Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA
 Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...
 E de la monitor sau nu?

Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa
 Serial: Those About to Die

Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Cina Domnului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

aduntu

aduntu

Junior Member

• Grup: Members
Eu sunt creștin si frecventez biserica penticostala. Am primit botezul lui Isus în apa și știu dupa biblie ca copiii nu pot sa se boteze.
Căci botezul este un legământ conștient pe care trebuie să-l hotărasca fiecare in parte "să-și dea viața lui Hristos" si parinții nu pot hotăra pentru compii acest lucru.

Dar când au crezut pe Filip, care propovăduia Evanghelia Împărăției lui Dumnezeu și a Numelui lui Isus Hristos, au fost botezați, atât bărbați cât și femei. (Fapte 8:12)

"atât bărbați cât și femei." ------ copiii nu.

Dar Cina Domnului? In biblie Cina Domnului , la început , se practica ca un simbol prima de Hristos care se numea Pastele, care simboliza eliberarea din robia egiptului (care era doar o umbră a lucrurilor viitoare), dar acum Cina Domnului este simbol a eliberării de sub jugul păcatului si a mortii , in amintirea lui Hristos. La început Cina Domnului era luată numai de barbați (12 apostoli) apoi de toti membrii bisericii, dar nu se evidentiaza dacă si copiii.
Pentru că paștele era luat si de copii. Pentru că copiii credincioșilor dupa cuvânt sunt sfinți si dostoinici sa aiba si ei partașie cu Histos in amintirea Lui.(Lasa-ți copiii sa vină la mine...). Dacă copiii sunt sfinți fară botez pîna la o anumită vîrsta (pînă cind pot deja ei sa decidă) , pot să participe si ei la cina?

Căci au aparut puține dubii la aceasta temă si vreau să ințeleg.
Dacă nu cunoasteți un răspuns puțeti să-mi scrieți persoane de care pot sa intreb.

Edited by aduntu, 31 July 2010 - 22:08.

Lipsum

Lipsum

Moderator extrem de rău

• Grup: Moderators

aduntu, on 31st July 2010, 23:03, said:

...sunt svinți si dostoinici...
...  Dacă copiii sunt svinți ...
Cum sunt? :confuzzled:

aduntu

aduntu

Junior Member

GlobalMods, on 31st July 2010, 22:09, said:

Cum sunt? :confuzzled:

Va rog fară comentarii la errori grammaticale, căci nu cunosc bine romana.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

• Grup: Senior Members

Eu sunt creștin si frecventez biserica penticostala.

Regret ca apartii unei biserici. Mai bine frecventai Scriptura.

Dacă copiii sunt sfinți fară botez pîna la o anumită vîrsta (pînă cind pot deja ei sa decidă) ,
Copii sunt sfinti? Tu cand vezi cuvantul "copii" consideri, fara sa studiezi, ca in vedere sunt copiii fizici si nu cei spirituali, nu?
Nimeni nu este fara pacat.

Efeseni 2

1Voi erați morți în greșelile și în păcatele voastre,
    2în cari trăiați odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării.

3Între ei eram și noi toți odinioară, cînd trăiam în poftele firii noastre pămîntești, cînd făceam voile firii pămîntești și ale gîndurilor noastre, și eram din fire copii ai mîniei, ca și ceilalți.

Psalmi 51
5Iată că sînt născut în nelegiuire, și în păcat m'a zămislit mama mea.

Romani 3

10după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

Romani 5

12De aceea, după cum printr'un singur om a intrat păcatul în lume, și prin păcat a intrat moartea, și astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toți au păcătuit...

Etc.....

Copiii, in Scriptura sunt de doua feluri: ai lui Dumnezeu si ai diavolului. Tu consideri ca sun numai cei fizici, pt ca asa va invata la biserica in predicile lor morale si siropoase.

pot să participe si ei la cina?
Normal. Botezul, cina si adunarea de duminica sunt apanajul institutiei bisericii. Daca acei copii merg la biserica, pot participa la frangerea painii.
Numai ca azi nu mai este bine sa mergi la biserica, Duhul nemaifiind prezent.

ktulu22

ktulu22

Active Member

Zexe, poti sa ne scutesti cu teologia ta egoista, in care numai tu ai dreptate? Esti ca un chimval zinganitor, fara dragoste... si ghici ce spune apostolul ca rezulta de aici? NIMIC....

@aduntu: Copiii nu pot primi Cina Domnului, la fel cum nu pot fi botezati... Acesta este punctul meu de vedere, si cred ca si al Bibliei...Nu am gasit nicaieri in Biblie, nici macar un loc in care sa se spuna ca copiii sa ia Cina... :notangel:

enohabel

enohabel

Active Member

aduntu, on 31st July 2010, 22:03, said:

Eu sunt creștin si frecventez biserica penticostala. Am primit botezul lui Isus în apa și știu dupa biblie ca copiii nu pot sa se boteze.
Căci botezul este un legământ conștient pe care trebuie să-l hotărasca fiecare in parte "să-și dea viața lui Hristos" si parinții nu pot hotăra pentru compii acest lucru.

Dar când au crezut pe Filip, care propovăduia Evanghelia Împărăției lui Dumnezeu și a Numelui lui Isus Hristos, au fost botezați, atât bărbați cât și femei. (Fapte 8:12)

Dar Cina Domnului? In biblie Cina Domnului , la început , se practica ca un simbol prima de Hristos care se numea Pastele, care simboliza eliberarea din robia egiptului (care era doar o umbră a lucrurilor viitoare), dar acum Cina Domnului este simbol a eliberării de sub jugul păcatului si a mortii , in amintirea lui Hristos. La început Cina Domnului era luată numai de barbați (12 apostoli) apoi de toti membrii bisericii, dar nu se evidentiaza dacă si copiii.
Pentru că paștele era luat si de copii. Pentru că copiii credincioșilor dupa cuvânt sunt sfinți si dostoinici sa aiba si ei partașie cu Histos in amintirea Lui.(Lasa-ți copiii sa vină la mine...). Dacă copiii sunt sfinți fară botez pîna la o anumită vîrsta (pînă cind pot deja ei sa decidă) , pot să participe si ei la cina?

Dacă nu cunoasteți un răspuns puțeti să-mi scrieți persoane de care pot sa intreb.

Nu, copiii nu pot lua cina Domnului, deoarece ei nu pot discerne...
ma refer la ce zice ap Pavel despre asta;
Cine mananca si bea isi mananca si bea osinda lui insusi daca nu deosebeste Trupul Domnului
Copiii nu au cum sa deosebeasca lucrurile spirituale in cazul de fata diferenta dintre painea .paine si Trupul Lui Hristos

Insa aici avem o problema,o mare problema chiar cu cei maturi botezati care iau cina dar nu intelege partea spirituala
cei mai multi isi inchipuie ca aceea paine si acel vin sunt miraculoase si isi schimba compozitia la actul cinei
majoritatea celor ce participa nu deosebesc latura fizica materiala si ceea ce este esenta spirituala a actului Cinei Domnului

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Talharul de pe cruce nu a luat cina, nu s-a botezat cu apa si este in rai. Ioan a fost salvat in burta la ma-sa, fara botez cu apa si fara sa discearna.

Botezul cu apa si cina sunt CEREMONII.

leoluke

leoluke

Active Member

zexelica, on 2nd August 2010, 10:07, said:

Talharul de pe cruce nu a luat cina, nu s-a botezat cu apa si este in rai. Ioan a fost salvat in burta la ma-sa, fara botez cu apa si fara sa discearna.

.....sunt ceremonii instituite de Hristos.....iar talharul...daca ar mai fi avut posibilitatea...fi
sigur ca le aplica...... :coolspeak:

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

leoluke, on 2nd August 2010, 10:43, said:

.....sunt ceremonii instituite de Hristos.....iar talharul...daca ar mai fi avut posibilitatea...fi
sigur ca le aplica...... :coolspeak:
OK, insa sunt doar ceremonii, cina este facuta in AMINTIREA Sa.

husand

husand

Senior Member

zexelica, on 2nd August 2010, 10:07, said:

Stimabile Cina cu apa si vin este ceremonie . Cina(mancarea) din Cuvant sau hrana Cuvantului = Hristos, este Duh si Viata.

Prima o reprezinta pe a doua.

Ioan 6:58  Astfel este pînea, care s-a pogorît din cer, nu ca mana, pe care au mîncat-o părinții voștri, și totuș au murit: cine mănîncă pînea aceasta, va trăi în veac.

Ioan 6:63  ... cuvintele, pe cari vi le-am spus Eu, sînt duh și viață.

zexelica, on 1st August 2010, 21:10, said:

Regret ca apartii unei biserici. Mai bine frecventai Scriptura.

Daca acei copii merg la biserica, pot participa la frangerea painii.

Grozav.

Cuvantul pentru copi este altul:

78:5   El a pus o mărturie în Iacov,a dat o lege în Israel,și a poruncit părinților noștrisă-și învețe în ea copiii,

78:6   ca să fie cunoscută de cei ce vor veni după ei, de copiii cari se vor naște,și cari, cînd se vor face mari, să vorbească despre ea copiilor lor;

78:7   pentruca aceștia să-și pună încrederea în Dumnezeu,să nu uite lucrările lui Dumnezeu,și să păzească poruncile Lui.

Daca au nevoie de credinta cand vor fi mari invatatura legi este un avantaj pentru ei de mici.

Peste tot scriptura se adrteseaza spre mintea lor si mai putin catre credinta lor de aceia sant sfintiti prin credinta Parintilor

1 Corinteni 7:14

Edited by husand, 02 August 2010 - 22:34.

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

La Cina Domnului se pot minca porci?

CatunStelian

CatunStelian

Active Member

53 Isus le -a zis: ,,Adevărat, adevărat, vă spun, că, dacă nu mîncați trupul Fiului omului, și dacă nu beți sîngele Lui, n'aveți viața în voi înșivă.
54 Cine mănîncă trupul Meu, și bea sîngele Meu, are viața vecinică; și Eu îl voi învia în ziua de apoi.
55 Căci trupul Meu este cu adevărat o hrană, și sîngele Meu este cu adevărat o băutură.
56 Cine mănîncă trupul Meu, și bea sîngele Meu, rămîne în Mine, și Eu rămîn în el.
57 După cum Tatăl, care este viu, M'a trimes pe Mine, și Eu trăiesc prin Tatăl, tot așa, cine Mă mănîncă pe Mine, va trăi și el prin Mine.
58 Astfel este pînea, care s'a pogorît din cer, nu ca mana, pe care au mîncat -o părinții voștri, și totuș au murit: cine mănîncă pînea aceasta, va trăi în veac.``
(Joh 6:53-58 CNS)

Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

membru anodin

Ben_Gal_1, on 3rd August 2010, 22:36, said:

Da, dupa programul de biserica.
Pot fi invitati toti membrii bisericii mele la un restaurant bun si, la cati suntem, cred ca am putea manca vreo cinci porci la protap.

Va angajati sa platiti toata consumatia?  :rolleyes:

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Evrei 13

9Să nu vă lăsați amăgiți de orice fel de învățături străine; căci este bine ca inima să fie întărită prin har, nu prin mîncări, cari n'au slujit la nimic celorce le-au păzit. -

Cristian 2

Cristian 2

Member

Sfantul Jakob, on 10th August 2010, 16:50, said:

Da, dupa programul de biserica.
Pot fi invitati toti membrii bisericii mele la un restaurant bun si, la cati suntem, cred ca am putea manca vreo cinci porci la protap.

Va angajati sa platiti toata consumatia?  :rolleyes:

Treaba cu Cina, e o incurcatura mare de tot, de care nu sa gasit inca un raspuns  definitiv.
Intradevar noi stim ce este Cina Domnului, dar nu suntem siguri ca asta este totul.
In porunca Cinei este ascuns un mare (mister)  nu un  mister ca cele ale BOR.
O latura a Cinei este Jertfa a Domnului Iisus Hristos. dar nu e numai asta, ci participarea la Cina Domnului este si o legatura ( sau o comunicare ) intre crestin si Fiul Lui Dumnezeu.

Tot asa de dificil de  interpretat este si postul. Sau  rugaciunea si postul.

Consider ca cel mai indicat, este sa ne dedicam rugaciuni si postului si Bunul Dumnezeu ne va descoperi la timpul potrivit (credinti noastre) toate adevarurile Sale.

sapientia

sapientia

Junior Member

Ai vazut vreun copil in Biblie care sa fi luat Cina Domnului? Nu exista. Doar pentru cel care se boteaza e valabila.

Cina Domnului nu este o masa obisnuita. Acolo se servesc doar doua tipuri de produse: vinul nefermentat sau mustul, ce simbolizeaza sangele lui Iisus si painea nedospita sau azima, care simbolizeaza trupul lui Iisus. Practic, Cina simbolizeaza comuniunea cu Iisus cel Rastignit. Atat.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Cristian 2, on 23rd August 2010, 00:35, said:

O latura a Cinei este Jertfa a Domnului Iisus Hristos. dar nu e numai asta, ci participarea la Cina Domnului este si o legatura ( sau o comunicare ) intre crestin si Fiul Lui Dumnezeu.

Tot asa de dificil de  interpretat este si postul. Sau  rugaciunea si postul.

Consider ca cel mai indicat, este sa ne dedicam rugaciuni si postului si Bunul Dumnezeu ne va descoperi la timpul potrivit (credinti noastre) toate adevarurile Sale.
Dumnezeu ne descopera, daca tu PROBEZI BIBLIC afirmatiile.

husand

husand

Senior Member

Cristian 2, on 23rd August 2010, 00:35, said:

Treaba cu Cina, e o incurcatura mare de tot, de care nu sa gasit inca un raspuns  definitiv.
Intradevar noi stim ce este Cina Domnului, dar nu suntem siguri ca asta este totul.

Este incurcata pentru cei care Cuvantul este ascuns.,

Luca 4:4     Omul nu va trăi numai cu pîne, ci cu orice cuvînt care iese din gura lui Dumnezeu.

Ioan 11:26  Și oricine trăiește, și crede în Mine, nu va muri niciodată.

Ioan 6:58  Astfel este pînea, care s-a pogorît din cer, nu ca mana, pe care au mîncat-o părinții voștri, și totuș au murit: cine mănîncă pînea aceasta, va trăi în veac.  

Hristos = Cuvantul vietii

Deci ce mananci painea sau Cuvantul ?

Edited by husand, 23 August 2010 - 10:56.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate