Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Probleme cu oDC-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
danuthu

danuthu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.06.2004
buna,

am o problema cu oDC-ul. pe scurt: mi-am luat un BAN din senin  :mellow: :

[13:27:16] <Yakuza> Banned.
- <<Your ASS is banned>>
Reason: data viitoare ai grija cum vb cu mine ca sa-r putea sa iti dau ban ok?([RO][B][Evolva]yyy)
hai ca numai in kick te tin([RO][B][Evolva]yyy)
ahahaha hai ca taci tu imediat acuma _ban_ 2 days
Permanently.
IP: 86.55.4.xxx
Nick: [RO][B][EVOLVA]xxx


evident, Reason-ul de mai sus nu imi spune nimic. n-am vb cu respectivul in viata mea.

mai mult, ip-ul si nickul de mai sus nu sunt ale mele (i-am ascuns omului IP-ul si nickul ca sa nu ii fac probleme degeaba).

chestia asta nu ma deranjeaza prea mult insa ma gandesc sa nu fie doar un simptom al unei hackereli mai serioase :(.

sunt intr-o retea, ip-ul e extern (BAN-ul ramane si pt activ si pt pasiv pe oDC), Win XP SP2, KAV. dupa BAN mi-am instalat ZoneAlarm din nou si mi-a dat cateva zeci de alerte de port-scan (nici una dintre ele nu avea source IP identic cu cel de mai sus). scan cu KAV si HouseCall nu mi-au gasit nimic.

intrebarea mea e: de ce mi-am luat ban din moment ce ala nu e IP-ul meu (nici macar nu seamana), si: e cazul sa imi fac probleme in legatura cu securitatea sistemului?

multumesc anticipat :P


p.s. stiu ca sunt lamer in treburile astea, deci poate ca e o tampenie ceea ce spun eu aici :). deh, ... nimeni nu le stie pe toate :D

#2
DarkDog

DarkDog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 29.11.2004

danuthu, on Jul 22 2005, 12:54, said:

intrebarea mea e: de ce mi-am luat ban din moment ce ala nu e IP-ul meu (nici macar nu seamana), si: e cazul sa imi fac probleme in legatura cu securitatea sistemului?
Daca nu era ipiul tau atunci puteai sa te conectezi. Intra aici http://www.whatismyip.com/ si vezi ce ip ai

#3
danuthu

danuthu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.06.2004
lol, nici chiar atat de lamer nu sunt. BAN-ul e in continuare pe IP-ul meu (altul decat del afisat in mesajul hub-ului).

#4
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
E foarte simplu ce se intampla. Tu esti intr-o retea si iesiti printr-un singur IP. Daca o persoana din reteaua ta a facut probleme pe acel hub, mai mult ca sigur si-a luat ban pe IP. Automat si tu ai fost banat. Cazul acesta se intampla si pe mirc. Se da ban pe IP si te trezesti ca si tu iei ban din cauza la altu' din retea. Incercati si voi sa cumparati o clasa de ip-uri ca sa nu mai aveti probleme de genul asta.  :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate