Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Patentare software propriu & altele...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cmaryus

cmaryus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.09.2003
salut

   am si eu niste intrebari legate de vanzarea unui produs software.
   ideea este ca de vre-o 2 luni lucrez la un produs, pe care as vrea sa-l vand pe net. produsul va fi shareware, adica cu o perioada de trial, apoi pe bani.
   deocamdata sunt inca in faza de implementare, dar am zis sa incep sa ma interesez si de aspectele legale si materiale:

1. Cum pot sa-mi pun copyright pe software? Unde se face asta ?

2. Sunt obligat sa-mi deschid firma pentru software sau pot sa-l inregistrez ca persoana privata ?

3. Legat de bani...sunt multe companii care se ocupa cu vanzarea produsului on-line (shareIt, regnow, etc), si apoi iti trimit banii prin tot felul de metode. Din cate vad, pentru Romania, este doar posibilitatea Western Union, dar asta nu ma atrage...ma gandesc eventual la posibilitatea deschiderii unui cont in alta tara, si sa primesc banii in cont...

4. Daca primesc totusi banii in Romania, trebuie declarati la stat, in vederea impozitarii ?

   daca puteti sa ma lamuriti cu punctele de mai sus, sau macar unde sa pun intrebarile astea, pls let me know...

merci,
marius

#2
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Copyright ai și fără să-l înregistrezi. Întrebarea este dacă poți să dovedești că tu ești autorul.

1. Înregistrarea se face la ORDA în „Registrul Programelor pentru Calculator”
2. Trebuie să ai firmă sau să fii PFA (Persoană Fizică Autorizată)
3. Don't know.
4. Evident că trebuie să-i declari.

#3
bogho

bogho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.04.2004
La ORDA trebuie sa trimiti CD-ul cu surse cu tot. Ele trebuie arhivate si parolate de catre tine si apoi puse pe CD.
ORDA are rolul de a gestiona o copie a codului sursa, care se pastreaza la ei pentru certificarea in cazuri de litigiu.
Deci nu trimiti codul obiect (executabilul), ci codul sursa.

Mai poti sa  iti certifici productia si sursele, mergand la un notar, care sa iti sigileze un plic cu un CD cu codul sursa. Notarul nu iti poate da in schimb un numar de inregistrare din Registrul Programelor de Calculator.

Recomandarea mea e ORDA. Procesul dureaza cam 30 de zile. Trebuie sa le iei in calcul, daca vrei sa scri pe coperta CD-ului sau pe CD, numarul oficial al programului.

Edited by bogho, 21 July 2005 - 14:36.


#4
cmaryus

cmaryus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.09.2003
merci mult pentru raspunsuri, chiar vad ca orda au un site destul de bine pus la punct.
o sa ma mai interesez si despre cum pot sa declar banii, si ce posibilitati de plata am, sau o sa mai intreb aici cand o sa stiu si eu mai multe despre subiect.

oricum merci mult ca m-am mai lamurit de unele lucruri, ca din punctul asta de vedere sunt departe rau de subiect.

marius

#5
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
ptr cei care ati facut traseul la orda: daca ati putea posta etapele si mai ales costurile, ar fi foarte interesant.  :worthy:

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
intzeleg ca UE a respins patentarea software. cum ro va fi UE very soon, nu cred ca patentul va fi eficace. ca sa patentezi software trebuie sa o faci in US.

copyright ai din prima secunda, chiar daca eshti student... cel mai corect e sa trimitzi sursele la orda (parolate) shi sa stai cu ochii cascatzi daca cine itzi fura programele :)

#7
cmaryus

cmaryus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.09.2003
chiar am vazut pe net ca ue a respins patentarea softului...
student nu mai sunt demult, am deja vre-o 7 ani de munca, si altii de kasamba si rentacoder, dar m-am cam saturat sa tot muncesc pt altii.... :angry:

#8
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
succes cmaryus!
Si eu am ajuns la aceiasi concluzi. In plus, pe RAC iei bani pe codul facut o singura data, daca faci tu singur un produs, iei banii de n ori.

Fara multiplicare e greu sa faci bani.

#9
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Patentele nu sunt același lucru cu drepturile de autor. Se patentează o idee, o inovație, o invenție. Drepturi de autor ai pur și simplu pentru că ai scris programul. Asta înseamnă că poți să-l vinzi, să-l dai pe gratis, or whatever.

#10
cmaryus

cmaryus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.09.2003
da, asta era termenul corect, drepturi de autor !

acum mai ramane prima data sa-mi termin softul, apoi sa vad daca fac firma sau PFA.
apropo, daca fac firma (sau PFA), o sa-mi ridice probleme la lucru?
in sensul ca voi mai fi scutit de impozit, cum sunt acum?
as prefera sa nici nu discut despre astea la firma unde lucrez, dar banuiesc ca daca-mi fac firma voi fi obligat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate