din cand in cand probleme la sunet. Poate fi de la casete pentru ca am folosit o caseta TDK de stergere dupa care si-a mai revenit. Modelul Panasonic AY-DVM63PQ il pot folosi fara probleme ?

#69
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Bai lume, am 10 casete Sony miniDV (orange) sigilate, le-am descoperit ramase, cine le vrea, PM sau email la notifyx at gmail punct com pt detalii

Edited by GunX, 25 April 2011 - 09:58.


#70
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Iar cine e amator de TDK...detalii in semnatura mea.
:peacefingers:

#71
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Nimeni? Le arunc? :D

#72
sandybell

sandybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 08.11.2006
daca is moka le vreau eu...! :P ....Paste Fericit!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate