Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Nichita Stanescu

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
hoinar6

hoinar6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.06.2010
Tocmai ce am citit niste versuri de Stanescu, si pot sa spun ca nu-mi place deloc. Nu inteleg de ce e asa apreciat,daca este. Voi ce parere aveti? Va place N.S. ?

Doua exemple:

Ai văzut vreodată vreo pasăre
s-o usture aerul pe care-l zboară?
Crezi tu, iubito, că peștele
se zgârie de apa lui sărată?

Putem noi doi să credem oare
mirosului că nu se simte bine în nări?
Poți tu, obositor să crezi că fără mine
ai naște un răsărit de stea?

Haide, ne face pe piele bășici
behăitul caprelor pe care le mulgem.
Vrei tu să rămânem flămânzi?
Spune da, și rămânem.

Nu-mi place deloc...Cred ca la sectiunea "Catrene" se gasesc versuri mai frumoase...

Înfășurat într-un val
strângând în brațe un pește
simt malul cu iarbă natal,
cum mă izbește.

Înfășurat într-un corp,
strângând în sine un cuget,
mi-e strigătul orb
lovit de un muget

Înfășuat într-un semn
cu gura pe-o cifră,
te-aud cum mă chemi
dulce hidră

Iarasi, nu-mi place. Eu cred ca anumiti poeti au fost luati ca atare fara a li se "aprecia" adevarata valoare.

Edited by hoinar6, 25 July 2010 - 14:46.


#2
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Versuri de plictisiti supra apreciati.
Incearca si un  Bacovia sa vezi talent adevarat  :lol:

Edited by errai, 25 July 2010 - 14:59.


#3
hoinar6

hoinar6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.06.2010

View Posterrai, on 25th July 2010, 15:57, said:

Versuri de plictisiti supra apreciati.
Incearca si un  Bacovia sa vezi talent adevarat  :lol:
Parca totusi e mai digerabil decat N.S. Da' si el le are pe ale lui... :))

Edited by hoinar6, 25 July 2010 - 15:25.


#4
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View Posthoinar6, on 25th July 2010, 15:44, said:

Tocmai ce am citit niste versuri de Stanescu, si pot sa spun ca nu-mi place deloc. Nu inteleg de ce e asa apreciat,daca este. Voi ce parere aveti? Va place N.S. ?

Da, imi place Nichita Stanescu, pentru ca poate vedea lucrurile si dintr-un alt unghi si pentru asta trage dupa el limbajul asta cu care suntem atat de obisnuiti  si-l face mult mai expresiv, aratandu-ne cat poate sa fie de bogat in sensuri.

Nu-ti place pentru ca nu intelegi ce scrie si nu-ti place pentru ca nici nu vrei sa ajungi sa intelegi. E mai simplu sa crezi ca e supraapreciat si astfel sa te simti ok ca nu mai are valoare si tu nu ti-ai bate creierii cu ceva ce nu are valoare. Nu?

#5
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Tinerii

Se sărută, ah, se sărută, se sărută
tinerii pe străzi, în bistrouri, pe parapete,
se sărută întruna ca și cum ei însuși
n-ar fi decât niște terminații
ale sărutului.
Se sărută, ah, se sărută printre mașinile-n goană,
în stațiile de metrou, în cinematografe,
în autobuze, se sărută cu disperare,
cu violență, ca și cum
la capătul sărutului, la sfârșitul sărutului, dupa sărut
n-ar urma decât bătrânețea proscrisă
și moartea.
Se sărută, ah, se sărută tinerii subțiri
și îndrăgostiți, atât de subțiri, ca și cum
ar ignora existența pâinii pe lume.
Atât de îndrăgostiți, ca și cum, ca și cum
ar ignora existența însuși a lumii.
Se sărută, ah, se sărută ca și cum ar fi
în întuneric, în întunericul cel mai sigur,
ca și cum nu i-ar vedea nimeni, ca și cum
soarele ar urma să răsară
luminos
abia
după ce gurile rupte de sărut și-nsângerate
n-ar mai fi în stare să se sărute
decât cu dinții.



-_-

Valoarea-i subiectiva.

#6
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Nichita Stănescu are multe poezii excelente, dar și enorm de multe bazaconii, scrise la beție. Cine nu separă valoarea de nonvaloare se află în acea stare care duce spre cultul personalității, stare foarte periculoasă. Și mai poate însemna și lipsă de gust, sau de lectură.

Edited by CBV, 31 July 2010 - 21:03.


#7
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View PostDev, on 31st July 2010, 21:57, said:

-_-

Valoarea-i subiectiva.

Oamenii pot fi subiectivi si tot ce fac ei, inclusiv poezie, arta, critica, etc.. Sunt subiectivi inclusiv in recunoasterea valorii, valorii obiective, si nu pentru ca nu vor sa fie obietivi ci pentru ca nu pot fi decat subiectivi.

Acum o sa va raspund si dvs CBV. Considerand in mod apriori ca primesc ingaduinta ta de a te tutui, si eu iti ingadui sa faci la fel, sa ma tutuiesti, macar ca nu ne cunoastem si nu suntem decat useri pe acelasi forum. Revenind la subiect repet si recunosc ca nu ma simt in stare sa separ poezia lui Nichita cea excelenta de aceea scrisa la betie. Banuiesc ca nu te referi la betia de cuvinte.. Fac o digresiune in acest punct si spun cu toate ca nu-mi amintesc prea bine unde am citit dar era un articol in care se prezenta rezultatul unui studiu stiintific deci condus de oameni capabili in acest sens, studiu care dezbatea chiar problema inspiratiei creatoare ce ar fi survenit in cazul unor autori (scriitori, poeti) care ar fi consumat  substante sau bauturi cu efect stupefiant, droguri. Rezultatele demonstrau ca efectele alcoolului de exemplu era inhibitoriu, deci daca tragi o dusca poate te apuci sa scrii ceva, dar in orice caz nu poezie intr-un astfel de mod cum e cea a lui Nichita.

Si eu sunt de acord ca cine nu separa valoarea de nonvaloare se afla intr-o stare anume. Poate se afla in acea stare in care nu stie sa separe. Nu spun ca nu vrea sa stie, spun doar ca nu stie, vrea dar nu stie cum sa faca, cum sa gaseasca valoarea. Si nici nu o sa stie daca nu e cineva care sa-l invete. Ce sa -l invete? Ca la fiecare nivel exista o referinta la care raportam valoarea unui anumit lucru. Si nivelul asta reprezinta stadiul cunoasterii (pot sa spun gradul de cultura) pe care noi l-am dobandit, si-l dobandim in mod treptat. Asa ca referinta asta se schimba cu fiecare nivel pe care il urcam. Dar noi tindem sa luam totul in mod absolut ca si cum ar fi o singura referinta, iar lumea se imparte simplu intre cei care stiu, au experienta si cei care nu stiu, sunt ignoranti. Nu ne punem problema ca a stii de fapt denota intelegerea de ansamblu, nu numai a unui lucru, eveniment luat separat.

CBV, acum ma adresez tie, explica te rog ce inseamna la tine poezia adevarata. Vad ca ai tinut sa mai raspunzi pe aici pe la literatura. Dar nu te explici nici macar in cateva randuri si astfel risti cumva sa te inscrii in categoria aceea pe care Eminescu o descrie el foarte bine in Epigonii. Pui la bataie experienta ta de care vorbesti si spui ca betia e o muza. Tocmai betia, starea aia in care oamenilor obisnuiti le sunt intunecate facultatile mentale. Ori poate Nichita o fi fost el mai neobisnuit asa, din nascare. Ca, vorba lui hoinar, prea le zicea el asa, nu stiu cum de nu intelege lumea. Trebuie traducator, asta e, ca limba romana nu e de ajuns, cu asta nu glumesc. Chiar cred ca nu e de ajuns limba sa poti traduce din poezia lui Nichita. Dar ce stiu, lasa ca stii dumneata, CBV. Sunt sigur ca stii, de asta te si invit sa spui ceva legat de acea insemnatate de care ti-am vorbit mai devreme.

Edited by me_raul, 31 July 2010 - 21:52.


#8
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Considerand in mod apriori ca primesc ingaduinta ta de a te tutui” – (me_raul)

Vă rog să faceți un efort și să nu mă tutuiți!

Poezia adevărată nu se poate definii, și nici sentimentele.
Poezia, ca și frumosul, nu se poate defini.
Sunt contrariat de faptul că nu ați observat cât de puțin au publicat marii poeți, începând cu Eminescu. De ce credeți că nu au publicat mai mult? Credeți că nu puteau să scrie tone de așa zisă poezie? Eminescu a lăsat, postum, o grămadă de poezii. De ce nu le-a publicat?
Dumneavoastră sunteți cel care trebuie să reflectați la acest lucru.
Din decență, spun eu. Și-a dat seama ce merită și ce nu.
Dacă dumneavoastră sunteți înrobit de miraculosul Nichita, puteți să-l „serviți” dimineața, la prânz și seara. Este dreptul dumneavoastră. Dar să umpleți paginile cu bazaconii scrise la beție și semnate Nichita Stănescu, credeți-mă că nu vă face cinste. Încercați să fiți mai selectiv. Nu se poate să nu vă dați seama ce are și ce nu are valoare!  Selecția exprimă gustul și valoarea dumneavoastră!

#9
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
foarte frumos spus !
M-ati pus pe ganduri, multumesc !

#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostCBV, on 31st July 2010, 23:08, said:

Vă rog să faceți un efort și să nu mă tutuiți!

Offtopic: Acest quote spune, din pacate, multe.....


Ontopic: Da, imi place Nikita Stanescu. Imi va placea si daca, printr-un exercitiu de sondare, s-ar demonstra ca de fapt nu are valoare. E un poet care are curajul sa fie diferit.

#11
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View PostCBV, on 31st July 2010, 23:08, said:

?Considerand in mod apriori ca primesc ingaduinta ta de a te tutui? ? (me_raul)

Vă rog să faceți un efort ?i să nu mă tutuiți!

Poezia adevărată nu se poate definii, ?i nici sentimentele.
Poezia, ca ?i frumosul, nu se poate defini.
Sunt contrariat de faptul că nu ați observat cât de puțin au publicat marii poeți, începând cu Eminescu. De ce credeți că nu au publicat mai mult? Credeți că nu puteau să scrie tone de a?a zisă poezie? Eminescu a lăsat, postum, o grămadă de poezii. De ce nu le-a publicat?
Dumneavoastră sunteți cel care trebuie să reflectați la acest lucru.
Din decență, spun eu. ?i-a dat seama ce merită ?i ce nu.
Dacă dumneavoastră sunteți înrobit de miraculosul Nichita, puteți să-l ?serviți? dimineața, la prânz ?i seara. Este dreptul dumneavoastră. Dar să umpleți paginile cu bazaconii scrise la beție ?i semnate Nichita Stănescu, credeți-mă că nu vă face cinste. Încercați să fiți mai selectiv. Nu se poate să nu vă dați seama ce are ?i ce nu are valoare!  Selecția exprimă gustul ?i valoarea dumneavoastră!

In legatura cu tutuiala, ei bine, daca considerati ca e un asa mare deranj...

Am sa reflectez, CBV. Si am sa ma bucur in acelasi timp de drepturile mele. Nu ma intereseaza deloc valoarea mea, anume cat de mare e perceputa pe aici pe forum. In privinta capacitatii mele de selectivitate nu va pot promite nimic si nici nu am sa ma explic de ce aleg de exemplu Nichita si nu alti poeti care au publicat cum au publicat. Nu este o alegere. Nu e o preferinta. Ii citesc pe toti. Si nu am judecat dupa numarul mare de publicatii din timpul vietii si nici de cat de mult a fost citit ori inteles poetul respectiv. Nu am cautat astfel de informatii, nu ma intereseaza sa fac din poezie, din ceea ce e frumos obiectul unor statistici. Si mie imi place frumosul, si gasesc in Nichita acel frumos pe care nu-l poti exprima. De fapt eu consider ca poeziile lui sunt prea putine, cu siguranta avea mai multe lucruri de exprimat. Si eu sunt contrariat de felul in care ati abordat problema. Comparatia aceea de care ati amintit cu privire la numarul de publicatii poate avea intr-adevar o insemnatate dar nu in problema pe care eu am deschis-o cu privire la insemnatatea poeziei adevarate. Daca va opriti la astfel de lucruri cu explicatia chiar raman sa reflectez un pic.

Si mai adaug ceva, CBV, tinand sa precizez ca nu am de gand sa nasc o polemica din asta, vreau sa adaug ca noi doi nu avem aceeasi referinta la care ne raportam. Spunem lucruri corecte, numai ca vazute din puncte poate contradictorii. Da, poezia nu se poate defini, insa, si cred ca mi acordati credit ca modul nostru in care o percepem se poate defini in mod clar.

Edited by me_raul, 31 July 2010 - 22:44.


#12
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postme_raul, on 31st July 2010, 21:25, said:

Da, imi place Nichita Stanescu, pentru ca poate vedea lucrurile si dintr-un alt unghi si pentru asta trage dupa el limbajul asta cu care suntem atat de obisnuiti  si-l face mult mai expresiv, aratandu-ne cat poate sa fie de bogat in sensuri.

Nu-ti place pentru ca nu intelegi ce scrie si nu-ti place pentru ca nici nu vrei sa ajungi sa intelegi. E mai simplu sa crezi ca e supraapreciat si astfel sa te simti ok ca nu mai are valoare si tu nu ti-ai bate creierii cu ceva ce nu are valoare. Nu?


Bravo! Trebuia sa faci Litere.

View Postme_raul, on 31st July 2010, 22:38, said:

Oamenii pot fi subiectivi si tot ce fac ei, inclusiv poezie, arta, critica, etc.. Sunt subiectivi inclusiv in recunoasterea valorii, valorii obiective, si nu pentru ca nu vor sa fie obietivi ci pentru ca nu pot fi decat subiectivi.

Acum o sa va raspund si dvs CBV. Considerand in mod apriori ca primesc ingaduinta ta de a te tutui, si eu iti ingadui sa faci la fel, sa ma tutuiesti, macar ca nu ne cunoastem si nu suntem decat useri pe acelasi forum. Revenind la subiect repet si recunosc ca nu ma simt in stare sa separ poezia lui Nichita cea excelenta de aceea scrisa la betie. Banuiesc ca nu te referi la betia de cuvinte.. Fac o digresiune in acest punct si spun cu toate ca nu-mi amintesc prea bine unde am citit dar era un articol in care se prezenta rezultatul unui studiu stiintific deci condus de oameni capabili in acest sens, studiu care dezbatea chiar problema inspiratiei creatoare ce ar fi survenit in cazul unor autori (scriitori, poeti) care ar fi consumat  substante sau bauturi cu efect stupefiant, droguri. Rezultatele demonstrau ca efectele alcoolului de exemplu era inhibitoriu, deci daca tragi o dusca poate te apuci sa scrii ceva, dar in orice caz nu poezie intr-un astfel de mod cum e cea a lui Nichita.

Si eu sunt de acord ca cine nu separa valoarea de nonvaloare se afla intr-o stare anume. Poate se afla in acea stare in care nu stie sa separe. Nu spun ca nu vrea sa stie, spun doar ca nu stie, vrea dar nu stie cum sa faca, cum sa gaseasca valoarea. Si nici nu o sa stie daca nu e cineva care sa-l invete. Ce sa -l invete? Ca la fiecare nivel exista o referinta la care raportam valoarea unui anumit lucru. Si nivelul asta reprezinta stadiul cunoasterii (pot sa spun gradul de cultura) pe care noi l-am dobandit, si-l dobandim in mod treptat. Asa ca referinta asta se schimba cu fiecare nivel pe care il urcam. Dar noi tindem sa luam totul in mod absolut ca si cum ar fi o singura referinta, iar lumea se imparte simplu intre cei care stiu, au experienta si cei care nu stiu, sunt ignoranti. Nu ne punem problema ca a stii de fapt denota intelegerea de ansamblu, nu numai a unui lucru, eveniment luat separat.

CBV, acum ma adresez tie, explica te rog ce inseamna la tine poezia adevarata. Vad ca ai tinut sa mai raspunzi pe aici pe la literatura. Dar nu te explici nici macar in cateva randuri si astfel risti cumva sa te inscrii in categoria aceea pe care Eminescu o descrie el foarte bine in Epigonii. Pui la bataie experienta ta de care vorbesti si spui ca betia e o muza. Tocmai betia, starea aia in care oamenilor obisnuiti le sunt intunecate facultatile mentale. Ori poate Nichita o fi fost el mai neobisnuit asa, din nascare. Ca, vorba lui hoinar, prea le zicea el asa, nu stiu cum de nu intelege lumea. Trebuie traducator, asta e, ca limba romana nu e de ajuns, cu asta nu glumesc. Chiar cred ca nu e de ajuns limba sa poti traduce din poezia lui Nichita. Dar ce stiu, lasa ca stii dumneata, CBV. Sunt sigur ca stii, de asta te si invit sa spui ceva legat de acea insemnatate de care ti-am vorbit mai devreme.

De putine ori mi s-a intamplat pe forumul asta sa citesc un post(mai ales atat de lung) cu interes, de la inceput pana la sfarsit.

#13
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Da, poezia nu se poate defini, insa, si cred ca mi acordati credit ca modul nostru in care o percepem se poate defini in mod clar.” – (me_raul)

Nu știu ce vârstă aveți, dar presupun că nu ați auzit despre „literatura de gașcă”. Pe vremea lui Nichita Stănescu, ca și acum, a contat foarte mult să aparții unei găști. Votca a legat multe prietenii, a dat legitimitate,  și a creat un anumit fel de literatură. Să nu vă închipuiți că ceea ce scrie Nichita Stănescu este atât de greu de înțeles. Mai ales la un pahar de votcă. M-am convins că Eminescu nu este înțeles nici acum, dacă nu din ce în ce mai puțin.  Prin urmare, fără o oarecare predispoziție, poezia nu se înțelege ușor, în schimb se simte cu sufletul. Aș mai adăuga că nu există metodă mai eficientă întru bagatelizarea poeziei decât citarea ei cu obstinație. Eminescu pare deja tocit. Dacă vreți să-l distrugeți pe Nichita, continuați să-i postați textele, fără nicio selecție. Nimeni nu va mai înțelege nimic.

#14
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
Varsta mea e trecuta in profil. Nu e un secret.
Selectia e deja facuta de catre altii, de catre critici literari. Nu pot sa spun ca am facut-o eu. Ceea ce am facut eu a fost sa postez din aceasta selectie anumite poezii, cu riscul de a-l distruge pe Nichita, cum spuneti dvs. Iar referitor la cat e de greu sa-l intelegi pe Nichita in ceea ce a scris aici ar fi mai multe lucruri de amintit. In primul rand Nichita Stanescu a fost om, un om viu, si ca orice om a fost perceput si cu defecte, ma refer aici la alcool, la faptul ca era risipitor, etc. Era viata lui, el a decis cum sa si-o traiasca. Eu nu am venit aici pe forum sa spun ca nu e greu sa intelegi opera lui Nichita Stanescu, mai ales luand in calcul treaba asta cu alcoolul. Oricum nici dvs si nici eu nu putem sa distrugem nimic. Cui nu-i place ce a scris ii poate intoarce spatele si atat, alta putere nu are. Si inca un lucru: nimeni nu va intelege nimic pentru ca acela care va citi ori nu vrea ori nu poate nefiind inca pregatit sa inteleaga ceea ce inseamna scrierile lui Nichita. Vedeti... intelegerea asta presupune un efort, pe care nu oricine il face. De asta, din start intelegerea nu e pentru toata lumea. Bine, rau, asta e realitatea.

Edited by me_raul, 01 August 2010 - 10:43.


#15
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postme_raul, on 1st August 2010, 11:42, said:

Varsta mea e trecuta in profil. Nu e un secret.
Selectia e deja facuta de catre altii, de catre critici literari. Nu pot sa spun ca am facut-o eu. Ceea ce am facut eu a fost sa postez din aceasta selectie anumite poezii, cu riscul de a-l distruge pe Nichita, cum spuneti dvs. Iar referitor la cat e de greu sa-l intelegi pe Nichita in ceea ce a scris aici ar fi mai multe lucruri de amintit. In primul rand Nichita Stanescu a fost om, un om viu, si ca orice om a fost perceput si cu defecte, ma refer aici la alcool, la faptul ca era risipitor, etc. Era viata lui, el a decis cum sa si-o traiasca. Eu nu am venit aici pe forum sa spun ca nu e greu sa intelegi opera lui Nichita Stanescu, mai ales luand in calcul treaba asta cu alcoolul. Oricum nici dvs si nici eu nu putem sa distrugem nimic. Cui nu-i place ce a scris ii poate intoarce spatele si atat, alta putere nu are. Si inca un lucru: nimeni nu va intelege nimic pentru ca acela care va citi ori nu vrea ori nu poate nefiind inca pregatit sa inteleaga ceea ce inseamna scrierile lui Nichita. Vedeti... intelegerea asta presupune un efort, pe care nu oricine il face. De asta, din start intelegerea nu e pentru toata lumea. Bine, rau, asta e realitatea.

Foarte adevarat.

#16
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
in general , oamenii cu adevarat creativi au firi mai boeme
iubesc viata cu toate viciile\provocarile ei si refuza sa fie ipocriti...mai ales cu ei insisi

nici acum nu inteleg de ce anumite amanunte din viata personala a scriitorilor pot pune in umbra calitatile lor ...literare
e ceva de tabloid rau mirositor aici , iar apetenta pt scormoneala in.... :nonobad: nu ar trebui sa fie o preocupare atat de acerba pt cei cu adevarat interesati de literatura


un litru de votca baut pe nerasuflate nu te face nichita stanescu
insa un nichita care mai gusta din licorile bahice  :naughty:  e cu totul altceva
un poet beat , dar un Poet

Edited by dantella, 05 August 2010 - 09:06.


#17
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
Citindu-ti postul, dantella, mi-am adus aminte de ceea ce scria un user de pe forum, monokeros, acum cativa ani cand a fost intrebat: De ce Nichita (si nu un alt poet)? Citez din raspunsul lui: "Normal ca Nichita, in primul rand ca e poetul intrarii mele in poezie (adica in acea parte a poeziei unde incepi sa te intelegi pe tine insuti, nu poezia in sine)... "

A exprimat aici exact ideea la care voiam sa ajung. Poezia lui Nichita marcheaza calea catre inceputul cunoasterii de sine. De asta e greu de inteles Nichita, si nu poate fi altfel, pentru ca el noteaza tot ceea ce a "vazut" de cand a pasit pe propria-i cale. Si cititorul nu-l poate intelege (adica mai mult decat in sens literar) decat in masura in care ajunge la un anumit nivel al cunoasterii de sine si implicit al unei cunoasteri obiective a lumii. Cunoasterea de sine nu e separata de cunoasterea lumii, a universului, se intrepatrunde si se completeaza cu aceasta.


Iar legat de poezie, arta, Iata ce spunea Nichita in Vietate (II)

"Draga Titu, cine crede ca taina poeziei sau insasi poezie este o afacere personala sau individuala, vai lui! Taina artei sau insusi harul poeziei sunt ale unui nat intreg, daca nu cumva ale omului in genere. Ma intorc si zic: cel putin poezia, daca nu cumva si profunzimile ei nu au o natura concurenta si catusi de putin natura clasamentelor. Orice artist adevarat e mai bun sau mai putin bun decat sine insusi si niciodata mai bun sau mai putin bun decat un alt artist adevarat. Bucuria de a compune un vers este asemuitor cu fericirea de saruta o femeie iubita. La urma urmelor, cum de nenumarate ori ti-am zis si ti-am zis, arta este o culme a moralei. Sau, si mai bine spus, frumosul este surasul puritatii."

Edited by me_raul, 05 August 2010 - 10:22.


#18
pirgoteles

pirgoteles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.09.2010

View PostCBV, on 31st July 2010, 23:08, said:

„Considerand in mod apriori ca primesc ingaduinta ta de a te tutui” – (me_raul)

Vă rog să faceți un efort și să nu mă tutuiți!

Poezia adevărată nu se poate definii, și nici sentimentele.
Poezia, ca și frumosul, nu se poate defini.
Sunt contrariat de faptul că nu ați observat cât de puțin au publicat marii poeți, începând cu Eminescu. De ce credeți că nu au publicat mai mult? Credeți că nu puteau să scrie tone de așa zisă poezie? Eminescu a lăsat, postum, o grămadă de poezii. De ce nu le-a publicat?
Dumneavoastră sunteți cel care trebuie să reflectați la acest lucru.
Din decență, spun eu. Și-a dat seama ce merită și ce nu.
Dacă dumneavoastră sunteți înrobit de miraculosul Nichita, puteți să-l „serviți” dimineața, la prânz și seara. Este dreptul dumneavoastră. Dar să umpleți paginile cu bazaconii scrise la beție și semnate Nichita Stănescu, credeți-mă că nu vă face cinste. Încercați să fiți mai selectiv. Nu se poate să nu vă dați seama ce are și ce nu are valoare!  Selecția exprimă gustul și valoarea dumneavoastră!
Sunt convins ca v-a tutuit doar ca sa aveti o conversatia mai usoara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate