Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Bere facuta acasa?

  • Please log in to reply
1967 replies to this topic

#955
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006
Daca cresti temperatura (pentru un nou palier de brasaj sau pentru compensarea pierderilor de caldura) prin incalzire cu flacara, neaparat trebuie sa faci uniformizarea temperaturii prin amestecare sau circulatie de lichid. In caz contrar, pe peretele supus incalzirii temperatura creste mult si omori enzimele.

#956
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
intrebare de profan:
din 5kg de orz incoltit si macinat cati litri de must de bere se poate extrage?

#957
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Depinde ce densitate vrei, adica cat de tare vrei berea.  Un 18-25 litri.

#958
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
multam, cam tot asa ma gandeam si eu.

#959
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
acu daca am facut mustul si l-am pus la fermentat in cate zile fermentaza?

#960
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View Postnik1965, on 22 mai 2017 - 07:29, said:

acu daca am facut mustul si l-am pus la fermentat in cate zile fermentaza?

Drojdie ale? temperatura potrivita? Un doua sapt trebuie sa o lasi.   Cauta un densimetru, si daca vorbesti engleza gasesti rapid cartea lui John Palmer pentru incepatori.

#961
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006

View Postnik1965, on 22 mai 2017 - 07:29, said:

acu daca am facut mustul si l-am pus la fermentat in cate zile fermentaza?
Depinde de densitatea initiala, temperatura, natura si cantitatea de drojdie. Cum nu te-ai obosit sa dai aceste detalii, pot spune - fara sa gresesc prea mult - ca fermentatia va dura undeva intre 2 zile si 2 luni. Asta in cazul ca va fermenta, caci se poate intampla sa mucegaieasca direct.

#962
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006

View Postionutzitaly, on 22 mai 2017 - 14:50, said:

... gasesti rapid cartea lui John Palmer pentru incepatori.
Spre cinstea lui Palmer, este disponibila o versiune free a uneia din carti: http://howtobrew.com/   Foarte buna cartea!

#963
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Nu mai speriati omu ! Cam in doua saptamani fermenteaza complet, depinde cat dulce are. si cat de curat te-ai purtat cu ea. Dupa aceea poti sa o tragi si sa o capsezi.

#964
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
multumesc de incurajari
fiind prima data cred ca o sa imi iasa o bautura racoritoare slab alcolica cu un gust bun de bere!.
am folosit orz incoltit ( cred ca mai trebuia lasat sa mai creasca coltul un pic), drojdie obisnuita si hamei cumparat de la plafar

Edited by nik1965, 25 May 2017 - 14:53.


#965
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Vezi ca a explicat Ain in trecut cum se face maltul corect. Cu malt verde se poate face doar whisky cu rezultate bune, pentru bere trebuie uscat si tratat la anumite temperaturi pentru a dezvolta arome.
Mai citeste din urma ca s-au dat multe sfaturi utilr pentru incepatori. Iti vei da seama ca intrebarea "in cat timp fermenteaza" are o multime de variabile, din cauza asta nu s-a ingramadit nimeni sa raspunda.

#966
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006

View Postnik1965, on 25 mai 2017 - 14:51, said:

fiind prima data cred ca o sa imi iasa o bautura racoritoare slab alcolica cu un gust bun de bere!. am folosit orz incoltit ( cred ca mai trebuia lasat sa mai creasca coltul un pic), ...
Utilizarea orzului incoltit nu are cum duce la rezultate mutumitoare din mai multe motive:
- nu ai avut cum ca inlaturi radacinile care, avand un continut preponderent proteic nu trebuie sa ajunga in mustul de bere. Nu doar ca vor cauza o bere tulbure, dar ii va da un gust specific de "iarba". Maltul final nu mai contine radacini, prin urmare nu are acesta problema.
- in cursul germinatiei incepe degradarea proteinelor in molecul mai mici, ajungand pana la aminoacizi. Aminoacizii cu sulf sunt instabili si elibereaza sulful sub forma de DMS (dimetil sulfura, un compus cu miros rau de stricat). Acesta este relativ volatil, astfel incat in cadrul tratamentelor termice se elimina mai mult sau mai putin. Spre exemplu, maltul pilzen este tratat la doar 70oC, temperatura la care eliminarea este incompleta si in acest caz fierberea mustului ce utilizeaza cantitati semnificative din acest malt trebuie fiert mai mult decat daca ar fi folosit malturi mai intens tratate termic. Fara tratament termic pentru malt nu se elimina acest component iar berea va "beneficia" de "calitatile" gustative ale acestuia.
- tratamentul termic facut corect protejeaza/stabilizeaza enzimele raspunzatoare de reactiile ce au loc la brasaj. Ca sa nu mai spun ca imbunatateste sensibil gustul boabei de cereala.
Detaliile modului meu de tratament termic pentru maltul meu facut acasa se gasesc aici: https://forum.softpe...8#entry16603032

View Postnik1965, on 25 mai 2017 - 14:51, said:

drojdie obisnuita si hamei cumparat de la plafar
In primul meu an si jumatate de berarit am folosit si eu drojdie de panificatie proaspata. In postul #35 am dat detalii. Am facut beri bunicele cu ea. Evident ca acum fac beri mai bune, nu doar din cauza unor drojdii selectate, ci si pentru ca am echipamente mai bune, am perfectionat procesul de brasaj si de obtinere a maltului. Deci nu pot spune cat e drojdia si cat restul.
Hamei din soiul autohton mai folosesc partial si acum (in anul al 4-lea de berarit), nu e o problema mare atata timp cat alegi bine stilul de bere. Incearca sa-l pastreze in punga inchisa, la intuneric si la o temperatura cat mai redusa (idel in congelator). Hameiul din flora spontana are cam 2% alfa-acizi daca este pastrat corect.

Acum nu stiu care este de fapt rolul interventiei tale pe formum in acest topic, nu-mi este deloc clar. Daca ai vrut numai sa spui "lumii" ca ai facut bere, nu pot sa-ti spun decat ca te felicit. Daca ai postat sa inveti lumea cum sa faca si ei bere, e OK si asta, dar voi fi rezervat in a intra intr-un astfel de dialog. Dar daca insa doresti sa afli de la altii cum iti poti perfectiona procesul, atunci trebuie sa inveti sa dai date cat mai complete despre ce ai facut. Uita-te cum dau altii reteta (vezi prima mea reteta la postul #63).
Din toate postarile tale se intelege doar ca ai folosit "5Kg orz incoltit". Orzul incoltit contine uzual 45-50% apa, asta daca este respectata reteta industriala, ca daca ai facut dupa ochii poate sa ajunga usor spre 70%. Maltul contine 3-5% apa. Asa ca tu ai folosit echivalentul a 2-2.6Kg malt. Daca nu ai facut mai mult de 10L must, iar randamentul de conversie nu e sub 70% (valoare nu tocmai usor de obtinut la prima incercare), s-ar putea sa ajung la 4.5% alcool. Suficient pentru o bere de vara. Retine ca nu spun nimic despre gustul ei.

Imi inchei expunerea cu o confesiune: desi sunt de meserie chimist si stiam bine barimi 95% din ceea ce se intampla, m-am apucat de facut malt si bere dar dupa vreo 2 ani din momentul in care mi-am zis ca merita sa inerc. In intervalul asta de timp am citit vreo 20 de carti despre facutul de bere si malt, am urmarit cu zecile de filmulete/documentare youtube urmarind echipamentele si procedurile facute acasa de diferiti amatori. Dupa cum vezi, eu nu ma arunc in apa cu speranta ca voi invata cu acest prilej sa inot.

Edited by ain, 25 May 2017 - 16:16.


#967
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
multumesc pentru precizari
am vrut sa fac bere mai mult din curiozitate, din dorinta de a invata, si incurajat de succesul altora ....
este prima data cand fac, am citit destul de mult despre facutul berii acasa (pe net), nu sunt chemist, sunt electronist.
5 kg a avut orzul in stare uscata inainte sa il spal si sa il pun la incoltit, dupa care l-am uscat in cuptor dar nu sa il prajesc
am tras cateva invataminte si cu siguranta voi incerca din nou.

#968
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006
Iarasi ai dat doar date partiale,
Iti recomand un articol din revista BYO care detaileaza modul de obtinere a malturilor mai importante:
http://byo.com/hops/...e-your-own-malt
La sfarsitul articolului e data o reteta: e o buna idee sa o folosesti pe aia, sau alta optimizata pentru malturi facute in casa (artizanale).
Si neaparat sa folosesti un calculator de retete, cum este acesta online:
https://www.brewersf...cipe/calculator
Forte bun e si Beersmith (in win sau android) si-l poti gasi pe net si gratis.

#969
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006
Isprava mea de ieri. In lista de ingrediente nu se vede 5g clorura de calciu.
Etapele de brasaj: 50oC - 1h, 55oC - 0.5h, 62 oC -1.5h, 64 oC - 1h, 67oC -1h. Decoct la ultima etapa, infuzie la restul. Jumatate din apa folosita la spalare, in patru sarje egale.
Drojdie: safbrew wb-06
Sarja impartita in 3:
4.5 L intr-un borcan de muraturi de 5L - open fermentation. Cand se termina etapa de fermentatie rapida (high krausen) o trec in damigeana,
21 L in damigena - sarja de referinta.
3 L (au iesit mai mult decat planuisem) - va primi sirop de visine sa incerc un sortiment mai tare si cu arome de fructe. voi stii cat in momentul adaugarii, cat voi introduce astfel incat sa ajung in final la 6.5 ABV.
Deocamdata fermentez la 22oC, o sa incerc sa urc progresiv spre 25oC.
Urmatoarea intr-o luna cand planuiesc tot ceva de grau insa rosu/brun - pe-acolo. Binenteles cu drojdia refolosita.

Attached Files


Edited by ain, 28 May 2017 - 11:26.


#970
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

View Postain, on 28 mai 2017 - 11:20, said:

Isprava mea de ieri. In lista de ingrediente nu se vede 5g clorura de calciu.
Etapele de brasaj: 50oC - 1h, 55oC - 0.5h, 62 oC -1.5h, 64 oC - 1h, 67oC -1h. Decoct la ultima etapa, infuzie la restul. Jumatate din apa folosita la spalare, in patru sarje egale.
Drojdie: safbrew wb-06
Sarja impartita in 3:
4.5 L intr-un borcan de muraturi de 5L - open fermentation. Cand se termina etapa de fermentatie rapida (high krausen) o trec in damigeana,
21 L in damigena - sarja de referinta.
3 L (au iesit mai mult decat planuisem) - va primi sirop de visine sa incerc un sortiment mai tare si cu arome de fructe. voi stii cat in momentul adaugarii, cat voi introduce astfel incat sa ajung in final la 6.5 ABV.
Deocamdata fermentez la 22oC, o sa incerc sa urc progresiv spre 25oC.
Urmatoarea intr-o luna cand planuiesc tot ceva de grau insa rosu/brun - pe-acolo. Binenteles cu drojdia refolosita.

Salutare! Nu am mai intrat de  ceva timp pe acest forum și cauza unor erori de sistem. Cele mai multe și mai prețioase informații le-am luat de la Ain și Batranache de pe acest forum și după un timp îndelungat am învățat cam cum de face berea. Cel mai mult înveți exersând dar trebuie sa ai o baza de informații cât mai corectă ceea ce aici sunt tone de informații foarte, foarte corecte. Trebuie doar sa incepi sa citești din primele postări.
Ain, și eu fac mai multe praguri de temperatura la brasaj dar din cate 30min la 45 de grade, 30 min la 55 de grade și 60min la 65 de grade. Observ că la tine durează foooarte mult fiecare prag, ai o explicație?
Și da, 50% din gustul berii o da drojdia. O drojdie buna îți duce berea în top. Văd că ai inceput cu wb-06, drojdia pe care am folosit-o de vreo 20 de ori pt că îmi plac wit-urile și din atâtea experiențe cu ea am descoperit că da cel mai bine (pt rețeta de wit) la temperaturi mai inalte, 25-26 de grade.
Sa înțeleg că malțul îl produci acasă, nu ai incercat și cu malț cumpărat? Nu mă refer la eficienta, că mai pui 0.5 kg de malț in plus decât să îți bați capul cu eficienta,mă refer la gust.

#971
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006

View Postb42kef, on 09 iulie 2017 - 11:53, said:

Ain, și eu fac mai multe praguri de temperatura la brasaj dar din cate 30min la 45 de grade, 30 min la 55 de grade și 60min la 65 de grade. Observ că la tine durează foooarte mult fiecare prag, ai o explicație?
Buna. Malt diy implca mai putine enzime si implicit o viteza a procesului de brasaj proportional mai mica. Din acest motiv tind sa folosesc malt de grau si nu grau nemaltificat sa mai aduc ceva enzime. Toate etapele de brasaj nu implica efort din partea operatorului, ci doar o data la vreo ora sa mai pui ceva apa fiarta si sa amesteci.

View Postb42kef, on 09 iulie 2017 - 11:53, said:

Și da, 50% din gustul berii o da drojdia. O drojdie buna îți duce berea în top.
Sincer, nu sunt deloc singur. Am impresia ca mai degraba drojdia aduce esteri (arome). Altfel spus doar desavarseste gustul, nu da caracterul berii. E drept ca impresia mi-am facut-o folosit doar vreo 5 tulpini de drojdie.

View Postb42kef, on 09 iulie 2017 - 11:53, said:

Văd că ai inceput cu wb-06, drojdia pe care am folosit-o de vreo 20 de ori pt că îmi plac wit-urile și din atâtea experiențe cu ea am descoperit că da cel mai bine (pt rețeta de wit) la temperaturi mai inalte, 25-26 de grade.
Tin minte ca mi-ai mai spus asta, desi in prospect se mentioneaza ca domeniul optim se termina la 25oC. Neavand control termic la fermentare, nici la mine temperatura nu se opreste fix la 25oC, o mai depaseste. Insa de regula prefer sa incep fermentarea la o temperatura mai scazut pentru ca high krausen sa nu fie prea accentuat.

View Postb42kef, on 09 iulie 2017 - 11:53, said:

Sa înțeleg că malțul îl produci acasă, nu ai incercat și cu malț cumpărat? Nu mă refer la eficienta, că mai pui 0.5 kg de malț in plus decât să îți bați capul cu eficienta,mă refer la gust.
E diferenta foarte mare de costuri. Daca ar fi sa cumpar de la singurul magazin on-line pe care-l stiu, cu tot cu transportul maltul ajunge la 7-12 lei/kg (daca iau o cantitate mai mare, alfel chiar mai scump). Insa pe langa asta, mai important e faptul ca e si asta un hobby. In definitiv de ce si-ar face cineva bere daca poti cumpara, cu ceva mai scump decat ai face-o tu, bere de top de calitate mult mai buna.
Intre timp am mai repetat o sarja de bere de grau (tot asa hibrida, intre wit beer si hefeweisen) in care am scazut proportia de grau din reteta (nu-mi place gustul berii care contine prea mult grau) si am crescut cantitatea de malt melanoidin (facut de mine din malt cristal de grau). Peste 3 saptamani (dupa ce gust si sarja asta modificata) pregatesc primul meu "vin", adica bere peste 10-11%ABV, tot pe baza acestei retete insa spre 50-60 IBU, pe care sa i-l am pentru la iarna/primavara.

Edited by ain, 09 July 2017 - 15:09.


#972
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Sincer, am făcut bere cu malț de la fabrica de malț Buzău de unde de aprovizionează toți marii producători de bere lager și am luat și un sac de 25kg de malț pale ale weyerman. Diferența este mică daca faci ipa unde hameiul acoperă tot. Prețul la fabrica este mai mult decât decent, 2.4 Ron ne iese noua cu tot cu transport (merge cineva cu mașina și împărțim costul de transport) București-Buzau
Drojdia și temperatura de fermentare este de departe cel mai important lucru în fabricarea berii. Am ignorat mult timp sfatul asta și de curând am achiziționat un frigider dedicat pt scopul asta, mi-a împrumutat Batranache un controler de temperatura și pot să spun că diferențele sunt semnificative. Înainte fermentarea avea loc așa: in bucătărie pe podea era temperatura joasa iar pe masă temperatura înaltă ��
De curând am găsit un furnizor de malț mare in england cu preturi decente, 4 lei/kg și ne poate da și câte un sac. Trebuie incercat și malțul asta sa vedem ce e de capul lui.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate