Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Pleci pe munte?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am un amic, fost nebun dupa munte (poate reusesc sa-l scot din casa), sau pe altul (sa-l dezlipesc de prietena si serviciu), sa-mi revin eu dupa operatia ce urmeaza zilele astea si pe urma cum cade prima zapada si se stabilizeaza, sa dam o fuga.

#20
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
No bun :).
Insanatosire grabnica.

#21
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Mersi, te tin la curent cu progresele facute cu respectivul. Daca am 5 locuri in masina, de ce sa merg cu ea pe jumate goala ? :D

#22
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Un articol interesant

http://ro.stiri.yaho...-143612219.html

#23
IslamGambit

IslamGambit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 21.03.2015

 r@zvan, on 02 august 2013 - 06:45, said:


Interesant, intr-adevar.

#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Ar trebui rafinat ghidul asta care incepe cu "Cum ne comportăm în timpul drumeţiilor?" si continua cu lectii de bune maniere. Cum dau eu mana cu lumea are zero relevanta pentru mersul pe munte.

#25
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
11-13 Iunie liber de Rusalii...cea mai buna perioada de vazut rododendroni...voi fi cazat langa Stana de Rau, cu urcarea obligatorie la Taul Tapului, Portile Inchise, etc...nu este nimic mai frumos!

#26
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
D-ardeleanu, ai fost la Stana de Rau ? Cum mai e drumul pana acolo? Se poate cu o masina cu garda normala?

#27
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 zadada, on 14 iunie 2022 - 12:14, said:

D-ardeleanu, ai fost la Stana de Rau ? Cum mai e drumul pana acolo? Se poate cu o masina cu garda normala?
Salut, nu am mai ajuns, prognoza meteo era foarte urata. La lac am mai fost de cateva ori, eram decis sa urcam sus pe unul din varfuri (Tapului, Papusa). Mai aveam in plan si Fundatura Ponorului, analizand situatia am decis sa nu mergem deloc si sa amanam vizita pe altadata. Drumul este accesibil cu mare grija si cu rabdare, anul trecut era ceva mai adancit pe alocuri dar am vazut masini gen Opel Astra, Sandero, Logan, Megane. Comparativ, drumul spre Poiana Pelegii e mai rau. Insa nimic nu se compara cu Ic Ponor-Padis (doar 10.5 km - in 35 minute!) din Apuseni...

#28
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Salutare
Ms de info, la Poiana Pelegii am ajuns fara probleme anul trecut cu un Astra H, mai nasol a fost pe partea cealalta a lacului catre tuburi (Vf Gugu).

Ptr rhododendroni recomand Muntii Rodnei, noi am fost de Rusalii la Lacul Lala, initial aveam in gand Padina - Vf Bucsa dar in ultimul moment ne-am razgandit din cauza vremii si bine am facut.

#29
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022

 zadada, on 23 iunie 2022 - 07:55, said:

Salutare
Ms de info, la Poiana Pelegii am ajuns fara probleme anul trecut cu un Astra H, mai nasol a fost pe partea cealalta a lacului catre tuburi (Vf Gugu).

Ptr rhododendroni recomand Muntii Rodnei, noi am fost de Rusalii la Lacul Lala, initial aveam in gand Padina - Vf Bucsa dar in ultimul moment ne-am razgandit din cauza vremii si bine am facut.
Cei mai multi, mai desi si mai frumosi bujori de munte i-am vazut infloriti sub Varful Bucsa in muntii Leaota.

#30
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006

 Mizu, on 24 mai 2015 - 21:12, said:

Ar trebui rafinat ghidul asta care incepe cu "Cum ne comportăm în timpul drumeţiilor?" si continua cu lectii de bune maniere. Cum dau eu mana cu lumea are zero relevanta pentru mersul pe munte.
Poate că nu, dar concluzia mea după 20 de ani de Arte Marțiale e că orice pasiune nobilă cere un cod etic.
Eu zic că Muntele se încadrează aici. Respectul pentru natură, pentru cele mai mici făpturi și detalii, dar și pentru cei pe care-i întâlnești - și uneori te indoiești că merită acest respect :lol:

P.S. Mizule, de unde ești ?

#31
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Io mi-s din Baia Mare, dar asta cu datul mainii imi pare cam exagerare, trebuie sa te opresti din drum ca s-o faci. Daca dai ziua buna ce are?!

#32
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
... ce as adauga:
1 - Chiar daca nu sunt ocrotite, nu rupeti florile din pajisti! Lasa-i si pe altii sa se bucure de frumusetea lor.
2 - Ajuns pe varf, fa-ti cateva poze si coboara, nu te apuca sa mananci acolo sau sa faci plaja.

#33
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006

 Mizu, on 12 noiembrie 2022 - 00:38, said:

...dar asta cu datul mainii imi pare cam exagerare, trebuie sa te opresti din drum ca s-o faci. Daca dai ziua buna ce are?!
Bine, e un text mai vechi, pe vremea aceea datul mâinii avea un rating mai mare. :D
În plus, zice pe tren sau autocar, și e du dacă dați mâna.

În fine, eu nu pre-as cu datul mâinii oricum :P

 Cellini60, on 12 noiembrie 2022 - 12:45, said:

2 - Ajuns pe varf, fa-ti cateva poze si coboara, nu te apuca sa mananci acolo sau sa faci plaja.
O, da, asta e de groază, deci numai fix pe vârf pot unii să mănânce ? :ack:
Și așa vârfurile sînt aglomerate mai nou, dar mai și pui șatra acolo...

Și cu pozele, ce să zici, greu mai prinzi un obiectiv fără ”personaje” că trebuie să-și facă poze în 7 poziții fiecare din grup, e pur și simplu coadă :wacko:

#34
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Pe Vanatarea lui Buteanu, unde 8-10 oameni stau inghesuiti, se gasisera unii sa manance, prin august, anul asta.

#35
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
Posted Image
Kokalari

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate