Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Garaj -pardoseala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Ce ati pus voi pe jos in garaj? Am vrut sapa cica nu merge..am vrut mozaic ..cica se murdareste..beton amprentat..trebuie lacuit..beton elicopterizat ..cica iese valurit...si eu ce pun??? :naughty:
Nu as vrea gresie...

Multumesc!

#2
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
La pavele te-ai gandit ??

#3
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Pavele ca cele pentru exterior? Fiind aplicate pe nisip, nu se lasa fiind supuse presiunii masinii?

#4
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Sunt si pavele mai groase care nu crapa, cum sunt cele de pe trotuare. Daca sunt puse cum trebuie nu se lasa.

#5
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
intre timp am aflat de vopseaua epoxidica..voi ce stiti despre ea?

#6
cosminc1971

cosminc1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.12.2005

 AC09, on 28th July 2010, 23:34, said:

intre timp am aflat de vopseaua epoxidica..voi ce stiti despre ea?

Salut,
Sunt si eu interesat. Pana la urma ce decizie ai luat?
Multumesc

#7
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
O varianta buna ar fi: placa de beton (cat de dreapta se poate), apoi sapa autonivelanta si deasupra strat epoxi.
Costa poate mai mult dar merita, arata bine, se comporta bine in timp si poate fi curatata si intretinuta in timp foarte bine.
Daca nu, beton elicopterizat. Mai ieftin.
Pavele....parca nu prea merg in garaj! Parerea mea!

#8
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Șapa e carosabilă?

#9
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
nu inteleg dilema acestui topic  ^_^ , ce are daca pui pur si simplu beton, armat cu ce o trebui (plasa, fier beton etc), stiu ei mesterii. Adica asa cum e facuta placa de pe care incepi sa ridici zidurile, eventual mai subtire, potrivit greutatii ce o va suporta.

Edited by XAN, 21 August 2010 - 11:14.


#10
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Eu am deja beton vălurit (nu elicopterizat, doar turnat prost), si as vrea sa ii dau o finisare. Constructorii tot sugereaza gresie, dar nu mi se pare potrivita pentru garaj (aluneca masina, alunec eu, scap scule pe jos, etc).
Ar parea simplu sa pun o șapă, dar nu stiu daca rezista sub masina si la scapat scule pe ea...
M-ar tenta niste pavele, ca cele de exterior, dar imi ridica nivelul si ma încurcă.
Iată dilemele :)

#11
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
si la mine s-a turnat beton pe jos si deja am bagat si lemnele de foc in garaj, inca nu am magazie. Finisajul ramane pentru la anu, daca il voi mai face. In caz afirmativ as pune gresie, se matura si curata usor, mai ales scurgerile de ulei sau alte lichide care ar penetra si pata cimentul/sapa. Avand gresie poti baga furtunu cu apa sa speli pe jos. Cat despre alunecatul si scapatul ciocanului...sa nu ajungem la drobu de sare  :D

Edited by XAN, 21 September 2010 - 06:29.


#12
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Ma gandesc ca intru cu zapada pe roti si nu mai franeaza. plus ca mai cade zapada de pe masina, calc pe ea, si zbor! Ma rog, eu poate sunt atent, dar altcineva o poate păți.
Ma mai gandesc ca pietricelele din cauciucuri daundează grav gresiei.
Furtunul merge si peste șapă (eventual se poate trata anti-apă) dar atunci îți trebuie ceva faianță pe perete...

Eu îmi doream ceva dale, dar cred ca nu exista. De fapt intreb ce se practică pe la altii!

#13
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
azi cand am venit de la munca am trecut pe langa garajul deschis al unei vile, avea gresie inauntru, e departe de a fi regula, dar vad ca se intalneste. Eu mai la tota lumea, astia mai amarati ca mine :D, am vazut doar simplu beton pe jos, nu turnat din elicopter sau mai stiu eu :D. Gresia poate fi si deaia de exterior care nu e neteda, are diverse striatii si forme denivelate, care cred ca e special gandita sa fie antiderapanta.
La mine la serviciu au pus "desteptii" pe scarile de afara gresie normala; asta-iarna nu cred ca am fost vreunu care sa fi scapat de vreo cazatura.

#14
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu cred ca o pardoseala slab armata ∅6/200/200 din beton ar fi suficienta. Gresie nu mi-as pune.

#15
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Interesant subiect. Daca gasiti poze cu garaje finisate nu ar fi rau sa le postati.  :coolspeak:

#16
jderut

jderut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2007
Salutare! O varianta este si folosirea unei gresii profesionale, similara cu cea folosita in unele service-uri auto.

#17
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Maine ma intalnesc cu reprezentatul zonal pentru vanzari vopsea epoxidica ,care va veni sa evalueze daca sapa existenta poate fi acoperita cu aceasta vopsea(trebuie sa fie apropae perfecta!), Daca da asta este solutia! Gresie ..costa cca 50 ron/mp plus manopera 25...aceasta vopsea costa doar 20 ron/mp cica sa ne-o aplicam singuri in garaj (ceea ce eu n u am curaj)..ca ar fi foarte usor ..
Arata f bine..exista mai multe culori si daca cititi fisa tehnica nu mai stati pe ganduri! :thumbup:

#18
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Niste poze cu suprafete date cu aceasta vopsea nu aveti? Si nu ce gasim in brosurile producatorilor...ca acolo toate arata bine  :rolleyes:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate