Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

presa de balotat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1049 replies to this topic

#793
Alex_deutz

Alex_deutz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.03.2017

 nicoretro, on 01 iunie 2016 - 13:31, said:

Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu un manual pentru o presa AP45? Va multumesc!
salutare azi am reușit să rupă a acul la balotiera am uns balotiera și pe rotile alea mari de la aparatură de legat oare sa fie asta cauza și fanul nu a fost uscat 100% poate sari de la punct dacă o ungi pe la aparat acu am fost și am sudat acul dar nu-l mai pot regla merge aproape șters de partea dreapta a aparatului am făcut probe cu mana și merge leagă da mă tem săi dau drumul sa nu trece mai tare in aparat sal rupă marca e casele f 200

#794
Alex_deutz

Alex_deutz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.03.2017
Se găsesc ace pentru balotiera casele f200?  Vă mulțumesc de mă puteți ajuta un ac sa rupt l-am sudat dar nu mai pot regla acul merge aproape șters de partea dreapta a aparatului  și mă tem la forță mare sa nu pălească acu in aparat eu am uz și rotile alea mari de la aparat oare sa fie asta cauza de a rupt acul?

#795
rainmaster1987

rainmaster1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.02.2009
Buna ziua, sunt interesat sa cumpar o balotiera dupa tractorasul meu (un tractoras goldoni articulat de 21 cp). A mai incercat cineva sa puna balotiera dupa tractorase? Mentionez ca pe priza de putere dezvolta 18 cp.

#796
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Eu am un YANMAR de 24 CP,4x4 ,si am luat acum 2 ani o balotiera John Deere C410 .Merge perfect,face baloti mici ! Este mai sus postat un ID al ppstarilor mai vechi ,in care sunt si foto cu presa de balotat !

#797
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
Salut sunt nou posesor de Welger ap 41 si am o problema la presa, atele sunt inegale, la fel si balotul. Nu am facut poze, in schimb am incercat sa desenez pentru a fi mai explicit, dar am descoperit ca nu pot pune poze pe acest thread. Astfel, partea stanga a balotului are ata mai mica decat partea dreapta, vazut din spatele presei. In partea dreapta, unde ata este mai lunga, cateva fire de fan sunt prinse in  balotul urmator. Acum voiam sa intreb daca a mai avut cineva problema asta si cum a rezolvat-o. Conform manualului ar trebui sa lungesc furca de langa berbec. Nu m-am uitat sa vad daca este lungita la maxim sau mai este loc. Ar putea fi vorba de alt reglaj? Mentionez ca aparatul de legat declnseaza uniform si acolo nu par sa fie probleme.

Edited by liviumircea, 22 June 2017 - 19:44.


#798
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 30.11.2013

 liviumircea, on 22 iunie 2017 - 19:39, said:

Salut sunt nou posesor de Welger ap 41 si am o problema la presa, atele sunt inegale, la fel si balotul. Nu am facut poze, in schimb am incercat sa desenez pentru a fi mai explicit, dar am descoperit ca nu pot pune poze pe acest thread. Astfel, partea stanga a balotului are ata mai mica decat partea dreapta, vazut din spatele presei. In partea dreapta, unde ata este mai lunga, cateva fire de fan sunt prinse in  balotul urmator. Acum voiam sa intreb daca a mai avut cineva problema asta si cum a rezolvat-o. Conform manualului ar trebui sa lungesc furca de langa berbec. Nu m-am uitat sa vad daca este lungita la maxim sau mai este loc. Ar putea fi vorba de alt reglaj? Mentionez ca aparatul de legat declnseaza uniform si acolo nu par sa fie probleme.
Reglajul la strangerea  balotului nu e facut cum trebuie mai strange partea dreapta si ma i slabeste partea stanga din spate de la cele doua suruburi cu manivela  si o sa merga

#799
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

 sandusandel, on 22 iunie 2017 - 21:05, said:

Reglajul la strangerea  balotului nu e facut cum trebuie mai strange partea dreapta si ma i slabeste partea stanga din spate de la cele doua suruburi cu manivela  si o sa merga
Multumesc pentru raspuns, am incercat la reglajul acela de densitate, adica cele 2 manievele din capatul sinei, nu este de acolo.
Am citit tot topicul si un utilizator de pe langa Craiova a pus poze cu niste baloti aparent cu aceeasi problema ca mine. A rezolvat problema lungind furca de alimentare, o sa incerc si eu acelasi lucru. Iar probabil materialul care ramane in capat de la un balot la altul s-ar putea sa fie de la uzura cutitului/contracutitului. O sa incerc sa vad ce si cum...

Attached Files


Edited by liviumircea, 22 June 2017 - 22:16.


#800
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 30.11.2013

 liviumircea, on 22 iunie 2017 - 22:12, said:

Multumesc pentru raspuns, am incercat la reglajul acela de densitate, adica cele 2 manievele din capatul sinei, nu este de acolo.
Am citit tot topicul si un utilizator de pe langa Craiova a pus poze cu niste baloti aparent cu aceeasi problema ca mine. A rezolvat problema lungind furca de alimentare, o sa incerc si eu acelasi lucru. Iar probabil materialul care ramane in capat de la un balot la altul s-ar putea sa fie de la uzura cutitului/contracutitului. O sa incerc sa vad ce si cum...
Materialul e de la cutit de raman daloti legati unul de altu dai jos cutitul si -l ascuti iar sub unu din cutite mai bagi tabla distantier sa se apropie cutitele , opresti cutitul cu materiai in el si vezi distanta dintre cutite si mai adaugi tabla sub cel fix cat e nevoie de 0,8 sau de 10 mm si reglajul ca sa duca materialul pe centrul pistonului il faci de la furca de langa piston ,nu ajunge materialul la jumatea pistonului .

#801
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

 sandusandel, on 23 iunie 2017 - 21:02, said:

Materialul e de la cutit de raman daloti legati unul de altu dai jos cutitul si -l ascuti iar sub unu din cutite mai bagi tabla distantier sa se apropie cutitele , opresti cutitul cu materiai in el si vezi distanta dintre cutite si mai adaugi tabla sub cel fix cat e nevoie de 0,8 sau de 10 mm si reglajul ca sa duca materialul pe centrul pistonului il faci de la furca de langa piston ,nu ajunge materialul la jumatea pistonului .
Multumesc, o sa incerc si cum am ceva material de balotat o probez sa vedem daca rezolv problema.

#802
ionicaminel

ionicaminel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.11.2009

 liviumircea, on 22 iunie 2017 - 22:12, said:

Multumesc pentru raspuns, am incercat la reglajul acela de densitate, adica cele 2 manievele din capatul sinei, nu este de acolo.
Am citit tot topicul si un utilizator de pe langa Craiova a pus poze cu niste baloti aparent cu aceeasi problema ca mine. A rezolvat problema lungind furca de alimentare, o sa incerc si eu acelasi lucru. Iar probabil materialul care ramane in capat de la un balot la altul s-ar putea sa fie de la uzura cutitului/contracutitului. O sa incerc sa vad ce si cum...
ai grija cu furca daca o lungesti verifica sa nu o loveasca pistonul[berbecul],depinde si ce fin balotezi de obicei partea dreapta iese un pic mai lunga decit stinga;eu string de obicei surubul din partea mai scurta si rezolv problema intotdeauna, este un paradox dar are eficienta

#803
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 30.11.2013
Verifici cursa daca e in parametri de reglaj trebuie sa merga ,numai sa nu aibe modificari gauti suplimentare .

#804
iomar1986

iomar1986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.06.2017
Salut am si eu un Welgher  ap 45 si a inceput so-ia razna taie tot timpu si nu face baloti si acele aduc ata si face noduri multe la suveica  si  rupe tot a mai patit cineva si cu se tegleaza

#805
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014

 iomar1986, on 27 iunie 2017 - 22:24, said:

Salut am si eu un Welgher  ap 45 si a inceput so-ia razna taie tot timpu si nu face baloti si acele aduc ata si face noduri multe la suveica  si  rupe tot a mai patit cineva si cu se tegleaza
Curata suveicile si apoi spune cum face
De unde esti?

Edited by katalyn03, 28 June 2017 - 06:30.


#806
iomar1986

iomar1986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.06.2017
am curatat  suveica dar ma refer la acele care aduc ata ele trebuie sa vina numai cind face nodul nu tot timpu iele urca aduce ata si coboare dar urca repede inapoi nu asteapta sa termine de facut balotu urca dinou si face 10 noduri in loc de unu ca si cum ar primi comanda ca sa terminat balotul si trebuie sa fac nod

#807
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013

 Jurcovici, on 13 iulie 2016 - 07:04, said:

Salut

Sunt posesorul  unei balotiere Welger Ap 41 si am intampinat probleme dupa schimbarea atei de balotat . Am folosit ata de 350 din prolipropilena alba italiana , apoi din criza ca nu am mai avut acest tip am cumparat ungureasca  360/400 si de aici au inceput sa vina problemele dar surprinzator doar pe partea dreapta  cum te uiti din spatele balotierei. A inceput sa se adunde la  suveica si sa nu o mai elibereze de pe ciocul de papagal , vazand ca am probleme am schimbat ata cu acel tip de ata italiana de 350 dar problememe persista. Cu o cheie de 17  am desfacut legatorul , l-am rabatat in sus am curatat suveica am respecta cotele din cartea tehnica ma refer la dimensiune E de 54-56 mm si dimensiune F 3-4 mm dupa care se strange piulita 2 dar nu am verificat dimensiunea D de 23-28 mm. Sa fie oare aceasta problema ca nu am verificat dimensiuna D. precizez ca am curatat-o de fire am rabata oala cu totului tot inapoi am strans-o facut reglajele de mai sus mai putin D si tot nu leaga.
Dati-mi un sfat ce sa-i mai fac?


Multumesc.

pune te rog o poza sa vedem unde sunt aceste dimensiuni

#808
ionicaminel

ionicaminel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.11.2009

 iomar1986, on 27 iunie 2017 - 22:24, said:

Salut am si eu un Welgher  ap 45 si a inceput so-ia razna taie tot timpu si nu face baloti si acele aduc ata si face noduri multe la suveica  si  rupe tot a mai patit cineva si cu se tegleaza
pirghia care da comanda la balot are o rola care se freaca pe pinionul acela din dreapta presei ;ori este rola uzata ori ai joc mare la axul cu rola [acela care are arcul de o trage in fata];pe pinionul din dreapta aparatului ai o pirghie care este eliberata in momentul cind steluta declanseaza pirghia de comanda a balotului,acea pirghie, o impiedica opritorul ,care este situat pe acelasi mecanism cu rola care se freaca pe  pinionul din dreapta aparatului.nu stiu cit de mult ai inteles dar verifica partea care da comanda la aparat inclusiv arcul acela cu 3 ochiuri[inele] sa nu fie rupt.suna la 0766 446 413 si te lamuresc cumva am avut problema asta si am rezolvat-o cu scces

#809
danutflorentin94

danutflorentin94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.03.2016
Va salut. Am un claas markant 50 si am vreo 2 zile de cand cutitul de la bebec nu imi taie cum trebuie materialul de imbalotat. Am curatat cutitul, am curatat contracutitul,l-am ascutit si tot degeaba,cand e brazda groasa,mai ales la lucerna ramane material intre balotii care ii leaga. A mai patit cineva ceva de genul ? Cam cat trebuie sa fie distanta dintre cutit si contracutit in momentul cand taie ? Va multumesc anticipat.

#810
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Salut! stie cineva unde pot gasi 2 ace si jugul de la ace la o presa john deere 342? as vrea sa fie din dezmembrari..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate