Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa ii fac o invitatie unui moldovean?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 15.06.2007
un coleg de facultate ma rugat sa-i fac o invitatie unui prieten de-a lui din Republica Moldova(el nu poate ca lucreaza in timpul in care e deschis notarul).

imi asum vreun risc/responsabilitate daca fac asa ceva?

#2
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 04.07.2010

View Postrazvan_89, on 28th July 2010, 14:39, said:

un coleg de facultate ma rugat sa-i fac o invitatie unui prieten de-a lui din Republica Moldova(el nu poate ca lucreaza in timpul in care e deschis notarul).

imi asum vreun risc/responsabilitate daca fac asa ceva?
daca iti da niste vin de-al lor om te-ai facut

#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postrazvan_89, on 28th July 2010, 14:39, said:

(el nu poate ca lucreaza in timpul in care e deschis notarul).

daca vrei cu adevarat poti.

#4
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Suna la politie si intreaba ce riscuri iti asumi. Aia ar trebui sa stie. Sa nu te trezesti ca esti bun de plata daca asta face vre-o prostie si n-are bani sa plateasca (amenda sau eu stiu ce)

Edited by alalaltu, 28 July 2010 - 13:56.


#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Daca nu existau responsabilitati, de ce se mai inventa procedura asta a invitatiei?

Edited by don_dannielo, 28 July 2010 - 13:59.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sincer eu nu prea inteleg cum vine treaba asta sa nu poti ajunge la notar ca lucrezi. In primul rind ca sigur sint notari cu program si simbata in al doilea rind ca nu se poate sa nu poti rupe o juma de ora fie dimineata fie seara fie in pauza de masa. Doar nu are program 8-20 fara pauza in fiecare zi?

#7
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
In momentul in care il inviti, se afla cumva sub custodia ta.
In afara faptului ca domiciliul lui ar trebui sa fie la tine acasa, raspunzi pentru actiunile lui.

De exemplu, daca se bate pe strada, si-i ia politia, in secunda 2 esti chemat la sectie si chestii de genul.

Daca nu ar fi fost riscuri, putea veni si singur fara invitatie; deci nu degeaba se apeleaza la procedura cu invitatia.

Mai multe detalii poti obtine la un organ competent.

#8
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
eu unul pentru necunoscuti nu m-as baga. ai destule responsabilitati cand faci invitatia respectiva

#9
cofe

cofe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.08.2010
Pai ce sa-ti zic, eu fiind una ,,de-a lor,, zic sa-i faci, asta nu pt ca am nenorocul si sunt moldoveanca ci pt ca habar nu aveti ce inseamna sa te ,,inchida''  conducerea in tara si sa nu ai posibilitatea de a iesi de aici. Ca faci chemare nu cred ca iti asumi mare risc, dar asigura-te ca e OM de treaba, caci cine stie...
Pina la urma...cu ce suntem noi de vina ca ne-am nascut aici...mama ei de viata.

#10
DeZeA

DeZeA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.11.2007
Obligatiile pe care ti le asumi rezulta din invitatia pe care trebuie s-o dai la notar, care cuprinde si o declaratie din partea ta. Respectiv, iti citez din modelul de invitatie notariala pe care l-am atasat" În situația în care  nu va respecta termenul de ședere în România, subsemnatul mă oblig să acopăr cheltuielile legate de intreținerea lui (cazare, hrană, asistență medicală, bilet de transport, etc.), precum și cheltuielile privind remiterea în tara sa de domiciliu.. eu zic ca risti destul de mult, nu? iti spun eu ca da - poti avea probleme serioase cu "invitatul".. invita doar pe cine stii personal si ai incredere ca va pleca la data stabilita.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate