Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Linux Mint 10: Julia

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
O intrebare de lenes am si eu. Intrucat imi e lene sa instalez pe nou mint 10 , exista vreo posibilitate sa fac un upgrade de la mint 9?

#20
Mehanix

Mehanix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 26.08.2009
Da, se poate.Indicatii gasesti aici: AIci

#21
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
Linux Mint 10 se cam lasa asteptat :naughty:

#22
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
Asteptarea a luat sfarsit, a aparut Linux Mint 10 - Julia:
"The team is proud to announce the release of Linux Mint 10. New features: install codecs and upgrade to the DVD edition from the welcome screen; the menu highlights newly installed applications and makes them easier to find; the menu finds and installs software from the repositories; addition of search engines to the menu's search box; Software Manager with a better categorization of software and use of application icons; update manager can ignore updates and shows download size; upload manager improvements; new look and feel featuring a traditional light theme and dark background; various system improvements...." http://www.linuxmint...ia_whatsnew.php
Link de download aveti aici: http://www.linuxmint.com/download.php (ce greu se incarca pagina :D )

Spor la download si instalare va doresc :)

#23
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Daca faceau toata tema in stilul "welcome screen'ului" si meniului + global menu => puteau sa-l numeasca Mint OS X (10)

#24
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Rautaciosule. Iar ne legam de teme?

E la download, urmeaza testele. Ce naiba se incarca pagina asa greu? Au schimbat iar serverul?

(parca ziceau ceva ca se muta pe canada)

Edited by ear1976, 12 November 2010 - 17:41.


#25
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Cine e rau  :lol:  Mie chiar imi place stilu ala de "metal zgariat". Doar nu credeti ca e o coincidenta ca au adoptat stilu asta la versiunea 10,nu ?

#26
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Si mie imi place..da esti rautacios cacompari cu mac mac mac :P

Sa zicem ca c-au avut o inspiratie :D

Edited by ear1976, 12 November 2010 - 17:52.


#27
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Sper sa fi inceput lucrul la Mint 10 KDE, sunt nerabdator sa-l instalez si folosesc... A durat destul de mult pana au scos varianta GNOME, dar poate pana pe 01.12.2010 sa scoata macar un RC pentru Julia KDE.

#28
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006
Am incercat si eu Linux Mint insta am o problema...ma loghez, insa nu se conecteaza automat la internet, imi cere mereu keyring password...exista vreo solutie sa scap de prostia asta pt ca as vrea sa raman cu el...mi se pare ca pe configuratia mea se misca mai bine decat Ubuntu.

#29
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Ai citit si tu ce face acel keyring password?
Sau tu opresti tot ce te enerveaza doar pt. simplu motiv ca asa ai tu ideei?

#30
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
Am instalat Mint-ul fara nicio problema si sunt placut impresionat de el. Acuma urmeaza intrebarea de noob total. Unde mi se minimizeaza aplicatiile? De exemplu rulez Chromium si dau Minimise dar daca vreau sa revin nu il gasesc nicaieri. Fiind prima mea experienta cu Linux nu ma prea descurc.

edit: Am gasit. Daca dau Alt+Tab imi apar aplicatiile care ruleaza. Dar problema se pune in felul urmator: cum fac sa mi se minimizeze programele in bara de jos?

edit2: Gata. Am reusit.Din click-dreapta pe bara > Add to panel, am jonglat cu optiunile de-acolo

Edited by MadMike.Mitza, 17 November 2010 - 23:42.


#31
vecinu'

vecinu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.07.2006

View PostFratello_2007, on 16th November 2010, 19:29, said:

Ai citit si tu ce face acel keyring password?
Sau tu opresti tot ce te enerveaza doar pt. simplu motiv ca asa ai tu ideei?
Sau poate ca un sistem de operare ar trebui sa fie usor de personalizat, si sa poti o opri o chestie enervanta care nu iti trebuie neaparat (keyring = password manager).

@inestimabil: eu cu Linux Mint 10 nu am probleme de genul (am avut in 9), dar poti incearca solutia propusa aici

#32
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Daca vrei un sistem "usor de personalizat" folosesti windows.(sau personalizezi pur si simplu linuxul dupa tona de tutoriale de pe net, fara sa te mai lamentezi. Oricum e mai usor sa editezi cateva fisiere decat sa patchuiesti niscaiva deleleuri). Si din cate stiu, keyring ala nu e chiar obligatoriu de folosit.
Dar, odata activat, asta e - linuxul presupune ca citesti mesajele afisate inainte sa dai un ok sau un next next finish.

Daca nu ai "pierdut timpul" cu cateva linii de text, pierzi cateva zile cu ceva-ceva manuale.

Edited by ear1976, 19 November 2010 - 22:19.


#33
Florin_contab76

Florin_contab76

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.10.2009
Am bagat mint de la versiunea 9 si nu am avut probleme cu el , nici de net si nici de drivere, sau am fost eu prea cuminte si nu i-am fortat limitele ?

#34
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006

View Postear1976, on 19th November 2010, 22:17, said:

Daca vrei un sistem "usor de personalizat" folosesti windows.(sau personalizezi pur si simplu linuxul dupa tona de tutoriale de pe net, fara sa te mai lamentezi. Oricum e mai usor sa editezi cateva fisiere decat sa patchuiesti niscaiva deleleuri). Si din cate stiu, keyring ala nu e chiar obligatoriu de folosit.
Dar, odata activat, asta e - linuxul presupune ca citesti mesajele afisate inainte sa dai un ok sau un next next finish.

Daca nu ai "pierdut timpul" cu cateva linii de text, pierzi cateva zile cu ceva-ceva manuale.

Este un forum, am pus o intrebare vis a vis de o problema pe care o am. Nu sunt doctor in linux cum va credeti unii din voi. Nu stiti raspunsul la intrebarea mea, nu va simtiti obligati sa faceti comentarii stupide.

#35
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Noi nu suntem prosti, dar tu esti lenes.
Nu vrei sa dai pe google inainte de a posta.
Google iti raspunde la multe probleme, nu trebuie sa fii doctor in linux, trebuie sa stii sa cauti.

#36
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Vesti bune. Se pare ca de o saptamana a inceput lucrul la versiunea KDE a Linux Mint 10 Julia. Declaratia ii apartine lui Boo pe forumul oficial Mint. Din cate imi aduc eu aminte dureaza cam o luna jumatate de la start pana cand apare un RC si o alta luna pana la varianta finala. Cert este ca cei de la Mint in general nu-si stabilesc termene fixe ci lasa ca OS-ul sa fie lansat atunci cand este cu adevarat gata... Acum nu ne ramane decat sa asteptam si sa vedem cat de repede o sa apara varianta Julia KDE.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate