Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Nichita Stanescu

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 hoinar6, on 25th July 2010, 15:44, said:

Ai văzut vreodată vreo pasăre
s-o usture aerul pe care-l zboară?
Crezi tu, iubito, că peștele
se zgârie de apa lui sărată?

reclama la Durex Play Warming 200ml!   :nonobad:

#20
YigruZeltil

YigruZeltil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.10.2010
Câți au citit ”Argoticele”, versuri pe care Nichita le-a scris prin anii 50? Versurile din ”Noduri și semne”, care, a propos, sunt postmoderniste, bănuiesc că au fost destui care au avut curiozitatea să le încerce... Nichita e indubitabil un poet de valoare, dar sunt și eu de părere că e genul de poet care se citește cel mai bine în doze mici. Altminteri, riscă să fie o prăjitură care, mâncată prea mult, nu mai pare dulce - sunt pățit. Și, fie vorba între noi, mie îmi plac cel mai mult versurile din perioada volumului ”Oul și sfera” (1968).

#21
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Poetii adevarati sunt cei inspirati. Nu ajunge sa potrivesti bine rime, cum mult mai bine zicea Eminescu "cuvinte ce din coada au sa sune". Cine stie face rime faine sau complexe e doar abil, sau inteligent, nu inspirat.
Stanescu e un poet inspirat. Eu am ceva antrenament in simbolistica si arhetipuri, si pot spune ca m-a socat usurinta cu care manipuleaza imagini arhetipale in unele poeme. Cum exprima o intreaga bogatie de sensuri in cateva cuvinte. Asta-i un mare dar.
Ca are si poezii care seamana a avalanse de viziuni de betiv, pai asta e o dovada in plus de inspiratie. Nu toate imaginile care ti se invalmasesc in cap sunt sortite sa dea capodopere, dar tu ca inspirat trebuie sa le dai afara, esti prea-plin de ele, trebuie sa le Spui. Precum sibilele si alti vazatorii antici care ziceau doar cateva chestii inteligibile intr-o mare de balbaieli dar alea cateva erau privite cu sfintenie.
Si o dovada in plus a capacitatii lui poetice e ca stia bine ce hram poarta. Se stia Mediu ce vehiculeaza arhetipuri.

#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 hoinar6, on 25th July 2010, 14:44, said:

Tocmai ce am citit niste versuri de Stanescu, si pot sa spun ca nu-mi place deloc. Nu inteleg de ce e asa apreciat,daca este. Voi ce parere aveti? Va place N.S. ?

Doua exemple:

Ai văzut vreodată vreo pasăre
s-o usture aerul pe care-l zboară?
Crezi tu, iubito, că peștele
se zgârie de apa lui sărată?

Putem noi doi să credem oare
mirosului că nu se simte bine în nări?
Poți tu, obositor să crezi că fără mine
ai naște un răsărit de stea?

Haide, ne face pe piele bășici
behăitul caprelor pe care le mulgem.
Vrei tu să rămânem flămânzi?
Spune da, și rămânem.

Nu-mi place deloc...Cred ca la sectiunea "Catrene" se gasesc versuri mai frumoase...

Înfășurat într-un val
strângând în brațe un pește
simt malul cu iarbă natal,
cum mă izbește.

Înfășurat într-un corp,
strângând în sine un cuget,
mi-e strigătul orb
lovit de un muget

Înfășuat într-un semn
cu gura pe-o cifră,
te-aud cum mă chemi
dulce hidră

Iarasi, nu-mi place. Eu cred ca anumiti poeti au fost luati ca atare fara a li se "aprecia" adevarata valoare.

Banuiesc, ca nici Brancusi nu-ti place....

#23
YigruZeltil

YigruZeltil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.10.2010

 searcher-star, on 2nd November 2010, 13:14, said:

Poetii adevarati sunt cei inspirati. Nu ajunge sa potrivesti bine rime, cum mult mai bine zicea Eminescu "cuvinte ce din coada au sa sune". Cine stie face rime faine sau complexe e doar abil, sau inteligent, nu inspirat.
Stanescu e un poet inspirat. Eu am ceva antrenament in simbolistica si arhetipuri, si pot spune ca m-a socat usurinta cu care manipuleaza imagini arhetipale in unele poeme. Cum exprima o intreaga bogatie de sensuri in cateva cuvinte. Asta-i un mare dar.
Ca are si poezii care seamana a avalanse de viziuni de betiv, pai asta e o dovada in plus de inspiratie. Nu toate imaginile care ti se invalmasesc in cap sunt sortite sa dea capodopere, dar tu ca inspirat trebuie sa le dai afara, esti prea-plin de ele, trebuie sa le Spui. Precum sibilele si alti vazatorii antici care ziceau doar cateva chestii inteligibile intr-o mare de balbaieli dar alea cateva erau privite cu sfintenie.
Si o dovada in plus a capacitatii lui poetice e ca stia bine ce hram poarta. Se stia Mediu ce vehiculeaza arhetipuri.

Țin să te anunț că mulți poeți și cititori de poezie din ziua de azi nu mai cred în orfism, ba chiar încă de la pașoptiști era întreținut orfismul ca o convenție poetică și nu ca o chestie în care ei chiar ar fi crezut. Cel puțin de la Ion Barbu este întreținut antiorfismul fățiș. Nici măcar Arghezi nu era total inocent, contrar intrepretărilor ce i s-au dat și pe care le justifică de altfel în parte, nu era un poet meșteșugar (precum, să zicem, Foarță, care are și el un anumit farmec, chiar dacă e mai deseori versificator decât poet) și, oricum, era un poet foarte concret. El și cu Bacovia au fost cu adevărat niște poeți concreți (sau "tranzitivi", dacă vreți), niște antieminescieni (adică antimetafizici).
Oricum, eu cred în orfism, chiar dacă la modul fizicii cuantice...

#24
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 hoinar6, on 25th July 2010, 14:44, said:

Tocmai ce am citit niste versuri de Stanescu, si pot sa spun ca nu-mi place deloc. Nu inteleg de ce e asa apreciat,daca este. Voi ce parere aveti? Va place N.S. ?
Pai cine dracu' te pune pe tine sa citesti  poezie? :D
Tine-te departe.

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Azi ar fi fost ziua lui.

Muntii

Bătură în zăpadă lupii
cu pas înfipt, talanţi şi rupii
în ceasul ăsta, când nu ştie
noptirea-n crenge să se împle
Imi urlă lupii-ncinşi sub tample
ceas sângeros de haiducie
Muierea mea cernită-n plete
hai, dă-mi paharul plin: mi-e sete!
Strămoşii se rostesc în mine
cu sfârcul aspru-al munţilor,
tânjit şi ars în ochii lor
cu doine prăvălite-n vine...

Pieptis, ferelnic, drept, pe laturi,
în stânca linsă de omături
tot urcă, urcă amărui,
şi mersul singur se ogoaie
legat de mâini şi de turloaie
cu funiile vântului

Păroşi, înneguraţi şi goi
încremenesc aşa, şuvoi,
la pieptul dur al sfintei doici
cu scoici în el şi ierburi multe,
căzuţi în brânci să mai asculte
odată, mările în scoici...


#26
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010
Asadar, pe langa Eminescu, nici N. Stanescu n-ar fi un poet demn de luat in seama. Iar daca mai observ ca pe prima pagina a acestei sectiuni nu gasesc
niciun nume de scriitor roman, ma simt obligat sa accept ca Romania nu are scriitori demni de a fi luati in seama.
Deh! Asta e...sunt din ce in ce mai putini oameni capabili sa inteleaga noua scara de valori ce se vrea bagata cu anasana.
Apoi, nici comunistii nu-i agreiau pe Brancusi, Enescu, Eliade, etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate