Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Fara asigurare de sanatate

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
prima_toamna

prima_toamna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2008
Buna,

As avea si eu nevoie de niste raspunsuri la o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv.
Cum sta treaba...
Am fost la medicul de familie sa-mi dea o trimitere pentru a ma opera de apendicita dar acolo am aflat ca nu mai figurez ca asigurat. Am 27 de ani, anul acesta am terminat masterul, nu lucrez si nici somaj nu iau.
Ajunsa la spital doctorul m-a trimis la urgenta deoarece nu aveam trimiterea. In final, dupa analize am fost operata. Problema este ca atunci cand imi vor face biletul de externare trebuie si trimiterea de la medicul de familie.
Stiti vreo metoda prin care sa nu platesc spitalizarea si restul? Citeam ca un parinte poate acoperi cheltuielile cu asigurarea sa. As avea nevoie insa de ceva concret.
Stie cineva cam cat costa o zi de spitalizare si o operatie de apencita laparoscopic :D ?
Multumesc!

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Unul dintre parintii care munceste o sa ceara de la serviciu o adeverinta ca este asigurat/asigurata, cu aceasta adeverinta merge la CAS unde pune o viza pe ea  si astfel iti va plati spitalizarea. Deja nu te mai intereseaza cat costa spitalizarea sau operatia.

Edited by December, 27 July 2010 - 20:05.


#3
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Nu era limita de 26 de ani pe care poti sa "stai" pe asigurarea unui parinte? Parca asa tin eu minte.

#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Si fiul/fiica poate face acelasi lucru pentru parintele neasigurat.

#5
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Daca nu te are nimeni ca si co-asigurat in acte (rudele de primu grad), aceste rude cu asigurarea lor iti pot plati tie aceasta spitalizare ducandu-se la CAS dar am imprisia ca o sa fie trimise la un notar public (nu stiu exact pentru ce).

#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Din nefericire pentru initiator se pare ca m-am inselat. Acum am sunat si m-am informat. Nu poate fi co-asigurat copilul de catre parinte ci doar invers. Parintele care nu are venit poate fi coasigurat de catre copil sau cei care intra la legi speciale sau sot/sotie. Ca sa eviti plata spitalizarii si sa fii si asigurata trebuie sa mergi la casa de asigurari din judetul tau si vei plati asigurarile pe ultimele 6 luni cred (nu am mai intrebat asta).

#7
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010

View Postnile, on 27th July 2010, 21:09, said:

Nu era limita de 26 de ani pe care poti sa "stai" pe asigurarea unui parinte?
Studentii pana la 26 de ani, care nu realizeaza venituri, au asigurarea medicala gratuita.

#8
prima_toamna

prima_toamna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2008
Va multumesc ca v-ati interesat pentru mine si mi-ati oferit atatea raspunsuri!
Stiam ca pana la 26 de ani esti asigurat insa eu am 27....
Am sa ma interesez maine sa vad cum pot evita plata spitalizarii, sper sa fie valabila posibilitatea cu plata pe 6 luni a asigurarii, in cazul in care nu merge sa fiu co-asigurata de catre un parinte.
Va multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate