Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Bere facuta acasa?

  • Please log in to reply
1967 replies to this topic

#1027
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Pana acum nu a fost nevoie sa încarc butelia. Pe lângă Linde am in oraČ™ si o firmă mica care încărca pentru toate cârciumile si sifonăriile de pe aici. Sper ca au preturi mai bune decat Linde.
Daca există in Giurgiu sigur e si prin oraČ™ele mai mari. VorbeČ™te cu cârciumarii, ca ei stiu. Asta nu are nici un fel de reclama, e pe o străduČ›ă la marginea oraČ™ului. Nu ai cum sa o găseČ™ti daca nu Č™tii de ea.

Edited by ionut_mystic, 04 September 2017 - 09:13.


#1028
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Eu am primit unul ,, original" din inox. Cel din clipul de pe YouTube văd că are  și elemente din alama. Alama nu se se Ă®nțelege bine cu dezinfectantul pe bază de iod. Nu știu cum Ă®i zice, e cel mai ieftin.

CO2 am o fabrică de gaze pe lângă mine și acolo am.un băiat care Ă®mi umple butelia de 7kg cu 20 lei. merita la cate umpleri am făcut până acum golind butelia mai mult din greșeli  ��
Dacă achiziționezi butelia, orienteaza-te la un reductor cu cap dublu, ușurează mult de tot  munca.

Sterilizarea sticlelor o fac cu pâlnia turnând dintr-o sticlă Ă®n altă. Dar am scurgator de sticle care ușurează foarte mult munca.

Deși la Ă®nceput am crezut că pot să fac bere cu ce am pe lângă casa, Ă®ncet, Ă®ncet am băgat o căruță de bani și tot mai trebuie o grămadă....

Treaba cu mașinăria care produce CO2 mi se pare că te complici mult de tot. Am  găsit niște discuții Ă®n care locuitori din Cluj spuneau că Ă®i costă 37 Ron 6kg de CO2. E convenabil zic

Attached Files


Edited by b42kef, 04 September 2017 - 15:37.


#1029
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
La Linde CO2-ul e la 14 Euro/Kg. Sincer, nici asta nu e groaznic de scump, am calculat ca ai nevoie (teoetic) de vreo 5g CO2 pentru un 1L bere. Deci vreo 30-40 bani pe litru de bere. Daca cumperi malt, drojdie, hamei, banii asti-s maruntis.

Iodul pateaza alama, dar nu o dizolva. Va fi inestetic, dar nu periculos/toxic. E adevarat ca alama nu este food grade, insa daca dupa sterilizare sta in contact un timp relativ redus cu berea nu vor fi probleme.

Daca ar fi sa-mi fac sistemul de CO2 as folosi un keg de 50L (100-200 lei, sh) pe post de rezervor, limitand presiuea la 6-8 atmosfere. Ar contine gazul necesar carbonatarii a 100-150L bere.

Si eu umplu sticla cu starsan pentru sterilizare. Insa detest spuma aia nenorocita si procedura mea cere eliminarea ei completa. Din acest motiv reintroduc lichid (starsan) si scurg pana cand elimin complet spuma. Cand folosesc starsan nou (cam de 2 ori pe an) se mai intampla se dureze 3-4 minute sterilizarea unei singure sticle. Din acest motiv caut variante noi/

#1030
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
6-8 atmosfere e cam periculos.... Nici nu știu dacă tine atâta presiune. La cele de 50l au ștanțat pe keg o zona care este sensibilă la presiune mare. În caz de, zboară zona respectivă. Și cred că rezista pana la 3 bari. Când am făcut boilerul solar mi-a țâțâit curul tocmai pentru chestia asta pe care am aflat-o după...... Am pus o întrebare la un prieten din Cluj sa vad cat îl costă umplerea și din ce zona umple el. Acum câteva luni băiatul care îmi umple mie avea niște butelii de vânzare, o să îl mai întreb să văd dacă are ceva ,,la ofertă"

Referitor la spuma de starsan, eu o scot cu CO2 si in felul asta evit oxidarea berii la umplere. Probabil că ai chestia asta duce la golirea rapidă a buteliei. Dar nu am avut probleme cu defectele  cauzate de contactul berii cu oxigenul

Apropo, dacă cineva vrea drojdie wlp 4000 de la Vermont pot să dau. Singura problema ar fi temperatura de transport dar în curând vine iarna nu vara. E o drojdie deosebită pt IPA.

#1031
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 b42kef, on 05 septembrie 2017 - 09:41, said:

6-8 atmosfere e cam periculos.... Nici nu știu dacă tine atâta presiune.
Acum depinde si de constructia kegului. Unul facut normal ar trebui sa tina cel putin dublu.
Putina lume stie ca din cauza solubilitatii CO2, la 60oC presiunea creste de vreo 5 ori decat a fost la 10oC. Ori mie greu sa cred ca lasat vara la soare, un keg de bere va exploda. Am tinut in mana rezervoare de hidrofor declarate la 10 atm si sunt sensibil mai anemice ca un keg.

Oricum pentru mine toata discutia asta e cel mult academica: alalizez diverse variante, nu ma gandesc, si daca m-as hotara sa fac asta, orizontul de timp este peste destui de multi ani. Inca nu mi-am finalizat moara de malt, lucrez (fara prea mult spor) la modificarea unei masini de facut paine pentru prajiri malt (eventual facut malt caramel) in conditii controlate si la un densimetru wireless cu esp8266 care se imerseaza in damigeana si monitorizeaza atenuarea. Baimi pe astea sper sa le termin pana la primavara.
planuiam sa folosesc un compresor de frigider (care merge pana pe la 12 atm), insa e o constructie deschisa in care gazul intra in contact cu uleiul de lubrefiere si tare mie sa nu prinda miros. Asa ca ma

Edited by ain, 05 September 2017 - 15:19.


#1032
nicola88

nicola88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.11.2007
Am vorbit intre timp cu bulgarul si mai are keg-uri (18L) de vanzare la acelasi pret, 100 RON bucata. L-am intrebat si de transport a zis ca din cate stie el transportul ar fi 65 Euro pentru 20 de butoaie.
Mai este cineva doritor sa cumpere? Eu imi iau 2-3 sa am pentru mai multe sortimente de bere.

#1033
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Dacă vrei, îi pun o întrebare lui băiatul de la încărcări CO2 că la el se mai fac pierdute butelii. Chiar mi-a spus la un moment dat dar daca am, nu ma interesat.
Într-adevăr, în Cluj doar Linde incarca și doar la prs juridice. 5kg 80 lei... Viața scumpă la Cluj :) Stau și ma gândesc ce se fac cei cu acvariile? Trebuie să fi prs juridica ca să poți avea acvariu?.....
Ce anume mai ai de făcut la moară?

#1034
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Problema e ca Linde vinde CO2 de puritate avansata. Platesti puritatea, nu codoiul.
Sigur se gaseste si cel conform alimentar, ca doar nu stau barurile pe uscat. Preturile sigur nu sunt mult diferite de alte orase, am aflat pe pe OLX cam pe unde se incadreaza.

La moara lucrez acum la cuplajul dintre motor si moara. Acum am un motor de 100W cu reductor la 60rpm. La turatia asta nu are cuplu suficient. Incerc o demultiplicare 3:1 cu o banda intre 2 roti dintate. Daca nu merge asa trebuie sa incerc cu un motor mai mare, neaparat cu reductor la cel mult 60rpm.

#1035
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012

 b42kef, on 05 septembrie 2017 - 15:30, said:

Posted Image Stau și ma gândesc ce se fac cei cu acvariile? Trebuie să fi prs juridica ca să poți avea acvariu?.....


Pai cine crezi ca ar vea sa bage CO2 in acvariu? :)

#1036
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 b42kef, on 05 septembrie 2017 - 15:30, said:

Într-adevăr, în Cluj doar Linde incarca și doar la prs juridice. 5kg 80 lei...
Eu stiam altceva, dar ai dreptate, e in jur de 1.5 Euro/Kg, ceea ce e mult mai rezonabil. Sub 15 bani/L bere.

 SineNomine, on 05 septembrie 2017 - 15:38, said:


Pai cine crezi ca ar vea sa bage CO2 in acvariu? Posted Image
Pentru plantele din acvariu.

#1037
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

 SineNomine, on 05 septembrie 2017 - 15:38, said:



Pai cine crezi ca ar vea sa bage CO2 in acvariu? :)
Ăștia care cresc pirania si nu au ce le dă de mâncare :)) Mai dă drumul la CO2, îi mai amețește cat de cat

Attached Files



#1038
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Am mai scris o data azi, dar tapatalk-ul meu nu a vrut sa posteze mesajul...
Keg-urile Cornelius rezista pana la aproape 9 atmosfere, au stantata pe ele presiunea de 130 psi, si sunt foaie de ceapa in comparatie cu kegurile comerciale de 50 litri.
La CO2 mai apar si anumite pierderi, nu consumi doar gazul care produce bulele din bere. Pierzi gaz la purjarea kegului si la servirea berii, asta pe langa pierderile accidentale. Oricum, o butelie ajunge pentru multe beri. Eu am cumparat-o pe a mea cu gaz in ea, probabil ca mai folosise si vanzatorul din el, si mi-a ajuns pentru muuulte keguri (bere, apa carbogazoasa, sirop de fructe ba chiar si vin carbogazos :D ). Mai sunt unii care se joaca cu CO2-ul si il baga peste tot pe unde apuca, ei il termina mai repede :P

#1039
sorinelos_

sorinelos_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2008
Salutare tuturor!

Am terminat si eu de citit acest topic si pentru ca acum astept o sarja sa fermenteze, m-am gandit sa scriu doua cuvinte despre asta.

Am inceput prin primavara prin a-mi cumpara un kit de start (galeata de fermentare, capsator capace, solutie de igienizat etc) si un kit de bere Brewferm Pils de pe site-ul cu produse de acest gen cel mai amintit in acest topic.
Am facut ce scrie acolo, insa in final berea nu m-a dat pe spate asa cum ma asteptam, avand un gust pregnant de drojdie si pe care nu il cunosteam, considerand ca ceva nu a mers bine, asa ca in final nu am mai continuat, parte si pentru ca venise caldura si posibilitate de fermentare in limitele normale nu mai aveam.

Insa intre timp gandul nu mi-a dat pace si pasiv am inceput sa citesc pe net mai multe despre acest proces, iar in final am decis sa fac si pasul spre All Grain, asa ca mi-am procurat un keg de 50l pe care l-am taiat, am inprovizat un Mash Tun din lada frigorifica de 24l si o serpentina de rcire din cupru moale de 10mm.

Kitul All Grain l-am luat de pe alt site, mai nou in bransa, din Bucuresti, acesta fiind un kit de "Single Hop IPA", un American IPA cu hamei Centennial.
Acesta contine
4kg malt de orz Extra pale Matis Otter
1kg malt de orz Munich
0.25kg malt de orz Dextrin
100gr Hamei Centennial
11.5 gr drojdie Safeale US-05

Am incercat sa respect si reteta prezenta in kit, facand brasajul intr-o singura etapa, 60 minute la 66oC, apoi spalarea granelor cu apa la 75 grade si apoi fierbere de 60 de minute cu adaugare de hamei la 60', 30' si 0', urmand ca in a 10-a zi de fermentatie sa fac si un dry hop cu restul de 20 gr hamei.
Am obtinut 22 litri de must cu OG 1.052 pe care l-am pus la fermentat si acum ma cam lasa rabdarea numai cu gandul la ce o sa iasa si la mirosurile din bucatarie de malt si de hamei.

Am citit tot acest topic, asa cum spuneam si am ramas surprins de cate am putut afla de la voi si va multumesc. Pe Ain mi-l si imaginez ca pe Walter din Braking Bad (daca imi permiti gluma) cu detaliile lui spuse in alta limba decat asta a muritorilor de rand Posted Image
Tot prin amabilitatea lui am facut rost si de o groaza de carti despre bere pe care trebuie sa le iau la rasfoit si citit, deoarece imi dau seama ca abia am zgariat suprafata acestui subiect.

Deocamdata nu am intrebari, insa este posibil ca dupa ce degust prima mostra sa vina si acestea, in functie de rezultat.

Pana atunci toate cele bune si, de ce nu, Sarbatori bericite!

Edited by sorinelos_, 06 December 2017 - 23:52.


#1040
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Bine ai venit pe forum si pe acest topic. Eram oricum destul de putini berari care si postam, poate 6-7 persoane, asa ca unul in plus se simte.

Cand ti-am vazut postare, primul lucru pe care l-am facut e sa-ti verific eficienta (de transformare a amidonului in zaharuri) - deh, defect profesional de inginer Posted Image. Si nu stai rau deloc: ai aprox. 71%. Pentru a 2-a sarja as zice ca e foarte bine. Eu am avut densimetru de abia pe la sarja 16-17, iar eficientele mele sunt undeva intre 75% (pentru berile cu aprox. 5%ABV) si 70% la berile tari. Repet, e foarte bine, dovada ca ai echipamente suficient de bune si ai abilitatea/disciplina respectarii intocmai a unei retete.

Dupa mine, un berar trebuie sa-si calculeze eficienta pentru a stii ce are de facut in continuare. Pentru ca obtinerea unui randament de 50% fata de, sa zicem, 75% echivaleaza cu risipirea a 1/3 din maltul utilizat. Nu ca "risipa" ar fi nu stiu ce paguba materiala, insa nu inteleg de ce cineva nu si-ar dori sa-si imbunatateasca procesul.

Acum, daca eu as fi incercat sa fac berea ta, as fi facut usor diferit. As fi ales o schema de temperaturi in mai multe trepte. Intai pe la 62-63-64oC (temperatura betaamilazelor) si mai apoi 68-70 oC sa lucreze si alfaamilazele. Sa zicem 45 min, respectiv 15 min. La 66oC lucreaza amandoua, insa e o temperatura la care betaamilazele nu sunt tocmai stabile si se denatureaza. Altfel spus procesul in care sunt implicate va merge din ce in ce mai incet. Cu schema mentionata de mine ai fi avut o eficieta ceva mai mare, probabil cateva procente. Maniacii dupa eficienta ajung si pe la 85-90%, eu urmaresc 75%.
In postul #745 am dat o explicatie mai larga.

Pe vremea cand eram eu student expresia era Sarbautori fericite. Varianta propusa de tine este, insa, extrem de on topic. Posted Image

Edited by ain, 07 December 2017 - 21:09.


#1041
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
DIn ratiuni de spatiu si timp liber eu am ramas la kituri, sunt la al 4-lea, insa am incercat sa adaug niste variatiuni, gen un extract de coaja de portocala intr-o bere neagra, sa vedem ce iese...

#1042
sorinelos_

sorinelos_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2008
Multumesc mult pentru mesajul de incurajare! :)

Asa cum am citit pe topic, ma asteptam sa imi calculezi eficienta. Si am facut-o si eu inainte, insa cumva mie mi-a dat ceva in jur de 65%. Nici bine nici rau avand in vedere ca e prima sarja (spun prima caci prima data am facut bere din kit, adica din extract concentrat de malt, unde nu prea se pune problema eficientei decat daca nu respecti cantitatea dea apa de dilutie). In fine, inca ma consider un diletant in domeniu, insa sper sa ma mai pun la punct.

Legat de metoda de brasaj, am oscilat in a face asta intr-un singur pas sau in mai multi, insa am ales sa fac pentru inceput asa pentru ca:
- maltul este facut profesional, deci, asa cum spuneai si tu, pretabil pentru "single step mashing"
- era prima utilizare a echipamentului de mashing si fierbere. Am preferat o abordare mai conservatoare pentru inceput (doar pentru a nu ma descuraja)
- "Orice regula este facuta pentru a fi incalcata", insa eu sunt de principiu ca trebuie sa cunosti bine regulile pentru a stii cum sa le incalci bine.

In urma experientei acestea am tras concluzia ca vasul de brasaj pare a fi un pic cam mic. In momentul brasajului eram pregatit sa corectez temperatura (daca aveam pierderi semnificative) cu aditie de apa calda (calculata dupa formula data de tine - si uitata de mult de mine de cand am invatat-o la fizica), insa nu mai aveam foarte mult loc in vas. Nu a fost nevoie sa adaug apa, pentru ca nu am avut pierdere mare de caldura. Poate si datorita unui sac de dormit ce se gasea prin zona si vrand nevrand a contribuit la asta prin infofolire. In fine, ma gandesc ca poate daca ma documentez mai bine asupra cantitatii de apa ce este necesara initial pentru a face mash-ul, atunci poate pot incepe cu o cantitate mai mica, pentru a putea adauga o etapa in plus.

Cert este ca daca voi mai face aceasta reteta si este foarte probabil sa o mai fac, atunci voi incerca modalitatea ta cu toata increderea.

Deocamdata ma uit la fermentator, care a incetat sa fie violent in fermentare de cateva zile. Acum mai baga o bula la cateva minute bune, insa (spre deosebire de prima data) s-a depus un strat de drojdie de circa 3 cm, ceea ce imi va da ceva bataie de cap pentru faza de imbuteliere, insa o sa ma descurc, cu siguranta. :)

 MirceaDWC, on 08 decembrie 2017 - 11:09, said:

DIn ratiuni de spatiu si timp liber eu am ramas la kituri, sunt la al 4-lea, insa am incercat sa adaug niste variatiuni, gen un extract de coaja de portocala intr-o bere neagra, sa vedem ce iese...
MirceaDWC: cum ti-au iesit celelalte intre timp?

#1043
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 sorinelos_, on 09 decembrie 2017 - 02:13, said:

Asa cum am citit pe topic, ma asteptam sa imi calculezi eficienta. Si am facut-o si eu inainte, insa cumva mie mi-a dat ceva in jur de 65%.
Am calculat la repezeala folosind datele unor malturi pe care le-am considerat echivalente. Sunt sanse mari ca valoarea ta sa fie mai apropiata de adevar. Dar chiar si asa e buna si ai si marja semnificativa de imbunatatire.

 sorinelos_, on 09 decembrie 2017 - 02:13, said:

Legat de metoda de brasaj, am oscilat in a face asta intr-un singur pas sau in mai multi, insa am ales sa fac pentru inceput asa pentru ca:
- maltul este facut profesional, deci, asa cum spuneai si tu, pretabil pentru "single step mashing"
- era prima utilizare a echipamentului de mashing si fierbere. Am preferat o abordare mai conservatoare pentru inceput (doar pentru a nu ma descuraja)
- "Orice regula este facuta pentru a fi incalcata", insa eu sunt de principiu ca trebuie sa cunosti bine regulile pentru a stii cum sa le incalci bine.
Ai perfecta dreptate. Metoda de brasaj trebuie mai intai de toate sa fie confortabila pentru berar. Pe cat se poate sa fie cat mai simpla si sa ofere confortul psihic al maximizarii sansei de reusita. Voi face doar o nuantare a primei motivatii. Un malt modificat complet e un malt in care in etapa de uscare procesul asigura derularea (intr-o masura cat mai avansata) a unor procese enzimatice care altfel trebuie (sau ar fi bine sa fie) efectuate la brasaj. Insa aceste etape enzimatice (care la brasaj au loc la 50oC - etapa peptitazelor, si 55oC - etapa proteazelor) se refera strict la modificarea proteinelor din bobul de cereale. Berarul mai trebuie sa faca si modificarea amidonului, prin ruperea de unitati mai mici (maltoza - fermentabila) sau mai mari (dextroza - nefermentabila). Un malt complet modificat nu are amidon modificat decat intr-o proportie infima. Doar maltul cristal are amidonul transformat. Prin urmare e responsabilitatea berarului sa aleaga numarul de trepte in care da frau liber beta si alfaamilazelor.

 sorinelos_, on 09 decembrie 2017 - 02:13, said:

In urma experientei acestea am tras concluzia ca vasul de brasaj pare a fi un pic cam mic. In momentul brasajului eram pregatit sa corectez temperatura (daca aveam pierderi semnificative) cu aditie de apa calda (calculata dupa formula data de tine - si uitata de mult de mine de cand am invatat-o la fizica), insa nu mai aveam foarte mult loc in vas. Nu a fost nevoie sa adaug apa, pentru ca nu am avut pierdere mare de caldura. Poate si datorita unui sac de dormit ce se gasea prin zona si vrand nevrand a contribuit la asta prin infofolire. In fine, ma gandesc ca poate daca ma documentez mai bine asupra cantitatii de apa ce este necesara initial pentru a face mash-ul, atunci poate pot incepe cu o cantitate mai mica, pentru a putea adauga o etapa in plus.
Probabil ai cam acelas tip cutie frigorifica  de 24L care are in realitate in jur de 20 pe care am folosit-o aproape 2 ani. Tot de volum prea mic ma plangeam si eu, am trecut la un mas tun facut dintr-o damigeana de 25 de plastic, cu capacul taiat circular, orificiu in care am introdus un segment de tub pvc de 16 mm cu capac/terminatie de teava (din cele folosite la instalatii sanitare). Pusesem poze, insa dropboxul in martie anul trecut a blocat accesarea pozelor declarate "public" si nu mai sunt accesate de forum. Le mai am, iar daca doresti le pot reposta sau trimite.
Ideea e ca folosind noua configurare am reusit sa fac in cei 25L beri din +9Kg malt doar prin infuzie. Insa respect riguros 3 lucruri:
- folosesc doar 40-50% din apa totala la brasaj, restul e pentru spalare.
- adaosul initial de apa trebuie sa fie minim, cca. 1.2L/Kg malt, cu o temperatura precisa astfel incat sa nu fie necesara utilizarea de apa suplimentara rece/fierbinte pentru ajustare;
- adaosurile ulterioare de apa trebuie facut cu apa cat mai fierbinte 95-100oC astfel incat sa se folosesca un volum minim.
In situatiile in care intru in "criza de volum" atunci apelez si la decoct. Decoctul are avantajul ca incalzirea are loc fara cresterea volumului, plus ca de regua rezultatul este mai aromat (desi exista si dezavantaje).
De regula eu fac 4-5-6 paliere de temperatura (inclusiv mesh out-ul), iar la mine 4 ore de brasaj nu e neobisnuit (insa folosesc malt home made). Uzual pierderile mele de temperatura sunt pe la 2oC/h. Acum izolez damigena cu 4 straturi de izolire, fiecare strat de vreun cm, plus 1-2 saci de dormit.

 sorinelos_, on 09 decembrie 2017 - 02:13, said:

Deocamdata ma uit la fermentator, care a incetat sa fie violent in fermentare de cateva zile. Acum mai baga o bula la cateva minute bune, insa (spre deosebire de prima data) s-a depus un strat de drojdie de circa 3 cm, ceea ce imi va da ceva bataie de cap pentru faza de imbuteliere, insa o sa ma descurc, cu siguranta. Posted Image
Asigura-te ca ai ajuns la densitatea finala dorita inainte de imbuteliere (altfel spus ca berea a fermentat complet). Altfel se poate lasa cu overcarbonation si mijeste pericolul unei zugraveli intempestive in mijlocul iernii.
Mie mi se pare cam mare acei 3cm de drojdie. Desi fac beri cu continut mare de grau (am facut chiar 100% grau) ce are multe albumine, proteine ce precipita la fierbere, niciodata nu am patit sa am drojdie mai mult de 1cm pe fundul vsului de fermentare. Berea a iesit limpede din mash tun?

#1044
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
Doua berarii, una in Viena si una in Sazburg, cea din Vienna destul de "fitzoasa" dar una sau dou beri erau interesante(evident doar stilurile lor centra-europene), reatul nu mi-au zis nimic. Cea din Salzburg mult mai simpla doar doua beri dar bune si eftine:)

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate