Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

Cisco

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#19
netk

netk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 26.12.2005
salut,

am zis sa postez aici sa nu mai fac un nou topic...aveti idee unde ar fi cel mai indicat sa fac si eu CCNA in Bucuresti...am vrut la infoacademy dar s-au completat locurile si clasa libera care mai e intra in contradictie cu programul meu...deci puteti sa imi recomandati un centru serios unde eventual ati facut cisco si ati fost multumiti?...adica nu imi e lene sa caut pe google(oricum am cautat), dar totusi nici nu as vrea sa imi iau teapa...ca deh, totusi traim in Romania si cred ca temerea mea este destul de intemeiata..ce pare aveti de :
asta si asta

multumesc mult pentru reply...

#20
netk

netk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 26.12.2005
nimeni? :(

#21
smeclem

smeclem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.10.2003

 netk, on Feb 11 2006, 23:44, said:

salut,

am zis sa postez aici sa nu mai fac un nou topic...aveti idee unde ar fi cel mai indicat sa fac si eu CCNA in Bucuresti...am vrut la infoacademy dar s-au completat locurile si clasa libera care mai e intra in contradictie cu programul meu...deci puteti sa imi recomandati un centru serios unde eventual ati facut cisco si ati fost multumiti?...adica nu imi e lene sa caut pe google(oricum am cautat), dar totusi nici nu as vrea sa imi iau teapa...ca deh, totusi traim in Romania si cred ca temerea mea este destul de intemeiata..ce pare aveti de :
asta si asta

multumesc mult pentru reply...


www.academiacisco.ro

E vorba de academia din Automatica. Scrie si pe site, vor fi interviuri pentru sem 1 pe 8 martie.

#22
ystr82u

ystr82u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2006
@anca14: ce post complet inutil
@ ceilalti: CCNA e pentru incepatori, iti da practic furculita cu care sa tai painea, daca vrei sa devii profesional atunci te gandesti la CCNP, care in aceeasi analogie poate insemna painea..
CCNA = poti mentine routere cisco, fara a-ti fi frica sa le busesti, si configuratii basic..

CCNP = poti sa faci tu configuratiile si sa te gandesc la "ce si cum"
parerea mea: da se poate invata cu cartile in PDF, dar la o academie ai avantajul ca vezi si un router cisco la fata!
cheers

#23
Mascatu

Mascatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2005

 StormRider, on Jul 23 2005, 15:12, said:

Cel mai bine ar fi un CCNA plus un CCNP...cel putin asa am auzit de la prieteni mai priceputi.
Cel mai bine ar fi CCNA+CCNP+CCDA+CCDP+CCIE, între noi fie vorba, unde D vine de la Design, iar IE de la Internetwork Expert, restul abrevierilor păstrând același sens ca în CCNA.

Dar nu le poți avea pe toate. CCNA e un început bun. CCNP e deja suficient pentru România.

Vă atașez și piramida Cisco, ca să pricepeți locul fiecărei noțiuni enumerate de mine mai sus.

Attached Files


Edited by Mascatu, 10 March 2006 - 11:52.


#24
smeclem

smeclem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.10.2003

 Mascatu, on Mar 10 2006, 11:48, said:

Cel mai bine ar fi CCNA+CCNP+CCDA+CCDP+CCIE, între noi fie vorba, unde D vine de la Design, iar IE de la Internetwork Expert, restul abrevierilor păstrând același sens ca în CCNA.

Dar nu le poți avea pe toate. CCNA e un început bun. CCNP e deja suficient pentru România.

Vă atașez și piramida Cisco, ca să pricepeți locul fiecărei noțiuni enumerate de mine mai sus.

Sistemul de certificari al celor de la Cisco e mult mai variat. Un sneak preview putetui gasi chiar la ei:
http://www.cisco.com...paths_home.html

#25
Mascatu

Mascatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2005
În networking cele spuse de mine sunt cele relevante.

Alea care sunt trecute pe-acolo sunt detalii... Să luăm noi întâi CCNP-ul şi vedem ce facem cu alea:)

Edited by Mascatu, 14 March 2006 - 12:07.


#26
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Merita daca vrei sa cunosti notiuni elementare.
Dar cunostiintele aprofundate se obtin lucrind ...
Eu am luat-o invers: am lucrat si cind am dat de CCNA m-a apucat risul. Am dat examenul de CCAI si se termina cind era ceva mai interesant.
Din pacate daca vrei certificarea, mai si dai banuti.
Oricum de chestii de gen BGP, MPLS, etc nu vei invata decit pe la CCIE. Sau pe propria ta piele.
Atentie: am intilnit doi CCIE care nu stiau ce permit sa dea in PIX ca sa mearga DNS-ul ... deci nu va bazati pe faptul ca cine are o certificare e cu adevarat capabil.

#27
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
solutii de urmare a stfel de cursuri sunt valabile doar pentru bucuresti?... m-ar interesa daca exista alternative pentru CT

#28
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Uite ce zice Cisco:
ICT Foundation Constanta Local  Constantza  Constantza  Romania  040-(0)722- 598685
County School Inspectorat of Constanta  Regional, Local  Constanta  Constanta  Romania  (0)+40-241-611913  
Grupul Scolar "Carmen Sylva" Local  Eforie Sud  Constanta  Romania  (0)0040-241-748566  
Colegiul economic Mangalia Local  Mangalia  Constanta  Romania  (0)0040-241-759703  
Colegiul comercial "Carol I" Local  Constanta  Constanta  Romania  (0)0040-241-617119  
Grup scolar electrotehnica si telecomunicatii Local  Constanta  Constanta  Romania  (0)0040-241-630896  
Liceul "Mihai Eminescu" Local  Constanta  Constanta  Romania  (0)0040-241-617412  
Liceul Teoretic "Ovidius" Local  Constanta  Constanta  Romania  (0)0040-241-698095  
Colegiul National Pedagogic "Constantin Bratescu" Local  Constanta  Constanta  Romania  (0)0040-241-616434  
Fundatia Academica "ALUMNI" a Colegiului National "Mircea cel Batran" Local  Constanta  Constanta  Romania  (0)0040-241-550344  
Colegiul National "Mircea cel Batran" Local  Constanta  Constanta  Romania  (0)0040-241-618553  

Sa am iertare daca am uitat vreuna, nu vreau sa-i favorizez pe cei de sus.

Edited by ipman, 14 March 2006 - 19:52.


#29
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
super
dar am o nelamurire... la academiacisco buc zice de un pret de 400RON.... este per total sau pe semestru... nu de alta dar la ICT Foundation Constanta pretul este de 150EUR pe semestru

#30
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Eu nu pot comenta despre preturi. Oferta e a fiecarei academii. Cerceteaza-le pe toate si alege bine.
Cele mai scumpe cer mai multi bani deoarece au mai multe echipamente. Din pacate nu e regula ...

#31
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
mersi mult de raspuns..... acum chiar e nasol ca tre sa alegi intre cei de mai sus :D (glumeam)
deja am demarat opertiunea de culegere date....  mersi inca o data

#32
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Asteptam sa ne spui cind ai luat CCNA, CCNP, CCIE, etc

#33
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
M-am uitat putin peste cartile cisco de la byblos. Intrebarea e : sunt scrise in engleza sau romana ?

#34
ROSES83

ROSES83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.08.2004

 ipman, on Mar 16 2006, 11:26, said:

Asteptam sa ne spui cind ai luat CCNA, CCNP, CCIE, etc


din cate stiu cei de la byblos aduc la comanda mai mult carti de la editura ciscopress..... deci sunt in engleza.

#35
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 PsYcloNe, on Apr 13 2006, 03:06, said:

M-am uitat putin peste cartile cisco de la byblos. Intrebarea e : sunt scrise in engleza sau romana ?
Engleză, cum sunt și examenele, de altfel.

#36
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
De luni ma inscriu si eu la cisco pentru CCNA. Preturile sunt bune (120E/ modul), mai am avantajul pozitiei strategice a blocului langa centru si ca mai ma duc si cu un vecin bun prieten... ca de.. 2 brains are better  than one :)
Dupa primele zile o sa va las si o prima impresie. Spor la invatat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate