Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

deparazitare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
I-am luat Junior si de proba i-am dat pe la nas citeva granule... nu sint probleme. Cel de la cabinet (iar nu era vetul acolo) mi-a spus sa-i dau Royal intestinal dar eu am ales macar pentru inceput Junior. Am intrebat si de deparazitare, nu stiu ce pregatire avea nenea ala dar mi-a spus ca pe la 3 luni se face. Pai atunci cum naiba a facut ciinele meu la 3 luni daca el a fost deparazitat intern la o luna jumate cu Drowtac Puppy? Daca acum ii mai dau inca un sfert din pastila de Biheldon? Sint chestii care se bat cap in cap: ba sa-i fac rapel la 2 saptamini ba sa nu-i fac si sa-i dau la 3 luni... de aceea ma intreb cum a facut asta al meu paraziti desi a fost deparazitat? Sau n-a fost decit pe carnet? :confuzzled:

#20
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu primesti aceleasi raspunsuri pentru ca parerile sunt foarte impartite.

Nici macar ESCCAP (European Scientific Counsel Companion Animal Parasites http://www.esccap.or...-30sep2010.pdf), CAPC (Companion Animal Parasite Council - US http://www.capcvet.o...uidelines.html) si CPEP (Canadian Parasitology Expert Panel http://www.wormsandg..... ENGLISH.pdf) nu sunt in acord, o schema comuna insa arata ceva de genul:
- deparazitare catei la 2, 4, 6, 8 saptamani
- apoi la 3, 4, 5, 6, 9, 12 luni
- apoi 2-4 examinari pe an si deparazitare in conformitate cu ce iese la analize/ sau deparazitare la 3 luni
- pt zonele cu heartworms se face deparazitare pt astia in fiecare luna

Schema asta de deparazitare e in tandem cu vaccinarile, de obicei deparazitarea se face inaintea fiecarui vaccin. De aia e bine ca deparazitarile sa le faci tot la cabinetul veterinar/cu binecuvantarea veterinarului propriu. El stie ce-i in carnetul de sanatate.

Pt cateii din zone cu risc scazut, cu acces limitat afara, schemele se mai pot simplifica pentru ca totusi medicamentele astea nu's extraordinar de bune si pot cauza probleme. Sfatul general pt animalele de companie e ca deparazitarea se face la 3 luni, luand in considerare conditiile particulare. Cu mentiunea ca de obicei animalele luate de pe strada/din pet shop/din surse de neincredere trebuie deparazitate cand le aduci acasa si apoi la 2 saptamani. O a treia runda dupa inca 2 saptamani se face dupa controlul fecalelor. Astfel eviti sa-l indopi cu pastile dar esti si linistit ca nu mai are probleme. Se continua cu deparazitare la fiecare 3 luni sau si mai bine doar dupa un eventual control cu rezultat pozitiv.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate