Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

viata in regie

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
Ygret

Ygret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.06.2010
Sunt complet strain de situatie, si din octombrie urmeaza sa fiu student la Bucuresti, la Universitate.
Asa ca voi in incepe cu o Intrebare simpla: unde sunt amplasate caminele Universitatii?? :huh:

#20
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
cam offtopic, dar
nenea google iti poate arata destul de rapid http://www.unibuc.ro...ii_din_bucureti

#21
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Ai scapat, nu-s in regie! N-o sa te imbibi de mirosul de jeg si n-o sa fii unul din cei care alimenteaza denumirea celor din provincie ca "provinciali"!!!! Lucky you!

@ restul: eu nu stiu pe ce lume traiti voi, da' in aia in care traiesc eu, in ultimii 5 ani in regie am vazut si jeg, si manele, si pierde-vara, si terase, si "La jaratic", si "party-urile de la ultra-mega-extra-super selecta bomba Princess", si ruinele "in renovare" de la R3, si pe alea de la Maxx, si chioscurile din gand, si grasele alergand prin poli, si aurolacii facand baie in Dambovita, si muncitorii construind la podul ala nenorocit, si studenti coborand la metrou si traversand pasajul ca sa iasa la capatul celalalt sa poata merge la Carrefour, si shaormeriile cu coada aferenta in miez de noapte, si gogoseriile, si fitosii si fitoasele de oras imbracate in alb din cap pana-n picioare la Bavaria, si totusi nu m-a lovit nici un miros de jeg si nici n-am crapat. Poate o fi din cauza ca-s bucuresteanca? Stai, ca-i stiu pe unii de-s provinciali si stau acolo tot de vreo 5 ani..... hm, shit, si-s si la buget si au si burse.... cred ca e ceva in neregula, daca stai in regie esti clar un depravat venit sa toci banii parintilor si sa nu inveti nimic, nu? :death:
PS: mai nou lumea se joaca wow in regie.

PS2: U-urile din Regie sunt camine UMF, nu ale UB.... si nu, nu trebuie sa fii neaparat la buget ca sa stai in ele.

Edited by rox, 31 July 2010 - 23:31.


#22
Ygret

Ygret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.06.2010
Aha. . .Am revenit, iar de data asta mi-am facut si temele. Am vazut ca 6 camine din 33 ale complexului regie apartin universitatii, numite si "U-uri". Bun. . . pt a sta in camin trebuie sa fii intrat neaparat la buget?

Bine, caminul reprezinta planul de rezerva, in principiu imi propun sa inchiriez cu cineva o locuinta in bucuresti, dar e bine sa am si plan secundar.

#23
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010

 lawrence38, on 31st July 2010, 23:56, said:

da, un avantaj extraordinar, copii la examene ca sa ajungi dupa aia C.E.O. mai departe in viata... :thumbup:  P.S. stiam si eu pe unul Gigi Kent, tu cine esti, fratele lui de cruce ? :deadtongue:
Cand zic de "circulat informatia" ma refer ca in general ai de unde sa iei cursuri, ai de unde sa afli ce subiecte s-au dat la examene (ca deh, majoritatea colegilor de serie stau in camin cu tine), ai pe cine sa bati la cap sa-ti explice cum se rezolva teoria/problema X, chiar si la ore "indecente".

Evident, avantajele enumerate vin la pachet cu dezavantajele tipice caminelor, respectiv ca nu poti sa te culci odata cu gainile, e greu de intretinut curatenia si ca sa inveti in general e mai sanatos sa te duci in sala de lectura sau in facultate. In 5 ani cat am stat in regie (in fiecare an cu alt set de colegi de camera) n-am avut probleme gen sa nu pot sa dorm sau sa invat din cauza party-urilor, sau ca si-au gasit colegii de camera sa-si cheme prietenii la un pet de bere.

Caminele de la strada(P1-P11) au camere de 4, fiecare camera cu baia ei, iar celelalte(P12-P2x) camere de 2-4 cu baia la capatul coridorului. Acum depinde si de noroc cum prinzi :)

@Ygret
In primul an la automatica primesc camin doar primii XXX in functie de medie, iar incepand din anul 2 in functie de numarul de restante. Daca ai maxim 2 restante primesti sigur, daca ai 3 sau mai multe deja primesti la redistribuire daca ai noroc, dupa ce faci niste cereri si drumuri la secretariat.

Edited by GigiMaciuca, 01 August 2010 - 00:50.


#24
lost_an

lost_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.09.2008
In anul 1 primesc camin chiar si studentii de la taxa. Singura conditie este aceea de a fi din provincie. Erau afise cu asta peste tot la admitere.

#25
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Pe lângă recomandările celorlalți, eu îl sfătuiesc pe inițiator să treacă și pe la Piața Crângași, poate e amator de fructe și legume proaspete. E la 2 stații distanță.

 rox, on 1st August 2010, 00:24, said:

PS2: U-urile din Regie sunt camine UMF, nu ale UB.... si nu, nu trebuie sa fii neaparat la buget ca sa stai in ele.
Dap, sunt căminele voastre, dar dacă știi să "plasezi" o "atenție" (destul de consistentă, ce-i drept), poți sta în U-uri și dacă ești student la altceva decât UMF. ;) Been there, done that.

În rest, sunt de acord cu ceea ce ai scris pe aici: de la chioșcurile cu produse (aproape) expirate până la "fițoșii" în alb de sus până jos de la Bavaria și de la coada interminabilă în miez de noapte de la șaormeria de lângă Maxx până la studenții care "traversează strada" pe la metrou pentru a ajunge la Carrefour. (Asta în cazul în care vor mai mult de câteva PET-uri cu bere, după cum zice @GigiMaciuca.)

Oricum, ai reușit să faci o imagine a Regiei pentru un (fost) viitor locuitor al campusului. Nici pe mine nu m-a lovit mirosul de jeg, de crăpat văd că încă n-am reușit, dar probabil e aceeași problemă ca și în cazul tău - sunt bucureșteancă. Se pare că pe noi nu ne afectează! :coolspeak:


 GigiMaciuca, on 1st August 2010, 01:43, said:

@Ygret
In primul an la automatica primesc camin doar primii XXX in functie de medie, iar incepand din anul 2 in functie de numarul de restante.
Cererea nu mai e așa mare, cei de la Poli pot acoperi toate cererile celor din primul an, indiferent de medie.



Și încă o chestie:

 lawrence38, on 31st July 2010, 23:56, said:

P.S. stiam si eu pe unul Gigi Kent, tu cine esti, fratele lui de cruce ? :deadtongue:
Oare e vorba despre acest Gigi Kent?


PS: Ați uitat să îi spuneți inițiatorului legenda despre căminul P16 (al Automaticii), de pe care se aruncă în fiecare an câte un student.

#26
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
N-am zis ca nu poti sa stai un U-uri fiind de la alta facultate, am zis doar ca userul Ygret intelesese gresit ca din 30 de camine din regie, cele 6 U sunt ale Universitatii ( ca a zis ca e student la Universitatea Bucuresti).....

Edited by rox, 01 August 2010 - 11:45.


#27
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Și între noi fie vorba, U-urile sunt cele mai OK cămine din zonă. Dacă are vreo câteva sute de euro (sau cât mai costă), ar putea să-și cumpere un loc acolo.

#28
nightboy

nightboy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 394
  • Înscris: 18.05.2007
cat de fraier sa fii sa dai 600-700 euro pe`un camin + 2 mil lunar + frigider + tv + fel de fel de cheltuieli + galagie + mizerie si sa nu dai 1000 euro sa stai intr`un cartier privat si la acei 1000 euro(tv , net , frigider , plita , microunde , baie in camera , metrou la 200 m de scara + paza 24/24 + liniste) mai dai inca 1 mil pe luna intretinerea si stai 2 in camera si ai totul nou si lux si un mediu perfect de invatat si chiar de muncit.

Edited by nightboy, 01 August 2010 - 13:28.


#29
darondny

darondny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.11.2009
Da poate careva sa-si dea cu parerea/presupusu/aproximatu' despre cam cati bani pe luna se consuma in 'regatul Poolitehnicii?

#30
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

 nightboy, on 1st August 2010, 14:24, said:

cat de fraier sa fii sa dai 600-700 euro pe`un camin + 2 mil lunar + frigider + tv + fel de fel de cheltuieli + galagie + mizerie si sa nu dai 1000 euro sa stai intr`un cartier privat si la acei 1000 euro(tv , net , frigider , plita , microunde , baie in camera , metrou la 200 m de scara + paza 24/24 + liniste) mai dai inca 1 mil pe luna intretinerea si stai 2 in camera si ai totul nou si lux si un mediu perfect de invatat si chiar de muncit.
Poate unii nu isi permit aia 1000 de euro, poate nu au de ales.

#31
nightboy

nightboy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 394
  • Înscris: 18.05.2007
daca isi permit sa cumpere un loc de camin(raportul calitate pret extrem de slab + ca parintii sunt traditionalisti si chir daca au bani zic "lasa mama sa vezi si tu cum e" astfel de parinti ar trebui mai degraba batuti bine(ce`i drept cazuri mai rare in care parintii doresc raul copiilor) , isi permit.

Edited by nightboy, 01 August 2010 - 13:32.


#32
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 nightboy, on 1st August 2010, 14:24, said:

cat de fraier sa fii sa dai 600-700 euro pe`un camin + 2 mil lunar + frigider + tv + fel de fel de cheltuieli + galagie + mizerie si sa nu dai 1000 euro sa stai intr`un cartier privat si la acei 1000 euro(tv , net , frigider , plita , microunde , baie in camera , metrou la 200 m de scara + paza 24/24 + liniste) mai dai inca 1 mil pe luna intretinerea si stai 2 in camera si ai totul nou si lux si un mediu perfect de invatat si chiar de muncit.
Ce cartier privat? :huh:

Metrou la 200 de metri de scară? Baie în cameră? Pază 24/7? 100 de lei pe lună întreținerea?

Unde vine asta?

China?

#33
nightboy

nightboy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 394
  • Înscris: 18.05.2007
cauta si vezi ;) exista in bucuresti.costa 50(din care 10 sunt o garantie care ti se returneaza la finalul contractului , garantie din care se iau bani daca strici ceva prin camera daca nu foarte bine) milioane in total pe un an de zile + 1-2 mil intretinerea pe luna , tot mobilierul fiind nou nout ,paza 24/24 conditii de hotel de 4 stele lejer.garsoniera de 25 mp cu balcon extrem de mare.pozitia nu este in centrul bucurestiului dar metroul ajuta foarte mult plus tramvaiu.plus aer conditionat , la camin probabil e un lux sa ai si baie in camera...

p.s. 2 in camera.

am vazut pe`un stalp langa drept o reclama cu acest cartier.

Edited by nightboy, 01 August 2010 - 13:40.


#34
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 nightboy, on 1st August 2010, 14:24, said:

cat de fraier sa fii sa dai 600-700 euro pe`un camin + 2 mil lunar + frigider + tv + fel de fel de cheltuieli + galagie + mizerie si sa nu dai 1000 euro sa stai intr`un cartier privat si la acei 1000 euro(tv , net , frigider , plita , microunde , baie in camera , metrou la 200 m de scara + paza 24/24 + liniste) mai dai inca 1 mil pe luna intretinerea si stai 2 in camera si ai totul nou si lux si un mediu perfect de invatat si chiar de muncit.
Eu nush' pe ce planeta se intampla astea, da' concret vorbind, nu din presupuse sau auzite, aia 600 de euro ii dau 2 sau 3 persoane (in cazul meu 3), caminul (la garsoniera, loc bugetat) e 140 lei parca, frigiderul e al tau de acasa sau al colegilor, tv la fel, calculatorul e al fiecaruia, mizerie.... daca esti nespalat si jegos faci oriunde, inclusiv in cartierul privat de 1000 de euro, iar cu galagia asta e, te acomodezi. Intr-adevar nu e lux, dar pentru 140 lei/ luna plus 20 lei sau cat e netul, ai conditii foarte bune: baie, bucatarie, parchet, mobila noua, geamuri termopan, usi noi, cuptor cu aragaz in bucatarie ( in majoritatea camerelor, mai sunt foarte putine care nu au cuptor ci doar aragaz, si or sa le schimbe si pe alea). Metroul e la 200 de metri de scara si paza e intr-adevar ( cel putin in U1 portarii sunt mai ceva ca ciuma   :naughty: ), si toate astea gratuit. Am vazut multi la care e mai rau acasa la tara decat la camin  :naughty:
Deci... in U chiar nu e rau deloc. Asta e, galagie si regie, daca iti vezi de treaba te descurci; ba chiar colegii mutati in U-uri din P20 sau E tanjesc dupa viata de acolo si se plang de liniste si pensionareala, ca deh....
Majoritatea stau in aceeasi camera de 5-6 ani deci si-au facut conditii cat mai bune ( masina de spalat, AC, tv, frigider, microunde, etc....) avand in vedere ca ulterior cand s-or muta si le iau oricum la noua casa. I-am vazut pe unii care si-au inchis si balconul !!! (asta mi se pare deja prea mult, dar noah )

Edited by rox, 01 August 2010 - 13:52.


#35
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
@nightboy,

Cred că te referi la ăsta, nu?

Am scris aici despre două prietene care s-au mutat în acel complex de care cred că zici tu în octombrie 2009. Au fost dezamăgite de complex din multe puncte de vedere. Nu vreau să intru în amănunte, ăsta e un topic despre alt campus.

 rox, on 1st August 2010, 14:46, said:

colegii mutati in U-uri din P20 sau E tanjesc dupa viata de acolo
Obișnuiți cu distracția. :D

#36
nightboy

nightboy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 394
  • Înscris: 18.05.2007

 rox, on 1st August 2010, 14:46, said:

Eu nush' pe ce planeta se intampla astea, da' concret vorbind, nu din presupuse sau auzite, aia 600 de euro ii dau 2 sau 3 persoane (in cazul meu 3), caminul (la garsoniera, loc bugetat) e 140 lei parca, frigiderul e al tau de acasa sau al colegilor, tv la fel, calculatorul e al fiecaruia, mizerie.... daca esti nespalat si jegos faci oriunde, inclusiv in cartierul privat de 1000 de euro, iar cu galagia asta e, te acomodezi. Intr-adevar nu e lux, dar pentru 140 lei/ luna plus 20 lei sau cat e netul, ai conditii foarte bune: baie, bucatarie, parchet, mobila noua, geamuri termopan, usi noi, cuptor cu aragaz in bucatarie ( in majoritatea camerelor, mai sunt foarte putine care nu au cuptor ci doar aragaz, si or sa le schimbe si pe alea). Metroul e la 200 de metri de scara si paza e intr-adevar ( cel putin in U1 portarii sunt mai ceva ca ciuma   :naughty: ), si toate astea gratuit. Am vazut multi la care e mai rau acasa la tara decat la camin  :naughty:
Deci... in U chiar nu e rau deloc. Asta e, galagie si regie, daca iti vezi de treaba te descurci; ba chiar colegii mutati in U-uri din P20 sau E tanjesc dupa viata de acolo si se plang de liniste si pensionareala, ca deh....

si cu ce duci frigideru de acasa?benzina cumva e moca?cumva poti baga frigideru in logan?tv`ul cu ce`l cari?calculatoru la fel (in caz ca nu`i laptop) .sunt bani cheltuiti pe drumuri , pe benzina .

"Am scris aici despre două prietene care s-au mutat în acel complex de care cred că zici tu în octombrie 2009"

dezamagite ca ce?ca era prea bine?ai magazin alimentar la parter si impinge tava tot la parter si cu 15 lei manaci un pranz pe cinste(experienta proprie , nu din auzite)?probabil cautau altceva acele prietene.nu puteau sa vina sa se f*ta la orice ora si etc. acum nush , fiecare cum doreste asa traieste.dar comparand preturile unei garsoniere din bucuresti (minim 250 euro + intretinere de te sparge iarna ) cu preturile de la wg si conditiile wg , nici nu se compara , sa nu mai vorbim de comparatia camin wg.

Edited by nightboy, 01 August 2010 - 13:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate