Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Transnistria

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008
Urmeaza sa plec joi la Chisinau iar de acolo vreau sa merg la Odessa si in restul Crimeei, asta se pare ca implica tranzitarea Transnistriei. Am inteles ca acum vamile sunt inundate si e singura cale de acces. Stie cineva care mai e situatia pe acolo, a fost cineva recent, e vreo problema?
Nu merg cu masina, merg cu trenul la Chisinau si de acolo cu autocarul via Tiraspol.

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Sper să nu ai probleme, care totuși, am auzit că sunt inerente pentru români... :huh:

#3
infobg

infobg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.07.2010
situatia acum e stabila, daca pui 1 dolar in pasaport la vama in transnistria,
iti pupa si mainile ;)

#4
Adi1978

Adi1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.07.2010

View PostIDC, on 26th July 2010, 23:37, said:

Urmeaza sa plec joi la Chisinau iar de acolo vreau sa merg la Odessa si in restul Crimeei, asta se pare ca implica tranzitarea Transnistriei. Am inteles ca acum vamile sunt inundate si e singura cale de acces. Stie cineva care mai e situatia pe acolo, a fost cineva recent, e vreo problema?
Nu merg cu masina, merg cu trenul la Chisinau si de acolo cu autocarul via Tiraspol.

Te rog sa revi pe forum sa ne spui cum a fost pentru ca in august voi ajunge si eu pe acolo. Bafta!

#5
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008
Bun, am revenit intreg din calatorie si vreau sa va spun cum a decurs.

Intrarea in Transnistria e relativ usoara, completezi un formular de viza (vezi poza) de preferat in rusa, se gaseste cate cineva sa te ajute, primesti viza pt 24 ore, daca ai de gand sa stai mai mult te duci la directia de pasapoarte si ceri prelungire, am facut asta duminica si a durat putin si simplu. Daca depasesti 24 ore platesti amenda si ai probleme in vama. Problema e ca trebuie sa declari adresa unde vei sta si pt asta trebuie sa vina cineva de acolo cu tine care sa confirme.

La iesire e ceva mai complicat (eu am iesit spre Ucraina), control la bagaje, intrebari de ce ai fost si ce-ai cautat acolo, etc. Dar in final nimic chiar de speriat si am facut procedura asta si la plecare si la intoarcere fara probleme.

Ar mai fi ceva, nu sunt deloc prietenosi cu strainii mai ales cu cei posesori de pasapoarte romanesti, la intoarcere eram in autocar doi romani, un englez, un olandez si un rus, dintre toti, doar cu romanii au avut mai mult de lucru si au fost suspiciosi.

Noi am plecat pe traseul: Bucuresti, Iasi, Chisinau, Bender, Tiraspol, Odessa, Nikolaev, Simferopol, Feodosia (aici ne-am stabilit si de aici am plecat pe mare mai departe dupa cateva zile de plaja si odihna) Alusta, Ialta, Sevastopol si retur pe aproximativ acelasi traseu, totul in aproape 2 saptamani.

Daca mai e cineva interesat de alte detalii despre Transnistria sau orice altceva de pe traseu, va spun cu placere.

Si ca sa va faceti o idee despre ce inseamna azi Transnistria de fapt...o poza sugestiva  :peacefingers:


View Postinfobg, on 29th July 2010, 16:24, said:

situatia acum e stabila, daca pui 1 dolar in pasaport la vama in transnistria,
iti pupa si mainile ;)

Da, daca esti altceva decat roman, poate. Adica saracii oamenii aia din armata rusa stau acolo degeaba sa apere bietii "transnistreni" de cotropirea romano-moldoveneasca si sa accepte spaga de la dusman???  :death:

Attached Files


Edited by IDC, 10 August 2010 - 19:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate