Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Paralia Vrasna - Nea Vrasna - Asprovalta

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#1
vip72

vip72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2007
am cautat p-aici si nu prea am gasit despre Asprovalta...ofertele sunt in Nea Vrasna care am vazut ca e langa, destul de aproape...acum intrebarea e daca a fost cineva aici, daca sunt taverne in Nea Vrasna sau sunt numai in Asprovalta ca totusi e oleaq de mers, daca stie cineva cum sunt conditiile de cazare, plaja, sau ceva recomandari, am vazut cateva vile, Angelika, Philoxenia, Thomai, astea ce am gasit prin oferte...cu Grecia sunt familiarizat deja ca am fost in Corfu...m-ar interesa cat mai multe detalii referitor la aceasta zona comparativ cu cele clasice(halkidiki, paralia, olimpic, nei pori)...multumesc

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 vip72, on 14th February 2010, 19:53, said:

am cautat p-aici si nu prea am gasit despre Asprovalta...ofertele sunt in Nea Vrasna care am vazut ca e langa, destul de aproape...acum intrebarea e daca a fost cineva aici, daca sunt taverne in Nea Vrasna sau sunt numai in Asprovalta ca totusi e oleaq de mers, daca stie cineva cum sunt conditiile de cazare, plaja, sau ceva recomandari, am vazut cateva vile, Angelika, Philoxenia, Thomai, astea ce am gasit prin oferte...cu Grecia sunt familiarizat deja ca am fost in Corfu...m-ar interesa cat mai multe detalii referitor la aceasta zona comparativ cu cele clasice(halkidiki, paralia, olimpic, nei pori)...multumesc




Asprovalta era o stațiune la modă la agențiile de turism românești până acum 8-10 ani, care a intrat într-un con de umbră odată cu ascensiunea stațiunilor din sudul peninsulei Halkidiki, și a celor din zona Katerini.
În Asprovalta și Nea Vrasna nu prea ai parte de distracții...
Desigur că există mai multe taverne amplasate chiar pe malul mării, dar cam atât! :notangel:
În ultimii 3 ani, am mers prin localitate, dar nu am stat mai mult de 2-3 zile, după care plecam în alte zone, din sudul Greciei.
Ceea ce îmi place în localitate, este tocmai lipsa turiștilor români... nu cred că am văzut mai mult de 4-5 mașini înmatriculate în RO! :naughty:

#3
ilye

ilye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.02.2010
Am fost in Asprovalta vara trecuta pretul este intradevar mic dar plaja este plina de pietre de circa 5 cm ascutite dar nici in apa nu scapi de ele.In apa au cam 20-30 cm de mancare gasesti la restaorante cam 10-15 euro o masa depinde ce manci,supe nu sunt si nici ciorbe se fac la comanda si sunt extrem de scumpe.Dar daca vrei sa vezi Athos este aprope meci pana in Uranopolis cu masina si apoi iei bacul,(nu te lasa sa intri pe insula in sezon),bacul este cam 15-20 euro depinde ce masina ai.Cam atat.

#4
vip72

vip72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2007

 copjob2000, on 14th February 2010, 21:09, said:

Asprovalta era o stațiune la modă la agențiile de turism românești până acum 8-10 ani, care a intrat într-un con de umbră odată cu ascensiunea stațiunilor din sudul peninsulei Halkidiki, și a celor din zona Katerini.
În Asprovalta și Nea Vrasna nu prea ai parte de distracții...
Desigur că există mai multe taverne amplasate chiar pe malul mării, dar cam atât! :notangel:
În ultimii 3 ani, am mers prin localitate, dar nu am stat mai mult de 2-3 zile, după care plecam în alte zone, din sudul Greciei.
Ceea ce îmi place în localitate, este tocmai lipsa turiștilor români... nu cred că am văzut mai mult de 4-5 mașini înmatriculate în RO! :naughty:

...vreau sa merg strict ptr. odihna, bere si soare...ptr. distractie daca mi se face dor ma urc in masina si ma plimb...tavernele la care te-ai referit sunt in Nea Vr. sau in Asprovalta, sau si-si, ptr ca nu vreau sa alerg de colo-colo sa mananc, adica sa nu fac naveta la masa :D

 ilye, on 14th February 2010, 21:53, said:

Am fost in Asprovalta vara trecuta pretul este intradevar mic dar plaja este plina de pietre de circa 5 cm ascutite dar nici in apa nu scapi de ele.In apa au cam 20-30 cm de mancare gasesti la restaorante cam 10-15 euro o masa depinde ce manci,supe nu sunt si nici ciorbe se fac la comanda si sunt extrem de scumpe.Dar daca vrei sa vezi Athos este aprope meci pana in Uranopolis cu masina si apoi iei bacul,(nu te lasa sa intri pe insula in sezon),bacul este cam 15-20 euro depinde ce masina ai.Cam atat.

...faza cu pietrele, mai rau ca in Paleokastrita nu cred ca e :P ...referitor la mancare 10-15 euro de persoana, pe masa?...ce draq mai scump ca in Corfu :ack:

#5
vip72

vip72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2007
....nimeni nimic  :habarnam: ...ca doar n-or merge toti numai in paralia&co

#6
cosmin_ms

cosmin_ms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.04.2008
si pe mine ma intereseaza Asprovalta..eventual cineva care a fost anu trecut,adica in 2009,si aici ma refer la preturi,cazare...am inteles de plaja.nu cred ca e dracul atat de negru pe cat pare.
am de gand sa merg fara cazare(sa caut acolo),apoi sa cobor,dupa o zi -doua,in jos,spre sud,in fiecare statiune,pana la Nea Roda...
si mie imi plac locurile linistite,avand in vedere ca sunt familist,cu un copil.plaja,papa si baie.apoi in urmatoarea statiune.cu masina bineinteles
nu cred ca preturile sunt asa de mari(nu neg asta-sunt doar uimit)..eu am fost in 2008 in thassos(deci pe o insula),si la 15 euro cu bacsisul inclus,serveam amiaza o familie cu 1 copil de 3 ani!!!(el manca de la noi,dar primea gratis desertul ca si noi)
ilye...poti da ceva detalii referitoare la preturi?ai mers prin agentie sau pe cont propriu?
copjob2000.pe intreaga perioada,facand un sumar al sederii tale ..ai fost multumit?referitor la confort,preturi...tot ansamblul...
merci.

#7
vip72

vip72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2007
...revin cu intrebarea...vila Philoxenia, a fost cineva cazat aici?...ma intereseaza cum e pozitionata in statiune ca pe google earth n-o gasesc

#8
sanaploianu

sanaploianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.08.2009

 ilye, on 14th February 2010, 21:53, said:

Am fost in Asprovalta vara trecuta pretul este intradevar mic dar plaja este plina de pietre de circa 5 cm ascutite dar nici in apa nu scapi de ele.In apa au cam 20-30 cm de mancare gasesti la restaorante cam 10-15 euro o masa depinde ce manci,supe nu sunt si nici ciorbe se fac la comanda si sunt extrem de scumpe.Dar daca vrei sa vezi Athos este aprope meci pana in Uranopolis cu masina si apoi iei bacul,(nu te lasa sa intri pe insula in sezon),bacul este cam 15-20 euro depinde ce masina ai.Cam atat.
O precizare: Pe Athos (este peninsula) intri NUMAI cu diamontirios (permis de trecere obtinut in urma unei cereri prealabile!).

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
N-am mai intrat demult pe aici...
Asprovalta mi-a plăcut tocmai din cauza faptului că este o localitate liniștită!
Pe vremea când am fost în Asprovalta (începutul lunii august) la taverne nu prea se înghesuiau clienții...ca să nu spun că bătea ...vântu'! :clapping:

#10
stefanovidiu

stefanovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.10.2007
Oameni buni,

Sunt in Asprovalta/Nea Vrasna acum, pe terasa vilei si este super ok. Merita sa dati bypass la agetiile romanesti fiindca va iau banii aiurea. Astia sunt mirati de extra taxe precum A/C sau alte chestii din astea. Notati un numar, se numeste Anna, este fata owner-ului si o gasiti la 00306974843346. Spuneti-i ca numarul l-ati gasit de Internet pus de Ovidiu.

Succes,

#11
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 vip72, on 1st April 2010, 19:18, said:

...revin cu intrebarea...vila Philoxenia, a fost cineva cazat aici?...ma intereseaza cum e pozitionata in statiune ca pe google earth n-o gasesc
vila philoxenia...hm...nu pot sa-ti dau detalii exacte dar pe drumul principal catre Stavros dai pe dreapta de 2 supermarketuri. acolo faci stanga sa intri in statiune si pe a doua la dreapta ti drept inainte pana aproape de marginea statiunii si acolo vei gasi vila. dupa vila e ceva teren vilan, un fost camping cateva casute parasite si copaci(locul era chiar frumos de pus cortul) si mai e o unitate militara. dupa unitate incep primele case din Stavros.

statiunea e linistita, fara romani, nu stiu daca am numarat 20 anul trecut. la 2 km in stanga um te uiti la mare e asprovalta, o statiune cu vreo 2-3 discoteci chiar frumoase, si parca e mai plina statiunea aia. intre statiuni gasesiti un mic parc de distractii, chiar si un teren de fotbal. o sa va pun o poza cand jucam 12 nebuni fotbal pe furtuna si ploaie torentiala la 00-01 noaptea.

terase gasiti destule la preturi acceptabile. daca nu va convin aveti 2 supermarketuri si orasul stavros e la 3 km distanta. cu 10 euro inchiriati o bicicleta toata ziua, mergeti pana in orasel, faceti aprovizionarea din piata si gata.

statiunea a fost chiar super...eu am cautat liniste. seara mergeam la discoteca in asprovalta si eram multumiti. nu luati excursia in salonic cu grupul. e scumpa. sunt autobuze de langa supermarket-uri in fiecare dimineatza la 6 si costa 6.5 euro, deci 13 euro dus intors pana la salonic. in oras de la orice chiosc de ziare va da gratis o harta 2D a orasului pe care sunt trecute atractiile principale. e usor de mers prin salonic si e si mai bine daca nu depindeti de ghid si de program. puteti vizita zara sau stradivarius pentru haine, vestigii pentru foto, prajiturile sunt super bune si ce mi-a placut mai mult au fost covrigii grecesti pe care-i gasesti aproape la orice colt de strada si inghetata la kg.

dar sa revenim la nea vrasna...preturi ok, internet wireless moka, liniste. poti inchiria atv moto bicicleta si probabil si masini desi masini n-am vazut. daca vreti ceva linistit merge.

#12
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
pina la urma sint pietre sau nisip fin pe plaja si in apa???

#13
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
uita-te si tu in a 2-a a 4-a si a 5-a poza din cele de mai sus. pietre in nici un caz nu sunt. e un fel de pietris, cea mai mare piatra de pe plaja e de 1 cm diametru. si sunt portiuni spre marginea statiunii in care este nisip fin asa cum se vede in poza 5

#14
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
am vazut eu pozele dar voiam sa fiu sigur de ceva; e posibil sa ma duc acolo dar nu stiu inca locatia :lol: bine ar fi sa fie unde e nisip :lol: ca altfel am pus-o

inca ceva: nisipul ala e in nord (sus) sau sud (jos) cum te uiti pe google maps???

#15
flowermint

flowermint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.06.2010

 Evergreen, on 6th July 2010, 10:01, said:

am vazut eu pozele dar voiam sa fiu sigur de ceva; e posibil sa ma duc acolo dar nu stiu inca locatia :lol: bine ar fi sa fie unde e nisip :lol: ca altfel am pus-o

inca ceva: nisipul ala e in nord (sus) sau sud (jos) cum te uiti pe google maps???



mie mi-a placut mult acolo, ba mai mult nisipul acela sub forma de mici pietricele e bun terapeutic... :peacefingers:

Attached Files



#16
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 Evergreen, on 6th July 2010, 10:01, said:

am vazut eu pozele dar voiam sa fiu sigur de ceva; e posibil sa ma duc acolo dar nu stiu inca locatia :lol: bine ar fi sa fie unde e nisip :lol: ca altfel am pus-o

inca ceva: nisipul ala e in nord (sus) sau sud (jos) cum te uiti pe google maps???
nisipul din poza 5 e catre orasul stavros

#17
georgestanica

georgestanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.07.2009
abia astept sa ajung acolo. pe 22 august o sa spun prezent :). multumesc celor care au pus poze

#18
adiglogo

adiglogo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.07.2010
Voi pleca in curand in statiunea Nea vrasna- Grecia, la vila Angelika.
Am gasit ceva pareri despre aceasta vila, dar unele in plus nu ar strica- inca nu am facut rezervarea, sunt in tratative cu proprietarul vilei.
Mai mult as dori sa aflu sa aflu coordonatele GPS, daca le are cineva. Am adresa exacta, dar strada respectiva nu e pe harta.
Multumesc, Adriana

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate