Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cina Domnului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#19
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

 zexelica, on 23rd August 2010, 10:48, said:

Dumnezeu ne descopera, daca tu PROBEZI BIBLIC afirmatiile.

Te rog fi mai explicit. Ce nu e clar?


 husand, on 23rd August 2010, 11:56, said:

Este incurcata pentru cei care Cuvantul este ascuns.,


Luca 4:4     Omul nu va trăi numai cu pîne, ci cu orice cuvînt care iese din gura lui Dumnezeu.

Ioan 11:26  Și oricine trăiește, și crede în Mine, nu va muri niciodată.

Ioan 6:58  Astfel este pînea, care s-a pogorît din cer, nu ca mana, pe care au mîncat-o părinții voștri, și totuș au murit: cine mănîncă pînea aceasta, va trăi în veac.  


Hristos = Cuvantul vietii


Deci ce mananci painea sau Cuvantul ?

Nu-i chair asa de simplu, pe cat pare.

#20
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
In concluzie numai adultii (botezati) pot lua Cina. Si Cina trebuie luata in amintirea mortii lui Isus

#21
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

 danut21, on 24th August 2010, 17:11, said:

In concluzie numai adultii (botezati) pot lua Cina. Si Cina trebuie luata in amintirea mortii lui Isus

Da, numai adulti si Cina e in amintirea morti  Lui Iisus, dar nu numai.
E mai importanta cauza, e comunicarea, de care am scris mai sus si nu prea a placut. In fine si pana aici cat sa inteles e bine.

#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Cristian 2, on 24th August 2010, 17:02, said:

Te rog fi mai explicit. Ce nu e clar?
Ce ai declarat tu, nu are suport biblic.

Quote

O latura a Cinei este Jertfa a Domnului Iisus Hristos. dar nu e numai asta, ci participarea la Cina Domnului este si o legatura ( sau o comunicare ) intre crestin si Fiul Lui Dumnezeu.
Cum probezi BIBLIC ce ai sustinut? Adica fara "se refera" ci versuri directe.

Quote

Tot asa de dificil de interpretat este si postul. Sau rugaciunea si postul.
Postul? Adica biserica ta nu te-a invata cum sa studiezi? Nu ma mir..... Bisericile numai de studiu nu se ocupa.

Isaia 58:6
Iată postul plăcut Mie: desleagă lanțurile răutății, desnoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriți, și rupe orice fel de jug;

Toate sinonime pt salvare, deci daca (,) credinta vine din auzire si auzirea din Cuvant => postul = propovaduire.

Simplu.

#23
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

CITAT (Cristian 2 @ 23rd August 2010, 00:35)
O latura a Cinei este Jertfa a Domnului Iisus Hristos. dar nu e numai asta, ci participarea la Cina Domnului este si o legatura ( sau o comunicare ) intre crestin si Fiul Lui Dumnezeu.

Tot asa de dificil de interpretat este si postul. Sau rugaciunea si postul.

Consider ca cel mai indicat, este sa ne dedicam rugaciuni si postului si Bunul Dumnezeu ne va descoperi la timpul potrivit (credinti noastre) toate adevarurile Sale.


 zexelica, on 23rd August 2010, 10:48, said:

Dumnezeu ne descopera, daca tu PROBEZI BIBLIC afirmatiile.



15. Ca unor înțelepți vă vorbesc. Judecați voi ce vă spun.  
16. Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtășirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtășirea cu trupul lui Hristos?  
17. Că o pâine, un trup, suntem cei mulți; căci toți ne împărtășim dintr-o pâine.  
18. Priviți pe Israel după trup: Cei care mănâncă jertfele nu sunt ei, oare, părtași altarului?  
19. Deci ce spun eu? Că ce s-a jertfit pentru idol e ceva? Sau idolul este ceva?  
20. Ci (zic) că cele ce jertfesc neamurile, jertfesc demonilor și nu lui Dumnezeu. Și nu voiesc ca voi să fiți părtași ai demonilor.  
21. Nu puteți să beți paharul Domnului și paharul demonilor; nu puteți să vă împărtășiți din masa Domnului și din masa demonilor.  
22. Oare vrem să mâniem pe Domnul? Nu cumva suntem mai tari decât El?  


#24
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

 zexelica, on 25th August 2010, 17:58, said:

Ce ai declarat tu, nu are suport biblic.

Cum probezi BIBLIC ce ai sustinut? Adica fara "se refera" ci versuri directe.


Postul? Adica biserica ta nu te-a invata cum sa studiezi? Nu ma mir..... Bisericile numai de studiu nu se ocupa.

Isaia 58:6
Iată postul plăcut Mie: desleagă lanțurile răutății, desnoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriți, și rupe orice fel de jug;

Toate sinonime pt salvare, deci daca (,) credinta vine din auzire si auzirea din Cuvant => postul = propovaduire.

Simplu.


Postul nu e propovaduire.
Propovaduirea este pentru  alti, iar postul este puntru tine.
Vai de noi daca postim ca sa le aratam la alti ce stim noi sa facem!  Hai  ca am ras  de data asta.



27. Dar Iisus, apucându-l de mână, l-a ridicat, și el s-a sculat în picioare.  
28. Iar după ce a intrat în casă, ucenicii Lui L-au întrebat, de o parte: Pentru ce noi n-am putut să-l izgonim?  
29. El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate ieși, decât numai cu rugăciune și cu post.  


26. În călătorii adeseori, în primejdii de râuri, în primejdii de la tâlhari, în primejdii de la neamul meu, în primejdii de la păgâni; în primejdii în cetăți, în primejdii în pustie, în primejdii pe mare, în primejdii între frații cei mincinoși;  
27. În osteneală și în trudă, în privegheri adeseori, în foame și în sete, în posturi de multe ori, în frig și în lipsă de haine.  


3. Nedând nici o sminteală întru nimic, ca să nu fie slujirea noastră defăimată,  
4. Ci în toate înfățișându-ne pe noi înșine ca slujitori ai lui Dumnezeu, în multă răbdare, în necazuri, în nevoi, în strâmtorări,  
5. În bătăi, în temniță, în tulburări, în osteneli, în privegheri, în posturi;  
6. În curăție, în cunoștință, în îndelungă-răbdare, în bunătate, în Duhul Sfânt, în dragoste nefățarnică;  
7. În cuvântul adevărului, în puterea lui Dumnezeu, prin armele dreptății, cele de-a dreapta și cele de-a stânga,


5. Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.


22. Întărind sufletele ucenicilor, îndemnându-i să stăruie în credință și (arătându-le) că prin multe suferințe trebuie să intrăm în împărăția lui Dumnezeu.  
23. Și hirotonindu-le preoți în fiecare biserică, rugându-se cu postiri, i-au încredințat pe ei Domnului în Care crezuseră.  


36. Și era și Ana proorocița, fiica lui Fanuel, din seminția lui Așer, ajunsă la adânci bătrânețe și care trăise cu bărbatul ei șapte ani de la fecioria sa.  
37. Și ea era văduvă, în vârstă de optzeci și patru de ani, și nu se depărta de templu, slujind noaptea și ziua în post și în rugăciuni.  


#25
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
In cazul asta sigur tu mergi la biserica, crezi in liberul arbitru si ca o fapta de-a ta ta va duce la mantuire, ca Hristos a platit pt pacatele intregii omeniri, ca salvarea se pierde, etc........  
Ai doctrina falsa, stimabile. Nu ca ti-ar pasa......

Edited by zexelica, 26 August 2010 - 01:14.


#26
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 Cristian 2, on 25th August 2010, 01:43, said:

Da, numai adulti si Cina e in amintirea morti  Lui Iisus, dar nu numai.
In amintirea Lui Iisus = o simpla aducere aminte.
Cu ce ocazie copiii nu au voie sa ia cina, care de altfel este doar o simpla ceremonie?

Doar pentru ca nu se pomeneste in biblie ca n-a fost copil care sa ia cina?
Tocmai asta este ideea: daca Iisus chema un copil sa-i dea "cina", insemna un plus de importanta.
Insa nu a facut-o ci actiunea se petrece intre oamenii mari - motiv pentru care nu au participat la cina copii.

Cina este un simplu gest de aducere aminte. La fel ca Ziua Nationala a Romaniei.
Nu vei fi mantuit daca iei cina si nici pedepsit daca nu o iei. Scurt pe doi.
Oricine poate participa la acest ritual. V-a zapacit de capt partea cu "este un legamant...".

Zice bine zexelica... si-mi place de el ca gandeste din punct neutru fara sa ia aminte la predici bisericesti.
Bravo lui. Secretul este sa intelegi, nu sa stii.

Cat despre botez - acelasi lucru.
Iisus s-a botezat la 30 de ani pentru ca atunci a inceput sa iasa in lume la propavaduit.
NU avea voie sa iasa mai repede de 30 de ani in lume conform legii.
Botezul biblic reprezinta primirea Duhului Sfant inainte de a incepe lucrarea Domnului.
Cu alte cuvinte l-ai primit pe Domnul in inima si esti in masura sa marturisesti altora acest lucru.
Nu este nimic obligatoriu ci este tot o simpla ceremonie cu privire la nasterea din nou.
La fel cum la 14 ani primesti buletin si ai drept de vot pentru ca esti considerat matur.
Daca legea la evrei era sa poti iesi la propavaduit la 14 ani, fiti siguri ca Iisus iesea de atunci si se boteza tot atunci.
Intrebare de baraj: Cati din toti apostolii si ucenicii lui Iisus s-au mai botezat?

Si mai radeti de ortodocsi ca au obiceiuri  :lol:
Tot pe baza scripturii le-au interpretat si ei. No big deal.
Nu inseamna ca sunt rele... dar li se acorda prea mare importanta cand ele pur si simplu pot lipsi.
Creeaza raca si contradictii intre culte. Acest lucru nu este deloc ok.

Edited by Metallman, 26 August 2010 - 04:31.


#27
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

 Metallman, on 26th August 2010, 05:19, said:

In amintirea Lui Iisus = o simpla aducere aminte.
Cu ce ocazie copiii nu au voie sa ia cina, care de altfel este doar o simpla ceremonie?

Doar pentru ca nu se pomeneste in biblie ca n-a fost copil care sa ia cina?
Tocmai asta este ideea: daca Iisus chema un copil sa-i dea "cina", insemna un plus de importanta.
Insa nu a facut-o ci actiunea se petrece intre oamenii mari - motiv pentru care nu au participat la cina copii.

Cina este un simplu gest de aducere aminte. La fel ca Ziua Nationala a Romaniei.
Nu vei fi mantuit daca iei cina si nici pedepsit daca nu o iei. Scurt pe doi.
Oricine poate participa la acest ritual. V-a zapacit de capt partea cu "este un legamant...".

Zice bine zexelica... si-mi place de el ca gandeste din punct neutru fara sa ia aminte la predici bisericesti.
Bravo lui. Secretul este sa intelegi, nu sa stii.

Cat despre botez - acelasi lucru.
Iisus s-a botezat la 30 de ani pentru ca atunci a inceput sa iasa in lume la propavaduit.
NU avea voie sa iasa mai repede de 30 de ani in lume conform legii.
Botezul biblic reprezinta primirea Duhului Sfant inainte de a incepe lucrarea Domnului.
Cu alte cuvinte l-ai primit pe Domnul in inima si esti in masura sa marturisesti altora acest lucru.
Nu este nimic obligatoriu ci este tot o simpla ceremonie cu privire la nasterea din nou.
La fel cum la 14 ani primesti buletin si ai drept de vot pentru ca esti considerat matur.
Daca legea la evrei era sa poti iesi la propavaduit la 14 ani, fiti siguri ca Iisus iesea de atunci si se boteza tot atunci.
Intrebare de baraj: Cati din toti apostolii si ucenicii lui Iisus s-au mai botezat?

Si mai radeti de ortodocsi ca au obiceiuri  :lol:
Tot pe baza scripturii le-au interpretat si ei. No big deal.
Nu inseamna ca sunt rele... dar li se acorda prea mare importanta cand ele pur si simplu pot lipsi.
Creeaza raca si contradictii intre culte. Acest lucru nu este deloc ok.


Credeam ca după atîtea versete din Biblie, sa fi înțeles si voi ceva. Dar slaba speranța.
Mai daunazi zexelica îmi cerea PROBE BIBLICE si eu m-am străduit sa le caut cu minuțiozitate dar tot degeaba.

Am auzit recent o expresie si mi-a raspuns la anumite întrebări:
Nu ma convingi, chiar de ma convingi!   

Bafto Delo Delo, fratilor si va astept in Imparatia Lui Dumnezeu.

#28
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 Cristian 2, on 26th August 2010, 18:59, said:

Credeam ca după atîtea versete din Biblie, sa fi înțeles si voi ceva.
Cum ar fi? Ca cina si botezul sunt porunci date de Iisus? Pai nu sunt.

Si nici nu am spus ca ar fi gresite.
Dar cand sunt ridicate la rang de "must" si te ghidezi dupa ele, este o mare problema.
In acest caz cu ce gresesc ortodocsii in obiceiurile lor?

Edited by Metallman, 27 August 2010 - 02:20.


#29
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

 Metallman, on 27th August 2010, 03:10, said:

Cum ar fi? Ca cina si botezul sunt porunci date de Iisus? Pai nu sunt.

Si nici nu am spus ca ar fi gresite.
Dar cand sunt ridicate la rang de "must" si te ghidezi dupa ele, este o mare problema.
In acest caz cu ce gresesc ortodocsii in obiceiurile lor?


16. Iar cei unsprezece ucenici au mers în Galileea, la muntele unde le poruncise lor Iisus.  
17. Și văzându-L, I s-au închinat, ei care se îndoiseră.  
18. Și apropiindu-Se Iisus, le-a vorbit lor, zicând: Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer și pe pământ.  
19. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele  Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,  
20. Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin.  



48. Eu sunt pâinea vieții.  
49. Părinții voștri au mâncat mană în pustie și au murit.  
50. Pâinea care se coboară din cer este aceea din care, dacă mănâncă cineva, nu moare.  
51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu.  
52. Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?  
53. Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.  
54. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.  
55. Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.  
56. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.  
57. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu și Eu viez pentru Tatăl, și cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.  
58. Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinții voștri mana și au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac.  
59. Acestea le-a zis pe când învăța în sinagoga din Capernaum.  
60. Deci mulți din ucenicii Lui, auzind, au zis: Greu este cuvântul acesta! Cine poate să-l asculte?  


23. Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat și vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine,  
24. Și, mulțumind, a frânt și a zis: Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea.  
25. Asemenea și paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceți ori de câte ori veți bea, spre pomenirea Mea.  
26. Căci de câte ori veți mânca această pâine și veți bea acest pahar, moartea Domnului vestiți până când va veni.  
27. Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat față de trupul și sângele Domnului.  

Edited by Cristian 2, 27 August 2010 - 03:26.


#30
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006
Astea sunt porunci date de Iisus pentru tine cu privire la cina si botez?
Mai pe romaneste: fac parte din modelul fara de care nu ajungi in Imparatie?
Deci daca nu te botezi si nu iei cina infunzi iadul? Asta vrei sa-mi spui?
Ai grija ce-ti raspunzi ca in functie de raspuns le scoti din categoria "must" si ajungi la vorba mea.

Mai e un cult cu spalatul pe picioare - la fel interpreteaza si aia.
Nu mai stiu numele cultului.

P.S. versetele 48-60 nici macar nu au legatura cu cina (paine si vin).
Sunt complet alegorice si fac referire la Cuvant, nu o bucata de paine si o cana cu vin.
La aceste versete (48-60), atasezi urmatorul:
Mat 4:4 Drept raspuns, Isus i-a zis: "Este scris: Omul nu traieste numai cu paine, ci cu orice cuvant care iese din gura lui Dumnezeu."


60. Deci mulți din ucenicii Lui, auzind, au zis: Greu este cuvântul acesta! Cine poate să-l asculte?
Eu as fi spus altfel: "Oricine poate asculta si invata. Important este sa intelegi".

Edited by Metallman, 27 August 2010 - 05:07.


#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Cina si botezul nu sunt sacramente, ci doar ceremonii care sunt umbra unor realitati spirituale.
Avram, Noe, Enoh nici nu s-au botezat cu apa, nici cina Domnului nu au macat si sunt salvati.
Insa, o concluzie biblica ar fi, dupa ce am vazut exemplul Israel, ca Dumnezeu le-a pus ca sa testeze: crezi tu in apa aia cu care te spala popa ca iti iarta pacatele, sau nu? Crezi tu ca painea aia iti aduce iertarea sau Dumnezeu iti da iertarea?
Ceea ce, dupa ce vedem, este adevarat: multe biserici considera botezul cu apa si cina o CONDITIE a salvarii, la fel cum Israel isi punea sperantele in mancare kosher, tinerea sarbatorilor si alte ceremonii.

#32
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006
Ei nu sunt siguri... si decat s-o peceasca, baga totul la gramada.
Adventistii parca nu mananca nici carne de porc.
Hindusii nu mananca vaca (si mai radem de ei).
Altii se spala pe picioare unii pe altii in biserica...
Penticostalii boscrogesc in "limbi straine de la Duhul Sfant".
Carismaticii se rostogolesc pe podea si urla din toti tatanii...

Fiecare cu ale lui.

Edited by Metallman, 27 August 2010 - 10:13.


#33
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 Metallman, on 27th August 2010, 03:10, said:

Cum ar fi? Ca cina si botezul sunt porunci date de Iisus? Pai nu sunt.

.....poate pt. tine nu sunt....scrie insa f. clar..... :rolleyes:

23. Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat și vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine,
24. Și, mulțumind, a frânt și a zis: Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea.
25. Asemenea și paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceți ori de câte ori veți bea, spre pomenirea Mea.
26. Căci de câte ori veți mânca această pâine și veți bea acest pahar, moartea Domnului vestiți până când va veni.
27. Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat față de trupul și sângele Domnului

#34
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 leoluke, on 27th August 2010, 12:54, said:

.....poate pt. tine nu sunt....scrie insa f. clar..... :rolleyes:

23. Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat și vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine,
24. Și, mulțumind, a frânt și a zis: Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea.
25. Asemenea și paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceți ori de câte ori veți bea, spre pomenirea Mea.
26. Căci de câte ori veți mânca această pâine și veți bea acest pahar, moartea Domnului vestiți până când va veni.
27. Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat față de trupul și sângele Domnului
12. Da, a dat de la Tatal dar nu a spus "tot asa faceti si voi ca altfel ioc vesnicie".
24. Cuvantul "pomenire" l-ai scos din schema?
25. Cuvantul "pomenire" l-ai scos din schema?
26. Evident, in contextul "pomenire".
27. Hai sa-ti traduc: este un "ritual" de pomenire cina. Daca eu vin la tine in biserica si-l iau sub forma de blasfemie sa fac caterina de voi in biserica, abia atunci eu voi fi vinovat. La asta se refera "nevrednicie".
Sau nu neaparat sa fac caterinca... ci eu ca ateu daca vin si particip la acest ritual de pomenire, de asemenea as fi vinovat. Pentru simplul fapt ca fata de Dumnezeu as fi un om cu doua fete, un fatarnic. Iar despre oamenii "caldicei" - Apocalipsa 3:16 (habar n-am de ce mi-a venit in minte versetul asta).
Inainte de a se lua cina, toata biserica se roaga. Scopul acelei rugaciuni este de "curatire" - exact din acest motiv: netrebnicia. Sa fii curat in fata lui cand practici acest ritual de pomenire si sa nu fii "caldicel" - in cazul in care in drum spre biserica te-ai uitat dupa fundul lu' Angelina Jolie si ti-o imaginai sub patura :D
Unii chiar stau jos si nu iau cina in saptamana respectiva (cine stie ce netrebnicii au facut si se simt cu musca pe caciula). Si in ciuda faptului ca evita sa ia cina, nu inseamna ca merg iad. Asta inseamna ca nu este porunca - adica nu este obligatoriu sa iei cina.

Sunt simple instructiuni adresate apostolilor sa le pastreze pentru pomenire.
Cum aveam eu pe vremuri pe biblie un abtibild cu textul "Iisus te iubeste".
Tot un simbol de pomenire doar ca nu l-a facut si Iisus - pot sa-l rup bucatele in liniste :)
In schimb de cina nu pot sa fac misto' ca deh... e un simbol preferat de Iisus.

Si trecand de aceste versete, intreb din nou:
Daca nu iei cina ajungi in iad?

Edited by Metallman, 27 August 2010 - 13:23.


#35
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Cuvantul "pomenire" l-ai scos din schema?
Desigur, el citeste numai ce viseaza cotoroanta.

#36
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on 27th August 2010, 14:27, said:

Desigur, el citeste numai ce viseaza cotoroanta.

....iar tu nu respecti deocamdata ce spune clar scriptura....asta e problema....scrie f. clar....este
porunca lui Hristos.....botezul si Cina D-lui de care fugi....deci nu avem ce sa mai discutam.....  :coolspeak:



 Metallman, on 27th August 2010, 14:12, said:

Sunt simple instructiuni adresate apostolilor sa le pastreze pentru pomenire.
Cum aveam eu pe vremuri pe biblie un abtibild cu textul "Iisus te iubeste".
Tot un simbol de pomenire doar ca nu l-a facut si Iisus - pot sa-l rup bucatele in liniste :)
In schimb de cina nu pot sa fac misto' ca deh... e un simbol preferat de Iisus.

Si trecand de aceste versete, intreb din nou:
Daca nu iei cina ajungi in iad?

.....lasa povestile.....scrie clar....si nici nu esti in cazul talharului de pe cruce care n-a mai avut
timp sa urmeze porunca lui Hristos.....asadar....daca ai citit porunca.....daca poti s-o aplici dar
nu vrei.....alegerea ramane a ta..... :rolleyes:

Edited by leoluke, 27 August 2010 - 15:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate