Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

presa de balotat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1049 replies to this topic

#901
narcyis

narcyis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.09.2018
va salut
Am achizitionat o presa gallignani si am revizuit-o putin cicuri innodatoare si degajatoare de ata.
Inainte sa o iau mergea bine, dar am zis sa le schimb.
Dupa montarea pieselor noi, iam bagat material si am facut la comanda mea de la parghia de unde se regleaza dimensiunea balotului aproximativ 19 baloti---totul super!!!
Cand am lasat-o sa declanseze singura comanda de legare nu a terminat-o pana la capat si mi-a rupt stiftul de la volanta pentru ca ramasese ,,politaiul,, sau cum vreti sa-i spuneti in camera de presare si berbecul l-a lovit.
Am schimbat stiftul si iar la comanda de legare s-a intamplat acelasi lucru. Si iar si iar  de 3 ori!
A mai vrut sa decuplez berbecul in timpul reviziei sa vad starea sinelor si ma gandesc ca nu a fost montat la aceeasi cursa si o fi sarita de la punct?
Care credeti ca e problema? multumesc anticipat

#902
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Sigur e sarita de la punct.Daca e pe lant si pinioane sau lant uzat atunci o sa ai probleme.

#903
narcyis

narcyis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.09.2018
Am scos materialul din camera de presare si am vazut ca e sarita de la punct
Este un model vechi dar mi-a placut la un prieten ce fel lucreaza si am cautat in Italia, iar acu 2 saptamani am adus-o acasa
Este 149 super cu masa de 1,40 , are corp din 3 furci , 2 lanturi(unul la pick-up si altul la furci) si camera de presare mai lunga si mai mare- face balotulde 48 cm latime si 39 cm inaltime
O sa o folosesc doar pentru mine
multumesc mult

#904
romann

romann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.02.2015
Salutare.

Am citit tot topicul si unele experiente si pareri sunt raportate la timp vechi. Ma bate gandul la o presa paralelipipedica si as avea nevoie de raspunsuri la intrebari care ma framanta, avand in vedere ca nu am lucrat pana acum cu o presa si nici macar nu am vazut una in lucru stand in apropierea ei.
In principiu as vrea sa balotez lucerna, care am inteles ca nu se scutura asa tare daca este balotata dimineata, dar am citit ca balotiera Claas nu merge sa baloteze dimineata, mai sunt si alte marci care nu merg la lucerna dimineata?
Din cate am citit majoritatea recomanda Welger care dupa cateva cautari aproximative ale mele, am vazut ca sunt putin mai scumpe la achizitie, dar din cate am observat mai ieftine la piesele de schimb, lucru bun. Doar ca ar exista modele care au ghidajele la berbec pe lemn care costa foarte mult, dar nu stiu exact care sunt acele modele AP 41 - AP 45 si cele cu ghidaj pe bucsi de la AP 52 in sus? AP 52 de exemplu poate sa fie folosita de un tractor de 45cp?

Acum unii dintre voi care aveti experienta de cativa ani buni cu astfel de utilaje, ce ati marca ati recomanda?

#905
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Eu am ap 41, și sunt foarte mulțumit de ea, într o zi am făcut 1000 baloți lucerna + 1000 baloți paie, eu sincer as lua una cu balotul mai mare, este cam mic la ap 41.
Tractorul de 45cp duce apsolut orice presa paralelipipedica.

Edited by katalyn03, 05 November 2018 - 06:34.


#906
romann

romann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.02.2015
La dimensiunea balotului nu m-am gandit, dupa cate am citit dimensiunea standard este 50X40X90  si stiu ca lungimea se poate regla. Deci teoretic urmatoarele modele au dimensiunea balotului mai mare decat la a ta. Cu ghidajele de la berbec as vrea sa stiu care este exact treaba?

#907
da_y

da_y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.12.2011
salut!Eu am un International 435d si o folosesc dupa 445,presa este simpla fata de alte modele,aparut de legat este pe pinioane,are doua lanturi(pickup) si o curea(melc).Daca e bine reglata faci 1000 de baloti lejer,asa ca arunca un ochi si pe la IHC.

#908
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014

View Postromann, on 05 noiembrie 2018 - 19:53, said:

La dimensiunea balotului nu m-am gandit, dupa cate am citit dimensiunea standard este 50X40X90  si stiu ca lungimea se poate regla. Deci teoretic urmatoarele modele au dimensiunea balotului mai mare decat la a ta. Cu ghidajele de la berbec as vrea sa stiu care este exact treaba?
"ghidajele" sunt de lemn, am băgat câte o platbanda sub ele când am cumpărat o și de atunci am zeci de mii de baloți și nu am umblat la ele, dar se pot face din lemn de esență tare, în comerț costa în jur de 1200 lei
Eu o gresez la fiecare 350 baloți, când balotez puțin și la 800-900 când fac intr o zi mai mulți, baloți greșește maxim 1%

#909
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Si Welger Ap 42 este pe role,cred.Merge mult mai usor pe tola ca pe ghidaj.Frecarea este de rostogolire la rola fără de frecarea prin alunecare.Un vecin si-a luat Nh si dupa un an a vrut sa o vanda când a aflat cat il costa ghidajele.Ghidajele se pot face si din textolit sau ceva teflon mai dur.

#910
romann

romann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.02.2015
Dar la AP 45 banuiesc ca este pe role, daca se merge pe ideea ca numerele sunt modelele scoase ulterior?

@katalyn03  Sa inteleg ca aceste ghidaje au gresoare? Sau trebuie scos materialul afara si uns manual?


View Postda_y, on 05 noiembrie 2018 - 20:01, said:

salut!Eu am un International 435d si o folosesc dupa 445,presa este simpla fata de alte modele,aparut de legat este pe pinioane,are doua lanturi(pickup) si o curea(melc).Daca e bine reglata faci 1000 de baloti lejer,asa ca arunca un ochi si pe la IHC.

M-am uitat la aceasta marca mai ales ca am vazut la cineva care a achizitionat una si a facut foarte multi baloti (cam 5000) fara probleme majore. Insa dupa cateva cautari am vazut ca piesele se gasesc cam greu la noi in tara, si am renuntat la idee.

#911
da_y

da_y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.12.2011

View Postromann, on 11 noiembrie 2018 - 17:56, said:

Dar la AP 45 banuiesc ca este pe role, daca se merge pe ideea ca numerele sunt modelele scoase ulterior?

@katalyn03  Sa inteleg ca aceste ghidaje au gresoare? Sau trebuie scos materialul afara si uns manual?




M-am uitat la aceasta marca mai ales ca am vazut la cineva care a achizitionat una si a facut foarte multi baloti (cam 5000) fara probleme majore. Insa dupa cateva cautari am vazut ca piesele se gasesc cam greu la noi in tara, si am renuntat la idee.
Piese se gasesc ,la o simpla cautare pe net ai sa gasesti firme care au aproape orice piesa,deci nu e o problema lipsa pieselor.

#912
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014

View Postromann, on 11 noiembrie 2018 - 17:56, said:

Dar la AP 45 banuiesc ca este pe role, daca se merge pe ideea ca numerele sunt modelele scoase ulterior?

@katalyn03  Sa inteleg ca aceste ghidaje au gresoare? Sau trebuie scos materialul afara si uns manual?
Nu au gresoare, pentru ca sunt pătrate de lemn trase, dar eu am o sticla de ulei ars cu gaura în dop și o în timp ce merge în gol torn ulei pe cele de sus pana ajunge și curge pe la cele de jos

#913
stefannicuzamfir67ANDRA00

stefannicuzamfir67ANDRA00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.12.2018
salut,sant nou pe forum si as dori sa intreb ca vad ca santeti mai in tema,am o presa de balotat mccormik f5//46 si am o problema la ea ,aduna lucerna o face balot ,leaga dar nu taie sfoara si vine celalalt balot din spate si o smulge   de ce nu taie sfoara ,sau uitat catva priceputi pe la ea si nu iau dat de cap ,toti ma sfatuiesc sa o vand dar eu nu vreau findca presa a mers f bine si arata impecabil ,daca puteti sa imi recomandati si mie un mecanic bun vas fi recunoscator ,eu sant din mehedinti ,multumesc

#914
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Eu cred ca se face, de unde din Mehedinți?
Că-ți km sunt pana la Craiova?

#915
stefannicuzamfir67ANDRA00

stefannicuzamfir67ANDRA00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.12.2018
sant din danceu com jiana sant cam in jur de 90km daca vi pe ruta dinspre calafat si iesi la vanju mare

#916
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014

 stefannicuzamfir67ANDRA00, on 26 decembrie 2018 - 15:51, said:

sant din danceu com jiana sant cam in jur de 90km daca vi pe ruta dinspre calafat si iesi la vanju mare

Sunt 110 km pe Vânju Mare
Ți am trimis mesaj privat cu nr meu de tel

#917
stefannicuzamfir67ANDRA00

stefannicuzamfir67ANDRA00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.12.2018

 katalyn03, on 28 februarie 2016 - 09:10, said:

Poti pune o poza la aparatul de legat? Poate ne dam seama.
cristea-florin73 Publicat: 27 februarie 2016 - 20:48
Junior

Grup: Junior Members
Mesaje: 8
Înscris: 27.02.2016
Salut baieti sant nou pe forum si am si eu o intrebare. Am o presa mccormick international f5-46 (b-46)de ce nu vrea sa mai taie ata? O am de 2ani si cred ca am facut cu ea vreo10000 de baloti.Anul trecut spre toamna cand sa fac la mine ultima coasa de lucerna nu a mai vrut sa taie ata .M-am uitat la ea si nimic neobisnuit,cutitul tocmai in acea zi il ascutisem Mi-am pus sotia linga ea cu un cutit sa taie ata.asa am reusit sa fac aprox.50 de baloti.Presa annoada dar daca nu taie, aia cu nod pleaca si aia netaiata ramane, Dupa ce aduce acele ata cineva o taie anoada fara probleme.Sa lovit cineva de problema asta?  Va multumesc pentru ajutor.

 katalyn03, on 28 februarie 2016 - 09:10, said:

Poti pune o poza la aparatul de legat? Poate ne dam seama.
https://forum.softpe...tach_id=1633187

 katalyn03, on 28 februarie 2016 - 09:10, said:

Poti pune o poza la aparatul de legat? Poate ne dam seama.
https://forum.softpe...tach_id=1633189

 katalyn03, on 28 februarie 2016 - 09:10, said:

Poti pune o poza la aparatul de legat? Poate ne dam seama.
https://forum.softpe...tach_id=1633229

#918
ionicaminel

ionicaminel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.11.2009

 stefannicuzamfir67ANDRA00, on 24 decembrie 2018 - 17:44, said:

salut,sant nou pe forum si as dori sa intreb ca vad ca santeti mai in tema,am o presa de balotat mccormik f5//46 si am o problema la ea ,aduna lucerna o face balot ,leaga dar nu taie sfoara si vine celalalt balot din spate si o smulge   de ce nu taie sfoara ,sau uitat catva priceputi pe la ea si nu iau dat de cap ,toti ma sfatuiesc sa o vand dar eu nu vreau findca presa a mers f bine si arata impecabil ,daca puteti sa imi recomandati si mie un mecanic bun vas fi recunoscator ,eu sant din mehedinti ,multumesc
verifica uzura la kama sau pinioane,este posibil sa fi sarit un dinte de la suveica si sa nu stea ata cum trebuie sau sa ai uzura mare la kama si ,sau pinion si atunci e normal sa-ti devanseze miscarea si cutitul nu mai prinde ata ;ata trebuie sa stea in decupajul acela ca o semiluna ,de la suveica.suveica are 4 decupaje care se rotesc, ata trebuie sa stea intotdeauna in decupajul acela ,daca nu, nu o mai prinde cutitul sa o taie; mai exista varianta sa ai moate de ata ramase la suveica care nu mai dau voie la sfoara sa alunece cand se roteste suveica,slabesti suveica o cureti ,o strangi la loc ,daca este prea strinsa rupe ata, daca este prea slaba nu face nod,este simpla treaba ,fa-i o proba la rece cu incetinitorul si o sa vezi problema,inlocuieste piese numai da se observa uzura altfel este din reglaje.din fotografiile pe care le-ai postat ata nu pare sa fie unde trebuie ,ar trebui sa fie mai sus in semiluna aceea

Edited by ionicaminel, 31 March 2019 - 20:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate