Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tarife excursii optionale din Sharm el Sheikh

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
madetyj

madetyj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.08.2010
Buna seara,
As dori informatii, cu privire la excursiile optionale din Sharm el Sheikh. Stie cineva ,ce excursii ofera Tez Tour din aceasta locatie si care sunt tarifele practicate ptr. adulti si respectiv copii?
                                        
                                                                 Multumesc

#2
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postmadetyj, on 2nd August 2010, 21:52, said:

Buna seara,
As dori informatii, cu privire la excursiile optionale din Sharm el Sheikh. Stie cineva ,ce excursii ofera Tez Tour din aceasta locatie si care sunt tarifele practicate ptr. adulti si respectiv copii?
                                        
                                                                 Multumesc

Excursii Tez Tour (tarif/adult):
1) Cairo - autocar - 100 euro
2) Ras Mohamed - autocar - 35 euro
3) Abu Ghaloum - safari + Blue Hole + Camile + Beduini - 60 euro
4) Manastirea Sf Ecaterina - 45 euro
5) Petra - 145 euro

#3
madetyj

madetyj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.08.2010

View Postrazvanait99, on 5th August 2010, 23:53, said:

Excursii Tez Tour (tarif/adult):
1) Cairo - autocar - 100 euro
2) Ras Mohamed - autocar - 35 euro
3) Abu Ghaloum - safari + Blue Hole + Camile + Beduini - 60 euro
4) Manastirea Sf Ecaterina - 45 euro
5) Petra - 145 euro

Multumesc razvanait99 ptr. informatii.Stii cumva si daca TT organizeaza excursie la Ierusalim si daca da, la ce tarif?

#4
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postmadetyj, on 6th August 2010, 16:31, said:

Multumesc razvanait99 ptr. informatii.Stii cumva si daca TT organizeaza excursie la Ierusalim si daca da, la ce tarif?

Da, organizeaza excursie si la Ierusalim (100 si ceva de dolari cu autocarul)

Mai devreme ti-am trecut sumele in euro; de fapt sunt dolari - nu stiu unde imi era capul

Edited by razvanait99, 07 August 2010 - 09:58.


#5
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007

View Postrazvanait99, on 7th August 2010, 10:53, said:

Da, organizeaza excursie si la Ierusalim (100 si ceva de dolari cu autocarul)

Mai devreme ti-am trecut sumele in euro; de fapt sunt dolari - nu stiu unde imi era capul


150 eur ptr Jerusalem.Eventual se pot merge cu agentii locale.
Atentie !!!
1-Neaparat sa cereti ghid englez(sau o limba care o cunoasteti) altfel o sa va treziti cu ghid vorbitor de rusa.
Ghid vorbitor de romana nu o sa gasiti.
2-Nu mergeti Vinerea .Vinerea moscheea musulmana este inchisa publicului si nu o puteti vizita.

#6
madetyj

madetyj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.08.2010

View Postdennis67, on 7th August 2010, 13:54, said:

150 eur ptr Jerusalem.Eventual se pot merge cu agentii locale.
Atentie !!!
1-Neaparat sa cereti ghid englez(sau o limba care o cunoasteti) altfel o sa va treziti cu ghid vorbitor de rusa.
Ghid vorbitor de romana nu o sa gasiti.
2-Nu mergeti Vinerea .Vinerea moscheea musulmana este inchisa publicului si nu o puteti vizita.


Multumesc dennis67 si razvanait99. Vom tine cont de sfaturi. A facut vreunul dintre voi excursia la Ierusalim? Impresii???

#7
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007
A facut vreunul dintre voi excursia la Ierusalim? Impresii???
[/quote]






   Excursia la Jerusalem a fost 150 euro de adult si 75 euro de copil pana varsta de 11.99 ani.

   Se pleaca din Sharm la ora 21.30 si se merge cu autocarul egiptean 250 km pana in Aqaba unde se traverseaza pe jos punctul de frontiera israelian Eliat. Acolo va asteapta un autocar israelian.

   Aproximativ la ora 08.30 se face un popas de 1ora la Marea Moarta unde aveti posibilitatea de a face baie. La ora 10 ajungeti in Jerusalem unde vizitarea orasului se face cu panoramarea de pe una din coline.

   De aici se pleaca in Bethleem (Palestina). Prima oprire se face la un magazin de suveniruri si de acolo se pleaca sa se viziteze locul Nasterii Domnului si biserica Sf. Gheorghe cu catacombele ei.

   Pe la ora 13 se ia masa la un restaurant palestinian dupa care autocarul se intoarce inapoi in Jerusalem si se viziteaza Biserica Sfantului Mormant cu catacombele, Golgota, Via Dolorosa, Zidul Plangerii.

   Pe la la ora 17se face plecarea inapoi Catre Sharm unde veti ajunge aproximativ pe la ora 03 dimineata.

   1-drumul este foarte obositor dar ceeace veti vedea este extraordinar.

   2-atentie sa cereti ghid englez deoarece s-ar putea sa fiti singurii romani intr-un autocar plin de rusi.

   3-de recomandat asigurare medicala ptr Israel deoarece aveti posibilitatea sa auziti focuri de arma

#8
madetyj

madetyj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.08.2010

View Postdennis67, on 9th August 2010, 06:58, said:

A facut vreunul dintre voi excursia la Ierusalim? Impresii???







   Excursia la Jerusalem a fost 150 euro de adult si 75 euro de copil pana varsta de 11.99 ani.

   Se pleaca din Sharm la ora 21.30 si se merge cu autocarul egiptean 250 km pana in Aqaba unde se traverseaza pe jos punctul de frontiera israelian Eliat. Acolo va asteapta un autocar israelian.

   Aproximativ la ora 08.30 se face un popas de 1ora la Marea Moarta unde aveti posibilitatea de a face baie. La ora 10 ajungeti in Jerusalem unde vizitarea orasului se face cu panoramarea de pe una din coline.

   De aici se pleaca in Bethleem (Palestina). Prima oprire se face la un magazin de suveniruri si de acolo se pleaca sa se viziteze locul Nasterii Domnului si biserica Sf. Gheorghe cu catacombele ei.

   Pe la ora 13 se ia masa la un restaurant palestinian dupa care autocarul se intoarce inapoi in Jerusalem si se viziteaza Biserica Sfantului Mormant cu catacombele, Golgota, Via Dolorosa, Zidul Plangerii.

   Pe la la ora 17se face plecarea inapoi Catre Sharm unde veti ajunge aproximativ pe la ora 03 dimineata.

   1-drumul este foarte obositor dar ceeace veti vedea este extraordinar.

   2-atentie sa cereti ghid englez deoarece s-ar putea sa fiti singurii romani intr-un autocar plin de rusi.

   3-de recomandat asigurare medicala ptr Israel deoarece aveti posibilitatea sa auziti focuri de arma


Multumesc dennis67. Te mai deranjez cu o intrebare, de fapt, doua:
1. Dintre Ierusalim si Petra, ce ai alege?
2. Recomanzi excursia cu TT sau cu o agentie locala?

#9
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007

View Postmadetyj, on 9th August 2010, 16:42, said:

Multumesc dennis67. Te mai deranjez cu o intrebare, de fapt, doua:
1. Dintre Ierusalim si Petra, ce ai alege?
2. Recomanzi excursia cu TT sau cu o agentie locala?

1-Eu le-am facut pe amandoua.Daca ai posibilitatea fa-le pe amandoua si nu o sa sa regreti.
   Tine cont ca amandoua excursiile sunt foarte obositoare si trebuie sa lasi o pauza de 2 zile intre ele ca sa te odihnesti;
2-Eu am mers cu agentie locala.Sunt multe agentii in oras unde poti negocia pretul.Vezi cum este mai convenabil.

#10
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Tocmai ce m-am intors din Egipt asa ca-ti pot da niste tarife "la cald" cum s-ar zice, de la Tez.
Cairo-1 zi(autocar)=100$ adult/60$ copil(4-12 ani)
Cairo-1 zi(avion)=290$/270$(2-12 ani)
Petra(vapor)=260$/240$
Petra(avion)=355$/340$
Luxor(avion)=290$/270$
Ierusalim(autocar)=200$
Ierusalim, Petra(2 zile) cu autocar-vapor=400$/375$
Rezervatia Ras Muhammad(autocar)=45$/20$
Sunt multe, safari(cu moto, atv, cal), batiscaf, delfinariu, diving, pirates yacht etc.
Intreaba ce vrei si-ti voi raspunde ca e mult de scris :peacefingers:

#11
madetyj

madetyj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.08.2010

View Postanabia, on 10th August 2010, 22:51, said:

Tocmai ce m-am intors din Egipt asa ca-ti pot da niste tarife "la cald" cum s-ar zice, de la Tez.
Cairo-1 zi(autocar)=100$ adult/60$ copil(4-12 ani)
Cairo-1 zi(avion)=290$/270$(2-12 ani)
Petra(vapor)=260$/240$
Petra(avion)=355$/340$
Luxor(avion)=290$/270$
Ierusalim(autocar)=200$
Ierusalim, Petra(2 zile) cu autocar-vapor=400$/375$
Rezervatia Ras Muhammad(autocar)=45$/20$
Sunt multe, safari(cu moto, atv, cal), batiscaf, delfinariu, diving, pirates yacht etc.
Intreaba ce vrei si-ti voi raspunde ca e mult de scris :peacefingers:

Thanks again, dennis67 si anabia. Ce stiti despre ghizii de la Tez? Nu sunt sanse de ghid vorbitor de romana? Sau pur si simplu nu sunt suficienti turisti romani interesati de Ierusalim, respectiv Petra si,deci, nu merita osteneala? Intreb, ptr. ca anul trecut,in Turcia, am facut excursii foarte reusite cu Tez, cu  ghizi foarte competenti, bine documentati, vorbitori  de lb.romana,din Republica Moldova.

#12
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Singura interactiune cu ghidul de la Tez(vorbea o romana inteligibila dar poti discuta si in engleza) a fost in autocar, pe drumul de la aeroport spre hotel, drum de 15-20 min. Excursiile nu m-au interesat deoarece pentru mine Egipt inseamna Marea Rosie, adica scufundari de dimineata pana seara :)
Daca vrei sa vorbim despre scufundari si paradisul de sub ape iti stau la dispozitie cu orice amanunt, cat de mic. Pentru restul cu parere de rau nu te pot ajuta, pentru ca nu stiu nimic. :peacefingers:
Sanatate!

#13
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postmadetyj, on 11th August 2010, 18:19, said:

Thanks again, dennis67 si anabia. Ce stiti despre ghizii de la Tez? Nu sunt sanse de ghid vorbitor de romana? Sau pur si simplu nu sunt suficienti turisti romani interesati de Ierusalim, respectiv Petra si,deci, nu merita osteneala? Intreb, ptr. ca anul trecut,in Turcia, am facut excursii foarte reusite cu Tez, cu  ghizi foarte competenti, bine documentati, vorbitori  de lb.romana,din Republica Moldova.

Doar daca mergi intr-un autocar cu turisti majoritari romani vei avea parte de ghid roman (eu am avut in excursia de anul acesta de la Cairo).
La Ras Mohamed mi s-a spus ca ghidul va fi vorbitor de rusa si am renuntat.

#14
mihaiela_jian

mihaiela_jian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.02.2009
Buna ANABI ,pe mine ma intereseaza scufundarile in sharm ,eu nu am mai fost acolo si m=ar interesa un hotel nu asa scump adica 3 sau 4 stele cu DP dar nu stiu pe care sa-l aleg deoarece  ma intereseaza cel mai mult plaja pe care o are adica daca ai putea sa-mi spui cam care e plaja unde se fac scufundari si snorcheling fara sa platesti excursie si ai o imagine de vis sub apa.
Multumesc

#15
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Mihaiela Jian, 3 sau 4 stele sunt jale in Sharm si nu recomand, nici nu au deschidere la plaja. Iti recomand un hotel de 5 stele-astea au in majoritate deschidere la plaja(daca ai fost in Turcia ai sa-ti dai seama ca nu sunt nici astea 5 stele dar nu-i nici o problema daca nu esti genul fitzos) Si nu e nici scump, eu am dat pe 4 locuri(2 adulti si 2 copii de 13,5 ani) 1605 euro, full. Hotelul e Coral Sea Holiday Village(99,9% englezi :thumbup:) , e situat in zona Nabq si e exact ce-ti trebuie, adica are rezervatie si paradis pentru snorkeling, nu-ti mai trebuie excursie suplimentara pentru snorkeling, doar daca vrei diving musai. In schimb trebuie sa mergi pana la peretele vertical cam 800m(acolo incepe paradisul acvatic), jumatate din drum pe un ponton, restul prin apa mica pana la genunchi sau piept in functie de maree.
In Ras Mohammad e paradis, m-am scufundat in Mediterana, Egee, Marea Neagra dar ce am vazut in Marea Rosie nu pot descrie in cuvinte. Pesti multicolori de toate natiile si culorile, corali in toate combinatiile de culori, vizibilitate minim 40m, ce vrei, paradis intr-un cuvant. Trebuie sa vezi cu ochii tai ca sa te convingi, cuvintele sunt de prisos. Sub apa e o lume asa cum nu vezi nici in documentarele lui Cousteau si as sta non stop dar din pacate nu se poate.
Sa vezi delfinii in numar de 8-20 cum sar pe langa prora vasului si te insotesc o buna perioada de drum, imagini superbe. Sa vezi multitudinea de pesti in toate culorile cum iti dau tarcoale si mai ca ii poti atinge, cum stau si te insotesc oriunde te duci. Sa vezi coralii de forme si culori diferite, cum respira si traiesc, cum se integreaza totul, parca esti intr-un organism viu. Pana si epavele se integreaza in acest paradis acvatic, coralii incep sa-si dezvolte un nou habitat, pestii la fel.
Despre scufundari trebuie sa-ti spun ca in Egipt indiferent de licenta pe care o ai trebuie sa faci un safety dive la inceput. Daca nu ai licenta te poti scufunda la maxim 8m, dar e pacat, de la 30m incep rechinii dar n-am avut parte de ei :(  
Daca mai ai(aveti) intrebari iti(va) voi raspunde cu mare placere!

#16
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Cre-i faza cu rechinii? Am auzit ca nu mai ataca sau ca se folosesc nu stiu ce solutii care ii tin la departare... am de gand sa merg si eu la anul in februarie-martie in sharm si sa fac scufundari ( nu am mai facut pana acum :) ) o sa te contactez atunci pentru indicarea unei locatii cat mai bune .
Referitor la excursii : chiar weekendul asta am vazut la prima la o emisiune de travelling o excursie cu atv-ul prin desert, si asta m-ar interesa sa fac, cam care este pretul si ce conditii sunt  ?

#17
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Nu e nici o faza cu rechinii. Poti sa te scufunzi de 100 de ori si sa nu-i vezi sau poti sa-i vezi de la prima scufundare in albastru. E chestie de noroc chior si in general nici o vietate marina nu ataca daca nu provoci, asa ca stai linistit, oricum slabe sanse sa-i vezi.
Daca nu ai mai facut scufundari pana acum iti recomand cu drag obtinerea brevetului de scufundari primul nivel(OWD-Open Water Diver).
Principalele locuri de scufundat in Egipt(zona Sharm) sunt recifurile(sunt 4) din zona insulei Tiran, parcul acvatic Ras Muhammad(asta e paradisul, in caz ca nu l-ai vazut pana acum si epavele(Dunraven, Thistlegorm etc). Epavele cer ceva experienta si minim 10-15 scufundari, precum si nitrox(daca vrei sa stai mai mult sub apa). E mult de discutat, pentru inceput un snorkeling e binevenit, dupa aia vezi tu.
Daca vrei mai multe despre scufundari, locuri, tips and tricks etc intra pe forumul dedicat.
Despre excursia cu atv-ul in desert iti pot spune ca la Tez pretul e de 35$ de persoana(45$ doua persoane). Daca vrei combinatie de plimbare cu atv, camila, ceai beduin etc pretul sare la 60$(80$ doua persoane)
Sanatate maxima!

#18
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
cat costa si cate zile dureaza obtinerea acestui brevet? este mai bine sa caut un hotel in hurghada sau sharm el sheikh din acest punct de vedere al scufundarilor. in prima faza eu vreau sa fac doar snorkeling, dar vreau si diving. tinand cont ca n-am mai facut niciodata si in septembrie merg prima oara in egipt, orice sfat e binevenit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate