Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Bere facuta acasa?

  • Please log in to reply
1967 replies to this topic

#1189
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Burghiul de 4mm nu vrea sa intre. Cred ce 3.5. pe marginea cuvei (da, este de la o mașină de spălat rufe) prin găurile astea mai mai mari, nu ies boabele. Am citit eu pe undeva cum că ar fi mult mai eficient daca partea de sus care presează ar fi conică. Are și logica pt că exercita o presiune spre exteriorul ,,teascului". Daca faci țuică din boasca nu trebuie să scoți chiar tot din boasca. Plus că pe urmă trebuie sa decantezi  sa nu umpli damigeana cu mâl. Anul acesta a fost foarte bun pt struguri, am văzut că jidvei îți aduce acasă și must sau poate sunt podgorii care vând direct struguri.

Attached Files



#1190
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postgeorge90, on 21 septembrie 2018 - 21:53, said:

Dar pe unde esti, ca acea curte pare romaneasca ?
Din polul ploilor din tara, Cluj.

View Postb42kef, on 21 septembrie 2018 - 22:18, said:

Am citit eu pe undeva cum că ar fi mult mai eficient daca partea de sus care presează ar fi conică. Are și logica pt că exercita o presiune spre exteriorul ,,teascului".
Voi face 2-3 placi presoare din scandura de 3cm grosime. Cel putin una va fi tronconica. Merci de informatii.

Nu fac tuica - nu beau tarii - de aceea as incerca sa gasesc un sistem care sa produca cat mai mult must, eventual sa-l pot folosi si la cidru. Am de procesat uzual undeva intre 60-80 kg struguri. Din acest motiv am ales un cilindru cu volumul de cam 15L si o sectiune mai mica ca sa pot face o stoarcere mai completa.

Edited by ain, 21 September 2018 - 23:14.


#1191
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Presa/teascul de struguri a fost inaugurat/a. Mustul are OG 1.074, nu prea grozav dar nici soiul, nici solul, nici clima nu prea ajuta. Previzionat 10.5 ABV. Oricum acest vin nu se va putea bea decat fiert, dupa condimentare si usor indulcit.

Descoperirea epocala e ca manivela cricului nu trebuie sa fie in prelungirea cricului, ci poate sa sa fie perpendicular. In felul asta faci parghie nu cu 10 cm (ca atunci cand il folosesti pe masina) ci de 50cm. E mult mai usor de manevrat asa, nu mai conteaza inaltimea la care se afla cricul.

Zdrobitorul inca nu imi functioneaza OK, Asa ca dupa ce am stors prima data strugurii, i-am mai zdrobit cu un corp contondent. In functie de vreme voi presa a 2-a oara maine sau poimaine, cand voi testa cat de rezistent e tot ansamblu.

Attached Files


Edited by ain, 23 October 2018 - 18:27.


#1192
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Ha ? Eu deja am baut vreo 10 litri de capsunica...

#1193
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
De obicei culeg imediat dupa 1 noiembrie. O parte din struguri nu erau bine copti, ar fi trebuit sa mai astept dar mi-era groaza de vremea proasta. Am patit sa storc strugurii si la -3oC.

In alta ordine de idei, sunt mandru sa anunt ca de acum 3 ore grupul "rupatorilor de cricuri" mai are un demn membru. E reparabul, s-a rupt sudura ce fixeaza platbanda aia in forma de U pe ax, dar oricat.
Asa ca pentru cidru voi cumpara unul hidraulic, probabil de 5tf.

#1194
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Ai sa rupi cadrul cu cidrul :))
Ne zici cum a decurs!

#1195
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Am desfacut aseara o sticla din prima sarja de bere facuta in toamna lui 2016. Sticla a fost tinuta la intuneric, insa la temperatura ambientala (in casa).
Rezultatul mult peste asteptari, o bere cu note fructate, alcool peste medie, foarte placuta. Spuma generoasa si persistenta, a pastrat circa <1 cm de spuma pana la finalul halbei (si am savurat-o circa 25 minute :) )
Attached File  IMG_20181028_190100.jpg   141.67K   24 downloads
Attached File  IMG_20181028_190141.jpg   160.31K   24 downloads
Attached File  IMG_20181028_190241.jpg   162.68K   24 downloads

#1196
amperlucian

amperlucian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.01.2018

View PostMirceaDWC, on 29 octombrie 2018 - 09:50, said:

Am desfacut aseara o sticla din prima sarja de bere facuta in toamna lui 2016. Sticla a fost tinuta la intuneric, insa la temperatura ambientala (in casa).
Rezultatul mult peste asteptari, o bere cu note fructate, alcool peste medie, foarte placuta. Spuma generoasa si persistenta, a pastrat circa <1 cm de spuma pana la finalul halbei (si am savurat-o circa 25 minute Posted Image )
Attachment IMG_20181028_190100.jpg
Attachment IMG_20181028_190141.jpg
Attachment IMG_20181028_190241.jpg
La cat de bine arata, nu pot sa imi imaginez cat de buna trebuie sa fie!
Felicitari

#1197
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Bruna:
Attached File  IMG_20170312_184236.jpg   134.11K   6 downloads
Blonda
Attached File  IMG_20170413_192212.jpg   118.28K   6 downloads

Acum am facut un scotish heavy, cu adaugare de hamei suplimentar in dry hop, 10 gr la 23 l, timp de 10 zile. Momentan este imbuteliata, peste vreo doua saptamani facem test sa vedem ce a iesit.

#1198
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostMirceaDWC, on 06 februarie 2019 - 11:33, said:

... cu adaugare de hamei suplimentar in dry hop, 10 gr la 23 l, timp de 10 zile.
Cand faci dry-hopping incearca sa te limitezi la 4-7 zile. Se pare ca procesul de dizolvare a betaacizilor din hamei se termina in cateva zile, in timp ce dupa o saptamana berea capata o nota herbala, idezirabila in multe din stilurile de bere.

#1199
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Da, am citit si eu diverse pareri, cu 3 zile, cu 7 zile etc. Anterior acestei incercari am mai avut una cu doar 7 zile si nu mi s-a parut ca a adaugat foarte multa amareala, adica exact ce voiam. E un pic mai amara decat standard, dar nu cum as fi vrut, sa o duc inspre o IPA cu o amareala puternica. Asa ca la asta am incercat la 10 zile sa vedem ce iese.

#1200
nicotin3

nicotin3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.09.2004
Salutare. Multumesc pentru informatiile postate pana acum, am citit cateva pagini, nu am reusit sa trec prin toate. Am luat si cartea lui Palmer si ma voi documenta cat pot inainte de prima sarja de bere.
Momentan nu sunt acasa, peste doua luni ajung, dar pana atunci adun informatii, nu am insa acces la filmulete.
Am de gand sa incep cu un kit de bere, dupa BIAB, iar dupa cateva ture si cand strang toate echipamentele sa fac o sarja completa de la inceput, la sfarsit.
As avea patru intrebari momentan:
1) In medie care este cantitatea de malt folosita la x litrii de apa. Iar a doua este in legatura cu hameiul.
2) Dupa fierberea cu hamei, el se lasa la fermentare sau se scoate?
3) Pentru dry hopping: In momentul in care se adauga hameiul, nu afecteaza faptul ca intra si aer la fermentare?
4) Cat timp se lasa hameiul la dry hopping?
Mentionez ca planific sa fac doar IPA pentru mine si probabil ceva mai aromat si nu asa amar pentru ceilalti membrii ai familiei.

#1201
nicotin3

nicotin3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.09.2004
PS: Am uitat sa intreb, ce rasnita pentru malt recomandati? Am gasit la noi, dar sunt destul de scumpe. Multe se gasesc pe amazon UK. Merita diferenta de pret pentru una electrica sau este de ajuns una manuala cu 15 lire ?

#1202
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
1. Pentru a obtine 10L bere folosesti cam 13-14L apa si 2 kg malt (pentru o bere putin peste 5%ABV si cu un randament de 70%). Pentru beri mai tari si la un randament mai slab vei avea nevoie de mai mut malt.
In functie de tipul de bere facut (ce implica o anumit nivel al amarelii intre 10 si 100 IBU - international bitterness units ) si de tipul hameiului (cu continut de substante amare - alfa acids - intre 2 si 20%) se caculeaza necesarul de hamei. Intre limitele astea largi vei avea ceva de genul 0,2 - 200 g/L de bere. Pe langa hameiul de amareala iti mai trebuie (la anumite stiluri) si hamei de aroma. In functie de contiutul de beta acizi ai acestui hamei si  de nivelul de aroma dorit, probabil intervlul e  undeva intre 0.5 si 30 g/L bere.
Daca folosesti un kit, ai acolo tot ce trebuie.
2. In principiu se scoate. Doar la NEIPA se poate lasa, ducand insa la formarea unei beri foarte tulburi.
3. Dry hopping e o tehnica speciala folosita la putine retete la putine stiluri de bere. E adevarat, partunde si ceva oxigen, dar la bere - din motive biochimice care au sa se lamureasca daca si atunci cand te vei documenta - nu e aceeasi problema ca la vin. Oxigenul e nociv in alte momente din fluxul tehnologic.
4. As spune ca un incepator nu ar trebui sa faca dry hopping. Iar daca totusi insista sa o faca, cateva posturi mai sus am spus cat si din ce cauza.

Morile de malt de tip corona, cauta pe amazon "Grain Grinder Mill, Adjustable Grinder Corn Wheat Grain Coffee Nut Grinder Crusher Cast Iron with High Hopper for Home bucatarie Silver",  nu sunt chiar cele mai bune variante pentru berarit, Insa se pot folosi. Mult mai buna e varianta cu cilindrii de otel, insa nu e deloc ieftina. Pe topic gasesti schita de constructie a unei astfel de moara.

Edited by ain, 18 February 2019 - 18:19.


#1203
nicotin3

nicotin3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.09.2004

View Postain, on 18 februarie 2019 - 18:18, said:

1. Pentru a obtine 10L bere folosesti cam 13-14L apa si 2 kg malt (pentru o bere putin peste 5%ABV si cu un randament de 70%). Pentru beri mai tari si la un randament mai slab vei avea nevoie de mai mut malt.
In functie de tipul de bere facut (ce implica o anumit nivel al amarelii intre 10 si 100 IBU - international bitterness units ) si de tipul hameiului (cu continut de substante amare - alfa acids - intre 2 si 20%) se caculeaza necesarul de hamei. Intre limitele astea largi vei avea ceva de genul 0,2 - 200 g/L de bere. Pe langa hameiul de amareala iti mai trebuie (la anumite stiluri) si hamei de aroma. In functie de contiutul de beta acizi ai acestui hamei si  de nivelul de aroma dorit, probabil intervlul e  undeva intre 0.5 si 30 g/L bere.
Daca folosesti un kit, ai acolo tot ce trebuie.
2. In principiu se scoate. Doar la NEIPA se poate lasa, ducand insa la formarea unei beri foarte tulburi.
3. Dry hopping e o tehnica speciala folosita la putine retete la putine stiluri de bere. E adevarat, partunde si ceva oxigen, dar la bere - din motive biochimice care au sa se lamureasca daca si atunci cand te vei documenta - nu e aceeasi problema ca la vin. Oxigenul e nociv in alte momente din fluxul tehnologic.
4. As spune ca un incepator nu ar trebui sa faca dry hopping. Iar daca totusi insista sa o faca, cateva posturi mai sus am spus cat si din ce cauza.

Morile de malt de tip corona, cauta pe amazon "Grain Grinder Mill, Adjustable Grinder Corn Wheat Grain Coffee Nut Grinder Crusher Cast Iron with High Hopper for Home bucatarie Silver",  nu sunt chiar cele mai bune variante pentru berarit, Insa se pot folosi. Mult mai buna e varianta cu cilindrii de otel, insa nu e deloc ieftina. Pe topic gasesti schita de constructie a unei astfel de moara.

Multumesc pentru raspuns.
Nu ma grabesc sa fac ceva avansat din prima, le iau incet incet. Dar imi place sa stiu cat mai multe detalii. Trebuie sa ma pun la punct cu chimia cat de cat fiindca acolo am mai multe goluri.
Fiindca nu am prea mult timp liber acasa si nu stau foarte mult acasa, as tinde sa cumpar echipamentele. Damigene de 25L sunt, am un cazan de 30L de facut tuica, pe care cred ca o sa il adaptez cu robinet, am dat comanda din China de mici ustensile si testere, imi mai lipseste plasa pentru BIAB, dar cred ca o sa o confectionez acasa, deoarece preturile mi se par exagerate.
Cam la sfarsitul primaverii voi da drumul la treaba si revin cu rezultatele.

#1204
nicotin3

nicotin3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.09.2004
Mai am vreo 10 pagini de citit din urma, dar apar intrebari si nu as vrea sa le uit. O gramada de informatii folositoare in urma.
In primul rand din cauza timpului limitat cant sunt acasa, nu cred ca o sa reusesc sa produc bere asa ieftina ca voi, dar chiar si 3-4lei/L m-ar multumi, dar fiind ca pana acum dadeam si 16-17 lei pe berile craft de la noi. Pana acum am baut destul de multe tipuri, in special cele de la Hop Hooligans, foarte bune.

Principala intrebare e legata de materialul pentru BIAB. In magazine mi se pare exagerat pretul pentru una de-a gata. Dat fiind ca am posibilitatea sa o confectionez acasa, ma intereseaza doar materialul recomandat. Din ce am gasit pe forumuri, printre cele mai bune ar fi din voal. Stie cineva mai multe detalii? Voi ati cumparat deja facut sau ati confectionat acasa?

A 2-a este in legatura cu temepratura de mash. Cei de la Bereta TM, au inceput sa faca cateva beri cu clientii. Retetele se gasesc aici https://www.facebook...BeretaTM/notes/ . Intrebarea mea este, cat de mare este diferenta intre un mash facut cu mai multe etape diferite de temperatura si unul facut doar la o singura temeperatura. Din cate vad la cei de la Bereta, ei folosesc doar o singura temperatura 66oC, in retetele postate pana acum.

#1205
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postnicotin3, on 24 februarie 2019 - 08:21, said:

Pana acum am baut destul de multe tipuri, in special cele de la Hop Hooligans, foarte bune.
Ei au beri cu foarte mult hamei de aroma. Ca sa faci ceva asemenator te va costa hameiul semnificativ mai mult ca maltul folosit.

View Postnicotin3, on 24 februarie 2019 - 08:21, said:

Principala intrebare e legata de materialul pentru BIAB. In magazine mi se pare exagerat pretul pentru una de-a gata. Dat fiind ca am posibilitatea sa o confectionez acasa, ma intereseaza doar materialul recomandat. Din ce am gasit pe forumuri, printre cele mai bune ar fi din voal. Stie cineva mai multe detalii? Voi ati cumparat deja facut sau ati confectionat acasa?
Eu nu am facut BIAB decat accidental, cand am avut stuck flow in mash tun. Atunci am folosit un saculet de material sintetic cu ochiuri medii. Pot sa-ti spun ca trebuie sa fie foarte rezistent, maltul se umfla cu foarte multa apa, sa fie din material sintetic si cu ochiuri mari sau cel putin medii. Ca sa ai un termen de comparatie, 1kg de malt uscat in final va cantarii spre 2.5Kg, iar pana sa se scurga complet, sacul trebuie sa suporte si lichidul aferent, deci vreo 4Kg.

View Postnicotin3, on 24 februarie 2019 - 08:21, said:

Intrebarea mea este, cat de mare este diferenta intre un mash facut cu mai multe etape diferite de temperatura si unul facut doar la o singura temeperatura. Din cate vad la cei de la Bereta, ei folosesc doar o singura temperatura 66oC, in retetele postate pana acum.
Depinde de tipurile de malt utilizate si tipul berii care il faci. Diferenta va fi intre marginal si semnificativa.
Marea majoritate a retetelor artizanale sau industriale ce folosesc malt industrial utilizeaza o singura temperatura. Daca ar utiliza mai multe, ar avea un randament usor sporit (cu cateva procente) si poate gustul usor diferit (preponderent in bine, insa gusturile sunt subiective).
Un incepator nu trebuie sa aiba grija asta, trebuie sa aleaga o reteta cu care se simte confortabil.
Desi pare complicat sa faci brasajul in trepte, de fapt e mai usor din punct de vedere "tehnologic". Ca sa controlezi pierderile de caldura trebuie ca periodic sa adaugi apa fierbinte. Cand faci brasajul in trepte adaugi doar mai multa apa fierbinte astfel incat sa ajungi la treapta urmatoare.

#1206
nicotin3

nicotin3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.09.2004
Multumesc pentru raspuns.
Sper sa o nimeresc cu sacul sa nu se rupa am gasit cateva modele de confectionat pe net.

Ma mai documentez in legatura cu retetele si etape, dar pana acum sigur voi incepe cu 2-3 kituri, iar dupa BIAB pana strang toate echipamentele si cred ca acolo voi ramane din cauze subiective, spatiu, timp.

Partea cu temperaturile am inteles-o, dar analizele la apa folosita si compozitia ei, ma depasesc momentan. Recomandati sa se foloseasca apa imbuteliata sau se poate folosi direct apa de la robinet. http://rajac.ro/wp-c...-Constanța.pdf
Asta e analiza apei din Constanta, eu sunt in zona I.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate