Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

presa de balotat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1049 replies to this topic

#847
ionicaminel

ionicaminel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.11.2009

View PostSebi1610, on 12 august 2017 - 16:05, said:

Multumesc frumos sa inteleg ca ai si tu welger? Dar chestia este ca imi agata atele aman2 dar cand sa se stranga papagalul sare una din ele(cea care era in innodator) si nu mai apuca sa le innoade  pe amandoua si ramane numai una...acum am strans si arcul acela din spate acela de la retinator dar nici o diferenta...se poate fi si de la carligele acelea df jos?





Ok si la placa mobila de jos nu inteleg ce sa ui fac ca aceasta vine si prinde ata trece pe dedesupt  de cealalta placa ...ce sa ii reglrz te rog frumos spunemi si ajutama daca vrei
fii mai explicit ai strins retiatorul sau ciocul de papagal? din ce spui tu eu cred ca mai trebuie strins retinatorul ,da drumul la ata prea devreme si nu mai apuca sa faca nodul.strange retinatorul din aproape in aproape si rezolvi problema

#848
Sebi1610

Sebi1610

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.08.2017

View Posttechmaster35, on 12 august 2017 - 21:41, said:

Eu nu am mesterit pe acolo ci fratele meu a reglat.Dar pe partea care aveam probleme acum leagã si pe cealaltã parte câteodatã rateazã cate un balot dar acolo nu am avut probleme.Am Welger52,a fost luata de ai mei dar au fist sinncer mai rau ca orbi.A trebuit sa fac capacele de la corp aparat legat axul,camele sxhimbate ,pinioanele schimbate un papagal si un retinator.Acum a fãcut ca axul sa fie pararel cu corpul presei si a mutat tot ansamblul mai in drepata putin.O sa il întreb pe el.presa e buna din pct de vedere tehnic nu are kanturi sau curele totul e pe cardan si pinioane.Sincer preferam to aceeași marca dar Ap 42.

View Postionicaminel, on 12 august 2017 - 21:57, said:


fii mai explicit ai strins retiatorul sau ciocul de papagal? din ce spui tu eu cred ca mai trebuie strins retinatorul ,da drumul la ata prea devreme si nu mai apuca sa faca nodul.strange retinatorul din aproape in aproape si rezolvi problema

Pai sa strang arcul la retinator sau surubul de sus ?

#849
Sebi1610

Sebi1610

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.08.2017
Daca vrei lasami o adresa de email ceva si iti pot trimite manualul de la welger ap 530 630 730 830 dar e in engleza su este foarte bine specificat cu poze si altele

#850
Sebi1610

Sebi1610

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.08.2017

View PostSebi1610, on 13 august 2017 - 12:59, said:

Mie imi scapa ata exact in momentul in care degetul mai are un pic si le prinde pe aman2  si ramane numai una in deget cea care trebuie sa o taie...cealalta sta rotita  dupa deget dar nu mai este sub ciocul acestuia...nu este agatata dedesuptul ciocului acestuia..unde trebuie sa umblu la care surub ?cel cu arc sau cel de sus cu contra piulita? Sa ajung la intarzierea acesteia  sa o poata prinde si pe aceasta! Daca aveti cunostinte in domeniu lasatimi un numar ca va sun va rog



Pai sa strang arcul la retinator sau surubul de sus ?

Salut am si eu un ap 45 ma poti ajuta si pe mine cu un sfat?am o problema cu o ata mio scapa prea repede din innodator si nu apuna papagalul sa puna ciocul pe ia ca se duce in spatele acestuia si ramane numai una in cioc cea care trebuie sa o taie ..ce trebuie sa ii fac ?

#851
_dodo7_

_dodo7_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2012

View PostSebi1610, on 13 august 2017 - 13:40, said:

Daca vrei lasami o adresa de email ceva si iti pot trimite manualul de la welger ap 530 630 730 830 dar e in engleza su este foarte bine specificat cu poze si altele

Salut
Ai manual de welger ?
Imi poti trimite si mie te rog manualul am un welger Ap 52 poate se potriveste.

Edited by _dodo7_, 17 August 2017 - 11:03.


#852
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Salutare, a schimbat cineva bucsile de la o presa claas trabant, as vrea sa le schimb pe celeb de la piston si cele de la furca de alimentare.
Multumeac!

#853
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015
Am o presa de densitare medie, model vechi Garnier ,simpla, fara berbec si cutite care taie fanul.
Ce reglaj trebuie sa-i fac pentru a face balotii de otava sau de fan marunt presati? Pe acestia nu ii preseaza binr, in schimb pe cri de lucerna, fan, iarba mare ii preseaza foarte bine.

Multumesc

Edited by ionsteg, 03 September 2017 - 07:11.


#854
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postionsteg, on 03 septembrie 2017 - 07:11, said:

Am o presa de densitare medie, model vechi Garnier ,simpla, fara berbec si cutite care taie fanul.
Ce reglaj trebuie sa-i fac pentru a face balotii de otava sau de fan marunt presati? Pe acestia nu ii preseaza binr, in schimb pe cri de lucerna, fan, iarba mare ii preseaza foarte bine.

Multumesc
Incearca sa faci brazdele cat mai mari si groase !Daca fanul este mai marunt,fiind brazda mai groasa il preseaza mai bine si nu se 'rupe 'balotul intre ate !

#855
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015
Am incercat cu brazdele mai groase si to degeaba. Alte reglafe se mai pot face?
Multumesc

Am incercat cu brazdele mai groase si to degeaba. Alte reglafe se mai pot face?
Multumesc

#856
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Eu la a mea ,mai am un fel de surub care steange tablia de sub balotul care este in formare,astfel incat preseaza balotul la iesire si iasa mai greu,astfel incat aduna mai mult material si mai presat in ate ! Daca nici asa nu rezolvi,nu prea mai ai alte reglaje !

#857
jonys

jonys

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.03.2015
Buna ziua va rog mult o parere..am o presa claas dominant si pe o parte leaga fara rateu iar pe cealalta la 5baloti unu ii ramane ata peste cioc si cand vine pistonul cu alta lucerna desface nodul sau rupe asa...adica atunci cand face nodul si se invarte degetul o ata o trece peste cioc si una ramane dupa cioc (ciocul fiind piesa peste care sta ata)

#858
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

View Postionsteg, on 03 septembrie 2017 - 07:11, said:

Am o presa de densitare medie, model vechi Garnier ,simpla, fara berbec si cutite care taie fanul.
Ce reglaj trebuie sa-i fac pentru a face balotii de otava sau de fan marunt presati? Pe acestia nu ii preseaza binr, in schimb pe cri de lucerna, fan, iarba mare ii preseaza foarte bine.

Multumesc

Alte idei?

Multumesc

#859
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Nu mai balotezi otava sau fan marunt !
La utilaje este nevoie de reglaje(daca se pot face),ideile sunt utile in alte.cauze !
Este clar.ca fanul fiind foarte marunt ,nu se leaga in doua ate si sa stea si balotul intreg !
Toate utilajele au limitele lor !

#860
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postionsteg, on 07 septembrie 2017 - 23:19, said:

Alte idei?

Multumesc
Baloteaza noaptea sau dimineata cand este umed. Se preseaza mult mai tare.
Sau il faci putin mai verde si il lasi 1-2 zile in balot pe teren sa se usuce bine.

Edited by rand, 09 September 2017 - 18:12.


#861
Sebi1610

Sebi1610

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.08.2017

View Post_dodo7_, on 17 august 2017 - 11:00, said:


Salut
Ai manual de welger ?
Imi poti trimite si mie te rog manualul am un welger Ap 52 poate se potriveste.

View Post_dodo7_, on 17 august 2017 - 11:00, said:


Salut
Ai manual de welger ?
Imi poti trimite si mie te rog manualul am un welger Ap 52 poate se potriveste.

Lasami o adresa de email ceva daca nu 0762331305 ma suni si sa imi spui pe ce sa til trimit va ajut pe toti care aveti nevoie am manual welger ap 530 630 730 830 si eu am avut nevoie si mi la dat un englez si este in engleza dar de foarte mare ajutor eu am un ap 45 si nu gasesc manual 😯😯

#862
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
Salut, are careva un manual pentru presa romaneasca de balotat? Vreau sa fac un rk total si as avea nevoie de el..

#863
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014

View PostAzm2011, on 25 decembrie 2017 - 11:07, said:

Salut, are careva un manual pentru presa romaneasca de balotat? Vreau sa fac un rk total si as avea nevoie de el..
Este mai greu de gasit decat la orice alta presa, la alea straine le gasesti cu bani sigur, la asta romaneasca nimic
Cum se numeste exact sa mai cautam?

#864
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
Presa de balotat paie/fan , fabricata la IMUM Medgidia , anul 1977 pe ata ori sarma, difera doar aparatul de legat.
A mea a fost pe sarma si a fost modificata pe ata (asa am luat-o).
Am demontat-o integral si vreau sa o repar dupa cartea tehnica

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate