Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

deparazitare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Glassesman

Glassesman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2006
Buna. Am un pui de caniche care implineste 5 saptamani marti.I-am facut deparazitarea de 4 saptamani (sper) ca avand mai multi se poate sa fi scapat pastiluta din gura si sa nu sesizez.Acum este singurul care tremura nu prea merge si mi se pare ca se freaca cu funduletul de paturica.Ce ma sfatuiti sa fac?Sa-i mai dau inca o data pastiluta de deparazitare sau ce as putea sa fac?Astept raspuns urgent.

#2
alxag2004

alxag2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.01.2007
rau nu poate sa ii faca, dai alta pastiluta, ca pe aia oricum nu poti sa  o mai dai o data !

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Mai dai o pastila dar vezi cum iti spune medicul. Se da la kilogram/corp. Si oricum la 7 zile de la prima deparazitare se mai face o deparazitare. Deci trebuie sa le dai si celorlalti catei inca o tura. Si apoi la 6 saptamani sa nu uiti de vaccin.

#4
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 alxag2004, on 25th July 2010, 09:36, said:

rau nu poate sa ii faca

da' chiar, doar streseaza nitel ficatul, alt rau nu face.

#5
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
cred ca era mai indicat cv baubil pt varsta aia,la cateaua mea asa cv ia dat doctoru....

#6
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am un catelus pe care-l tin in casa . I-am administrat triplul picaturilor de Parakil si fara efect . Care solutie deparazitara e eficienta?

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am un bichon de 3 luni si putine zile. Cumparat cind avea 2 luni si pe carnet avea deparazitarea si un vaccin. I-am facut restul vaccinurilor (in ultimul s-a inclus si antirabicul) si i-am dat sa manince numai Royal Starter. Nu stiu ce a mincat la crescator insa de cca 2-3 saptamini am observat ca uneori sughita si avea meteorism iar acum o saptamina a avut un scaun mucilaginos. Am sunat vetul si mi-a spus ca nu are nimic, sa-i dau Debridat...A mai vomitat de 2-3 ori la citeva zile interval diverse chestii pe care le mai rodea (o planta, o bucata de carton...) Ei bine, ieri s-a intimplat minunea: dupa 2 zile in care nu prea a mincat a executat un scaun cu niste viermi lungi (eu suspectez tenia deoarece erau lati si nu ca niste rime) de vreo 10cm. De doua ori a facut asa si ieri am fost la un cabinet si i-am luat Biheldon din care a luat 1/2 pastila. Azi a eliminat iar nenorociri din alea... Maninca, se joaca insa vetul mi-a spus sa nu-i mai dau decit peste vreo luna desi el suporta si mai repede. Am mai citit ca se repeta la 10-12 zile... Cum sa fac si mai ales... e cazul sa-i repet vaciinurile avind in vedere ca va sta doar in casa inca vreo 3 luni si va minca hrana buna?

#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
La cite zile de la prima administrare a Biheldonului se repeta tratamentul? Unii spun 10 zile, altii o luna...

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
De unde ai dedus ca "el suporta mai repede"?

2 saptamani. Prima doza ar trebui sa fi omorat adultii si a doua sa omoare ce-a iesit din oua. Uneori se face si al treilea rand de deparazitare dar dupa ce faci o analiza ca sa vezi daca mai e nevoie sau nu. Poti sa-i faci organismul praf cu deparazitari prea multe si prea dese.

Veterinarul ti-a recomandat 1 luna pentru ca deja a avut seria de deparazitarii conform "protocolului" inainte de 2 luni si teoretic asa ar trebui sa ii dai. Daca totusi crezi ca are nevoie mai devreme, asteapta 2 saptamani.

Ce greutate are? Jumate de pastila nu-i mult?

#10
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 27.12.2010

 Glassesman, on 24th July 2010, 22:55, said:

Sa-i mai dau inca o data pastiluta de deparazitare sau ce as putea sa fac?Astept raspuns urgent.
De unde ai pastilele ? :blink:

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Mai dar voi nu cititi cu atentie? Am spus ca am fost la veterinar si el mi-a dat Biheldonul si tot el mi-a spus cum sa-l dau, ca merge si mai repede de o luna... (desi alti veterinari au alta schema, la fel ca la vaccinuri, am vorbit si despre acest aspect).  Eu nu am inventat nimic si nici nu am dedus de capul meu.
Are 3 luni si jumatate si cca 3,5kg. Si jumatate de pastila nu-i mult, asa mi-a spus veterinarul. Din pacate nu i s-a facut decit o deparazitare pina l-am luat eu asa ca de asta tot intreb...
Se vede ca nu cititi... ultimul post este un raspuns la un mesaj din... 2010???!!!???

Edited by danghetau, 15 February 2012 - 14:06.


#12
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 27.12.2010
Unele topice trebuie inchise, dar intrebarea e si pentru tine... sau locuiesti prea departe de veterinar ?

#13
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 danghetau, on 7th February 2012, 08:59, said:

Maninca, se joaca insa vetul mi-a spus sa nu-i mai dau decit peste vreo luna desi el suporta si mai repede.
Eu inteleg ca vetul a zis ca trebuie sa-i dai peste 1 luna. Partea a doua putea fi foarte bine adaugata de tine.
Daca vetul ti-a zis la o luna are motivele lui. Daca nu esti convins poate ar trebui sa mergi la alt vet?

E ok jumate de pastila.

Quote

Biheldon - Drontal equivelant

Dog wormer (tapeworms,hookworms,roundworms)
1 pack biheldon contains 30 tablets
1 tablet contains: Pyrantel Pamoate  150mg , Praziquantel 50mg , Dosage: 1 tablet for each 22 lbs of body weight / once every 3 months

5 lbs Dogs: one fourth (1/4) of a tablet
10 lbs: half a tablet
22 lbs: 1 tablet
44 lbs: 2 tablets
66 lbs: 3 tablets
88 lbs and over: 4 tablets

Tablets can be crumbled and mixed in the food.


#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Nu am adaugat nimic, asa a spus el pentru ca daca nu doream un sfat avizat intrebam doar pe forum. Tot el mi-a spus ca la virsta si la kilogramele pe care le are merge la o luna dar la fel de bine si mai devreme iar aiurea pe forumuri sint foarte multe pareri si termene...
In prospectul ala in engleza spune la 3 luni. :deadtongue:

#15
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Deparazitarea interna se face la 3 luni.Numai in cazul in care pastila nu a avut efect si animalul a fost infestat se face altfel,dar numai la recomandarea medicului.Recomand Drontal Puppy lunar,pana la 6 luni si apoi Drontal Plus la 3 luni.Consultati prospectul si vedeti cat trebuie dat in functie de greutatea catelului.

#16
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Multumesc de raspuns, voi merge la un veterinar cind se mai deszapezesc drumurile pe aici... Oricum i-am dat acum doua saptamini si se pare ca totul este ok, nu am mai observat paraziti. Apropo, sa trec de la Royal Start la urmatorul? Are 3 luni si jumatate.

Edited by danghetau, 15 February 2012 - 22:45.


#17
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, la 3 luni se face cea preventiva. In general la infestare demonstrata se face deparazitare cu rapel la 2 sapt (am explicat mai sus, pentru a omori si eventualele animalute iesite dupa prima doza) dar doar sub supravegherea medicului si cu mare atentie la dozaj.
Ideal e la vreo 10 zile sa te prezinti cu treburile in "sacosa" la fmv sau un cabinet care face analize ca sa vezi daca mai e nevoie.

#18
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

 danghetau, on 15th February 2012, 11:44, said:

Apropo, sa trec de la Royal Start la urmatorul? Are 3 luni si jumatate.
Poti incepe sa amesteci treptat starter cu junior,astfel incat in 2 sapt sa ramana doar junior.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate