Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Infectii prezente la userii Softpedia in PC

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View PostHLG, on 21st July 2010, 17:50, said:

Ai vazut cu ce`l compara? Cu Kaspersky 6.  :huh:

Da si e normal.

Ultimul test VB100 e pe Windows Server 2008 si e normal sa fie Kav 6 ca aia e ultima versiune pentru server.

#20
ylgUehT

ylgUehT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.11.2009
Hai s-o spun eu pe directe ,Avira free (nush cum o fi premiumul si nici nu vreau sa aflu) cat si NOD sunt crapware.Detectia o mai fi cum o mai fi dar dezinfectia si blocarea infectiilor active lasa mult de dorit.Oricum eficienta lor creste pe XP daca avem si un firewall instalat.Niste amarate de Sunbelt free sau Zone Alarm sunt de dorit in locul firewalului din XP.In W7 situatia e diferita ,firewalul e chiar ok.

#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostylgUehT, on 21st July 2010, 21:52, said:

Hai s-o spun eu pe directe ,Avira free (nush cum o fi premiumul si nici nu vreau sa aflu) cat si NOD sunt crapware.Detectia o mai fi cum o mai fi dar dezinfectia si blocarea infectiilor active lasa mult de dorit.Oricum eficienta lor creste pe XP daca avem si un firewall instalat.Niste amarate de Sunbelt free sau Zone Alarm sunt de dorit in locul firewalului din XP.In W7 situatia e diferita ,firewalul e chiar ok.

Asta e directa ta,nu?

#22
ylgUehT

ylgUehT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.11.2009
Nu intelegi ce e ala crapware ?

#23
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Nu mai daþi vina pe Avira sau orice alt program (fie el gratuit sau contra cost) pentru cã problema este între scaun ºi tastaturã. Utilizatorul este cel ce descarcã sau navigheazã pe pagini suspecte ºi pline de tâmpenii de pe Internet (site-urile cu warez, p0rn, etc). De prin '90 ºi pâna acuma nu am avut absolut nici un fel de virus, malware, crapware, etc. asta fãrã sã folosesc (sau cel puþin nu pe termen lung) vre-un antivirus, firewall sau alt ºit ci doar programul "CTRL + ALT + DEL" :)

Totul þine de fiecare ºi sincer mi se pare normal ca majoritatea sã foloseascã Ariva pentru cã: 1. este gratuit ºi 2. mai este ºi destul de bun pentru un program gratuit, asta trebuie sã recunoaºteþi. :P

#24
JulotM

JulotM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 01.04.2009

View Postcrysty2k5, on 21st July 2010, 17:05, said:

In ultimele luni am studiat un fenomen pe arie. Dupa sute de log-uri HiJackThis citite am ajuns la o concluzie: cei infectati cel mai rau aveau pe sistem Avira Free/Premium sau Nod32 si de cele mai multe ori niciun firewall.

Daca aveti ceva de adaugat...

Daca cele doua solutii au fost instalate dupa infectie, cum se practica de cele mai multe ori, e normal sa nu faca fata - excluzand celelalte lipsuri (SP, updates, firewall). Stim foarte bine ca Avira dezamageste la capitolul dezinfectie, mai ales cand e vorba de amenintari complexe.

Edited by JulotM, 21 July 2010 - 21:49.


#25
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Cele 2 solutii era prezente in log-ul HiJackThis inca din primul post al topicului :)

Deci erau pe sistem...

#26
JulotM

JulotM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 01.04.2009
Dar te-ai gandit ca poate respectivul s-a apucat singur de treaba instaland una din cele doua solutii (o idee proasta, de cele mai multe ori), dar a realizat ca nu reuseste si a venit sa ceara ajutor?

Edited by JulotM, 21 July 2010 - 23:15.


#27
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Dar te-ai gandit ca cei mai multi cereau ajutor pentru ca produsele erau deja dezactivate de malware ? :)

#28
JulotM

JulotM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 01.04.2009
Poti reface sondajul luna viitoare, intrebandu-i in ce stare era PC-ul cand au instalat antivirusul (cu procentajul convingerii).:D

#29
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Dar eu nu vorbesc de o luna aici, ci de mai multe :)

Cred ca la inceputul lui ianuarie am inceput sa urmaresc procesul.

#30
JulotM

JulotM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 01.04.2009
Hm - asa ca o sugestie - poti face un topic in care sa prezinti la cateva luni sondajele cu detaliile specificate in postul anterior si cu ce-ti mai vine tie (ex. last update). :) Nu cred ca o sa-ti raspunda fiecare user la asta, dar macar cateva sute...

#31
ylgUehT

ylgUehT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.11.2009

View PostJulotM, on 22nd July 2010, 00:23, said:

Hm - asa ca o sugestie - poti face un topic in care sa prezinti la cateva luni sondajele cu detaliile specificate in postul anterior si cu ce-ti mai vine tie (ex. last update). :) Nu cred ca o sa-ti raspunda fiecare user la asta, dar macar cateva sute...

In majoritatea testelor pentru self protection NOD si Avira au fost/sunt praf .Avira e fostul Antivir nu e vreun armasar care mananca jaratec ,stim cu totii cum era mancat si inchis de orice "virus de calitate" .Valabil si pentru NOD.NOD de fapt are probleme in a se mentine activ intr-un PC perfect curat ,ce sa mai vorbim si de infectii :) . Or fi beneficiind ele de hype de marketing ,dar sa fim seriosi.
Si AVG e pe acelasi palier.

#32
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostylgUehT, on 22nd July 2010, 01:00, said:

In majoritatea testelor pentru self protection NOD si Avira au fost/sunt praf .Avira e fostul Antivir nu e vreun armasar care mananca jaratec ,stim cu totii cum era mancat si inchis de orice "virus de calitate" .Valabil si pentru NOD.NOD de fapt are probleme in a se mentine activ intr-un PC perfect curat ,ce sa mai vorbim si de infectii :) . Or fi beneficiind ele de hype de marketing ,dar sa fim seriosi.
Si AVG e pe acelasi palier.

OOO...de parca Kav/symantec/mcafee tare breji mai sunt.Iti dau o suita de cate sute de mb,care are vreo 15 module,ce ocupa ...destul ram/ciclu procesor,ce nu ingreuneaza prea mult boot-ul,nu iti cer o mie si una setari si nu,nu ingreuneaza sistemul de loc.Hmm.ce sa aleg,palevo,vundo,jeefo sau noua suita Norton?Aaaa,stiu!Aleg steadystate!

#33
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostylgUehT, on 22nd July 2010, 01:00, said:

In majoritatea testelor pentru self protection NOD si Avira au fost/sunt praf .Avira e fostul Antivir nu e vreun armasar care mananca jaratec ,stim cu totii cum era mancat si inchis de orice "virus de calitate" .Valabil si pentru NOD.NOD de fapt are probleme in a se mentine activ intr-un PC perfect curat ,ce sa mai vorbim si de infectii :) . Or fi beneficiind ele de hype de marketing ,dar sa fim seriosi.
Si AVG e pe acelasi palier.

Dupa cum am zis apar tot felul de personaje care incep sa dea aiurea cu pareri. Poate exista si naivi care sa ii ia in seama. Ce acuza ylgUehT ca nod sau avira nu au o rata extraordinara de dezinfectie.De parca orice antivirus este perfect. Dupa cum am zis daca ai grija ca antivirusul sa fie updatat si nu intrii pe siteuri dubioase nu vei avea probleme.
Si daca tot acuzi nu ai cumva niste dovezi pt. ce ai zis sau sunt pure impresii.
Am vazut o multime de teste vb100 sau av-comparatives in care nod, avira, g-data s-au descurcat destul de bine. De aceea nu inteleg ce e cu ostilitatea asta.

Edited by OriOn20, 22 July 2010 - 01:22.


#34
ylgUehT

ylgUehT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.11.2009

View PostOriOn20, on 22nd July 2010, 02:18, said:

Dupa cum am zis apar tot felul de personaje care incep sa dea aiurea cu pareri. Poate exista si naivi care sa ii ia in seama. Ce acuza ylgUehT ca nod sau Avira nu au o rata extraordinara de dezinfectie.De parca orice antivirus este perfect. Dupa cum am zis daca ai grija ca antivirusul sa fie updatat si nu intrii pe siteuri dubioase nu vei avea probleme.
Si daca tot acuzi nu ai cumva niste dovezi pt. ce ai zis sau sunt pure impresii.
Am vazut o multime de teste vb100 sau av-comparatives in care nod, avira, g-data s-au descurcat destul de bine. De aceea nu inteleg ce e cu ostilitatea asta.

Daca nu intru pe situri "dubioase" si nu introduc niciun stick USB in PC practic nu mai am nevoie de antivirus :) ,ar face fata cu brio is Clam AV.Problemele incep cand surfezi ici colo si instalezi diverse ,asa cum fac 80 % dintre romanasii ce s-au trezit cu DC++ ,mess si torent in PC la viteze metropolitane.
Dovezile sunt pe situri de specialitate ,precum si pe aria dedicata de pe acest forum.Reciteste topicul ca sa intelegi despre ce vorbim aici.Nu vad de ce adaugi si G-Data in comentariu ,ala e un dual engine BD+Avast si ma indoiesc sa fie prea utilizat prin ro asa cum ma indoiesc de infectii serioase cu el instalat.
Referitor la self protection,dezinfectie etc uita-te si aici -> http://translate.goo...o...8&oe=UTF-8i
Si sunt n teste de facut ,viteza de reactie ,dezinfectie ,blocarea real time cu sampleuri noi ,nu vechi de 2 ani .Nu e nevoie sa platesc pentru un scaner ,la un antivirus ma intereseaza sa stea intreg in sistem ,sa se poate updata ,sa mentina sistemul functional si sa inlature ce gaseste.Avira si NOD mai misca la detectie ,dar cam atat.
Nici nu oblig pe cineva sa ma creada ,putin imi pasa de fapt :)

#35
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostylgUehT, on 22nd July 2010, 14:13, said:

Daca nu intru pe situri "dubioase" si nu introduc niciun stick USB in PC practic nu mai am nevoie de antivirus :) ,ar face fata cu brio is Clam AV.Problemele incep cand surfezi ici colo si instalezi diverse ,asa cum fac 80 % dintre romanasii ce s-au trezit cu DC++ ,mess si torent in PC la viteze metropolitane.
Dovezile sunt pe situri de specialitate ,precum si pe aria dedicata de pe acest forum.Reciteste topicul ca sa intelegi despre ce vorbim aici.Nu vad de ce adaugi si G-Data in comentariu ,ala e un dual engine BD+Avast si ma indoiesc sa fie prea utilizat prin ro asa cum ma indoiesc de infectii serioase cu el instalat.
Referitor la self protection,dezinfectie etc uita-te si aici -> http://translate.goo...o...8&oe=UTF-8i
Si sunt n teste de facut ,viteza de reactie ,dezinfectie ,blocarea real time cu sampleuri noi ,nu vechi de 2 ani .Nu e nevoie sa platesc pentru un scaner ,la un antivirus ma intereseaza sa stea intreg in sistem ,sa se poate updata ,sa mentina sistemul functional si sa inlature ce gaseste.Avira si NOD mai misca la detectie ,dar cam atat.
Nici nu oblig pe cineva sa ma creada ,putin imi pasa de fapt :)
Facem pariu ca virusii pot intra in calculator orice antivirus ai avea.De exemplu amenintarile de tip Zero Day Threat.Un antivirus este util, dar daca dai click pe orice pe net si accesezi tot felul de siteuri nu te scapa nimic de o infectie.
Ai spus ca dovezile sunt pe siteurile de specialitatea. Dar niste dovezi concrete acolo nu dai, sau tre sa imi pierd vremea ca sa descoper ca nu ai dreptate.
Sa ne intelegem nu sunt nici un fan nod32 dar nu este corect sa acuzi ceva intr-un mod vehement doar pt ca nu iti place acel lucru. Si crede-ma nu vezi gasi nici un test in care nod si Avira sa fie praf asa cum zici tu.Poate nu exceleaza la toate capitolele dar tot raman 2 antivirusuri cel putin in top 5.
La ce te referi cand zici ca un antivirus sa stea intreg in sistem si sa-l mentina functional .Ce antivirusurile nu stau intregi in sitem si il blocheaza ca nu inteleg la ce te referi.Cu kis daca nu ai un dual core si undeva la 2gb ram, sunt slabe sanse sa nu simti cum iti ingreuneaza sistemul.Apoi spui ca un antivirus tre sa inlature ce gaseste .Gresit nu tre sa gaseasca nimic pt ca un antivirus tre sa blocheze virusii nu sa ii lase in sistem si sa ii stearga apoi.De ex eu scanez cu avira free si Malwarebytes aproape saptamanal si nu gasesc nici un virus .Deci isi face treaba antivirusul in momentu in care ar gasi ceva inseamna ca nu si-a facut treaba bine.
Si daca tot spui ca nod si avira sunt praf poti sa imi dai exemplu de unul sau doua antivirusuri care le depasesc pe acestea la majoritatea capitolelor.Si aici se ia tot, timp de instalare, resurse consumate, marime kit,detectie, dezinfectie... etc.

Edited by OriOn20, 22 July 2010 - 15:02.


#36
ylgUehT

ylgUehT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.11.2009
Ti-am dat un site de specialitate ,apasa Tests si uita-te la ele .Arunca un ochi la self protection tests si dezinfectie
Kaspersky face cam tot ce ma intrebi ,update-uri rapide ,dezinfectie ,preventie .Versiunea de anul trecut mi s-a parut ok ca resurse.Daca ar fi sa cumpar o suita as cumpara KIS fara nici o retinere ,are cam to ce trebuie under the hood ,chiar daca interfata nu e superorganizata.FIrewall excelent ,sandbox ,proactiv ,detectie.
Pentru zona free Avast e alegerea cea mai potrivita ,real life si nu in teste sintetice.
Instaleaza si tu in 2 pc uri reale ,pentru un an de zile ,Avira si Avast ,arunca in ele aceleasi situri si fisiere suspecte si vezi pe care din PC-uri reinstalezi Winul prima oara :)
Pe zona freeware Avast e singurul care stie sa faca ce trebuie intr-un PC de roman.
Din pacate dezinfectia e necesara pentru ca un antivirus bazat pe definitii va fi mereu in urma malwareului.
Daca in 2010 nu stii sa faci un antivirus care sa dezinfecteze nu ai ce cauta pe piata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate