Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Plimbatul Mouse-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
pos

pos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 21.05.2004
Salut. Am si eu (inca) 2 intrebari:

1. In multe programe, aplicatii, cand treci cu mouse-ul deasupra unui buton, apare sub sau langa mouse o fereastra in care ti se da o explicatie (ce face butonul respectiv).
De exemplu, in MS Word, cand treci cu mose-ul peste butonul de deschidere fisier (cel cu dosar deschis galben) apare o mica chestie cu textul "Open" chiar sub mouse. Acest lucru se intampla la fiecare buton...
Aveti idee in primul rand cum se cheama acest eveniment pentru ca nu stiu ce sa caut pe net... si, eventual, daca stiti cum se poate face acest lucru in VB ajutati-ma cu cateva linii de cod...

2. Am un PictureBox, sa zicem de 100*100. Cum pot face sa imi citeasca valorile x,y instantanee pentru pozitia mouse-ului? Sau, daca dau click cu mouse-ul in PictureBox sa-mi citeasca valorile X,Y ale locului in care am dat click.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
uite un ToolTip de la mine ...

citeste o carte despre VB, uita-te prin resurse VB

si de unde ai scos-i si pe asta cu "Plimbatul Mouse-ului"?

MouseMove

Edited by MarianG, 26 July 2010 - 18:58.


#3
pos

pos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 21.05.2004
Multumesc pentru prima fraza... ;)
Restul au fost cam rautacioase...

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Ai mai programat pana acum?

Quote

_MouseDown (Button As Integer,Shift As Integer, X As Single, Y As Single)

O chestie mai simpla se face cu F1.

Daca nu ai considera cartile rautacioase, ai observa foarte multe chestii simple.
Cum ar fi ca in dreapta sus, in editorul de cod, sunt o groaza de event-uri
[ http://bytescout.com/images/examples/vb_form_load_code.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MarianG, 26 July 2010 - 22:24.


#5
pos

pos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 21.05.2004
Da, am facut ceva programe ce mi-au fost de ajutor pentru diferite prelucrari ale datelor experimentale pe perioada doctoratului... in VB6 - pe care il aveam cu licenta (pana prin 2004-2005) - de altfel imaginea de mai sus este din VB6.
Anul acesta am din nou nevoie sa-mi fac diverse programele... si am constatat cu surprindere ca a aparut VB.net si toti succesorii... care sunt total diferiti.

Nu am probleme de algoritmi matematici, etc... problemele sunt legate de diverse trucuri de interfata...

A... si de meserie sunt inginer chimist... deci nu am tangenta educationala sau profesionala cu programarea.

Mersi oricum pentru info.

Edited by pos, 29 July 2010 - 21:13.


#6
gabirds

gabirds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.10.2006
salut
poate te ajuta acest exemplu pe care l-am atasat
si pentru ca veni vorba mai atasez un program care foloseste mouse over, si are legatura si cu chimia
(este un tabel periodic, programat in VB6, nu a fost testat decat pe win XP)

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate