Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Casete miniDV

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Pe VX2100 merg acele casete DVCAM ? :D De cate ori se poate trage pe una ?
Nu de alta dar pana acum nu mi s-au parut convingatoare altele.
Sony Excellence este foarte buna dar nu se mai gaseste (stiti voi pe unde ?)
Panasonic, TDK nu m-am lamurit care variante sunt bune
Cred ca pretul spune multe; la 150.000 nu poti lua decat una pe care tragi o data de doua ori cu incredere, cred.

Voi ce casete folositi si de unde le achizitionati ?  :worthy: GunX, NughtElf, 1XF.... B)

#2
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Cam de cate ori se poate trage in siguranta pe fiecare dintre ele ?
Sony Excellence
TDK Silver
TDK Gold
TDK Spectrum
TDK DV Master
Panasonicul acesta
... Altele ...

#3
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

kpk1, on Jul 21 2005, 10:12, said:

Pe VX2100 merg acele casete DVCAM ? :D De cate ori se poate trage pe una ?
Nu de alta dar pana acum nu mi s-au parut convingatoare altele.
Sony Excellence este foarte buna dar nu se mai gaseste (stiti voi pe unde ?)
Panasonic, TDK nu m-am lamurit care variante sunt bune
Cred ca pretul spune multe; la 150.000 nu poti lua decat una pe care tragi o data de doua ori cu incredere, cred.

Voi ce casete folositi si de unde le achizitionati ?  :worthy: GunX, NughtElf, 1XF.... B)

<{POST_SNAPBACK}>

Daca te referi la sony DVCAM in carcasa mare albastra, merg, dar cu o singura mentiune: in DV. So, cu alte cuvinte, nu se merita sa dai o caruta de bani pe DVCAM-uri daca le tragi in DV.

La problema cu casetele, personal in functie de buget folosesc Sony DVCAM in carcase albastre , daca filmarile le fac in DVCAM, daca nu folosesc DV-uri Sony Premium, Maxwell, etc. Nu prea ma intereseaza ce casete bag la filmarile in DV cu buget mic. DV-urile le trag maxim de 3 ori de frica dropurilor, DVCAM-urile am pierdut de mult numarul de recuri :)

#4
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
....eu am patit o chestie destul de nasoala....am cumparat acum o luna vreo 30 DV TDK si 50 DV Sony Premium.....si am cam muscat-o....inca de la prima tragere aproape toate aveau drop-uri...insa unele, foarte interesant, doar de sunet...si apareau pe video un frame cu cativa pixeli arsi (maxim 20). Oricum...intr-un fel m-am cam asteptat la asta... TDK l-am luat cu 110.000 si Sony cu 98.000...(reducere in Selgros)....Concluzia:te zgarcesti...platesti.....am pierdut la timp sa izolez drop-urile de am innebunit....



    Enjoy!

#5
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

Ankh, on Jul 22 2005, 07:35, said:

....eu am patit o chestie destul de nasoala....am cumparat acum o luna vreo 30 DV TDK si 50 DV Sony Premium.....si am cam muscat-o....inca de la prima tragere aproape toate aveau drop-uri...insa unele, foarte interesant, doar de sunet...si apareau pe video un frame cu cativa pixeli arsi (maxim 20). Oricum...intr-un fel m-am cam asteptat la asta... TDK l-am luat cu 110.000 si Sony cu 98.000...(reducere in Selgros)....Concluzia:te zgarcesti...platesti.....am pierdut la timp sa izolez drop-urile de am innebunit....
    Enjoy!

<{POST_SNAPBACK}>

De cand nu ti-ai mai cutatat capetele la camere?
Nu cred pot sa cred ca au fost toate casetele de vina. Tii minte ca am intrebat la un moment dat unde gasesc miniDV Cleaner? Luasem 3 set-uri de maxwell si am patit acelas lucru cu prima caseta, cu a doua, la a treia m-am oprit. ;)
Am sters camera si surpriza casetele respective numai aveau dropuri   :)

#6
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
....din pacate astea chiar au.....(sterg capetele cam dupa 20 de ore de tras)...dar nu toate .......12 TDK si 21 Sony!!!!!!.... :angry:  :cursing:



    Enjoy!

#7
1XF

1XF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.06.2005
voi ce camere aveti , sunt asa de obosite ca s-au sensibilizat la marca benzii?
stiu doar ca TDK si Maxwell sunt naspa si sony in afara de excellence (la minidv)
eu nu am deloc probleme nici in HDV cu panasonic si nu cred ca fiindca e noua camera, mergeau ok si pe vx.

#8
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

1XF, on Jul 22 2005, 22:38, said:

stiu doar ca TDK si Maxwell sunt naspa si sony in afara de excellence (la minidv)
eu nu am deloc probleme nici in HDV cu panasonic si nu cred ca fiindca e noua camera, mergeau ok si pe vx.

<{POST_SNAPBACK}>


.. ce model de panasonic ? <_<

Sony Excellence unde se poate gasi ?  :notangel:

Daca toate casetele enumerate de voi au probleme mari, atunci care le folositi totusi pana la urma, daca v-ati ars ? Sau mai bine spus cu ce casete ati atins cele mai bune rezultate (cate trageri) ? ;)

PS. Sa inteleg ca pana acum cele mai bune sunt Sony Excellence (cate trageri ?) si urmatoarele ar fi Panasonic (ce model ?) ^_^

Edited by kpk1, 23 July 2005 - 00:44.


#9
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Memory Stick PRO (Sandisk 512 Mb), poate fi folosit pe VX2100 ?

Am inteles ca fiind standardul mai vechi pe VX (Memory Stick  only) nu se potriveste.

#10
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

1XF, on Jul 22 2005, 23:38, said:

voi ce camere aveti , sunt asa de obosite ca s-au sensibilizat la marca benzii?
stiu doar ca TDK si Maxwell sunt naspa si sony in afara de excellence (la minidv)
eu nu am deloc probleme nici in HDV cu panasonic si nu cred ca fiindca e noua camera, mergeau ok si pe vx.

<{POST_SNAPBACK}>

...cum ai spus TDK sucks...cel putin alea de la reduceri...cu restul nu ma avut probleme...Sony Premium la reducere...si mai varza....nu am avut probleme cu Panasonicurile alea rosii...racing nu stiu cum......

#11
1XF

1XF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.06.2005
panasonic dvc80 folosesc din septembrie2003 si trag nu gluma pe ele, nu am nici una la care sa trebuiasca sa renunt, nu au nici o problema , sunt trase unele si de 10 ori, dar o sa renunt la unele  sa nu imi uzeze capetele la camera, ca in rest sunt ok si in HDV.Sony normale sunt cele mai naspa, tdk e pe locul secund(la coada) restul urmeaza dupa preferinte...

#12
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Imi puteti recomanda un loc de unde sa cumpar panasonice dvc ? :coolspeak:

#13
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Eu nu am gasit nicaieri ca cele din linkul tau, ci doar asa

Attached Files



#14
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Dupa cateva cautari si cercetari am ajuns la o conlcuzie:
Caetele fie ele Pana ori TDK, cele cu specificatorul ME sunt pentru video linear si de calitate superioara (nu mai stiu ce straturi si minuni protectoare)
Spre ex: Pana DVM80 ME, DVM60 ME, TDK DVM80 ME si inca una care nu respecta regula Pana DVM60 EJ. :coolspeak:

Stiti mai multe despre codurile astea? B)

PS. O caseta pentru curatat capetele ce specificatii tre sa aiba ? Sau luam vrac  ^_^

aici  :peacefingers:

Edited by kpk1, 23 July 2005 - 14:42.


#15
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
ME inseamna metal evaporated

evita pe cat posibil casetele de curatare, daca este camera ta si tii la ea.
eu prefer sa dau in service la sony 800K sa mi-o desfaca un tip care se pricepe si sa mi-o curete corect cu gel special, decat sa bag banda aia abraziva (care e ca si cand ai da cu smirghel) si sa f*t capul camerei in 10 sec cat in 100 de ore de functionare.

#16
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
.. si EJ ce inseamna ?

.. cum gasesc si eu serviceu` de la Sony si cam la cate ore de tras ar trebui reconditionata ?

B)

#17
1XF

1XF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.06.2005
castele panasonic ce le am eu sunt tot ME, cautati la reprezentante panasonic.curatatul capetelor de la mini-dv-uri se pot face excelent cu piele de caprioara de calitatea cea mei buna( cum se vinde la ochelarii de marca) dupa ce in prealabil s-au dizolvat depunerile de pe mecanism, si a-ti desfacut laterala camerei cu mecanismul.
Cum de gunx merge la service , ma gandeam ca la cate stie si-o curata personal.(oricum poate are camera inca in garantie si de aceea).
insa pentru cine nu mai are garantie la camera e o solutie utila si necostisitoare.
Nu recomand nici eu casetele de stergere de nici un tip, decat in caz de forta majora(clean head) ca altfel rec nu...
daca mai folositi alte metode spuneti si voi... ( a... nu derulare inainte-inapoi...)
eu nu am curatat camera decat cand am vazut ca apar erori sau cand am schimbat marca de casete(lucru total nerecomandabil- uzura sporita la mecanism)

Edited by 1XF, 23 July 2005 - 18:55.


#18
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>cum gasesc si eu serviceu` de la Sony

Pe pagina sony,ro evident
http://www.sony.ro/v...&site=odw_ro_RO

>Cum de gunx merge la service , ma gandeam ca la cate stie si-o curata personal
pt ca GunX nu e "meserias" din ala cum intalnesti la noi pe toate drumurile care de ce au mai putine clase, de aia se pricep mai bine la toate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate