Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Logo-ul "Explore the carpathian garden"

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
initial am postat subiectul in poiana, dar evident a fost sters de moderatorii portocalii.

http://www.realitate...iat_725659.html

[ http://media.realitatea.ro/multimedia/image/201007/w460/new_image_80460400.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

udrea da contract de sute de mii de euro unei "firme de design" care cumpara ilustratii de pe shutterstock cu 250$:
[ http://www.piticu.ro/pozes/2010/07/stock-vector-ecology-logo-set-12372523.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.piticu.ro...ze-romania.html

inca o data, romania facuta de rahat in toata lumea :)

Edited by unu, 29 July 2010 - 11:30.


#2
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
nu a fost sters
a fost lipit la subiectul cu udrea
moderatorii nu "e" portocalii :lol:

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Imi vine sa vomit cand aud: "Explore the carpathian garden".

Cred ca a fost inventata de un retardat.

Pe Discovery Channel au niste spoturi cu India si Turcia in pauzele publicitare. Alea da reclame(cu logo, slogan).

#4
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
...ºi Croaþia are un spot publicitar foarte bun pe Eurosport.

#5
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Da eu nu stiu ce-i cu frunza aia de bananier acolo in logo.

#6
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

 citronelle, on 29th July 2010, 12:57, said:

Da eu nu stiu ce-i cu frunza aia de bananier acolo in logo.
e o chestie subtila care face analogia intre congo si romania :D

#7
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
descrie tipul de tara pe care urmezi s-o vizitezi.

totusi, cred ca l-au cumparat de pe istock cu 15 euro:
[ http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/6073738/2/istockphoto_6073738-green-symbols.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


http://www.istockpho...een-symbols.php

#8
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Si ma intreb cat a fost licitatia pentru logo...Mai mult de 100 euro nu valoreaza acel logo.(15 euro istock + restul).

Edited by crysty2k5, 29 July 2010 - 12:11.


#9
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
contractul e de 890.000 de euro, cu THR.es.

aia probabil au subcontractat partea de logo design unui pusti cu Photoshop si logo-uri luate de pe dc++ :)

#10
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
unde ai gasit informatia ca pe site-ul ministerului caut de 5 minute si nu gasesc nici o licitatie de logo

#11
cocoi89

cocoi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.01.2007
eu bag mana in foc ca nici nu au platit aia 250 $ pe logo l-au luat "moca" si firma aia din spania..... oricum e actionar/angajat roman

nu inteleg de ce va mai mirati, de ce se fura in tara, oricine fura de la cel mai mic (carduri) la cel mai mare(senat) ! de ce credeti ca poporul roman e asa de 20 ani? ca suntem un popor de hoti SI NU VREM SA SCHIMBAM NIMIC !!!

exemplul cum este mentalitatea la ROMANI: -25 % la medici (am dat exemplul) TREBUIA SA IESIM TOTI IN STRADA NU DOAR MEDICII(ETC) TOT POPORUL ca daca ii scazi 25 % iti dai seama ca esti obligat sa dai mita cand ai nevoie la doctor

Edited by cocoi89, 29 July 2010 - 14:57.


#12
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005

 cucur, on 29th July 2010, 13:29, said:

unde ai gasit informatia ca pe site-ul ministerului caut de 5 minute si nu gasesc nici o licitatie de logo

asa am auzit de la televiziunile de stiri. ar trebui sa gasesti mai multe detalii pe e-licitatie.ro.
suma asta (de 1 mil E) din cate stiu e doar pt. asa zis-ul "branding" ce s-a facut pana acum (probabil acel logo, reclame tv si lansarea in china). in total sunt alocate 70 mil E. pe o perioada de 3 ani pt proiectu asta udrea.

cei ce zic ca-s bani europeni, si nu conteaza ca se fura, sunt inconstienti. romania a contribuit la bugetul uniunii europene cu vreo 3 miliarde de E, si a scos vreo 800 mil, deci tot banii nostri sunt...

#13
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Fara sa sariti sa ma muscati de gat...daca va avea un succes nebun logo-ul asta si vor veni turistii mai ceva ca pe Coasta De Azur sau ca-n India, ce o sa ziceti? :P

#14
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
am auzit ca doar logo-ul i-a costat 70.000 de E. nu stiu daca e adevarat, pt ca se liciteaza pe intreg proiectul.
oricum sumele astea sunt aberante pt ce li s-a oferit :)

la banii aia nu cumperi imagini stock, nici macar nu folosesti fonturi generice (si fontul e unul comercial luat de pe un site).

puteau sa deschida un concurs pe 99designs, de vreo 5-10.000 de $, si aveau asigurat un concept unic, inteligent si creativ pt ca ar fi participat sute de designeri pt banii aia, inclusiv romani. iar apoi contractau o firma de asta de design ca sa le finalizeze un logo, filme si ce le mai trebuie bazate pe acel concept. eu asa as fi facut.

Edited by unu, 29 July 2010 - 19:06.


#15
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Logo-ul e ok. Problematic e daca chiar s-au platit 850.000 de euro (sau dolari) pe el.
moto-ul "explore bla bla..." e egal cu 0 si nu (cred) ca atrage.
Intrebarea e: ce o sa mai urmeze? Spoturi? De care? De genul celor de anul trecut? :deadtongue:

Inca o intrebare: se schimba in fiecare an logo-ul? WTF. Oare sigla coca cola de cate ori s-a schimbat (complet)?

#16
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
nu vreau sa par carcotas dar cred ca revenim iar la discutia aia cu e-romania unde a aflat gigel la coada la oua ca:
astia au ordonat sa se faca "un sait" de 500 milioane de euro = furaciune hooo marcel il facea mai ieftin
iar gigel foarte revoltat ca se fura rau in tara asta a zis acolo la coada la oua ca marcel de la etajul 2, fiul lu popeasca face saituri cu 100 de dolari si chiar mai putin in functie de buget (face si gratis daca n-ai bani)  si nici macar nu cere tva pe treaba asta. toti ceilalti cumparatori de oua au plecat nervosi ca sunt furati pe fata, adica sa dai 5 milioane pe un proiect pe care marcel, fiul lu popeasca il poate face pe 100 de dolari
de ce naiba nu i-a fost incredintat proiectul e-romania lui marcel?

cat despre originalitate. nu exista nimic 100% original
viziune si design? cat costa logo ibm? wtf il poti face in paint, e de kko, 3 litere taiate. 10 centi...

Edited by onlyone, 29 July 2010 - 19:17.


#17
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

 onlyone, on 29th July 2010, 20:12, said:

nu vreau sa par carcotas dar cred ca revenim iar la discutia aia cu e-romania unde a aflat gigel la coada la oua ca:
astia au ordonat sa se faca "un sait" de 500 milioane de euro = furaciune hooo marcel il facea mai ieftin
iar gigel foarte revoltat ca se fura rau in tara asta a zis acolo la coada la oua ca marcel de la etajul 2, fiul lu popeasca face saituri cu 100 de dolari si chiar mai putin in functie de buget (face si gratis daca n-ai bani)  si nici macar nu cere tva pe treaba asta. toti ceilalti cumparatori de oua au plecat nervosi ca sunt furati pe fata, adica sa dai 5 milioane pe un proiect pe care marcel, fiul lu popeasca il poate face pe 100 de dolari
de ce naiba nu i-a fost incredintat proiectul e-romania lui marcel?

cat despre originalitate. nu exista nimic 100% original
viziune si design? cat costa logo ibm? wtf il poti face in paint, e de kko, 3 litere taiate. 10 centi...

:lol: Tu vb serios sau e vreo gluma ascunsa in postul tau ?  Uita-te la imaginea de pe istockphoto si la cea din logo, sunt identice, ce nu intelegi ? Ca e o mare mizerie sa faci un asemenea logo cu furaciuni pe bani foarte multi ? Nici un designer care se respecta nu face asa ceva, repet, nici unul, e inadmisibil, nu mai vorbesc de firme mari. Si da, absolut totul trebuie sa fie 100% original,de la concept si pana la imaginile folosite. Aici nu e loc de interpretari. Adica amaratul ala ce vinde pe istockphoto a putut sa fac o frunza iar ditamai firma nu e in stare sa creeze ceva original. La faza asta nu exista argumente care sa sustina mizeria aia de logo, care evident nu a costat sute de mii de euro dar vreo cateva zecii de mii cu siguranta.

#18
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
@ SE7EN,degeaba te chinui sa-i explici lucrurile logice si normale. Omu' e din categoria: tot ce fac oamenii din pd-l e perfect...

@onlyone, amice iti dai cu dalta in c***e, cand dai de exemplu logo-ul ibm. Deci logo-ul ibm e banal de facut si il face orice in paint. Posibil. Dar la vremea lui era original si garantat nu s-au platit ~ 900.000 de dolari pe el.

Partea mai neplacuta este ca si anul trecut s-au cheltuit bani pentru "brandul de tara". Remember? ZA LAND UAF CHOISE. Ideea unui logo e ca omul sa faca legatura intre o imagine si ceva, cam cum exista o legatura intre sticla rosie si cola sau intre marul muscat si apple, etc.

Daca schimbi logo-ul ala in fiecare an, n-ai facut decat sa arunci banii pe geam.

Edited by bogdanar, 30 July 2010 - 13:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate