Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Am senzatia ca (aproape) orice facultate e (aproape) inutila

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#37
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Bine ca m-ai luminat, maestre.

#38
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Hai sa imi dau si eu cu parerea despre facultate..
Unora le dau dreptate...si probabil doar cei care au facut o facultate care le-a placut si au invatat...tocmai aia nu regreta facultatea, pentru exact cei care au invatat au de munca si sunt  multumiti cu ce au realizat pana acum.
Eu am facut o facultate care la inceput nu m-a atras dar cu timpul mi-am dat seama ca e chiar interesant ceea ce se preda si mi-a placut...dupa ce am termiant colegiul ( ca de atat am fost in stare dupa ce am terminat bacul si am stat si un an acasa ) am fost intrebat de la facultate daca nu vreau sa dau la continuare de studii si sa fac facultatea si bieninteles ca am acceptat...sincer mi-a placut la nebunie ceea ce faceam si meritele s-au vazut cu varf si indesat inca din facultate. Poate ca am fost si o generatie de studenti mai dezghetata la minte si o clasa unita...
Dupa facultate intrasem la master la buget...dar am renuntat ca deja prinsesem un contract in afara ...si acum sunt bine mersi sanatos cu un job pe domeniul care l-am studiat si cu un salariu care ma multumeste si privesc facultatea ca un lucru foarte bun. Adevarul este ca iti trebuie si un pic noroc, un pic tupeu si un pic de ambitie si multa vointa ...si eu cred ca poti ajunge acolo unde ti-ai dorit..

Quote

Pacat ca iti tre' bani pentru ele. Cu cat mai multi, cu atat mai bine.
...si niciodata destui...

Edited by tehnics, 02 August 2010 - 21:42.


#39
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostOscilatrix, on 2nd August 2010, 22:32, said:

Bine ca m-ai luminat, maestre.
Bagă-ți nasu-n carte și nu mai sta cu el pe sus că-ți pute tot în țara asta. Pune curu' la muncă și fă ceva să devii om și lasă dilemele astea existențiale pentru alții care se ocupă cu așa ceva.

#40
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postripper, on 2nd August 2010, 22:47, said:

Bagă-ți nasu-n carte și nu mai sta cu el pe sus că-ți pute tot în țara asta. Pune curu' la muncă și fă ceva să devii om și lasă dilemele astea existențiale pentru alții care se ocupă cu așa ceva.
Extraordinar. Asemenea sfaturi intelepte si profunde nici tataie nu ar fi putut sa-mi dea. Oh, wait...

#41
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Să mai zic ceva? N-are rost... baftă în continuare!

#42
gicu2000

gicu2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.08.2010

View Postripper, on 2nd August 2010, 22:47, said:

Pune curu' la muncă ?i fă ceva să devii om

DA! Pune curu, sau dai cucuru!
-------


N-are rost sa mai faci nici o facultate. La voi in Mangalia oricum merge perfect turismul. Vara nu moare nimeni de foame, in caz ca n-ai de munca, bagi in gazda turisti. Sau dai cucuru ca ai sanse mai mari de imbogatire macar plan de rezerva.

Sau poate ai o poza ceva sa-mi dai pm ca te iau de nevasta. Sunt medic. Asta daca esti frumoasa, ca la voi sunt gagici misto din cate stiu eu.
Edit, pardon aveai deja poza la profil. Oricum tu da-mi pm acolo;

Edited by gicu2000, 02 August 2010 - 22:04.


#43
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006
Eu una nu prea inteleg de ce se discuta tema facultatii atat de mult, mie mi se pare un lucru simplu in esenta. Ideea este sa inveti cum sa faci anumite lucruri, iti dezvolti un anume set de calitati pe care le poti folosi in practica. Poti sa-ti deschizi un magazin si sa-l numesti afacerea ta, dar nu-mi imaginez sa faci altceva mai mult decat atat. Momentan lucrez pentru o companie americana si mi se pare totul facut ca la carte. Lumea chiar respecta toata teoria care ti se pare uneori inutila in facultate. Sunt modele pe care le aplici pentru a-ti asigura succesul. Pe de alta parte, exista si mitul american al individului "college drop-out" care isi deschide propria afacere, dar nu cred ca se aplica in Romania pentru ca in US este un cult al afacerilor, sunt workshopuri, sunt fonduri, startup-urile sunt o cheie centrala a societatii, a mediul competitional, lucru foarte departe de Romania ( si ma rog, daca luam exemplul clasic al lui Bill Gates, intr-adevar s-a lasat de facultate, de Harvard, care probabil i se parea prea usoara :) ).

Eu una cred ca e important pentru Romania sa aiba oameni bine pregatiti care sa-si deschida afaceri reale, care sa atraga fonduri de investitii, care sa aiba idei pentru modernizarea socitatii, lucruri care nu mi se pare deloc tangibile de la nivelul unui licean.

Edited by MamaVoastra, 02 August 2010 - 22:08.


#44
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Eu nu inteleg de ce sariti asa pe mine, nu vad cu ce as fi ofensat pe cineva. Cred ca am adus in discutie un subiect cat se poate de actual si de important.

#45
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View Postripper, on 2nd August 2010, 22:47, said:

Bagă-ți nasu-n carte și nu mai sta cu el pe sus că-ți pute tot în țara asta. Pune curu' la muncă și fă ceva să devii om și lasă dilemele astea existențiale pentru alții care se ocupă cu așa ceva.

Fantastic! Adorabil... limbajul tau.

#46
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostMamaVoastra, on 2nd August 2010, 23:04, said:

Eu una nu prea inteleg de ce se discuta tema facultatii atat de mult, mie mi se pare un lucru simplu in esenta. Ideea este sa inveti cum sa faci anumite lucruri, iti dezvolti un anume set de calitati pe care le poti folosi in practica. Poti sa-ti deschizi un magazin si sa-l numesti afacerea ta, dar nu-mi imaginez sa faci altceva mai mult decat atat. Momentan lucrez pentru o companie americana si mi se pare totul facut ca la carte. Lumea chiar respecta toata teoria care ti se pare uneori inutila in facultate. Sunt modele pe care le aplici pentru a-ti asigura succesul. Pe de alta parte, exista si mitul american al individului "college drop-out" care isi deschide propria afacere, dar nu cred ca se aplica in Romania pentru ca in US este un cult al afacerilor, sunt workshopuri, sunt fonduri, startup-urile sunt o cheie centrala a societatii, a mediul competitional, lucru foarte departe de Romania ( si ma rog, daca luam exemplul clasic al lui Bill Gates, intr-adevar s-a lasat de facultate, de Harvard, care probabil i se parea prea usoara :) ).

Eu una cred ca e important pentru Romania sa aiba oameni bine pregatiti care sa-si deschida afaceri reale, care sa atraga fonduri de investitii, care sa aiba idei pentru modernizarea socitatii, lucruri care nu mi se pare deloc tangibile de la nivelul unui licean.

Stai sa vezi ca se gasesc vreo cativa dupa parerea carora aia cu facultate sunt niste ratati. Ei s-au descurcat fara facultati, diplomele nu conteaza, is mai dastapti de-o mie de ori decat prostii cu diplome...

#47
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Hai sa nu comparam cu opinia generala ca daca nu faci facultate esti un distrus.
Toti oamenii bogati pe care i-am cunoscut n-au facut nici un rahat de facultate, na.

#48
elf11

elf11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 24.07.2008
Imi dau si eu cu parerea despre cat de utila-inutila este facultatea in zilele noastre...E atat de inutila cat vrei tu sa fie,cunosc persoane care au facut ase'ul doar pentru ca asa era 'la moda' sau habar n-aveau ce vroiau de la viata,dar in acelasi timp cunosc si persoane care au facut ase'ul fiindca le placea economia si li se pareau insteresante statisticile.Daca vrei sa faci ceva,faci daca nu,nu.Oricum,totul tine de vointa si de determinarea de care poti sa dai tu dovada.Eu sper,oricum,ca facultatea pe care in 4 ani o voi absolvi sa nu fie inutila...

PS: Facultatea nu te invata cum sa faci bani,nu te face nici macar mai 'destept'(in sensul larg acceptat al cuvantului)

Semnat:O boboca idealista...

#49
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View Postdyana25, on 2nd August 2010, 22:11, said:

Stai sa vezi ca se gasesc vreo cativa dupa parerea carora aia cu facultate sunt niste ratati. Ei s-au descurcat fara facultati, diplomele nu conteaza, is mai dastapti de-o mie de ori decat prostii cu diplome...

Eu nu spun ca nu sunt oameni care au reusit fara facultate, eu spun doar ca e atat de simplu sa faci o facultate incat nu merita riscul sa fii acuzat ca "nu ai fost in stare".

View PostOscilatrix, on 2nd August 2010, 22:15, said:

Hai sa nu comparam cu opinia generala ca daca nu faci facultate esti un distrus.
Toti oamenii bogati pe care i-am cunoscut n-au facut nici un rahat de facultate, na.

Depinde de cercurile in care te invarti, de patura societatii din care faci involuntar parte. De exemplu, parintii mei fiind medic, respectiv programator, toti oamenii considerati bogati pe care eu i-am cunoscut sunt oameni cu facultate, oameni care au propriile lor afaceri, cabinete particulare, doctori, avocati, arhitecti, programatori etc.

#50
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Da, asta asa e. Eu ma refeream insa la oameni FOARTE bogati. Nu e asta telul meu in viata, dar zic doar asa, "as a matter of fact" .

Edited by Oscilatrix, 02 August 2010 - 22:24.


#51
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Aia cu bani nu au facultati...dar au in spatele lor oameni cu facultati care ii ajuta sa devina si mai bogati...bineinteles contra-cost

Edited by tehnics, 02 August 2010 - 22:31.


#52
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View PostOscilatrix, on 2nd August 2010, 22:24, said:

Da, asta asa e. Eu ma refeream insa la oameni FOARTE bogati. Nu e asta telul meu in viata, dar zic doar asa, "as a matter of fact" .

Well, daca vorbim de oameni FOARTE bogati, hai sa ne uitam aici: http://www.justshare...the-world-2010/. Cred ca procentul e pe undeva pe la jumatate, unii au terminat facultatea, altii nu. Nu cred ca e concludent. Nimeni nu contesta geniul. O facultate nu poate sa-i dea nimaniu geniu, e o proprietate cu care te nasti sau nu, depinde de noroc. Dar mai ai o sansa, sansa de a deprinde in timp anumite calitati care sa te ajute sa ai succes. Cum reusesti sa obtii calitatile respective nu e relevant, facultate, practica in companii, auto-didact, ideea e ca oricum te-ai intoarce nu poti sa scapi de multa munca.

#53
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Eu sunt de parere ca din orice facultate pot rasari talente. Daca iti dai interestul, daca te straduiesti si esti bun in ceea ce faci vei fi cel mai probabil "luat in vizor". Cunosc atatea si atatea cazuri...

#54
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostOscilatrix, on 2nd August 2010, 22:27, said:

taica-miu are experienta in domeniul SRL-urilor si ar fi in stare sa ma ajute cu sfaturi.

In ce are taticu experienta? In SRL-uri?  :lol: Se vand bine?


View PostOscilatrix, on 2nd August 2010, 23:15, said:

Toti oamenii bogati pe care i-am cunoscut n-au facut nici un rahat de facultate, na.

E o greseala sa iei ca reper tara noastra. La noi, banii (aia multi) se castiga cu tupeu si nesimtire, in alte tari cu inteligenta si curaj. E o mare diferenta.  E o si mai mare diferenta intre bogatii nostrii care nu au terminat facultatea si bogatii lor care nu au terminat-o. Avem pe de-o parte niste cocalari ordinari, iar pe de alta parte niste genii (precum Bill Gates, baietii de la google) care nu au mai facut facultatea pentru ca nu mai aveau ce sa invete.

Alegerile se fac in urma unei analize. Nimic nu e simplu in viata. Nu e suficient sa spui "imi place domeniul asta" asa ca voi face o facultate de profil. Trebuie sa ai si curaj, inteligenta de a gasi oportunitati. Suntmulti oameni valorosi in anumite domenii, dar care sunt mult prea comozi pentru a-si incerca norocul in afara tarii, in locuri in care cunostintele lor ar fi apreciate la adevarata valoare. E vorba si de caracter, nu numai de cunostinte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate