Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Casete miniDV

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
1XF

1XF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.06.2005
casete sony "excellence"exista doar la flamingo pe site in romania?
cel putin asa pare, stie cineva daca au si in realitate?
www.flamingo.ro

#20
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
In tot Bucurestiul nu am gasit decat Sony Premium si multe shituri. Dintre toate acestea am ales Panasonic de acesta si asa

Ce parere aveti ? Cate trageri ma tzine ?
Pe fatza este trecut indicativul ME intr-un mic dreptunghi dar nu este colorat cu rosu si nici nu apare in seria casetei (ex AY-DVM60ME). Acestea pe care le-am luat eu sunt cu aceasta serie AY-DVM60FE, ceea ce nu-mi dau seama daca sunt bune de ceva. Ce-i adevarat mai apare un element pozitiv: LinearPlus. In rest nimik.

Eu ma gandeam daca stiti pe undeva casetele acestea: me sau varietati

1XF, din tot ce ti-am aratat tu ce folosesti ? sau daca ai un link cu o poza, ar fi de folos.

Edited by kpk1, 29 July 2005 - 00:09.


#21
1XF

1XF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.06.2005
la vx2000, FX1 si VVX2100 am folosit si folosesc Panasonic DVM80 ME 80/120 si Panasonic DVM60 ME 60/90 care insa sunt luate de aici din tara, si sunt trase de cel putin 5 ori, unele (cele de 80min) si de 7 ori sau mai mult ca nu prea tin evidenta. nici una nu are probleme fizice, doar la cele de 60 min pare ca se uzeaza mai repede...
dar nu stiu de unde gasesti de 80min( eu le am din Kuwait)

#22
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Kuwait, Kuwait sau vre-un "Kuwait" store de prin Bucuresti ? fara mishto

Si ce culori au foliile carcasele tale, vis-a-vis de ce ti-am aratat ? cele albastre sau maro-galbene? Au indicativul ME pe fatza rosu ? Da-mi si mie o serie de pe caseta ta; aceea de pe verso de genul AY-MDV60FE

#23
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

"xXx" said:

1. Oricum daca vreti sa aveti casete mai bune incercati SONY DVCAM (stiu ca nu sunt miniDV dar nu are nici o importanta).(se pot inregistra 60 min in format miniDV).

2. Le puteti gasi la mag. Muzica sau alte magazine de profil.
3. ATENTIE  :!:  ma refer la casetele in format "mic" pt ca celelalte "NU INTRA" in camera decat daca le pilesti putin pe margini.

1. Nu stiam, casetele DVCAM de 40min trase in miniDV au 60 min ???
2. Pe la Muzica am fost eu saptamana trecuta si in afara de sony premium si panasonic dvm60 cu indicativ FE pe verso nu am gasit :(. Pretul cred ca spune tot; erau vreo 110 k lei. Daca o sa aud de casete sony excellence sau DVCAM sau Panasonice XL sau ME pe la 3-500.000 lei ma inscriu. Da` ud draq sa le gasesti :(
3. Exista casete DVCAM in diferite formate ??? Sa inteleg ca numai cel "mic" se potriveste pe miniDV ???

#24
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Pe Sony Excellence DVM60EX cate trageri se pot face ? :proud:

#25
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
Din cate am auzit eu (neprofesionist fiind) cel mai bine e sa cumperi casete facute de aceeasi firma ca si camera. Se zice ca au un soi de lubrifiant al capetelor specific. Tot din acest motiv se recomanda sa folosim tot timpul acelasi producator de casete, pentru a nu amesteca acel lubrifiant, cu efecte de murdarire a capetelor.
Am un Panasonic NV-GX7 pe care am dat o caruta de bani in 2002 (:( :( :(), dar de care sunt multumit si acum (mai putin calitatea la filmarile in conditii slabe de iluminare). 98% am folosit numai casete Panasonic si nu am avut nici un fel de problema, chiar si cu casete inregistrate de 6-8 ori, trase pe LP!
Si am o intrebare: semnalul e tras digital, deci ce conteaza "Linear Plus"? Ca doar nu suntem pe VHS....

Cu bine,

P.S. Imi cer scuze daca prin afirmatiile mele sincere de neprofesionist am facut vreo greseala care sa ii ridice nivelul de enervare unuia care sigur stie mai multe decat mine.

#26
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Casete Sony Excellence, aici.

#27
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Cred ca au gresit pozele. Cea afisata de tine este premium defapt si costa 100 si ceva mii lei.
Banda Excellence cred ca asta e si costa 450 mii lei ;) <_<

B)

#28
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

kpk1, on Aug 10 2005, 08:00, said:

Cred ca au gresit pozele. Cea afisata de tine este premium defapt si costa 100 si ceva mii lei.
Banda Excellence cred ca asta e si costa 450 mii lei ;) <_<

B)

<{POST_SNAPBACK}>

E clar ca au incurcat imaginile... Cert e ca au pe stoc si daca sunteti interesati, go for it!

#29
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Desi nu este recomandata folosirea in mod repetat a unei casete de curatare a capului, cand iti face camera figuri chiar inainte sa intre mireasa in biserica e bine sa ai totusi o asemenea banda de curatare la tine.

Deci cine nu a gasit sau vrea o caseta Sony "miniDV Cleaning DVM-4CLD" (sa aibe la el "just in case"), sa ma contacteze pe PM.

#30
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
La un moment dat cautam si eu disperat un Cleaning tape ca mai sunt si situatii cand iti trebuie, so pentru cei care au Carrefour in oras vedeti ca e un pachet de 3 casete Sony Premium la care primesti gratis un Cleaning tape Sony. Aseara am luat eu din Carrefour cu 315k Rol parca. Cine nu PM la GunX  :P

#31
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004
Dupa toata discutia de aici eu treg o singura concluzie: Am un miniDV cu caseta si pe caseta respectiva nu pot inregistra decat de cateva ori ? si nici alea nu-i sigur ca e OK 100% ?

Ma convingeti sa nu-mi iau miniDV  :cursing:


:peacefingers:

#32
1XF

1XF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.06.2005
nu
ideea e ca nu e recomandabil sa ai numai o caseta ci mai multe si sa le rulezi consecutiv.Dupa mai multe inregistrari o sa apara probleme la capetele benzii, insa e ceva normal, nimic  nu e vesnic.

#33
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Eu sunt un proaspat posesor de Sony Handycam si tot ce am citit e foarte interesant dar am ramas cu o nelamurire: e recomandat sa folosesc casetele de la producatorul camerei - SONY in cazul meu - sau pot folosi casete de la alti producatori obtinand astfel o calitate mai buna. Adica folosirea unei marci de casete afecteaza camera ?

Si mai am si eu cateva intrebari de incepator:

Cam de cate ori e bine sa folosesc o caseta ?

Dupa cat timp trebuie curatata camera ?

Cum e mai bine de inregistrat avand in vedere ca eu vreau sa pastrez totul doar pe DVD-uri LP sau SP ? pt ca din cate am citit eu prin manualul de folosire daca folosesc LP s-ar putea sa apara niste sunete nedorite pe fundal.

#34
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Si inca ceva ce am uitat sa intreb mai sus: Cum refolosesc o caseta: pur si simplu inregistrez peste filmul anterior sau trebuie sa sterg totul de pe ea inainte de refolosire ? (Daca este a doua varianta poate imi explica cineva si cum fac asta pt eu prin optiunile camerei nu am vazut nimic asemanator - am un Sony Handycam HC39E)

#35
1XF

1XF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.06.2005
se poate reinregistra dupa o prealabila derulare.Nu e nici o problema in a trage "peste".ideea cu casetele e sa folosesti doar acelasi tip de banda, chiar daca de la alt brand.evita inregistrari de la inceput, eventual trage 25-30 sec la inceput si sfarsit cu fade, ca sa nu ai surprize gen "drop-out-uri".ca standard e recomandat lp doar pentru inregistrari lungi, fara intreruperi, gen spectacol, festival..., in rest SP unde mecanismul se uzeaza cel mai putin datorita frecarii mai mici a benzii pe cap datorita timpului mai mic in care banda "calca" pe cap, de aici si o uzura mai mica a benzii.

#36
larioan

larioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.05.2004
Salutare

Tocmai acum cand as avea mai mare nevoie de camcorderu meu ma lasat balta (JVC GR-d270U). Mia aparut pe ecran in timp ce filmam un mesaj ca ar trebui sa folosesc cleaner tape, am continuat filmarea vreo 2 min si am oprit. Acum cand vreau sa descarc filmarea mare surpriza nu se vede nimic la play. Am introdus si alte minidv-uri si am dat play, insa nimic. Este acea hean clean tape solutia ? In momentul de fatza nnu ma aflu in tzara deci nu prea am pe unde merge cu ea la meseriasi.

Edited by larioan, 25 March 2008 - 20:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate