Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

TBC

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
sandra922

sandra922

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.12.2008
buna :) prietenul meu e internat de 3 zile(marti) cu diagnosticul tuberculoza..
simptomele au fost cele uzuale: scadere brusca in greutate, senzatie de oboseala, fara energie..dureri toracice..febra..ei bine..cum, ne-cum..nu ne-am gandit nici macar o secunda ca ar putea avea tuberculoza...
sambata seara am fost la nunta surorii mele..ei bine..sa spun ca au intrat si aimei in contact cu el..l-au pupat de vreo 2 ori..i-au strans mana..eu trebuie sa fac vaccin IDR..familia lui..:mama si fratele care au peste 22 de ani trebuie sa faca raze iar sora lui ca si mine de altfel..ni se va face o floare pe mana care se va verifica in 72 de ore..stau si ma gandesc..ma rog sa nu am si eu boala asta iar despre ai mei ce pot spune? a avut oare timp sa se instaleze virusul si la ei ? unii medici imi spun ca nu..la control si inainte sa fie trimis la spitalul de boli infectioase, medicul i-a spus prietenului meu ca nu avem de ce sa ne facem griji..o asistenta mi-a spus ca si ai mei trebuie sa faca raze..dar ma gandesc..la cate contacte s-au avut in seara aia..intre 300 si ceva de oameni..doar nu o sa se consulte toti, nu? astept un raspuns..

#2
fool

fool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 10.04.2007
Preventiv sa faca si ai tai raze daca au intrat in contact direct cu el. Nu vor face insa raze toate cele 300 de persoane (in Romania TBC e destul de frecvent, practic ai sansele sa te intalnesti cu bacilul (ca e bacil, deci microb si nu virus) asta si pe strada sau in autobuz. Tu si sora lui banuiesc ca sunteti destul de mici si de aceea veti face testarea la tuberculina (IDR-ul), insa ceilalti mai mari tocmai pentru ca au sansele mari sa fi intrat cu microbul in contact trebuie sa faca raza. Daca IDR-ul e normal nu ai de ce sa iti faci griji.

PS: scuzati postul, acum am vazut data postarii.

Edited by fool, 29 June 2011 - 16:19.


#3
severus68

severus68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 29.12.2010
Un prieten este ft. ingrijorat ; si n u numai el . Sotia a fost depistata cu TBC "pozitiv ' , contagios si este ft ingrijorat daca el poate avea aceasta boala- transmitere prin contact - si noi ceilalti care am venit in contact cu ea  . Am facut raze la plamini noi , inclusiv sotul si totul este OK - conform medicului. El poate lua ceva preventiv , avind in vedere ca el a fost mai mult in " contact " ; dar noi  ? Exista vreo clinica sau sanatoriu particular pt. tratarea bolii ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate