Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Insecta nedorita in baia mea

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
thedaniel

thedaniel

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.10.2009
Bun. De cateva zile am observat in baile mele o insecta care se plimba nestingherita. Nu stiu ce insecta e si nici cat de periculoasa este, daca musca, daca inteapa, etc.
N-am gasit o poza pe internet si nici n-am avut curaj sa o pozez, din cauza ca e urata (deci nu e fotomodeala). Arata cam asa: 15 - 20 mm lungime, culoare galbui inchis, 1 - 2 mm latime, multe picioare (pe toata lungimea corpului), posibil capete la ambele extremitati pentru ca are antene si intr-o parte si in alta, are si viteza in miscare.
Aveti asa ceva in casa? Sunt periculoase? Cum scap de ele?
N-am avut si n-am vazut niciodata o astfel de insecta in casa, dar nici nu apare prea des, adica azi gasesc una intr-o baie, maine doua, vreo cateva zile niciuna, apoi una, doua si tot asa. Recunosc ca le ucid cand le intalnesc.

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Din-asta?

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Dupa descriere, cred ca-i un miriapod d-asta:

[ http://i32.photobucket.com/albums/d18/bokgrasul/miriapod/displayimage.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Si eu am vazut una prin baie. M-am speriat rau. Cand am vazut-o prima oara am crezut ca e vreun fel de omida, dar cand am vazut de viteza are, mi-am schimbat parerea.
Ce dumnezeu sunt astea? Pe romaneste cum le spune?
Exact de asta am vazut. Am omorat una cu Raid si au inceput sa ii cada toate picioarele. Am vrut sa deschid si eu un topic dar nu stiam cum sa explic

Edited by DoubleV, 23 July 2010 - 21:51.


#5
thedaniel

thedaniel

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.10.2009

 pelikanu, on 23rd July 2010, 20:28, said:

Dupa descriere, cred ca-i un miriapod d-asta:

[ http://i32.photobucket.com/albums/d18/bokgrasul/miriapod/displayimage.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam seamana cu asta, dar nu cred ca e miriapod. Miriapozii nu sunt mai lungi? Ce gasesc eu prin bai au maximum 2 cm (20 mm).

@iulik17 si dan84: pot fi ele mai mici decat mine dar nu pot sa le suport, deci nu vreau asa ceva prin preajma mea (am fobie de insecte), si nici n-as baga mana in foc ca n-ar face niciun rau - cine stie cat de periculoase pot fi insectele, asa mici si "dragalase".

P.S. M-au trecut toti fiorii si mi s-a ridicat parul pe ceafa si maini cand am vazut pozele din toate postarile.

#6
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Chemi firma specializata in dezinsectie si poate scapi de ea sau incerci tu sa faci dezinsectia numa sa nu ajungi in spital ca prin majoritatea ii plin de gandaci si atunci ai puso ca se vorbesc intre ele;)

#7
thedaniel

thedaniel

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.10.2009
Mda, am aflat ca sunt miriapozi. Cine mai citeste aceasta tema si poate sa-mi dea niste idei sa scap de aceste insecte, il rog s-o faca. Cu spray de insecte (ex: killtox) nu am niciu rezultat; ba mai mult, il doare-n p**a.

#8
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 thedaniel, on 23rd July 2010, 20:36, said:

...
N-am avut si n-am vazut niciodata o astfel de insecta in casa, dar nici nu apare prea des, adica azi gasesc una intr-o baie, maine doua, vreo cateva zile niciuna, apoi una, doua si tot asa. Recunosc ca le ucid cand le intalnesc.

Ucigașule! Dacă aude Brigitte te-ai scos!
Glumesc. Am avut și eu din ăștia pe un hol unde aveam linoleum pe jos. Mici și scârboși, n-am scăpat de ei decât după ce am pus gresie și deci n-au mai avut unde se încuibări. 

Ca o consolare pentru tine, uite că se poate și mai rău:

Quote

O aratare scarboasa, cu zeci de picioare, de 23 de centimetri, a fost scoasa din spatele televizorului unui londonez. Era o "Scolopendra gigantea", cea mai mare specie de miriapozi din lume, si veninoasa pe deasupra. "Emigrase" din America de Sud in Marea Britanie pitita intr-un fruct.

Am găsit următoarea chestie pe forumul http://www.cactusi.com/topic1329.htm:


Quote

In general miriapozii cu doua perechi de picioare pe inel sunt vegetarieni si in mare parte inofensivi pentru plante, mangand mai ales partile necrozate sau putrezite.

Cei cu o singura pereche de picioare pe inel, sunt de regula carnivori si pot avea muscaturi chiar mortale, in cazul exemplarelor tropicale de peste 30 de cm lungime.


Ai tăi câte picioare au pe inel? :naughty:

Edited by floryyn, 12 November 2010 - 03:40.


#9
Jessica90

Jessica90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.04.2014
Bună ! Știu foarte bine despre ce vorbești , pentru că am și eu din astea acasă ) Se numesc în traducere din limba rusă '' 40 de picioare ''  !
La mine sunt prin toată casa .. Odată mi s-a urcat pe picior noaptea .. Îți dai seama ce frică am tras ? :)  
Ele vin acolo unde e curat ) Deci , felicitări ! Ai o mare curățenie în casă ) :D

#10
IrishOratoria

IrishOratoria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.01.2015
E cumva Lithobius forficatus?

#11
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Jessica90, on 30 aprilie 2014 - 19:41, said:

Bună ! Știu foarte bine despre ce vorbești , pentru că am și eu din astea acasă ) Se numesc în traducere din limba rusă '' 40 de picioare ''  !
La mine sunt prin toată casa .. Odată mi s-a urcat pe picior noaptea .. Îți dai seama ce frică am tras ? Posted Image  
Ele vin acolo unde e curat ) Deci , felicitări ! Ai o mare curățenie în casă ) Posted Image
Pai si nu ai de gand sa faci o dezinsectie totala in casa ? la fel ca si @initiatorul acestui topic, de altfel.

#12
lydaer

lydaer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.05.2016
dap .... nu prea este cazul sa mai omoratzi uratzenia asta de insecta pentru ca este folositoare. Marturisesc ca pana sa ma interesez de ea si eu le omoram tocmai pentru ca sunt hidoase si se deplaseaza infiorator de repede ceea ce m-a facut sa o consider un pericol. Treaba este ca insecta asta este una de prada ca sa spun asa. Se hraneste cu insecte dintre cele mai pacatoase de fapt cu aproape toate paianjeni furnici, viespii chiar. E mai tare ca orice insecticid. Apare doar daca e rost de mancare prin zona si dispare cand a curatzat casa. Eu daca le vad ma chinui sa le las in viata desi primul impuls este sa daram casa pe ele doar sa le stiu moarte...whatever, se numesc Scutigera coleoptrata si sunt otravitoare. Din cate am inteles chiar si pentru om dar din fericire otrava este pe picioare si cu astea nu pot penetra pielea umana. Daca aveti prin casa este numai pentru ca tot prin casa aveti carcalaci, paianjeni, furnici, chestii d'astea, daca le omorati veti avea in continuare

Edited by lydaer, 21 May 2016 - 01:33.


#13
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Tre sa ai ceva rapiditate sa omori un carcalac d-asta cu tractiune 15Ś15, am avut si eu, e ca fulgerul in miscari.Dupa cum se zicea mai sus, e carnivora, deratizeaza tot ce e insecta prin casa.

Edited by maddogg, 21 May 2016 - 03:37.


#14
0fucksgiven

0fucksgiven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.12.2015
Eu zic ca daca omoara paianjenii e buna, mi-ar placea sa am si eu una chiar daca nu vad prea des paianjeni, totusi nu-i suport Posted Image

#15
lydaer

lydaer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.05.2016
trebuie sa marturisesc ca eu mi-am omorat gangania. Este adevarat ca haleste tot ce inseamna insecta prin casa si am considerat-o folositoare dar.....frate e foarte urata si se misca inspaimantator de repede. bine....nu mai repede ca mine. M-a speriat gangania si..de frica presupun, printr-un gest reflex incontrolabil, i-am trantit un picior in cap ca s-a cutremurat casa. In trecut am mai zarit-o dar de la distanta si mi-am infranat instinctul ucigas :) dar acum era la o palma de mine si a fost insuportabil ... am avut senzatia de .....ori eu ori ea. Oricum,daca umbla prin casa e clar ca avea ceva de mancat prin zona. O s-o dau pe insecticide...puteam sa jur ca e animal nu insecta dracovenia, asta m-a speriat. Cred ca doar dimensiunea o face sa ne evite altfel.....ne-ar rontzai ca pe sticksuri Va spun, daca gangania asta sare de 20 cm lungime suntem halitzi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate