Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Paralia Vrasna - Nea Vrasna - Asprovalta

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#19
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Pt. trasee si tot ce este legat de auto, posteaza Aici.

#20
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
Pentru coordonate GPS intra pe google maps, da-i adresa si cand ajungi acolo un simplu click iti da coordonatele.
Pot sa jur ca mai este un topic cu Nea Vrasna..

#21
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Noi am fost anul trecut in Asprovalta (prin agentie), statiunea de langa Nea Vrasna si ajungeam pe plaja dintr-o stațiune in alta. Nea Vrasna este o stațiune frumoasa,  in genere vizitata de bulgari si unguri. Plaja este lata si lunga cu pietris fin (dupa cum se vede in imagine).
Attached File  DSCF3010.JPG   1.83MB   176 downloads
De fapt noi am fost cazati undeva la jumatatea drumului dintre statiuni (desi agentia spune ca acolo era Asprovalta). Intre Nea Vrasna si Asprovalta gasesti un supermarket. Taverne si restaurante cu preturi decente gasesti peste tot.
Attached File  DSCF3410.JPG   1.98MB   153 downloads
Intr-o ora esti la Salonic, drum care se poate face si cu autobuzul care are statie in statiune.
La plaja te asezi pe sezlong si vine un chelner care te va intreba daca vrei sa consumi ceva. O cafea si o bere costau cam 5 euro in total, si pe langa ele mai primeam si un mic bol cu alune la bere si o apa plata la jumatate la cafea. Se plateste consumatia nu statul pe sezlong, poti sta cu o consumatie cat vrei tu la soare. Nici nu se punea problema de desert cand luam masa la taverna/restaurant acesta fiind din partea casei (uneori primeam si cate un discount la nota de plata) chiar daca nota de plata nu depasea 18-20 Euro pentru 2 persoane. Tot felul de cadouri (vederi, maruntisuri) primeam la cumparaturi. Micul dejun il luam in camera cu ceea ce cumparam de la magazine.

Este o destinatie foarte buna mai ales cand ai si copii cu tine. Statiune linistita, localnici ospitalieri.

Noi anul acesta am fost in Creta unde am vazut si cealalta fata a Greciei (partea urata). Daca este sa compar sejurul petrecut in Nea Vrasna/Asprovalta cu cel in Creta, cel din Asprovalta este pe departe cel mai reusit. Creta este partea urata in comparatie cu Thassos sau Nea Vrasna/Asprovalta. Dar despre peripetiile din Creta o sa scriu zilele acestea un reportaj.

Concediu placut si soare cu moderatie!  :OK:

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
N-a mai scris nimeni nimic despre Asprovalta. Cum v-ați simțit acolo? Cum au fost condițiile de cazare? Cu mâncarea, bănuiesc că v-ați descurcat, în Vrasna existând și Lidl, și Arvanitidis.
Fiind o locație mai liniștită și faptul că n-am ajuns niciodată prin acele zone mă tentează foarte mult și aș vrea să ne petrecem anul ăsta concediul estival acolo. Dacă puteți veni cu detalii, mulțumesc.

Edited by PSC, 25 May 2011 - 22:01.


#23
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 PSC, on 25th May 2011, 22:57, said:

N-a mai scris nimeni nimic despre Asprovalta. Cum v-ați simțit acolo? Cum au fost condițiile de cazare? Cu mâncarea, bănuiesc că v-ați descurcat, în Vrasna existând și Lidl, și Arvanitidis.
Fiind o locație mai liniștită și faptul că n-am ajuns niciodată prin acele zone mă tentează foarte mult și aș vrea să ne petrecem anul ăsta concediul estival acolo. Dacă puteți veni cu detalii, mulțumesc.

Am stat o noapte in Asprovalta, in 22 august 2010, in trecere spre Thassos. Mi s-a parut o statiune aglomerata si fara mare impact.
Un fel de Eforie: plaja lunga, destul de lata, o strada pietonala in lungul tarmului pe care se strangeau seara muulti turisti in plimbare, taverne si mai de fite si mai populare, vesnicii tarabisti, multi copii.

Aglomerat si fara spiritul de vacanta greceasca de care mi-e dor tot anul.

NU mi-as irosit un concediu in Asprovalta, sunt atatea satucuri de savurat in Grecia!

Edited by April26, 25 May 2011 - 22:21.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 April26, on 25th May 2011, 23:20, said:

NU mi-as irosit un concediu in Asprovalta, sunt atatea satucuri de savurat in Grecia!
Chiar așa? Mie mi-a plăcut Asprovalta în fotografii.
Ca sătuc, ce exemple poți da? Personale, adică să-ți fi petrecut tu însăți concediul în ele.

#25
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 PSC, on 26th May 2011, 12:47, said:

Chiar așa? Mie mi-a plăcut Asprovalta în fotografii.
Ca sătuc, ce exemple poți da? Personale, adică să-ți fi petrecut tu însăți concediul în ele.


Am stat in Sarti ,Toroni si Skala Potamia, pe care le consider sate.
Nici Vourvourou si Kalamitsi,  nu cred sa fie orase, mi-au placut, dar n-am stat.

Practic Paraliile si Skalele sunt sate de vara, care tin de localitatea principala, care este mai spre centrul insulei/continentului.

Neos Marmaras este orasel, am stat in zona Paradise, care este mai separata si nu mi-a placut ...la mare la oras.

Parerea mea, daca tie iti place altfel, go on! Doar nu ne-om duce toti intr-un loc, asta este una din calitatile Greciei, diversitatea.

Edited by April26, 26 May 2011 - 13:34.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ziceai că ai stat o noapte în Asprovalta. Bănuiesc că, numai pentru o noapte, nu te-a interesat prea mult numărul de stele sau alte detalii. Totuși, îmi poți spune și mie în ce condiții ai fost cazată? Mulțumesc.
Majoritatea fotografiilor prezintă locațiile mult mai strălucitor decât sunt.

#27
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 PSC, on 26th May 2011, 14:46, said:

Ziceai că ai stat o noapte în Asprovalta. Bănuiesc că, numai pentru o noapte, nu te-a interesat prea mult numărul de stele sau alte detalii. Totuși, îmi poți spune și mie în ce condiții ai fost cazată? Mulțumesc.
Majoritatea fotografiilor prezintă locațiile mult mai strălucitor decât sunt.

Ba chiar m-a interesat si am lut o teapa pe masura, poate de aceea sunt suparata pe Asprovalta (subiectiv).

Am ales Assamaris family hotel http://www.assamaris.gr/, poze frumoase, pretul cred ca a fost 70 euro/camera, in august. Am convenit pe mail cu proprietara, dna. Mari (am felicitat-o de Sf. Maria), sa-i platesc la sosire, sa nu mai dau cca. 20 Euro si transferul. I-am scris ca venim seara, de la drum lung. Mailuri peste mailuri, sa fiu sigura.
Cand am ajuns, o vila ok, dar intre alte vile, cam inghesuita, pe o straduta perpendiculara pe tarm.

Dna. gazda - parca am lovit-o, cand ne-a vazut... ca m-ar fi sunat, dar n-am raspuns, ca a dat camera, cand a vazut ca nu venim la 13.00, cum scria pe site ca incepe cazarea...
Ne-a condus la o cunostinta, spre capatul plajei  (avantaje: liniste si priveliste la mare), mult mai modestut, dar curat. 60 euro, nu-i stiu numele, era langa o constuctie neterminata si abandonata.
Noua gazda, jenata, ne-a spus ca dna. Mari daduse camera de joi (era sambata) pt. mai multe nopti si ca o rugase pe ea sa ne preia.

Eu sunt responsabila cu cazarile, sotul meu care condusese atata drum, a fost nelamurit ce tot mosmondisem atatea luni cu aranjamentele :nonobad:
Anul acesta facem popas la Metsovo, iar la mailul de rezervare am primit ca raspuns "Its all okey. there are parking 30m at the hotel." Nici un nume, nici un avans cerut, o sa vedem, va fi iunie si mai liber, plus ca mi-am luat cateva adrese de rezerva, de data asta.

#28
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
In schimb, o impresie fb mi-a facut-o corespondenta cu:

Karaolanis Angelos,
Pension Pfaffenhofen,
Makedonia str., Vrasna Beach

http://www.pfaffenhofenpension.com

I-am trimis o cerere de rezervare, a raspuns mai repede dna. Mari  :thumbdown: , asa ca l-am anuntat ca poate data viitoare.
Mi-a raspuns politicos si cred ca m-a inclus in baza de date, ca imi trimite colinde de Craciun si urari de sarbatori.
Si era vorba de o noapte, de tranzit...

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Hai să-ți spun și eu niște chestii.
În 2007, când am vizitat pentru prima oară Skiathos, încinși de urcatul-coborâtul cu ocazia vizitării bisericii Sf. Nicolae, am luat o înghețată la o terasă mare din zona portului turistic (ne pregăteam să ne întoarcem pe vapor, se apropia ora plecării). Patronul era grec, dar vânzătorul... de-al nostru, frate, adevărăciune. Am plătit (eu, soția și mama) câte o înghețată, moment în care patronul sare ca ars că plătisem numai două. O înghețată costa 3 euro, în 2007 deci; anul trecut am mâncat-o cu 1,5 euro în Sarti, dar asta-i altceva. După ce se trece la ceartă și apoi la amenințări cu astinomia (poliția), aflăm ce s-a întâmplat: adevărăciunea noastră șutise banii, în loc să-i pună în casierie. Bineînțeles că am plătit de două ori pentru aceeași înghețată, apoi am înjurat și-am plecat. Nu l-am luat la omor pe al nostru compatriot (care sigur muncea la negru, deși patronul era de rasă albă), fiindcă se adunase lume (cam neprietenoasă) și nu cunoșteam obiceiurile locului.
Și totuși, nu m-am supărat pe Skiathos, dar nici n-am mai ajuns de atunci (poate voi mai ajunge cândva).
Anul trecut a trebuit să facem cale-ntoarsă din Sofia înapoi în Grecia, din cauza unui accident foarte grav petrecut la intrarea în capitala castraveților cu cefe late, între un autobuz al firmei de transport public și un TIR, accident soldat cu destule victime (cel puțin 6 decedați în autobuz, oameni ca mine și ca tine, care veneau de la serviciu). Erau așteptate cam toate autoritățile posibile: poliția, descarcerarea, procurori, legiști, medici etc. Se formase o coadă de vreo 20 km; noi eram aproape de Vladaya. Am revenit în Grecia și, în jurul orei 22, orbecăiam pe niște străduțe foarte slab luminate  din Sidirokastro, orășel aflat la 15-20 km de graniță (Promahonas) și pe care nu-l vezi de pe drumul spre vacanță. Puțin după ora 23 găseam o cazare formidabilă într-o cameră a hotelului Olympic, amplasat aproape de centru (la 3 minute de mers pe jos). Cameră de 2 stele cu tot confortul: mochetă pe jos și nu gresie, calorifer mare (foarte bun iarna), cuier pentru haine (la 3 stele n-am văzut), consumabile pentru igienă (săpun, gel de duș), pat matrimonial imens (încăpeau lejer 3 persoane supraponderale în el, dacă suporta greutatea), televizor cu TVRi (singurul loc în care am putut urmări acel post), A/C inclus în prețul de 40 euro/cameră/noapte etc. Pentru acei 40 euro puteam beneficia chiar și de 3 tipuri de spa (flori de primăvară, ploaie tropicală și încă una), ceea ce n-am întâlnit nicăieri la 3 stele, la 45 euro/noapte. N-am stat decât o noapte, dar m-am simțit cel mai bine; aș fi rămas încă vreo două nopți, dar nu ne permitea nici timpul, nici banii și nici n-aveam ce vedea în orășel, în afara unor clădiri părăsite care cu 100 ani în urmă fuseseră luxoase și a unei stânci în care era construită biserica. Clima zonei este temperată și nu mediteraneană, așa încât dimineața am putut respira un aer curat ca de munte, abordând mai optimist drumul prin Bulgaria. Și a avut efect optimismul, deoarece la Kresna ne-a prins o urgie, vânt cu torente de ploaie, încât ștergătoarele de parbriz aproape că nu se mai vedeau. Am tras pe dreapta la nimereală și abia după slăbirea ploii am văzut că jumătate din mașină era pe banda 1. Noroc că nu mai circula nimeni din cauza șuvoiului de apă ce curgea pe șosea.
Dar astea sunt adevăratele amintiri care condimentează o vacanță.
Deci, la noi a fost vorba de o noapte total neprevăzută în proiect. De fapt, noaptea fusese prevăzută, dar urma s-o petrecem acasă în București, nu la Sidirokastro...

O altă întâmplare: Sarti, hotel Sunrise + Nea Fokea, hotel Kiwi. 2010 A.D.
Decidem că 7 nopți e prea puțin pentru Grecia, așa că strângem nițel curelele și punem valută deoparte pentru încă 3. Vorbim la Nea Fokea cu dl. Dimitris, de la hotelul Kiwi, pentru cele 3 nopți - discuție telefonică instantanee, provocată de hotărârea noastră după o baie într-o mare cu valuri provocatoare pentru mine și înfricoșătoare pentru soție. Da, OK, suntem așteptați în ziua Z la ora H la hotel. Dar nu-ntrebăm unde e hotelul, mai ales că nu mai fusesem niciodată acolo.
Totuși, schimbăm ținuta de plajă cu una sport de seară și ne înființăm la hotelul Sunrise. Totul OK și aici: recepționera, la vreo 30 ani, bucuroasă de oaspeți, ne arată o cameră intimă, portocalie, cu vedere la mare, excelentă pentru 3 nopți greco-române. Ajungem pe stradă, iau telefonul și sun la hotelul Kiwi, ca să mă scuz că nu mai putem ajunge. Dar destinul a făcut exact cum trebuia mai bine: nu ni l-a dat la telefon pe Dimitris, făcându-l dispărut de lângă gadget. Adică n-a răspuns nici după al patrulea apel.
În momentul următor dorim să achităm cei 45 euro/noapte pentru camera portocalie, dar nu putem: că e sâmbătă și prețul e mai mare, 50 euro. A, și nu include A/C și nici mâncare. Nu-i nimic, încă 5 euro nu sunt o catastrofă. Catastrofă este însă camera în care suntem introduși: mică, cu urme de igrasie și cu vedere spre o mini-pășune. Noi plângem după camera portocalie, pe aia o vrem! A, pe aia o vreți? Aia e 60 euro/noapte, pentru că... N-am mai stat să aflăm pentru ce, am tulit-o repede cu banii în mână afară din hotelul Sunrise, iar a doua zi am plecat spre Nea Fokea stârnind praful în urmă.
Spre stupoarea mea totală, nimeresc din prima hotelul Kiwi, fiind chiar pe strada de legătură dintre stațiuni, spre Kallithea. În momentul în care am parcat, deși nu ne cunoștea, dl. Dimitris, un tip bine cu ochi albaștri și cu chef de viață ne întâmpină zâmbitor și ne poftește la recepție. Tot pentru 45 euro primim o cameră foarte curată (la gradul de bec), cu vedere directă la 3 obiective importante: mașina parcată, strada principală și ansamblul plajă+mare. Ba chiar și al patrulea obiectiv s-a înghesuit în privirile noastre: fostul turn de apărare al satului din timpul războiului greco-turc.

Rezumat:
- Sarti, hotel Sunrise. Discuție prealabilă face-to-face, distanță interlocutori 1 m, OK de ambele părți. Vrut bani mai mulți, vrut luat pielea de pe portofele la "pretențiile" noastre. Preț inițial 45 euro/noapte fără A/C și fără masă, preț final 60 euro/noapte. Privit în oglindă, constatat lipsă inscripție PROST/FOOL de pe frunte. Plecat, coadă pe spinare, picior pe pedală de accelerație, praf în urmă.
- Nea Fokea, hotel Kiwi. Discuție instantanee telefon-telefon, distanță interlocutori aprox. 100 km, limbă engleză la nivel de mess de ambele părți, OK de ambele părți. Welcome, plătit cum am stabilit, văzut-plăcut-rămas, mulțumită toată lumea. Preț inițial = preț final = 40 euro/noapte, cu A/C și cu mic dejun. Privit în oglindă, constatat lipsă inscripție VIP de pe frunte.

Edited by PSC, 26 May 2011 - 21:43.


#30
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 PSC, on 26th May 2011, 22:14, said:

Anul trecut a trebuit să facem cale-ntoarsă din Sofia înapoi în Grecia, din cauza unui accident foarte grav ......
..... Sidirokastro....

Noi ne-am intors din Grecia in aceeasi zi cu accidentul respectiv, la inceputul lui septembrie, dar ne-am oprit o noapte la Bansko, tot ziceau la radio ca este traficul deviat.

La Sidirokastro am stat o noapte in tranzit, acum doi ani, pe deal la Agnatio Hotel (foarte frumos, curat, luxos chiar, 40 euro dubla cu mic dejun, piscina mare cu umbrare, aerisit, liniste). Rezervasem din tara, am gresit drumul si am ajuns in centrul oraselului.
Am intrebat la un chiosc de ziare cum sa ajungem, doamna respectiva a dat un telefon si in cateva minute a venit un tanar cu un Mercedes decapotabil bijuterie, era fratele proprietarului hotelului si ne-a ghidat, el in fata, noi dupa el.

A fost primul contact cu ospitalitatea greceasca. Mai fusesem in Grecia, dar in delegatie sau cu autocarul (cu multi ani in urma).

Anul trecut am fi vrut sa stam la Agnatio in tranzit, dar nu aveau liber, asa ca am ajuns la .... Aspovalta.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Și noi tot la Agnatio am fost îndrumați, de la graniță, dar era întuneric, eram super-obosit după condusul ca la raliu în spatele unui microbuz bulgăresc (mi-era groază că mă prinde noaptea în BG știind că drumul era deviat prin Pernik și apoi prin niște dealuri), după diferența de temperatură (30 grade la vama GR-BG, 11 grade lângă Sofia) și nici nu știam locul, nu mai fusesem niciodată - dar știam că pe harta GPS nu mă mai pot baza încă din 2008. Întrebând un trecător, am descoperit că omul e... rus (!!) și astfel am primit indicația spre hotelul care era chiar la capătul străduței pe care oprisem.
Hai să zic că impresia mea asupra hotelului Olympic a fost deformată datorită neprevăzutului (accident+întoarcere), dar hotelul tot luxos îmi pare acum, nicidecum de două stele.
Să mai adaug că a fost singurul hotel (din Grecia) la care am găsit parcare asfaltată? Să repet că hotelul afișa două stele, iar hotelul Olympic Star, de 4 stele, din Nei Pori avea în 2008 parcare pe o pășune în care se intra printr-o spărtură într-un gard artizanal din lemn?

Probabil că au și grecii politica lor, ceva de genu':
- eu sunt în zonă turistică, la mine oricum e vad, am turiștii asigurați de agenția X Travel SRL, ce dacă afișez *** și ofer numai **;
- eu sunt în zonă de tranzit, nu vine nimeni la mine dacă nu-l apucă burta, așa că hai să spun că ofer ** și rătăcitul să găsească măcar ***, ca să-l apuce burta și a doua oară.

Edited by PSC, 26 May 2011 - 21:59.


#32
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
[quote name='PSC' date='26th May 2011, 22:14' post='9932733']
Hai să-ți spun și eu niște chestii.

PSC, spui ca nu ai ce face in Sidirokastro. Chiar in spatele hotelului Agnatio este o sosea care duce prin niste chei, paduri ,stanci, am mers circa 30 km, dar ne-a fost frica sa nu intram la bulgari, este o zona foarte frumoasa de plimbare. Noi in fiecare an stam cel putin o noapte in el. La circa 30 km de Sidiro este zona de munte, de ski, cu Spa, hoteluri, sunt cateva biserici frumoase in zona. Plus si in Serres sunt multe lucruri de vazut, cateva biserici superbe, un lac amenajat la cativa km. Trecem mereu pe langa zona, dar rareori stim ce frumuseti ascunde. Asa am patit intr-un an cand am fost in Thassos si-am trecut pe langa Xanthi, ca vantul. Ulterior am aflat ca zona este excelenta.

#33
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
@PSC


cum sunt plaja si intrarea in apa in Nea Fokaia?

Am rezervat 6 nopti in Nikiti si 6 nopti in Thassos si imi lipseste o noapte intre cele doua sejururi - chiar ma gandeam la ce subiect sa cer un sfat de la cei care au fost prin zona Halkidiki, insa discutia de mai sus ma ajuta si pe mine. In Thassos imi ofera de fapt un studio la parter o noapte si sa ma mut apoi la etaj insa ma tenteaza sa petrecem noaptea asta in alt loc, ca sa mai vedem si altceva.
Am cautat initial Kavala insa am gasit tripla doar de la 70 euro in sus, apoi am luat la rand Asprovalta- pe booking preturi f mari, hotelul de care povesteste April26 are tripla la 70 euro, Ne Vrasna- nimic convenabil inca.

Imi place cum arata Hotel Kiwi si din ce m-am uitat pe google maps nu ne lungeste decat f putin traseul spre Kavala- Thassos.  Ma intereseaza insa sa nu se adanceasca apa la 2-3 m de la mal in Nea Fokaia.

Daca ma poti ajuta cu o opinie te rog. A, am cautat si in Palio- retinusem din postarea Danielei si tot f scump, probabil pt ca e august si weekend cand am eu nevoie 13/14 aug

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Biankita, on 27th May 2011, 22:58, said:

@PSC


cum sunt plaja si intrarea in apa in Nea Fokaia?[...]
Imi place cum arata Hotel Kiwi si din ce m-am uitat pe google maps nu ne lungeste decat f putin traseul spre Kavala- Thassos.  Ma intereseaza insa sa nu se adanceasca apa la 2-3 m de la mal in Nea Fokaia.

Daca ma poti ajuta cu o opinie te rog. [...]
În Nea Fokea (Fokaia, probabil) am intrat în apă aproximativ în fața hotelului Kiwi. Dacă știi unde este hotelul, atunci știi că până la plajă se coboară pe o alee în pantă lină, asfaltată, interzisă mașinilor și "baricadată" cu niște "rezervoare" ce se pot umple cu apă ca să stea pe poziție. Dar, ca și la români, grecii care voiau cu mașina pe nisip le dădeau la o parte și intrau. Nu le zicea nimeni nimic.
În locul acela este un fileu pentru volei. Malul este stâncos, destul de înalt; în acel loc se spune că Paula Seling a filmat un videoclip. Tot ce-i posibil.
Acolo am intrat în apă. Dar nu știu cât de rapid se adâncește apa, fiindcă... n-am putut sta în ea; la fiecare minut simțeam înțepături în laba piciorului, nisipul fiind moale. Ieșeam din apă și constatam o foarte ușoară înroșire a pielii, dar atât. Senzația, în schimb, era foarte neplăcută. Sau poate sunt eu mai sensibil...
Așa că n-am intrat decât de două ori în apă, numai până la genunchi.
La Ierissos fusese rândul soției să experimenteze senzația asta, iar eu n-o credeam.
Am căscat ochii mari în apă și am reușit să văd, pentru o fracțiune de secundă, o chestie maro lunguiață care se ascundea în nisip. Probabil mă credea prada ideală.
N-am pățit nimic, n-a fost nevoie de nicio intervenție medicală, dar senzația a fost atât de neplăcută încât mi-a tăiat pofta de-a mai intra în apă. Fiind ultimele două zile, am renunțat la plajă și am vizitat ruinele turnului de apărare din timpul războiului greco-turc, iar în seara următoare Afitos (superb), Kallithea și Hanioti.

Oare nu suntem off-topic? Era vorba de Asprovalta...
Nicio impresie din Asprovalta, de la nimeni? Mă interesează strict condițiile de cazare, nu țin nici la micul dejun; având Lidl și Arvanitidis în zonă, cred că ne putem descurca.

Edited by PSC, 30 May 2011 - 07:37.


#35
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
Multumesc, adevarul e ca pentru vizitat mai mult as folosi si eu popasul de o noapte la Nea F. - sa vedem ceva si din bratul Kassandra. cealalta optiune ramane Kavala si zona de langa. Inca ma straduiesc sa gasesc un site cu mai multe vile din Palio-Kavala, trebuie sa mai fie si altele pe langa cele 5-6 care apar peste tot.

Revenind on topic, am gasit un portal cu f multe optiuni pentru cazare in zona: http://www.asprovalta-vrasna.gr/en/

Intre timp am aflat ca plaja in Asprovalta este de nisip cu pietricele, in Nea Vrasna cu nisip mai bun- in ultima intrarea in apa este cam abrupta, am si eu un fix cu aspectul asta, stau mult mai linistita cand il stiu pe baiat intr-o apa care se adanceste treptat- imi stabilesc din ochi unde e zona sigura si simte si el ca are ceva libertate de miscare.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cunoaște cineva hotelul Al Mare din Asprovalta? Din prezentarea de pe site, pare a fi unul luxos. La o căutare sumară n-am găsit informații despre tarife.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate