Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Comert international

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
- GeO -

- GeO -

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 97
  • Înscris: 11.12.2006
Buna ziua si salut la toata lumea.
Care e pus pe glume rog sa nu comenteze.

Doresc sa fac comert cu diferite persoane straine pe situri gen alibaba sau made-in-china.

Eu gasesc un furnizor, care ofera "niste" produse la preturi ok.
De asemenea gasesc un cumparator care doreste sa achizitioneze aceste produse.

Acum incepe greul:
Cum trebuie sa decurga intreaga procedura?   eu vreau sa intermediez aceste produse intre vanzator si cumparator (nu neaparat sa le cumpar) obtinand un comision. Am mici cunostinte despre modalitati de plata (Letter of Credit, escrow), docuri care atesta calitatea produselor, ... dar sunt insuficiente. Trebuie mult mai mult si banuiesc ca pentru a intermedia aceste produse trebuie infiintata o firma, nu ?  
E bataie mare de cap cu documentele si asta vreau sa invat - ce si cum. Activeaza careva in domeniu sa ma ajute si pe mine? Cum imi asigur comisionul legal, fara sa dau numele furnizorului pentru o noua intermediere? sunt multe doc. si vreau sa stiu unde e cel mai bun loc pentru a invata aceste lucruri.

Ms. Va salut!

P.S Rog mutarea topicului unde trebuie, in cazul postarii gresite.

#2
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Foarte pe scurt si "general": Faci contract de comision cu vanzatorul/cumparatorul unde specifici comisionul tau si conditiile de acordare/incasare. Macar un PFA (pentru inceput) ar fi necesar.

Vad ca ii tot dai inainte cu "documente" dar nu se intelege despre ce vrei sa vorbesti. Incearca sa inveti Incoterms 2000 iti va fi mai usor sa intelegi si sa ai sansa sa inchei un deal. Pana sa ajungi la LOC incepi cu LOI si POF.
Nu 'activez' in domeniul acesta dar te vei convinge ca ti-am dat hinturi corecte.

Tip: evita Nigeria si tari din zona respectiva chiar daca vei avea impresia ca dai lovitura; cei mai mare scameri acolo sunt :OK:

Bafta.

Edited by CuteGuy, 27 July 2010 - 20:21.


#3
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Pai daca nu vrei sa dai numele le cumperi tu de la ala din China si le vinzi mai departe.
Despre cum cumperi si cum te pazesti de una si de alta .... well... ori faci ca in postul de mai sus ori gasesti pe cineva care a lucrat in aprovizionare si are rabdare sa iti explice

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate