Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Copilul meu o să facă aia și ailaltă

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,660
  • Înscris: 09.05.2008

 eu_vulpescu, on 4th August 2010, 15:43, said:

mie imi pare ca Mufa se referea la proiectarea asupra copiilor a activitatilor pe care parintii si-ar fi dorit sa le faca/sa le fi facut in copilarie; se referea, cred eu, nu la performanta, ci mai degraba la impingerea copilului (mai mult sau mai putin voalata) pe linia pe care doreau ei sa mearga candva.
Si mie mi se pare ca asta a fost intentia lui @mufa.
Este o treaba gresita si poate aduce destule necazuri atat copilului cat si parintilor, in sensul ca kinderu' o sa se simta fortat sa faca niste lucruri care poate nu-i plac iar parintii sa fie necajiti ca rezultatele nu sunt pe masura asteptarilor.
Au scris destui inaintea mea cam ce vroiam si eu sa scriu.
E bine sa indrumi copilul catre activitati extrascolare, de orice natura, poa' sa fie si un simplu abonament la biblioteca.
Oricum, pe fie-mea o sa o duc la ceva inot sau gimnastica ritmica, pentru ca stand in oras, lipsa miscarii isi va spune cuvantul.
Daca , sau nu, CAND o sa termin casa si o sa ma mut la tara, o sa fie altceva, mai un prasit de porumb, mai un cules de prune, e alta treaba.. :D
Glumeam, bineinteles.
Cu ce nu sunt de acord, cel putin deocamdata si sper sa nu ma schimb, sunt meditatiile la varste mici , 6,7 ani.
O sa-l ajut eu sau mama-sa, si restu',  la scoala.

Quote

In fine, ideea e ca cel mai bine, ca parinte, e sa sprijini copilul, pe cat iti permite bugetul, sa incerce atunci cand isi doreste ceva, dar sa nu-i impui niciodata ceva ce nu-si doreste el insusi.
Corect, bugetul e un factor important.

#38
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Daca-s fii parinte, sportul spre care l-as indruma pe copil, de pe 7 ani, ar fii gimnastica. Pe langa ca dezvolta corpul armonios, tonusul muscular si forta fizica, ajuta extrem de mult si la mobilitate.

#39
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 charme, on 4th August 2010, 21:17, said:

in rest, mie nu mi-e deloc clara echivalenta din primul post intre "o sa-l fac medic" si "o sa-l dau la balet". pentru mine e o diferenta ca intre "o sa cobor pe scari" si "o sa dau din aripi de pe balcon". da' cica-i in cea mai clara limba romana, asa ca presupun ca-i de vina blondu' cenusiu :)

Ambele sugereaza o forma de control posibil nepotrivita. Nu este necesar sa existe o echivalenta directa intre ele, deoarece nu faptul impus este relevant, ci impunerea in sine, orice forma ar avea ea.

Cred ca este gresit sa educi un copil conform cu tiparele tale personale. Fie cele pe care ti le-ai fi dorit si de care n-ai avut parte, fie cele care ai impresia (acum) ca ti-ar fi fost benefice daca le-ai fi practicat. Fie cele care ti-au fost impuse la randul tau, creandu-ti presupuse avantaje ulterioare. ;)

De asemenea, mi se pare gresit sa-i lasi o libertate prea mare, care il poate deruta. Un copil trebuie coordonat, dar fara posesivitate.

Cel mai frumos mi s-ar parea sa-i prezinti optiuni, si sa-l indrumi spre ceea ce consideri ca i s-ar potrivi, in stransa legatura cu modul lui de-a fi. Sa-i oferi satisfactia de a putea alege. Desigur, nu toti oamenii sunt capabili sau au timpul necesar pentru a-si intelege copiii. Ca dovada ca prea multi copii esueaza...

#40
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 kr0k0dilu, on 5th August 2010, 19:22, said:

Ambele sugereaza o forma de control posibil nepotrivita.


la inot il iei de-o aripa si-l duci la piscina la 3-4-5 anisori. asta e control - chit ca ti-l poate spulbera racnind din toti plamanasii lui pe marginea piscinei si refuzand sa intre in apa. doar intre colegele mele stiu doua cazuri care au patit-o :)

la facultatea de medicina il poti lua de-o aripa si duce la 18 ani? la inscriere, poate (desi nu-mi amintesc sa fi vazut prea multe cazuri de "inaripate" cand m-am inscris), da' in caz ca nu se stie, a deveni medic presupune nitel mai mult decat inscrierea.

deci?

Edited by charme, 05 August 2010 - 21:38.


#41
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

 sebulbus, on 4th August 2010, 01:38, said:

Nu faceti greseala sa cresteti copii trofeu. Lasati-i sa fie ce vor ei, nu ce vreti voi. Am avut si eu un prieten pe care-l tot presau parintii, sa fie aia, sa fie ailalta, in cele din urma l-au presat sa isi ia permisul, desi era antitalent. Si acum ii aprind lumanari. Nuff said.
Îmi pare rău, Seb, că s-a întâmplat așa... Eu, la cei 42 de ani ai mei, regret că ai mei n-au avu inspirația/posibilitatea/whatever să mă dea la karting sau altceva legat de mașini. Sunt ferm convins că aș fi fost un al doilea Shumacher. Dacă nu aș fi prea bătrân, m-aș apuca acum de sporturile cu motor!

Pe cel mic al meu l-am avut la:
-înot, 2 ani, de 2 ori pe săptămână - nu i-a plăcut,  deși condițiile erau excelente, l-am retras;
-karting - câteva luni;
-șah, doi ani (de două ori pe săptămână) - a avut rezultate bune dar s-a plictisit;
-pian, tot de 2 ori pe săptămână, după 2 ani n-a mai vrut;
-de 2 ani face baschet, e îndrăgostit de acest sport, face și în vacanță în fiecare zi, se trezește la ora 8 ca să meargă la baschet.
De când a început baschetul nu a mai avut alte activități extrașcolare.

Adevărul este undeva la mijloc: nici să nu forțați copilul să facă ceva ce nu-i place dar să-l îndemnați să încerce cât mai multe activități pentru a-i putea descoperi eventuale talente. Copilul vostru poate fi un talent la muzică, fotbal sau desen, poate fi un campion la înot, scrimă sau șah, lăsați-l șă încerce cât mai multe dar fără a-l aglomera, să îi rămână timp și de joacă. Ce am expus mai devreme s-a desfășurat pe parcursul mai multor ani, începând din clasa I-a până într-a IV-a. Acum suntem foarte mulțumiți că face baschet și că îi place, vom vedea dacă va face performanță sau nu.

#42
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
eu am niște copii comozi, ca să nu zic leneși. Unu vrea foto, cu calculatoru', dacă se poate, ălalalt șah. Orișcât, ăla micu' a cam încurcat-o, că de la toamnă mere la încasat șuturi.

#43
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 GlobalMods, on 5th August 2010, 14:14, said:

Daca-s fii parinte, sportul spre care l-as indruma pe copil, de pe 7 ani, ar fii gimnastica. Pe langa ca dezvolta corpul armonios, tonusul muscular si forta fizica, ajuta extrem de mult si la mobilitate.

Gimnastica nu e buna daca vrei copil inalt si zvelt. Am vazut lotul national de gimnastica pe viu si m-am crucit ce pitice si bondoace erau fetele alea. Plus ca toate stateau cocosate.

#44
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 GlobalMods, on 5th August 2010, 14:14, said:

Daca-s fii parinte, sportul spre care l-as indruma pe copil, de pe 7 ani, ar fii gimnastica. Pe langa ca dezvolta corpul armonios, tonusul muscular si forta fizica, ajuta extrem de mult si la mobilitate.

dac-as putea, as indruma viitorii parinti la cursuri de gramatica (prezenta obligatorie) :)

#45
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

 charme, on 5th August 2010, 21:45, said:

dac-as putea, as indruma viitorii parinti la cursuri de gramatica (prezenta obligatorie) :)
:OK:

#46
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 charme, on 5th August 2010, 22:37, said:

la inot il iei de-o aripa si-l duci la piscina la 3-4-5 anisori. asta e control - chit ca ti-l poate spulbera racnind din toti plamanasii lui pe marginea piscinei si refuzand sa intre in apa. doar intre colegele mele stiu doua cazuri care au patit-o :)

la facultatea de medicina il poti lua de-o aripa si duce la 18 ani? la inscriere, poate (desi nu-mi amintesc sa fi vazut prea multe cazuri de "inaripate" cand m-am inscris), da' in caz ca nu se stie, a deveni medic presupune nitel mai mult decat inscrierea.

deci?

Deci inotul este un sport usor care poate fi practicat lejer si care nu necesita nici un fel de talente sau aptitudini. Oricum l-ai practica iti va asigura o dezvoltare mai armonioasa decat daca nu l-ai practica.

Pe cand baletul este cu totul altceva, presupune niste aptitudini si solicita copilul respectiv intr-un mod oarecum extrem. Nu poti spune ca acel copil se va putea integra intr-un antrenament solicitant al unui curs de balet, si asta inca dinainte de-a se naste. Despre asta e vorba, despre impulsul parintilor de-a isi imagina copilul facand una sau alta fara a astepta sa aiba macar o certitudine ca acel copil va fi cat de cat potrivit activitatii respective. Nimic de zis in cazurile in care copilul manifesta talent si inclinatie catre balet, dar nu poti stabili asta dinainte, in baza unor prejudecati personale.

Astfel ca, la nivel de prejudecata, eu unul nu vad nici o diferenta intre balet si facultatea de medicina.

Deci cam asta a fost. :)


 citronelle, on 5th August 2010, 23:41, said:

Gimnastica nu e buna daca vrei copil inalt si zvelt. Am vazut lotul national de gimnastica pe viu si m-am crucit ce pitice si bondoace erau fetele alea. Plus ca toate stateau cocosate.

S-ar putea ca gimnastica sa nu aiba o influenta atat de agresiva asupra cresterii si dezvoltarii unui copil.

Eu vad problema diferit, doar anumite categorii de oameni (predispusi a fi mici si musculosi) ajung sa aiba rezultate remarcabile, restul nu pot tine pasul, tocmai din cauza faptului ca nu-i ajuta genetica. Si atunci e cat se poate de firesc ca gimnastii de performanta sa aiba majoritatea acel tipic pe care l-ai semnalat tu.

#47
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 kr0k0dilu, on 6th August 2010, 13:04, said:

Deci inotul este un sport usor care poate fi practicat lejer si care nu necesita nici un fel de talente sau aptitudini. Oricum l-ai practica iti va asigura o dezvoltare mai armonioasa decat daca nu l-ai practica.

Pe cand baletul este cu totul altceva, presupune niste aptitudini si solicita copilul respectiv intr-un mod oarecum extrem. Nu poti spune ca acel copil se va putea integra intr-un antrenament solicitant al unui curs de balet, si asta inca dinainte de-a se naste. Despre asta e vorba, despre impulsul parintilor de-a isi imagina copilul facand una sau alta fara a astepta sa aiba macar o certitudine ca acel copil va fi cat de cat potrivit activitatii respective. Nimic de zis in cazurile in care copilul manifesta talent si inclinatie catre balet, dar nu poti stabili asta dinainte, in baza unor prejudecati personale.

Astfel ca, la nivel de prejudecata, eu unul nu vad nici o diferenta intre balet si facultatea de medicina.

Deci cam asta a fost. :)


dar diferenta intre "il dau la balet" (adica il duc pana acolo, si dupa aia vedem noi daca-i in stare sa ridice piciorul pana la bara de la oglinda sau nu) si "il fac prim-balerin la opera romana" o vezi?

(in paranteza - 7 ani de balet cred ca ma indreptatesc sa am o parere - nu-i nici pe departe solicitant in vreun mod extrem. sa ne intelegem, eu vorbesc despre "datul la balet", nu de zvarlitul direct in vreun lot de performanta - nu c-as sti sa existe asa ceva la balet, cam oricine incepe cu exercitiile simple. cand ajunge sa tinda spre o cariera, da, probabil face o mie de piruete/zi, dar eu vorbesc de prima faza, nu de cariera la 4 anisori).

cam asta incercam sa zic - sa-l "dai" la ceva e extrem de simplu. sa il "faci" ceva e imposibil, se face el, nu-l face parintele, ca inca nu s-au inventat copii din plastilina, pe care intr-adevar i-ai putea face ce vrea muschii tai.

oricat de simplu ti se pare inotul, tocmai am spus ca am doua exemple la mine in birou care l-au refuzat. deh, mintea de copilasi n-a perceput partea cu dezvoltarea armonioasa. de acord, nu-i vorba de lipsa de talent, ci de lipsa de placere/dorinta. se pare ca e nevoie si de ele.

Edited by charme, 06 August 2010 - 18:34.


#48
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

 charme, on 6th August 2010, 19:34, said:

ci de lipsa de placere/dorinta. se pare ca e nevoie si de ele.
Foarte corect .

#49
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Eu il dau la cat de multe posibile, nu stii de unde sare talentul. O chestie e garantata, o sa stie cel putin trei limbi straine.

#50
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 Thomas-, on 6th August 2010, 21:31, said:

Eu il dau la cat de multe posibile, nu stii de unde sare talentul. O chestie e garantata, o sa stie cel putin trei limbi straine.
si eu o sa-l dau la de toate. daca se prinde ceva de plod bine, daca nu tara are nevoie si de curve sau fotbalisti.

#51
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

ci de lipsa de placere/dorinta. se pare ca e nevoie si de ele

Da, e nevoie de ele, dar un parinte trebuie sa stie cum sa i le stimuleze.

#52
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 charme, on 5th August 2010, 23:45, said:

dac-as putea, as indruma viitorii parinti la cursuri de gramatica (prezenta obligatorie) :)

 charme, on 6th August 2010, 19:34, said:

nu c-as sti sa
Mai baga o fisa! ;)

#53
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 GlobalMods, on 7th August 2010, 06:48, said:

Mai baga o fisa! ;)
E condițional optativ.
Se folosește infinitivul verbului de conjugat.

#54
E-Musette

E-Musette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 27.05.2010

 citronelle, on 5th August 2010, 23:41, said:

Gimnastica nu e buna daca vrei copil inalt si zvelt. Am vazut lotul national de gimnastica pe viu si m-am crucit ce pitice si bondoace erau fetele alea. Plus ca toate stateau cocosate.
In selectia unui asemenea lot se tine cont si de criterii fizice, nu numai aptitudini si performante. Faptul ca erau mici, e o caracteristica nativa. Bondoace nu cred. Inseamna ca ai gresit sportul :nonobad:
Ceea ce am observat la membrii lotului olimpic de gimnastica aerobica (cea care a luat anul acesta locul I) a fost ca fetele nu aveau sini. Baietii cred ca erau cei mai frumosi din citi au existat in concurs si singurii care nu erau homo. :rolleyes:

on topic :) Inainte de 7 ani,rareori un copil isi manifesta preferinta pentru o anumita activitate sportiva sau artistica si ramine fidel acesteia. Cum ratiunea lui e limintata, parintele trebuie sa-i ofere sansa sa aleaga. Pentru asta trebuie sa-l cunoasca. Pentru a-l cunoaste trebuie sa petreaca mult timp cu el.
Exista atitea cluburi private sau voluntare, incit trebuie doar informare,vointa si timp pentru a le frecventa.
Copilul va alege intr-un final o activitate preferata. Cunosc parinti care si-au trimis copilul la pian, dansuri,gimnastica, arte martiale, ii hotarisera si cariera (magistrat), iar el manifesta un talent real la modelaje din plastelina si lut.
Un altul nu era atent la scoala, se plictisea si avea note mici la aproape toate obiectele. Toate caietele lui erau pline de desene. Am recomandat parintilor sa nu-l mai pedepseasca pentru activitatea scolara slaba ci sa-i schimbe scoala, conform aptitudinilor. De atunci au trecut vreo.... 7 ani. De curind m-au anuntat parintii ca a luat premiul I la un concurs de pictura din Japonia.

 kr0k0dilu, on 6th August 2010, 13:04, said:

Astfel ca, la nivel de prejudecata, eu unul nu vad nici o diferenta intre balet si facultatea de medicina.
Da.... nici eu nu vad nici o diferenta intre sex oral si teorema lui Pitagora.Pai ce are a face aptitudinea fizica si vointa cu memoria sau placerea de a sta pe virful degetelor cu iubirea de semeni? Sau m-am dilit eu. :unsure:

Edited by E-Musette, 07 August 2010 - 07:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate