Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Aeroportul Beauvais

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
tavimy

tavimy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.07.2010
Sunt fericitul posesor a doua bilete low-cost Wizz Air Cluj-Paris Beauvais :thumbup: Stiu...nu-mi spuneti...puteam sa cumpar bilete de la o linie aeriana serioasa etc etc...Faptu-i consumat! Intrebare: cum ajung pe Champs Elysees unde este hotelul la care voi sta? Accept orice raspuns documentat. Daca stiti cat costa taxiul, daca aveti idee ce alte mijloiace de transport sunt in zona, combinatii de mijloace de transport etc...Astept cu mare interes un raspuns. Multumesc!!!

Edited by tavimy, 27 July 2010 - 08:57.


#2
todoran13

todoran13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 19.10.2008
La Ultramarin mi-au cerut 60 euro pentru transfer de la si la Beauvais, asadar 30 euro dus. Mai multe detalii nu stiu. Sper sa te ajute.

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Exista un shuttle care te duce in centru pana la o gura de metrou.Cred ca era in apropiere de galeriile Lafayette  Am fost cu el dar nu mai tin minte cum se chema. Gasesti detalii pe threadul despre calatorii in Franta. Pretul era in jur de 16-18 euro de persoana/sens.

#4
SAdi79

SAdi79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.07.2008

View Posttavimy, on 27th July 2010, 09:53, said:

Sunt fericitul posesor a doua bilete low-cost Wizz Air Cluj-Paris Beauvais :thumbup: Stiu...nu-mi spuneti...puteam sa cumpar bilete de la o linie aeriana serioasa etc etc...Faptu-i consumat! Intrebare: cum ajung pe Champs Elysees unde este hotelul la care voi sta? Accept orice raspuns documentat. Daca stiti cat costa taxiul, daca aveti idee ce alte mijloiace de transport sunt in zona, combinatii de mijloace de transport etc...Astept cu mare interes un raspuns. Multumesc!!!

Acesta e site-ul aeroportului unde gasesti orarul autobuzelor ce pleaca din aeroport spre Paris precum si pretul unei calatorii (15 Euro/pers):

http://www.aeroportb...us.php?lang=eng

Autobuzele pleaca la intervale destul de scurte si nu are rost sa iei taxi. Calatoria dureaza aproximativ 1h si 15 min, functie de trafic, si autobuzul te lasa in Paris la Porte Maillot. De aici poti lua metroul 1 pana la statia Charles de Gaulle Etoile, care e amplasata chiar langa Arcul de triumf de unde incepe Champs Elysees, sau la o statie urmatoare, functie de adresa hotelului unde esti cazat.
Acesta e un alt site de unde poti afla informatii legate de reteau de metrou din Paris:

http://www.ratp.info...x.php?langue=en

Bilete pentru metrou poti lua din statiile de metrou fie de la automate fie de la ghiseu.

#5
bagea

bagea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.11.2007

View Posto_dor, on 25th January 2010, 11:19, said:

Doua mesaje scrise in toamna anului trecut s-ar putea sa va fie utile:

1. http://forum.softped...t...t&p=7079059 contine date despre:
-- autobuz Beauvais-Paris-Beauvais
-- identificarea celei / celor mai apropiate / avantajoase statii de metrou de locul de cazare
-- sistemul de transport parizian


2. http://forum.softped...t...t&p=7158468 contine date despre:
-- zone de taxare
-- cu ce se poate calatori in Paris?
-- legitimatii de calatorie
-- pe care o alegem?
-- Paris Museum Pass / ParisVisite


#6
tavimy

tavimy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.07.2010
multumesc frumos pentru ajutor!!!

#7
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
Tot legat de Beauvais : atenție mare la bagaje când vă întoarceți, francezii sunt căc^W "riguroși" cu ele: nu treceti de boarding decât cu un singur bagaj de mână (exemplu: dacă ai un rucsac și un alt bagaj mai mic, fie el și o cameră foto, trebuie să intre în rucsac, iar acesta să aibă dimensiunile unei cuști de metal - cca. 15cm lățime, 50 înălțime, 70 lungime - dacă nu intră, nu trece, nu ai ce negocia, chiar dacă holder-ul din A320 de exemplu e de 2 ori mai mare ). Când pleci din RO, poți să ai și 2-3, nu mârâie de obicei.
Am văzut caz concret în care oamenii au decis să arunce diverse chestii din bagajul de mână ca să se poată îmbarca.

PS: Depășirea de greutate la bagaj cală, Wizz o taxează cu 10 sau 15 €/kg depășit, nerecomandat.

#8
onutsza

onutsza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.07.2007
se mai poate ajunge in paris si cu trenul.Sunt masini care pleaca de la aeroport Beauvais spre Gara Beauvais .Si de acolo poti lua trenul spre Paris.Costa sub 15 euro.Este un birou de informatii in aeroport.Iti explica acolo si eventual primesti si un pliant cu orarul plecarilor din aeroport

#9
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
In ianuarie, pe "Totul despre BlueAir", raspundeam cuiva care dorea si o altfel de rezolvare a drumului de la Beauvais la Paris. De la ora 7 pana la ora 23 sunt navete aeroport-centru Beauvais. Trec si pe la gara, costa 4€. De aici, cu trenul pana la Gare de Lyon. Dar cred ca este de utilizat numai daca din Paris urmeaza sa plecati cu trenul.

http://forum.softped...t...t&p=7656556
http://forum.softped...t...t&p=7658187
http://forum.softped...t...t&p=7661227
http://forum.softped...t...t&p=7664017

#10
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,617
  • Înscris: 05.05.2007
Un mesaj scris de sopo cam prin luna mai a anului trecut ma pune oarecum pe ganduri. Se intelege de acolo, ca, la coborarea din avion, pe Beauvais, se face un control de frontiera/vama. Ma ingrijoreaza acesta treaba din doua puncte de vedere:

1. Cum influenteaza chestia aceasta accesul la autocarele catre Porte Maillot?
2. Daca clujenii, la decolare, nu vor fi interesati ca am 12-14 pachete de tigari, oare francezii ce vor zice? E foarte important pentru noi sa mergem cu suficiente tigari pentru ca in Fr. sunt scumpe si sigur nu ne lasam de fumat in 3 saptamani de acum incolo.

Ce parere aveti?

#11
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

View PostLizicat, on 18th August 2010, 15:31, said:

Un mesaj scris de sopo cam prin luna mai a anului trecut ma pune oarecum pe ganduri. Se intelege de acolo, ca, la coborarea din avion, pe Beauvais, se face un control de frontiera/vama.......
Ai inteles gresit. Nu te controleaza nimeni la bagaje , ci doar e un control de rutina al actelor de identitate, pasaport sau carte de identitate, asa cum e firesc cand intri intr-o alta tara cu avionul.

#12
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,617
  • Înscris: 05.05.2007

View Postpirpy, on 18th August 2010, 16:41, said:

Ai inteles gresit. Nu te controleaza nimeni la bagaje , ci doar e un control de rutina al actelor de identitate, pasaport sau carte de identitate, asa cum e firesc cand intri intr-o alta tara cu avionul.

Merci pirpy! Ca intodeauna esti pe faza!!!!! Numai ca la Bruxelles, de ex., nu ne-a mai intrebat nimeni de nimic. Ne-am luat  bagajele si basta. Acu' fiecare cu obiceiurile lui... Important este sa ramanem cu tigarile :naughty:  Despre felul in care influenteaza chestia asta imbarcarea in autocare, nu cred ca ar fi multe zis, asa e?

#13
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

View PostLizicat, on 18th August 2010, 16:06, said:

Merci pirpy! ..... Despre felul in care influenteaza chestia asta imbarcarea in autocare, nu cred ca ar fi multe zis, asa e?
Cu placere !
Nu influenteaza cu nimic, deoarece soferii autocarelor ii asteapta pe toti cei care coboara din avion si merg spre Paris cu autocarele. Iar ultimul autocar nu pleaca pana cand soferul nu se convinge ca nu mai e nimeni in aeroport dintre pasagerii care merg spre Paris. Pot fi si cazuri speciale, dar foarte rare, cand ultimul autocar fiind plin (cand toate locurile pe scaune sunt ocupate) , sa plece, iar pasagerii care nu au reusit sa se urce , sa fie nevoiti sa astepte reintoarcere unui alt autocar din Paris.


Off
P.S  Fumatul dauneaza grav sanatatii !

Edited by pirpy, 18 August 2010 - 16:33.


#14
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,617
  • Înscris: 05.05.2007
Off
P.S  Fumatul dauneaza grav sanatatii !
[/quote]
... si "buzunarului" !!!!!!!! Dar e super!!!!!!!!

Tot Off
Ai ajuns la Fontainebleu?

#15
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

View PostLizicat, on 18th August 2010, 17:03, said:

....
Tot Off
Ai ajuns la Fontainebleu?
Ti-am trimis PM .

#16
zoli1966

zoli1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.07.2006
Am auzit ca pe 23 sept. va fi greva generala in transporturi in Franta. Oare intra aici si autobuzul care face transferul de pe Beauvais ?

#17
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postzoli1966, on 19th September 2010, 13:45, said:

Am auzit ca pe 23 sept. va fi greva generala in transporturi in Franta. Oare intra aici si autobuzul care face transferul de pe Beauvais ?
Attached File  grv.JPG   19.76K   70 downloads

#18
zoli1966

zoli1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.07.2006
Dupa aia m-am gandit, ca mai intai trebuie sa ajungi acolo, poate nu pleaca nici avionul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate