Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

rata de refresh

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
JokerX2

JokerX2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.02.2010
Salut am un monitor CRT de 17" si vreau sa schimb rata de refresh
Dar nu stiu pe care sa o pun
Am la dispozitie urmatoarele valori:
60,70,72,75,85 Hertz.Care este cea mai buna.Ma gandeam sa dau la 85 hertz dar daca e cea mai mare zic sa nu-l fortez punand pe ultima.

#2
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007

 JokerX2, on 31st July 2010, 23:53, said:

Salut am un monitor CRT de 17" si vreau sa schimb rata de refresh
Dar nu stiu pe care sa o pun
Am la dispozitie urmatoarele valori:
60,70,72,75,85 Hertz.Care este cea mai buna.Ma gandeam sa dau la 85 hertz dar daca e cea mai mare zic sa nu-l fortez punand pe ultima.
Pune-l pe cea mai mare,si vezi cum e. Daca nu-ti place,modifici. De stricat n-ai ce sa strici.

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
da-i mai departe , nici o problema, daca nu merge va reveni singur la setarile initiale (daca setezi din OS-Windows sau ce folosesti tu)

Cu cat mai mare >> cu atat mai bine pt. ochi.

#4
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Mergi pe 72 sau 75 Hz.

Mai mult nu-ti trebuie.

#5
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
De obicei trebuie sa citesti documentatia monitorului cu rata de reimprospatare suportata...

De ex pe crt meu tot de 17" merge maxim in 85hz la 1024x768 si in 60hz la 1280x1024...

Daca rata nu e suportata pe monitor ar trebui sa apara un mesaj  de genul..."attention ,out of range"..si ar trebui sa treaca la singur (SO-ul) la rata de refresh suportata in 15 sec.

#6
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
niciodata sa nu folosesti 60hz pe CRT, usor dar sigur iti strici ochii. De preferat de la 75hz in sus.

#7
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 09.08.2007

 Cap-shoot, on 1st August 2010, 03:55, said:

niciodata sa nu folosesti 60hz pe CRT, usor dar sigur iti strici ochii. De preferat de la 75hz in sus.


Foarte , foarte mare dreptate.
NICIODATA , DAR NICIODATA sa nu folosesti 60hz pe monitor CRT indiferent ca iti place rezolutia sau mai stiu eu ce.
Am jucat counter-strike pe 60 hz aproape 3 ani de zile pt ca nu stiam ce e aia rata de refresh ce sunt aia hz si cat ar trebui sa fie ... Aveam o vedere excelenta si in afara de dureri de cap care deveneau tot mai dese , eu fara sa-mi dau seama ca de la monitor , cel putin asa deodata ,  am ajuns sa am dioptrii de -1.75 :(( .
Deci ai foarte mare grija ! De preferat in jocuri si pe desktop sa ai 1024x768 @85Hz . O sa vezi ca e mult mai putin obositor pt ochi.

#8
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Dincolo de 72Hz nu mai sesizezi diferentele dar folosind rata maxima de reimprospatare risti sa-ti pui pe butuci etajul de baleiaj vertical.
In ziua de azi e mai rentabil un nou monitor decat repararea celui vechi.

#9
Drudkh

Drudkh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.10.2008
75 Hz e tot prea putin. La un monitor CRT de 17" recomand 1024x768 @ 85 Hz. Sunt doua lucruri de care trebuie sa tii cont:
1. Niciodata sa nu pui monitorul la refresh-ul maxim, fiindca imaginea isi va pierde claritatea (pot sa confirm din experienta proprie + ce am citit pe site-uri de specialitate)
2. Niciodata sa nu scazi sub 85 Hz (parere personala, pe mine ma deranjeaza orice rata de refresh < 85 Hz)

Daca rata maxima de refresh a monitorului tau e 85 Hz la 1024x768, atunci ignora #1.

Edited by Drudkh, 12 November 2010 - 12:17.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Rata de refresh ideala la monitor CRT este de ~ 100 - 120 Hz.

Nici mai mult nu se recomanda - apare efectul de stres stroboscopic care este chiar mai rau decat refreshul mic.

Refreshul nu are legatura directa cu ochii, dioptriile, etc...

Stresul si oboseala sunt nu doar resimtite, ci chiar produse direct pe creier.
Ochii sunt doar un senzor sau receptor al stresului.
Si retina si nervul optic sunt solicitate, insa adevaratul stres este produs chiar pe creier.

Chiar la monitoare foarte stabile si scumpe, pe mine ma supara un refresh mai mic sau egal cu 85Hz.
La 85 Hz deja simt ameteala dupa mai putin de 15 minute.
La 99-100-102 Hz insa, pot sa stau toata ziua fara probleme.
Am testat si 120 Hz si pare foarte OK, dar solicita prea mult monitorul si rezolutia, motiv pt. care am ramas la ~ 100 Hz.

Folosesc din anii '90 doar refresh de ~ 100 Hz.
Ca o curiozitate insa, combinatiile pe care le-am avut de placi grafice - monitoare - drivere - rezolutie setata, au functionat fie la 102 Hz fie la 99 Hz, si nu au suportat 100 Hz in cap decat la rezolutii pe care nu le folosesc uzual, sau cu hardware pe care nu l-am achizitionat din alte motive.

Conteaza si marimea monitoarului sau mai bine zis campul vizual acoperit de monitor, convertibil in factor de stres.
Personal nu suport sub 100 Hz nici la monitoare de 15 inch, insa la unele mari devine imediat obositor si 85 Hz.

Pt. o imagine buna la refresh mare si rezolutie decenta, conteaza foarte mult si banda video a monitorului.

De ex. la 17 inch, un varf in materie este Samsung 757 DFX care are banda video de 250 MHz, cu aproape 50 MHz mai mult decat varfurile de gama ale altor producatori, intre modelele cu frecventa orizontala de 95-98 KHz, motiv pt. care, pt. cine suporta 75 Hz macar si pe o perioada scurta, poate vedea o imagine de calitate la rezolutia de 1600X1200 pe acest monitor.
Pe LG 700P, care are banda video de 203 MHZ, imaginea se vede incetosata la 1600X1200.

Modelele de ~ 95-96 Khz suporta refresh vertical de 100 Hz pana la rezolutia de 1152 x 864.
In 1024x768 aceste monitoare de ~ 96 KHz, stau foarte lejer in 100 Hz, nestresate si neobosite rau.
La 1280x960 nu mai suporta 100 Hz, chiar daca la un calcul grosolan pare ca ar putea.

O metoda simpla de aproximare a performantei de  refresh pt. un monitor, este de a impartii frecventa maxima in Khz la rezolutia verticala dorita, rezultat din care se scade ~ 6 %.
De ex. (96000 / 960)  = 100, si minus 6 % asta inseamna 94 Hz refresh maxim la 1280X960 cu un monitor de 96 Khz
Daca esti fraier si setezi 1280x1024 - rezolutie care nu are raport 4/3 si deformeaza imaginea patratos, evident refreshul maxim o sa fie si mai mic.

Conteaza si placa grafica - de ex. RAM DAC-ul, care trebuie sa suporte toata banda video.
De multi ani RAM-DAC-ul nu mai este o problema la placile grafice macar bunicele - are in jur de 400 MHz.
Coteaza si filtrele, care pot strica imaginea la astfel de frecvente.
Conteaza si driverele placii grafice cat si ale monitorului, care daca nu sunt instalate ambele, putin probabil sa poata fi utilizate respectivele deviceuri la capacitate maxima, 100 Hz, etc....

Am vorbit despre varfuri de gama, dar din pacate marea majoritate nu au aceste performante.
Majoritatea aveau doar ~ 70 Khz la 17 inch, si putine ~ 85 Khz.
Cele de 85 Khz suporta 100 Hz la 1024x768 insa aproape de limita monitorului se utilizeaza ~ 82 Khz.
Doar cine stia foarte bine ce cauta lua modele de 96 Khz, sau poate doar la noroc dupa pret, imagine, sau SH.
Cele de 96 Khz au in general si performantele celelalte de redare a imaginii, mult mai bune - contrast incomparabil mai bun, culori mai bune, controale si calibrari mult mai multe si bune pt convergenta, focalizare, geometrie, moire, temperatura de culoare, etc.

La monitoarele de 21 inch cele mai performante suportau intre 130 Khz si 148 Khz.

Samsung 1100 MB de 130 Khz, suporta 100 hz in 1600x1200, si 85 Hz in 2048x1536,  monitor cu dot pitch de 0,20mm pe orizontala - chestie pt. care il consider cel mai atragator.
                                                  
Sony F520 suporta 137 khz, cu dot pitch de 0,22 mm - performanta deosebita la Tinitron, care in general are doar 0,24-0,25, motiv pt. care este si singurul Trinitron care-mi place - teoretic pare mica diferenta, insa in practica pixelii nu se mai vad decat daca bagi nasu' in ecran...

IIyama avea parca un model de 148 Khz, insa cu dot pitch de 0,24 sau 0,25, motiv pt. care nu m-a atras.

Nu suport nici LCD-urile - chiar la varfuri de gama orice imagine se vede de parca sunt desene animate - ma refer la culori si contrastul exagerat artificial in primul rand, asta pe langa unghiuri de vizibilitate, latente si ghosting.
S-au facut progrese, insa LCD-urile sunt limitate clar la calitate.
Latentele lor minimizeaza insa stresul refreshului, la imaginile statice.
La imagini in miscare insa, latentele mai rau strica....

Ca sa nu zica cineva ca suntem trogloditi sa vorbim de CRT-uri, eu pot sa afirm ca astept monitoarele TRUE LED/OLED/AMOLED, fara LCD in fata, de prin 1992 cand au fost popularizate OLED-urile.....
Nu vreau doar backlight LED la LCD.
Vreau fara LCD de tot !
Si atunci are iar rost sa vorbim de refresh de 100 Hz :)

Edited by loock, 13 November 2010 - 22:50.


#11
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Avand un monitor cu ceva vechime, ma asteptam sa aiba 60 Hz. Dar cred ca are 75. Ia uitati.

Attached File  Monitor.PNG   13.45K   7 downloads

Asta pe rezolutia 1280x720. Ca daca pun 1920x1080, ma limiteaza la 60 Hz.
Modelul exact este LG Flatron W2243S-PF. Ma ajutati sa aflu ce rata de refresh am pana la urma? Ma gandesc sa vand monitorul si trebuie sa scriu in anunt.
Multumesc.

#12
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Salut,
am si eu o problema cu " screen refresh rate" .
Am cumparat un monitor LED 22 LG 22MK430H-B FullHD IPS 75Hz FreeSync HDMI 22mk430h-b.aeu
De aici:
http://www.domo.ro/m...mi-pNCAzNjAv-l/
Nu functioneaza screen refresh rate la 75 hertz(cum scrie in specificatii si in factura). Permite doar 60 hertz. O fi produsul defect sau sa fie doar o setare ori un driver de vina ? Monitorul l-am conectat cu un cablu VGA, am schimbat cablul, aceeasi problema. Important este ca la vechiul monitor(un LCD Horizon cu o rezolutie mai mica), puteam sa setez screen refresh rate la 75 hertz !
Multumesc anticipat de raspunsuri !

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 Valigow, on 13 noiembrie 2018 - 14:53, said:

Monitorul l-am conectat cu un cablu VGA,
Aia e problema. Leaga-l cu DVI/HDMI/DP si ai sa obtii cei 75 Hz (asta daca nu cumva este un meniu in monitor care sa activeze modul de 75Hz).

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
incearca si cu cablul HDMI.

@explorer - teoretic vga nu suporta si rezolutii si refresh rates mai mari?

Edited by shmu, 13 November 2018 - 15:15.


#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Vga suporta si chestii mai mari (am avut un monitor SUN cu tub Sony trinitron cu refresh de 75Hz dar asta se intampla acum vreo 18 ani ) dar la monitoarele moderne VGA se pune doar pentru "backwards compatibility" si poate fi un cip de conversie simplu, care sa nu iasa din gama de 60Hz. E doar o speculatie, evident.

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
acu vro 15 ani am avut si eu un trinitron de 17" sau 19" care mi-a rupt salele...

LE: cica avea vro 20Kg
nu mai stiu daca asta e fix modelul, dar e similar.

Edited by shmu, 13 November 2018 - 16:04.


#17
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Am sa incerc, dar trebuie sa cumpar un adaptor, nu am placa video, este cea integrata si iesire HDMI nu am. Am doar iesire VGA si DisplayPort, PC-ul meu este Lenovo ThinkCentre M92P,  Type: 3227.
Cablu HDMI am primit si in cutia cu monitorul.
In alta ordine de idei, informatia aceasta e adevarata:
"Exista UN SINGUR tip de cablu de acest gen. Versiunea curenta DisplayPort 1.2, ofera o latime de banda suficienta pentru a transporta rezolutii de pana 3840/2160 pixeli, la un refresh de (ATENTIE) 60Hz si suporta orice format video 3D comun. In plus, suporta mai mult de un canal audio. Minusurile observabile fata de standardul HDMI, sunt lipsa ARC-ului si a Ethernet-ului."
Aici este sursa:
https://www.noobz.ro...p-digital-port/

#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
monitorul tau este full hd. o sa suporte 75Hz.
cumpara un cablu displayport - HDMI

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate