Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Intesa sanpaolo bank

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mariabacanu

mariabacanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.06.2010
Buna seara,
Ce parere aveti despre aceasta banca? si cu privire la programul prima casa? cat de repete/greu se misca? eu am o situatie mai urgenta si vroiam sa aflu pareri diferite...

#2
teodora25

teodora25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.01.2010

 mariabacanu, on 26th July 2010, 20:02, said:

Buna seara,
Ce parere aveti despre aceasta banca? si cu privire la programul prima casa? cat de repete/greu se misca? eu am o situatie mai urgenta si vroiam sa aflu pareri diferite...


din auzite, se pare ca este ok, dup[a cum iti spuneam . am prieten la ei.......... in oras la mine

#3
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
eu am luat prin ei sunt super ok, singurul inconvenient cand bagi dosar sa ai totul si apartament si tot dar daca iti zic ca te incadrezi il si aproba imediat, o zi max 2. comisioane super ok, beneficii ca si client la fel, pe mine unul m-au castigat de client si mi-am mutat totul la ei.
sunt cei mai flexibili si dornici de creditare, nici o alta banca nu ma baga in seama.
aveam carte de munca pe 420 ron si venit mediu net din asigurari pe baza de contract de mandat de 1400 ron. codebitori poti pune pe orice nu trebuie sa fie neparat ruda
s-au miscat foarte foarte repede, o luna cu tot cu fnd unde a stat dosar mai bien de 2 sapt.
nu a trebuit contractul autentificat la notar, asigurarea am facut-o unde ma dorit eu.

Edited by adipit, 03 August 2010 - 14:35.


#4
MadalinIlie

MadalinIlie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.10.2007

 adipit, on 3rd August 2010, 15:32, said:

eu am luat prin ei sunt super ok, singurul inconvenient cand bagi dosar sa ai totul si apartament si tot dar daca iti zic ca te incadrezi il si aproba imediat, o zi max 2. comisioane super ok, beneficii ca si client la fel, pe mine unul m-au castigat de client si mi-am mutat totul la ei.
sunt cei mai flexibili si dornici de creditare, nici o alta banca nu ma baga in seama.
aveam carte de munca pe 420 ron si venit mediu net din asigurari pe baza de contract de mandat de 1400 ron. codebitori poti pune pe orice nu trebuie sa fie neparat ruda
s-au miscat foarte foarte repede, o luna cu tot cu fnd unde a stat dosar mai bien de 2 sapt.
nu a trebuit contractul autentificat la notar, asigurarea am facut-o unde ma dorit eu.
Salut,

  Sa va zic eu ce am patit :) ; m-a intrebat daca mai am vreun credit si i-am spus ca nu - " pai nu o sa aveti un scoring bun - sa vedem ce grad de indatorare va accepta programul :)" in final la intesa am obtinut 32.000 Euro in timp ce la BCR 55.000 si la Alpha 57.000 Euro.
  Acum stai si sa te minunezi ; era sa uit mi-au spus ca e 0.5% comision de acordare  wtf ?
In concluzie asta e patania mea cu Intesa.

V-am pupat,
Madalin

P.S. I-am intrebat cum se calculeaza scoring - ul si mi-a spus ca au un excell in care se calculeaza etc. Iar eu am raspuns aveti o mare problema daca e un excell , cand a auzit a inceput sa spuna baliverne ca e mai complicat ..:) sa mor de ras

#5
luizachelariu

luizachelariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.09.2012
Am fost zilele trecute la Intesa San Paolo Bank, sucursala de la Piata Victoriei, pentru a cere informatii legate de Prima Casa. Ofiterul de credite cu care am vorbit era din Alba Iulia si tinea locul unei colege din Bucuresti, urmand ca atunci cand ma hotarasc sa depun actele la ei sa iau legatura cu colega care lipseste. Mi-a spus ca banca nu acorda preaprobare financiara, te duci cu dosarul complet (acte doveditoare venituri, ante-contract, acte imobil, etc) si apoi ei iti analizeaza dosarul. Avantajul era ca ei iti fac totusi o analiza financiara si poti sa duci si actele imobilului inainte de a semna ante-contractul pentru a fi verificat de juridic. Mi s-a parut destul de multumitoare si aceasta varianta chiar daca prefer procedura celorlalte banci. Partea mai putin placuta este ca au comision de acordare de 0.5 %..Ca si termen de finalizare al dosarului ar fi aproximativ 2 luni. Intr-adevar, faptul ca nu am mai avut credite la alte banci nu m-a avantajat dar am indeplinit totusi conditiile pentru a aplica la ei. Pentru ca aveam la mine contractul de munca, adeverinta de salariat si alte acte precizate le ei pe site le-am lasat urmand ca a doua zi sa fiu informata daca mai sunt necesare si alte acte. Am primit un scadentar urmand sa revin la colega a doua zi pentru alte detalii. Am fost asadar contactata telefonic a doua zi de ''colega'' care mi-a spus ca ar fi trebuit sa las o copie conform cu originalul a contractului de munca semnata si stampilata de angajator. I-am zis ca am venit cu originalul si ar fi trebuit la sediu sa fi semnat colega din Alba Iulia ca sunt conform cu originalul, ca doar l-a vazut. Inainte de a ma prezenta la filiala lor am sunat si mi s-a confirmat ca daca duc contractul in original fac ei copie si semneaza ca e conform cu originalul. Doamna a insistat totusi ca trebuie semnata copia de angajator. Am zic ca e in regula, o sa aduc si asta daca e obligatoriu. Am intrebat ce acte mai sunt necesare si raspunsul a fost ca mai trebuie fluturasii de pe ultimele 6 luni, fisele fiscale in original ca sa faca ea copie conform cu originalul. Copii dupa fisele fiscale lasasem cu o zi inainte dar nu erau bune ca nu era scris conform cu originalul de catre ei de data asta. Am intrebat daca pot aduce copie conform cu originalul semnata de angajator asa cum ceruse la CIM pentru ca anul trecut am avut 2 angajatori si inca nu am ajuns la fostul sediu sa iau originalul ci doar o copie scanata. Mi-ar fi fost mai usor sa dau o copie. Din nou, raspuns negativ, asa e procedura si ea nu-si risca locul de munca pentru mine. Am mai fost si la alte banci si mi s-a acceptat direct copia simpla dupa fisa fiscala si nu conform cu originalul. Bineinteles ca nu a mai fost valabila varianta propusa de colega ei, cea cu verificarea actelor la juridic inainte de ante-contract. Avand aceasta discutie in contradictoriu, dna s-a enervat si mi-a spus ca nu intelege ce e asa greu de priceput si ca eu sunt cam grea de cap Posted Image . I-am spus ca as fi preferat sa fie mai amabila cu clientii dar raspunsul a fost ''asta este'' si mi s-a inchis telefonul. Asadar, am fost tratata ca si cum vrei nu vrei, pe noi nu intereseaza ca tu oricum esti la mana noastra si trebuie sa accepti conditiile! Numele doamnei este Alexandra Beldeanu, ofiter credite sucurala Piata Victoriei.

Edited by luizachelariu, 20 September 2012 - 16:21.


#6
luizachelariu

luizachelariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.09.2012

 luizachelariu, on 20 septembrie 2012 - 16:20, said:

Am fost zilele trecute la Intesa San Paolo Bank, sucursala de la Piata Victoriei, pentru a cere informatii legate de Prima Casa. Ofiterul de credite cu care am vorbit era din Alba Iulia si tinea locul unei colege din Bucuresti, urmand ca atunci cand ma hotarasc sa depun actele la ei sa iau legatura cu colega care lipseste. Mi-a spus ca banca nu acorda preaprobare financiara, te duci cu dosarul complet (acte doveditoare venituri, ante-contract, acte imobil, etc) si apoi ei iti analizeaza dosarul. Avantajul era ca ei iti fac totusi o analiza financiara si poti sa duci si actele imobilului inainte de a semna ante-contractul pentru a fi verificat de juridic. Mi s-a parut destul de multumitoare si aceasta varianta chiar daca prefer procedura celorlalte banci. Partea mai putin placuta este ca au comision de acordare de 0.5 %..Ca si termen de finalizare al dosarului ar fi aproximativ 2 luni. Intr-adevar, faptul ca nu am mai avut credite la alte banci nu m-a avantajat dar am indeplinit totusi conditiile pentru a aplica la ei. Pentru ca aveam la mine contractul de munca, adeverinta de salariat si alte acte precizate le ei pe site le-am lasat urmand ca a doua zi sa fiu informata daca mai sunt necesare si alte acte. Am primit un scadentar urmand sa revin la colega a doua zi pentru alte detalii. Am fost asadar contactata telefonic a doua zi de ''colega'' care mi-a spus ca ar fi trebuit sa las o copie conform cu originalul a contractului de munca semnata si stampilata de angajator. I-am zis ca am venit cu originalul si ar fi trebuit la sediu sa fi semnat colega din Alba Iulia ca sunt conform cu originalul, ca doar l-a vazut. Inainte de a ma prezenta la filiala lor am sunat si mi s-a confirmat ca daca duc contractul in original fac ei copie si semneaza ca e conform cu originalul. Doamna a insistat totusi ca trebuie semnata copia de angajator. Am zic ca e in regula, o sa aduc si asta daca e obligatoriu. Am intrebat ce acte mai sunt necesare si raspunsul a fost ca mai trebuie fluturasii de pe ultimele 6 luni, fisele fiscale in original ca sa faca ea copie conform cu originalul. Copii dupa fisele fiscale lasasem cu o zi inainte dar nu erau bune ca nu era scris conform cu originalul de catre ei de data asta. Am intrebat daca pot aduce copie conform cu originalul semnata de angajator asa cum ceruse la CIM pentru ca anul trecut am avut 2 angajatori si inca nu am ajuns la fostul sediu sa iau originalul ci doar o copie scanata. Mi-ar fi fost mai usor sa dau o copie. Din nou, raspuns negativ, asa e procedura si ea nu-si risca locul de munca pentru mine. Am mai fost si la alte banci si mi s-a acceptat direct copia simpla dupa fisa fiscala si nu conform cu originalul. Bineinteles ca nu a mai fost valabila varianta propusa de colega ei, cea cu verificarea actelor la juridic inainte de ante-contract. Avand aceasta discutie in contradictoriu, dna s-a enervat si mi-a spus ca nu intelege ce e asa greu de priceput si ca eu sunt cam grea de cap Posted Image . I-am spus ca as fi preferat sa fie mai amabila cu clientii dar raspunsul a fost ''asta este'' si mi s-a inchis telefonul. Asadar, am fost tratata ca si cum vrei nu vrei, pe noi nu intereseaza ca tu oricum esti la mana noastra si trebuie sa accepti conditiile! Numele doamnei este Alexandra Beldeanu, ofiter credite sucurala Piata Victoriei.
Revin cu o corectie, numele doamnei este Anca ABAZA. Am facut astazi reclamatie la sediul lor si urmeaza sa primesc un raspuns.

#7
haryhary

haryhary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.02.2007
dupa ce am avut probleme cu Banca Romaneasca in sensul ca am avut preaprobare in val de 55000e si in final mi-au comunicat ca nu-mi pot da decat 42000 am rugamintea sa-mi comunicati din experienta voastra cu Banca Intesa. astazi am luat legatura cu un consultant financiar care si-a luat angajamentul ca voi obtine cei 57000 cu aceasta banca. eu personal cunosc prea putine lucruri despre Intesa sanpaolo si am retineri in accesa banii pentru prima casa prin ei

#8
zeus85

zeus85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2013
Acum o luna am luat eu credit prima casa prin Intesa san paolo bank.
Veniturile vin din afara tarii (gibraltar)....a fost un pic de bataie de cap ,pentru ca au trebuit legalizate toate actele in engleza, apoi traduse in romana si legalizate de notar roman.

Creditul l-am solicitat la sucursala Victoriei din Bucuresti, si am comunicat cu doamna Anca Abaza (care pe aceasta cale tin sa ii multumesc pentru tot suportul oferit).

Cei cu venituri din afara care doresc sa aplice la prima casa, ii pot ajuta cu informatii cu cea mai mare placere.

Apartament 3 camere, bucuresti , rahova bloc nou,105 mp utili, prin prima casa, avans 5% (~ 2850 euro) , credit 54650 euro (converteste in lei cine vrea).
Acte notar: antecontract ~300 ron
v-c ~3000 ron
asigurare casa:~300 ron
inregistrare birou de credit ~100 ron

Imediat dupa ce mi-a fost aprobat dosarul la fond, banca m-a anuntat ca li s-au terminat fondurile pt program (asteptau Ordonanta de la guvern pentru refinantare)> Am fost printre ultimii atunci sa beneficiez de bani.

#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Catastrofa. De cand m-am apucat de constructia casei, este prima teapa pe care o iau (sper si ultima). Incercarea de a lua un credit de la ei s-a soldat doar cu pierdere de timp (40 zile) si bani. In aceleasi conditii financiare (de dosar de credit in general), la alta banca (serioasa de data asta) am luat ulterior creditul solicitat in numai 7 zile lucratoare. De evitat, sunt efectiv dubiosi!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate