Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

UMF Carol Davila

- - - - -
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#109
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
la chiriile care sunt aici... ma gandesc si eu

#110
mervey

mervey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 21.08.2005
Felicitări.
Din cîte am înțeles eu, ai luat la MG....mai ai timp să te răzgîndești și să te muți la stomatologie...nu e mai puțin de învățat, dar după ce termini, ai posibilitatea să lucrezi imediat, fără "n" ani de specializare(rezidențiat), și dacă ai puțin noroc îți faci și cabinet particular din al doilea an după facultate. Pune bine mîna pe carte... dacă ai restanță nu mai poți da examenul pentru trecere la "fara taxa"..cel puțin așa era în Craiova.
Baftă.

#111
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
multumesc
sa va lamuresc
sunt din buc, deci stau acasa:) problema cu caminul asa e. sunt 94 locuri la camin, pentru stoma, MG si farmacie( in total), si numai la MG au fost admisi la buget 400 oameni.deci, e clar ca nu au loc toti la camin...( inca vreo 120 la stoma si cam tot atat la farmacie)
cat despre de ce nu am mai asteptat un an..fiindca de anul asta nu mai trebuie sa dai examen de admitere inca o data.daca ai media peste 8 si toate examenele luate, treci automat la buget, si cei de la buget din " coada" pica la taxa.si tot asa.asa ca..asta e..ma chinui( si se chinuie si ai mei), platesc taxa anul asta, si invat ca sa trec la buget
cat despre optiunea cu stoma( adica sa ma mut), se echivaleaza 3 ani, deci mai am timp sa ma gandesc...

#112
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005
stiu ca a da la medicina e tot una cu a te sinucide...toata lumea imi zice sa nu ma duc la medicina...dar eu tot spre aceasta facultate inclin, dar nu stiu la ce se da examen...
mai am ceva timp sa ma razgandesc, sunt a 10-a

#113
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
depinde unde vrei sa dai, in ce oras. la bucuresti se da biologie si la alegere chimia cu fizica. la cluj de exemplu, e un singur obiect din astea 3, la alegere. la fel e am inteles si la timisoara.

#114
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
salut

:D imi place farmacia dar prea multa chimie.
:worthy: ma cam incurca formulele chimice!!! :cursing:
care este diferenta intre medicina si farmacie?

care sunt avantajele si dezavantajele la Fac Farma si dupa absolvirea Fac Farma ca farmacist?

de ce sunt multe femei care lucreaza la farmacie?

care-i diferenta intre asistent farmacist si farmacist?

de ce denumirile medicamentelor sunt atit de complicate? :puke:

#115
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

dave, on Sep 26 2005, 23:10, said:

salut

:D imi place farmacia dar prea multa chimie.
:worthy: ma cam incurca formulele chimice!!! :cursing:
care este diferenta intre medicina si farmacie?

care sunt avantajele si dezavantajele la Fac Farma si dupa absolvirea Fac Farma ca farmacist?

de ce sunt multe femei care lucreaza la farmacie?

care-i diferenta intre asistent farmacist si farmacist?

de ce denumirile medicamentelor sunt atit de complicate? :puke:

<{POST_SNAPBACK}>

tu chiar vrei raspuns la toate????
diferenta intre medicina si farmacie e ca la farmacie nu tai pe nimeni, te inchizi in laborator si experimentezi tot felul de substante, formule, bla-bla..i guess...

de ce sunt mai multe femei? nu stiu. poate fiindca sunt mai putini baieti carora le place chimia.

#116
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

Any, on Sep 25 2005, 00:10, said:

stiu ca a da la medicina e tot una cu a te sinucide...toata lumea imi zice sa nu ma duc la medicina...dar eu tot spre aceasta facultate inclin, dar nu stiu la ce se da examen...
mai am ceva timp sa ma razgandesc, sunt a 10-a

<{POST_SNAPBACK}>



Daca tot mai ai timp, eu zic sa te razgandesti. Mai citeste o data topicul asta.

#117
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

Any, on Sep 24 2005, 23:10, said:

stiu ca a da la medicina e tot una cu a te sinucide...toata lumea imi zice sa nu ma duc la medicina...dar eu tot spre aceasta facultate inclin, dar nu stiu la ce se da examen...
mai am ceva timp sa ma razgandesc, sunt a 10-a

<{POST_SNAPBACK}>


ASA NU:

...easca, on Sep 27 2005, 23:29, said:

Daca tot mai ai timp, eu zic sa te razgandesti. Mai citeste o data topicul asta.

<{POST_SNAPBACK}>



ASA DA:
Trebuie sa ceri parerea unor oameni care stiu cu ce se mananca medicina si care te cunosc pe tine destul de bine...
... si dupa ce ai terminat cu ei, te intrebi si pe tine si iei decizia care ti se pare potrivita :)

#118
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

hardvare, on Sep 28 2005, 01:17, said:

ASA NU:
ASA DA:
Trebuie sa ceri parerea unor oameni care stiu cu ce se mananca medicina si care te cunosc pe tine destul de bine...
... si dupa ce ai terminat cu ei, te intrebi si pe tine si iei decizia care ti se pare potrivita :)

<{POST_SNAPBACK}>


Trebuie sa iti spun ca sufar cumplit ca m-ai pus exemplu negativ la gazeta de perete a forumului. :crybaby:
Si trebuie sa mai spun ca aici nu era vorba de cunoasterea individului ci a situatiei "roze" in care se afla medicina. :bicycle:

#119
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

...easca, on Sep 29 2005, 12:03, said:

Trebuie sa iti spun ca sufar cumplit ca m-ai pus exemplu negativ la gazeta de perete a forumului. :crybaby:
Si trebuie sa mai spun ca aici nu era vorba de cunoasterea individului ci a situatiei "roze" in care se afla medicina. :bicycle:

<{POST_SNAPBACK}>

1. imi pare rau; daca mai apar manifestari neplacute, editez;
2. cred ca e mai important sa-ti cauti, sa-ti gasesti si sa-ti urmezi vocatia, decat sa cauti domeniile aflate in situatii "roze".

#120
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

hardvare, on Sep 29 2005, 13:26, said:

1. imi pare rau; daca mai apar manifestari neplacute, editez;
2. cred ca e mai important sa-ti cauti, sa-ti gasesti si sa-ti urmezi vocatia, decat sa cauti domeniile aflate in situatii "roze".

<{POST_SNAPBACK}>



1. be my guest!
2. corect, si apoi sa primesti sfaturi de genul: "cand esti in ....pana la nas, tine gura inchisa".

In fond, c-o fuga de realitate suntem toti datori...

#121
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005
pendulez destul de tare intre medicina si altceva (A.S.E cel mai posibil), tocmai din cauza situatiei in care se afla medicina si care nu cred ca se va remedia pana termin eu facultatea.  :confuzzled:
mama e medic si sincer imi place medicina. daca dau la aceasta facultate dau numai pt ca imi place.
nici nu stiu ce sa fac. :confuzzled:  anii astia vor trece foarte repede...si ma voi trezi in a 12-a ca nu stiu unde sa dau...

#122
mervey

mervey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 21.08.2005
Și eu am zis că nu voi mai recomanda nimănui să dea la medicină, însa(gîndind pragmatic) este o profesie pe urma căreia ai din plin satisfacții și care duce încet-încet către o viață (în general)puțin mai sus de nivel mediu. E mult de muncă, răspunderea e mare, dar MERITĂ.

Nu poți spune că îți place medicina doar pentru că ai văzut-o pe mama cum bandaja un bolnav și ăla pleca de acolo plin de fericire..uau ce meserie frumoasă. Gîndește-te că urmează 6 ani de facultate unde va fi foarte mult de învățat(așteaptă să înveți pentru bac..la fac. va fi de 10 ori mai mult/sesiune) după care încă 3-5-7 ani de rezidențiat, în funcție de specializare, plătit mai prost ca femeia de servici din spital, după care înca vreo 5 ani(și sunt optimist) pînă îți faci un nume, o clientelă...adică pînă începi sa cîștigi mulțumitor. Deci cum ți se pare?Crezi ca ai atîta răbdare și voință? Dacă da, spor înainte, ți-ai făcut alegerea, mai ales că avînd un părinte medic, cu un venit bun, poți fi susținută financiar destul de mult timp, pînă vei fi pe picioarele tale.

#123
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
medicina e groaznic de grea!!!!!!! :puke:  :cursing:
dar numai cei cu cap
12 ani de facultate+rezidentiat cat faci 12 ani de scoala

cine  ii place medicina sa faca indiferent de toate! :coolspeak:

#124
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005

mervey, on Oct 2 2005, 23:59, said:

Și eu am zis că nu voi mai recomanda nimănui să dea la medicină, însa(gîndind pragmatic) este o profesie pe urma căreia ai din plin satisfacții și care duce încet-încet către o viață (în general)puțin mai sus de nivel mediu. E mult de muncă, răspunderea e mare, dar MERITĂ.

Nu poți spune că îți place medicina doar pentru că ai văzut-o pe mama cum bandaja un bolnav și ăla pleca de acolo plin de fericire..uau ce meserie frumoasă. Gîndește-te că urmează 6 ani de facultate unde va fi foarte mult de învățat(așteaptă să înveți pentru bac..la fac. va fi de 10 ori mai mult/sesiune) după care încă 3-5-7 ani de rezidențiat, în funcție de specializare, plătit mai prost ca femeia de servici din spital, după care înca vreo 5 ani(și sunt optimist) pînă îți faci un nume, o clientelă...adică pînă începi sa cîștigi mulțumitor. Deci cum ți se pare?Crezi ca ai atîta răbdare și voință? Dacă da, spor înainte, ți-ai făcut alegerea, mai ales că avînd un părinte medic, cu un venit bun, poți fi susținută financiar destul de mult timp, pînă vei fi pe picioarele tale.

<{POST_SNAPBACK}>


Mama e medic de familie si am mai ajutat-o, si am invatat cateva chstii plus ca primele carti pe care le-am citit au fost cartile ei (chai daca nu intelegeam nimic).
Eu nu sunt de parere ca medicii castiga bine. I-am mai vazut pe la congresele mamei. Iar mama nici atat.

Motivele pt care nu vreau sa fac medicina sunt situtia in care se afla sistemul, venitul destul de mic plus pacientii care cred ca li se cuvine totul si dupa ce ca ii tratezi si iti mananc sanatatea cu ei, iti mai si pleaca de pe lista cu toata familia.

Nu mi-e frica de invatat, ca de cand am inceout scaola, tot cu fundu pe scaun stau, de zice mama ca mi s-a facut patrat. daca de frate-miu se roaga sa invete de mine se roga sa mai las cartile si sa mai ies pe afara.

#125
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005

dave, on Oct 5 2005, 16:23, said:

medicina e groaznic de grea!!!!!!! :puke:  :cursing:
dar numai cei cu cap
12 ani de facultate+rezidentiat cat faci 12 ani de scoala

cine  ii place medicina sa faca indiferent de toate! :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>



Ia o gura de aer,trage adinc in piept si mai spune o data:cu cuvintele tale ;)

#126
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
impresii de facultate:
-toate functioneaza pe sistemul PCR( pile-cunostinte-relatii), dar asta nu e ceva nou in .ro, si nici un caz singular
-multi profesori sunt destul de acri, asteptand cu interes sa te integrezi in sistemul mai sus mentionat, si abia apoi sa se poarte cat de cat civilizat cu tine
-exista si oameni. da, oameni
-e un program destul de naso( eu am o zi de la 8 dimineata la 8 seara)
-cartile de la biblioteca sunt fooooooarte vechi, si atlasele sau manualele noi sunt ingrozitor de scumpe

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate