Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

The Quiet Earth (1985)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
un film apocaliptic ceva mai diferit decat restu', cu universuri paralele si de alea :)
[ http://www.nzvideos.org/quietCD.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QdHoYtBzdX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.imdb.com/title/tt0089869

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
am vazut  filmul asta. mai mult decat un science-fiction e un film care investigheaza latura psihologica a singuratatii. Peisajele neo-zeelandeze sunt minunate.

#3
zazone

zazone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.01.2006
l-am vazut dar nu cred ca l-am inteles in totalitate.

#4
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
M-ați făcut curios cu filmul ăsta. Așa că m-am dus pe IMDb, am văzut numai laude acolo despre filmul ăsta, așa că l-am descărcat de pe un torrent și l-am văzut și eu.

Și... mhmm, nu prea știu de unde să apuc filmul ăsta. Nu e nici rău nici bun. E o idee mare, realizată că un buget inexistent, cum zicea cineva pe IMDb. Oricum, nu e un film despre apocalipsă deși are ca premisă apocalipsa (acuma, nu vă gîndiți la distrugeri, ci doar la sfîrșitul omenirii).

Deci, cum ziceam, nu e un film despre apocalipsă, nici despre problemele omului rămas singur pe lume (apropo, tot comportamentul actorului principal, cît și al celorlalți doi e neconvingător, în condițiile date). Însă filmul are sens dacă acțiunea se petrece de fapt în purgatoriu (sau cum s-o fi chemînd antecamera judecății de apoi, înainte de a fi "repartizat" în rai sau în iad). Toți trei protagoniștii de fapt muriseră înainte de a rămîne singuri pe lume, omul de știință se sinucisese, roșcata se electrocutase iar negrul a fost înecat de cel căruia îi murise nevasta. Amîndoi bărbații aveau conștiința încărcată înainte de a muri, iar femeia a fost băgată probabil pe post de înger moderator între cei doi (chiar apare de vreo două ori îmbrăcată într-o rochie diafană, iar cînd cei doi vor să se gîtuie unul pe celălalt, îi desparte). Negrul s-a oferit să conducă el camionul cu explozibil, însă celălalt i-a luat-o înainte, și așa și-a cîștigat locul în rai (sau așa cum se presupune a fi raiul oamenilor de știință, cu plajă, planeta Saturn în zare, cu nori în forme fantastice).

Cum am zis, o idee mare, realizată cu mijloace puține. Pentru cei pasionați de scenariul "Ce-ar fi dacă oamenii ar dispărea de pe Pămînt" a fost acum vreo cîteva luni un documentar pe National Geographic. Nu e nici ăla grozav, dar e mai interesant decît filmul în discuție.

Anyway, un răspuns generic la întrebarea CE AR FI DACĂ OAMENII AR DISPĂREA DE PE PĂMÎNT ? răsunsul ar fi:

NIMIC !

Gîndiți-vă ce înseamnă la scara Universului vînzoleala unor ființe inteligente de pe o planetuță numită Pămînt (ideea nu e a mea, o găsiți enunțată de tipul ăla albastru din "Watchmen").

#5
Rebel of The Underground

Rebel of The Underground

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.07.2007
Film bun.

#6
ucozer4

ucozer4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2010
cam vechi dar merge

#7
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Filmul asta e bun pentru cei carora le plac sefeurile cu final aiurea. Cum eu nu ma numar printre ei, pot sa zic ca daca nu-l vedeam, nu pierdeam nimic. Asa, am pierdut o ora jumate.

#8
EtnicUngur

EtnicUngur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 21.06.2012

View PostPuferiu, on 14th July 2012, 22:52, said:

Filmul asta e bun pentru cei carora le plac sefeurile cu final aiurea. Cum eu nu ma numar printre ei, pot sa zic ca daca nu-l vedeam, nu pierdeam nimic. Asa, am pierdut o ora jumate.
Eu l-am vazut si cred ca este pe lista filmelor care merita vazute: 3 Personaje si o planeta pustie, a fost interesant de vazut, FINALUL nici mie nu mi-a placut.
Filmele astea merita continuare: Asa cum am asteptat continuarea la Screamers (1995) - Screamers: The Hunting 2009 - Filmul din 1995 este pe lista filmelor SF care trebuie vazute: Asta din 2009 merge daca l-ai vazut pe primul si este un film care îti doresti sa continue.
Depinde si cine/cum face filmul: Ex: Am vazut http://www.imdb.com/title/tt1464580/ si nu stiam ca este din 2010(adevarul este ca nu stiam nimica despre film - m-am apucat sa îl vad ca era din categoria FILM Apocaliptic): Începutul ok: O lume interesanta (poti jura ca este facut prin 80/90 dupa grafica) si actiunea începe: Nu sunt multe momente moarte si filmul este ACTIV... adica nu urmeaza o linie: Gaseste o gagica si gata s-a terminat filmul... dar nu spun mai multe ca nu vreau sa fiu spoiler.
Sunt filme care promit VS. FILME care nu promit si te surprind.
Filmul are un sfârsit ceva în genul The Quiet Earth
Spoiler
.
Acuma sa fiu scuzat dar ma duc sa întreb despre un film vazut pe N24.

#9
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Poststormwatch, on 25 august 2010 - 08:48, said:

Anyway, un răspuns generic la întrebarea CE AR FI DACĂ OAMENII AR DISPĂREA DE PE PĂMÎNT ? răsunsul ar fi:

NIMIC !

Gîndiţi-vă ce înseamnă la scara Universului vînzoleala unor fiinţe inteligente de pe o planetuţă numită Pămînt (ideea nu e a mea, o găsiţi enunţată de tipul ăla albastru din "Watchmen").

Daca suntem singura civilizatie din univers, atunci nimicul ala o sa fie mai groaznic decit orice ne-am putea imagina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate