Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Insula Hvar

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
Vom merge și noi pe insulă din 25 August, 7 nopți, chiar în orașul Hvar.
Pentru că în topicul mare nu am găsit prea multe referiri la Hvar (cu excepția celor legate de boat-tripul pe Hvar si Brac), orice detalii legat de ce poate fi vizitat pe insulă sunt binevenite.
Mulțumiri anticipate.

#2
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Am fost doar o zi acum citiva ani si am mai vrut sa merg anul trecut, dar pina la urma am renuntat in favoarea Lefkadei din Grecia. Tin minte ca imi propusesem o zi-doua pentru insulele Pakle ... nu mai stiu cum, alea chiar de linga orasul Hvar. Desi sunt taxi-boat-uri spre ele, cica se merita sa inchiriezi o barca sa le vizitezi. Restul de vizitat orasele si plajele de pe insula. Insula e muntoasa si ai niste priveslisti superbe de pe drum, iar in multe locuri gasesti plaje pustii, sate rustice, biserici/manastiri, mai sunt si ceva pesteri (nu stiu cit de vizitabile), etc.
Mai citisem pe undeva si de inchiriat un mic avion. Parca vreo 150 € pentru vreo 45 min. de zbor in care faci turul insulei. Cam scump, dar cred ca e interesant.

Vacanta placuta.

#3
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
Mulțumesc pentru sugestii, sunt binevenite. Ideea cu inchirierea unei bărci ne surâde, mai ales că am mai facut asta acum doi ani în zona Sibenik, unde sunt multe insulițe în fața țărmului, iar experiența a fost extraordinară. O să vedem ce e și cu avionul, dacă am încăpea mai mulți în avion, să împărțim costurile, ar merge și asta.
Plajele izolate ne convin de minune, așa că sunt sigur că am ales bine. Mă sperie toată lumea că e o insulă scumpă, dar o să ne aprovizionăm în mare măsură de acasă, așa că acolo o să cumpăram doar alimentele perisabile și strictul necesar.
Vacanță plăcută și vouă!

#4
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008

View Postmiticat, on 2nd August 2010, 16:41, said:

Mulțumesc pentru sugestii, sunt binevenite. Ideea cu inchirierea unei bărci ne surâde, mai ales că am mai facut asta acum doi ani în zona Sibenik, unde sunt multe insulițe în fața țărmului, iar experiența a fost extraordinară. O să vedem ce e și cu avionul, dacă am încăpea mai mulți în avion, să împărțim costurile, ar merge și asta.
Plajele izolate ne convin de minune, așa că sunt sigur că am ales bine. Mă sperie toată lumea că e o insulă scumpă, dar o să ne aprovizionăm în mare măsură de acasă, așa că acolo o să cumpăram doar alimentele perisabile și strictul necesar.
Vacanță plăcută și vouă!

Plecăm spre Sibenik (aici, mai exact), luni 9 August.
Pare interesant ce zici cu bărcuța, eventual dacă îmi poți da mai multe detalii, inclusiv cu ce se mai poate vedea pe acolo.
Mulțumesc

#5
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004

View Postgrihor, on 5th August 2010, 22:02, said:

Plecăm spre Sibenik (aici, mai exact), luni 9 August.
Pare interesant ce zici cu bărcuța, eventual dacă îmi poți da mai multe detalii, inclusiv cu ce se mai poate vedea pe acolo.
Mulțumesc

Deși noi nu suntem adepții vacanțelor all inclusive în Croația (cred cu tărie că în Europa răsăriteană doar turcii pot oferi așa ceva - deși în ultima vreme nici ei nu se mai omoară cu firea), alegerea voastră e una pentru care raportul calitate/preț pare rezonabil. Sper că veți primi în pachet tot ce scrie pe site și la calitatea așteptată.
Ce poți face în zona Sibenik? Să le luăm pe rând:
1. Parcul Național Krka (un fel de Plitvice mai mic, dar aproape la fel de spectaculos) - situat la cca. 20 de km, deci foarte la îndemână. Mergi cu mașina până la Skradin, parchezi acolo și iei vaporașul care este mijlocul de acces în parc. Transportul cu vaporașul e gratuit, dar intrarea în parc costă 95 kuna (13 Eur) pentru un adult. Mai este și varianta biciletelor din Skradin, dar bănuiesc că nu le aveți la îndemână...
Poze din Parcul Krka vezi aici: http://picasaweb.goo...682970525985170
Sfatul meu este să plecați imediat după micul dejun, ca să faceți pimbarea prin parc până se "încinge" aerul prea tare, iar după plimbare puteți rămâne la baie acolo sau să vă întoarceți pentru prânz la hotel.
2. Parcul National Kornati - nu l-am vizitat, dar sunt pe plajă indivizi care fac înscrieri pentru excursia de o zi cu vaporul prin parc. Sunt insulele pe care s-a filmat Winetou.
3. Sibenik - unul din cele mai frumoase orașe din câte am văzut eu în Croația. Poze de la Sibenik găsești tot în albumele mele Picasa (ai linkul mai sus), atât în cel din 2008 cât și în cel din 2009.
4. Închiriezi o barcă cu motor de pe plajă (pe plaja din Brodarica, învecinată cu plaja voastră, în stânga cum te uiți la mare sunt ofertanți de astfel de servicii) - pe noi ne-a costat 80 EUR barca pentru 6 parsoane și 25 EUR combustibilul pentru o zi. Dacă te uiți pe google earth o să constați că ai unde să te plimbi o zi întreagă.
5. Primosten, una din stațiunile lor mai cunoscute, o jumătate de oră de mers spre sud cu mașina. Pe coastă întâlnești fel de fel de plaje sălbatice și puțin populate - care cel puțin pe noi ne-au încântat în mod deosebit. Iată una din ele: http://picasaweb.goo...683932737265314
6. Split - la circa 90 de km spre sud, pe autostradă (dacă ești dinamovist mai bine să nu te duci  :nonobad: ), de unde poți să te întorci pe șoseaua de pe malul mării ca să intri și în Trogir (un orășel superb ce face parte din patrimoniul UNESCO).

Dacă nu mă înșel cred că nu ai suficiente zile pentru câte ți-am scris, mai ales că opțiunea ta pentru all-inclusiv îmi sugerează că sunteți ceva mai "statici" sau că urmăriți odihna și relaxarea în primul rând. Dacă te mai pot ajuta cu alte informații, te rog întreabă, o fac cu mare plăcere.

Vacanță plăcută! Așteptăm impesii la întoarcere!

#6
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008
Vai, rar îmi este dat să primesc un asemenea răspuns, pentru care îți mulțumesc.
Este prima vacanță în Croația (mea culpa - trebuia să te fi întrebat înainte să fi făcut rezervarea, văd că ești bine documentat în ceea ce privește destinația asta).

Opțiunea AI am luat-o conjunctural, noi vroiam demi, dar era "superofertă", iar copilul (10 ani) are gratuitate. Pe tripadvisor era destul de bine cotat, sper să nu mă fi înșelat.

Din păcate (aici urmează partea mai neplăcută) sejurul nostru are doar 5 zile (un deces în familie din cauza căruia era să nu mai plecăm deloc), deci vom bifa destul de puțin din cele sugerate de tine. Oricum, voi ține cont de ele și, în măsura posibilităților, să le și punem în practică.

Pentru plata autostrăzii am înțeles că e mai bine cu kuna (pe care n-am găsit nicăieri pe aici), bănuiesc că se pot schimba la granița HU-HR, sau cu cardul. Cum mă sfătuiești?

Încă o dată mulțam fain, toate cele bune.

#7
thetraveler

thetraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2007
Salut!
Eu plec sambata viitoare (14 Aug) in Hvar
Buc - Moravita - Belgrad - Zagreb - Drvenik - Hvar (traseul in mare asa)
Din cate am inteles traseul va fi obositor in special in Ro.. ca apoi prin Serbia (max 3 ore) mers pe E70 si apoi pe autostrada toata Croatia (max 10 ore am pus si ceva pauze) ar fi OK.
Acuma ar trebui sa mai spun cum ca e prima data cand ies din tara cu masina - sper sa nu ma sperii :D
Altceva: stau la o gazda undeva chiar pe insula Hvar - gazda a fost recomandata de niste prieteni..
Sper sa fie OK :)

P.S.: orice fel de informatii (traseu, vreme, locatie..) sunt bine venite :)

#8
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Citeste despre traseu, n-ai ce sa cauti la Moravita daca vii din Bucuresti, drumul cel mai direct e cu trecerea granitei la Portile de Fier, intrare pe autostrada la Pozarevac si de aici - tot inainte. S-a detaliat de multe ori pe forum.
Planuiti sa mergeti dintr-o bucata sau cu noapte intermediara? Mie mi se pare criminal dintr-o bucata.
Inca ceva: la ferry de Hvar s-ar putea sa fie coada, sa fie necesar sa stati cateva ore la coada.
Vacanta placuta!

Edited by mdt, 06 August 2010 - 13:32.


#9
thetraveler

thetraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2007

View Postmdt, on 6th August 2010, 14:31, said:

Citeste despre traseu, n-ai ce sa cauti la Moravita daca vii din Bucuresti, drumul cel mai direct e cu trecerea granitei la Portile de Fier, intrare pe autostrada la Pozarevac si de aici - tot inainte. S-a detaliat de multe ori pe forum.
Planuiti sa mergeti dintr-o bucata sau cu noapte intermediara? Mie mi se pare criminal dintr-o bucata.
Inca ceva: la ferry de Hvar s-ar putea sa fie coada, sa fie necesar sa stati cateva ore la coada.
Vacanta placuta!

Vreau in primul rand sa fac asa:
- in prima zi Buc - Deta (am sa innoptez la Deta) apoi
- a doua zi as vrea sa trec pe la Moravita - Vatin (in Serbia) - de asta si ziceam sa ies pe la Moravita :)
   si tot asa Serbia (prin Belgrad) - Croatia
   vreau sa ies pe la Vatin/Moravita pentru ca merg pe E70 (pana in Belgrad si tot in colo) - ce rost are sa ma duc spre Pozarevac (nici nu stiu ce fel de drum e)?

Cum am spus nu vreau sa fac totul din prima zi ... vreau sa fac in doua zile :)

Merci frumos pentru info legat de ferry pt Hvar ;)

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postthetraveler, on 6th August 2010, 17:34, said:

Vreau in primul rand sa fac asa:
- in prima zi Buc - Deta (am sa innoptez la Deta) apoi
- a doua zi as vrea sa trec pe la Moravita - Vatin (in Serbia) - de asta si ziceam sa ies pe la Moravita :)
   si tot asa Serbia (prin Belgrad) - Croatia
   vreau sa ies pe la Vatin/Moravita pentru ca merg pe E70 (pana in Belgrad si tot in colo) - ce rost are sa ma duc spre Pozarevac (nici nu stiu ce fel de drum e)?

Cum am spus nu vreau sa fac totul din prima zi ... vreau sa fac in doua zile :)

Merci frumos pentru info legat de ferry pt Hvar ;)
Cat te duci tu la Moravita ai si ajuns la Pozarevac.
Drumul BUC-Severin este brici si apoi mai ai 110 km de drum bun si liber pana la Pozarevac.
Pe unde te duci tu la Moravita de la Bucuresti ca sa ai drum bun si rapid ?

Daca chiar vrei tu sa iesi pe la Moravita e alegerea ta dar nu are absolut nici o justificare ocolul si nervii din traficul nostru.

PS. daca as fi in locul tau as lua-o prin Bosnia la intoarcere.

Edited by atupi, 06 August 2010 - 16:50.


#11
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View Postthetraveler, on 6th August 2010, 17:34, said:

...   vreau sa ies pe la Vatin/Moravita pentru ca merg pe E70 (pana in Belgrad si tot in colo) - ce rost are sa ma duc spre Pozarevac (nici nu stiu ce fel de drum e)?  ...
Daca tu iti imaginezi ca E70 ala o fii vreun drum cu 2 benzi pe sens te inseli. E o simpla sosea care nu difera deloc fata de alte drumuri nationale din Serbia.

#12
thetraveler

thetraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2007

View Postbiscatrix, on 6th August 2010, 18:12, said:

Daca tu iti imaginezi ca E70 ala o fii vreun drum cu 2 benzi pe sens te inseli. E o simpla sosea care nu difera deloc fata de alte drumuri nationale din Serbia.

@atupi
Chiar nu inteleg cum ar trebui sa o iau spre Pozarevac (si plus de asta nici nu vreau sa ajung pe acolo)
Nu stiu ce fel de drum e Drobeta - Pozarevac
Si la intoarcere voi face acelasi traseu ca la dus, doar ca o sa oprim la Plitvice (unde o sa si innoptam de altfel) - dar sub nici o forma nu o vom lua spre Bosnia - no way!

@biscatrix
Cel putin e drum marcat (E70) - si la noi E85 e drum cu o singura banda pe sens, dar e OK zic eu :)

#13
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004

View Postthetraveler, on 6th August 2010, 22:17, said:

@atupi
Chiar nu inteleg cum ar trebui sa o iau spre Pozarevac (si plus de asta nici nu vreau sa ajung pe acolo)
Nu stiu ce fel de drum e Drobeta - Pozarevac
Si la intoarcere voi face acelasi traseu ca la dus, doar ca o sa oprim la Plitvice (unde o sa si innoptam de altfel) - dar sub nici o forma nu o vom lua spre Bosnia - no way!

@biscatrix
Cel putin e drum marcat (E70) - si la noi E85 e drum cu o singura banda pe sens, dar e OK zic eu :)

@thetraveler
Subscriu la ce ți-a spus biscatrix. Mai mult, acea bucată de drum din Stamora-Moravita pana la Belgrad, făcută pe întuneric e chiar înfricoșător de pustie și de lugubră.
De doi ani de când citesc forumul, nu am auzit încă de nimeni din București să părăsească țara pe la Moravita fără să aibă un motiv legat de o înnoptare la rude/prieteni în zona Timișoara. Așa cum se zice însă, întotdeauna există o prima dată, tu vei fi deschizătorul de drum.
Dacă te răzgândești, viamichelin.com îți spune cum ajungi de la Drobeta la Prozarevac
Nu vreau să-ți stric toate planurile de călătorie, dar vreau să te întreb dacă intenționezi să vizitezi Plitvice la plecare pentru un motiv anume? Te întreb pentru că, dacă ai lua în calcul să vezi Plitvice la dus, ar fi mai mult decât convenabil să faci în prima zi bucata București - Plitvice și să te întorci pe ruta cea mai scurta (și te asigur, mai sigură decât multe drumuri din RO), Drvenik - Mostar - Sarajevo - Belgrad - RO. Am venit de două ori înapoi prin Bosnia, odată chiar noaptea, dar niciodată nu m-a speriat drumul prin Bosnia atât de mult cât bucata aceea de E70 pe care vrei să o faci tu.
Să nu te superi pe mine, sunt doar niste sugestii, tu fă cum crezi, dar câteodată poate e bine să asculți de cei care au batut Croația și drumurile spre/dinspre ea (și deja în discuție suntem patru oameni care avem ceva ani de Croația în spate)...

Edited by miticat, 06 August 2010 - 22:50.


#14
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postmiticat, on 6th August 2010, 23:48, said:

@thetraveler
Subscriu la ce ți-a spus biscatrix. Mai mult, acea bucată de drum din Stamora-Moravita pana la Belgrad, făcută pe întuneric e chiar înfricoșător de pustie și de lugubră.
De doi ani de când citesc forumul, nu am auzit încă de nimeni din București să părăsească țara pe la Moravita fără să aibă un motiv legat de o înnoptare la rude/prieteni în zona Timișoara. Așa cum se zice însă, întotdeauna există o prima dată, tu vei fi deschizătorul de drum.
Drumul din Timisoara pana in Belgrad e super ok. Nu stiu de ce consideri ca e infricosator.
Singura portiune infricostaoare e n Pancievo. Acolo stau de obicei politai la panda cu radarul. Drumul acesta l-am facut de f multe ori si in general noaptea.
Il faceam cand mergeam in Grecia, si anul acesta cand am mers in Muntenegru.
Super frumos albumul tau de pe picasaweb.  :coolspeak:

Edited by branco_no, 06 August 2010 - 23:03.


#15
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006

View Postgrihor, on 6th August 2010, 13:32, said:

...
Pentru plata autostrăzii am înțeles că e mai bine cu kuna (pe care n-am găsit nicăieri pe aici), bănuiesc că se pot schimba la granița HU-HR, sau cu cardul. Cum mă sfătuiești?

....

Eu am platit numai cu cardul si a fost super ok. Sistemul functioneaza instant, iar cursul a fost cel mastercard, adica similar cu costul euro pe la noi (n-am calculat la zecimale, dar cursul mi s-a parut cam acelasi).

#16
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008

View Postklaus74, on 7th August 2010, 00:16, said:


OK, mulțumesc.

#17
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postgrihor, on 6th August 2010, 13:32, said:

Pentru plata autostrăzii am înțeles că e mai bine cu kuna (pe care n-am găsit nicăieri pe aici), bănuiesc că se pot schimba la granița HU-HR, sau cu cardul. Cum mă sfătuiești?

Încă o dată mulțam fain, toate cele bune.
Eu am facut un calcul la cat ma costa autostrada pana unde trebuia sa ajung si mi-am schimbat in vama dintre Hu si HR doar suma de cat am avut nevoie.
Cursul de schimb din vama nu e f bun in comparatie cu cat primesti in statiune
Pretul pentru segmentul pe care il parcurgi poti sa il afli de aici:
http://www.hac.hr/index.php?task=aut

Edited by branco_no, 07 August 2010 - 08:23.


#18
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View Postthetraveler, on 6th August 2010, 22:17, said:

@atupi
Chiar nu inteleg cum ar trebui sa o iau spre Pozarevac (si plus de asta nici nu vreau sa ajung pe acolo)
[...]
@biscatrix
Cel putin e drum marcat (E70) - si la noi E85 e drum cu o singura banda pe sens, dar e OK zic eu :)
Doar o simpla privire pe harta ti-ar fi de ajuns sa intelegi care-i treaba cu Pozarevac. Dar e problema ta daca vrei sa faci 1-2 ore in plus doar ca sa mergi pe un E care, iti mai repet o data, e la fel ca alte drumuri din Serbia (E-uri adevrate sunt de ex. Subotica-Belgrad sau portiunea Nis-granita cu Macedonia).
Apropo, te-a intrebat si Atupi, cum ajungi pina la Moravita?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate