Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cu masina spre ITALIA

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#37
ad

ad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.08.2004

View Posttonio, on Apr 30 2006, 15:00, said:

Se poate lua vaporetto pana la san marco, nr. 1 ori 82 iar de acolo pe jos pana la gara, asta insemnand intre 40de min. (nr. 1) si 20 de min. (nr. 82)  iar inapoi peste 1 ora cu harta in mana caci fara sigur te pierzi...nu ca ar fi rau!
Ceea ce merita de vazut in venetia daca-ti place arta: palatul dogilor, basilica, 9/10 dintre cele mai importante biserici (cu acel chorus pass), guggenheim museum (20euro), accademia, cateva dintre scuole (la san rocco parca este o expozitie tintoretto), ca' rezzonico, ca' pessaro, ca'd'oro sau casa goldoni...
Noi am gasit doua supermarketuri: o 'billa' pe Zattere, preturi f. bune, si unul si mai mare in piazzale roma (COOP), chiar langa statiile de vaporetto, in care gasesti orice-ti doresti dar la preturi mai mari... Seara la restaurant daca cauti bine, dai si de meniuri care sa te coste doar 13/18 euro de persoana, pizza este pe toate drumurile si nu in ultimul rand, delicioasa inghetata-1.5/2 euro cupa, dar unde cupa este cat o minge de hambal iar gustul unic ( si natural!).
Daca o iei pe jos dintr-o parte in alta a venetiei merita sa stii ca in anumite locuri exista niste barci pe post de bac ce te trec grande canale la doar 40 de centi - traghetti http://www.cheapveni...etti-venice.htm

ps: fotografia aceea dupa goticul folosit si gazon este 80% in marea britanie...dar nu stiu unde anume!

Si intr-o juma de ora ajungi de la San Marco la gara. Merge si fara harta, sunt indicatoare din loc in loc. E drept ca si risti sa te si invarti in cerc.
Daca studiati un pic traseul dinainte cred ca va descurcati :)
E pacat sa mergi inghesuit in vapor cand ai atatea de vazut pe stradute si canale si mai ales scapati de aglomeratie si dati cu ochii de adevarata Venetie.

#38
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
In prima zi am plecat cu harta in mana foarte increzator in cunostintele mele insa dupa ce am vizitat dei Frari incercand sa ajung la san polo am ratat un podet si in loc sa o iau inspre est am luat-o exact in sens opus! Inca o data zic, nu inseamna ca n-a fost fain, zeci de stradute, inguste de mai putin de-un metru, case si palate superbe, atmosfera unui labirint initiatic, ce sa mai, un vis... Insa in zilele in care va veti propune sa vedeti cat mai multe este de preferat vaporetto...De asemenea este folositor si atunci cand vreti sa vizitati murano ori burano... Prima insula nu are cine stie ce de aratat: noi in loc sa o luam inspre muzeul sticlariei, am luat-o catre o fabrica ce organiza scurte workshopuri...Este interesant dar nu de neuitat...Insa burano merita toata asteptarea, este un satuc plin de culoare si la propriu si la figurat! Fiecare casa avand culoarea sa, culori proaspete, vii, puternice, oglindite in apa micului canal ce serpuieste si desparte insula de insula, magazine pe o parte si alta ce scoate in evidenta faima de secole a satului, cea de maestrii ai dantelariei si nu in ultimul rand campanula basilicii care baga in ceata pe mai faimoasa-i sora den pisa...din punct de vedere al inclinatiei...
De asemenea, merita vazuta si adriatica, la lido, plaja mare probabil si insorita in alte perioade ale anului ( noi in martie am vazut-o cu caciula si gluga pe cap :D ), unde printre altte chestii poti inchiria o bicicleta cu 4 roti (3 sau 6 euro) cu care sa parcurgi intreaga insula, dintr-un cap in altu'...
Si nu in ultimul rand (dar cu ultimii bani, in cazul nostru) o plimbare cu gondola! Nu o aveam in program (in timpul sezonului costa in jur de 60 de euro/pers) si chiar ne imbarbatam ca nu-i mare lucru de ea, ca-i mai fain pe jos...etc. Ei bine nu-i asa, merita toti banii ( de noi s-a rugat un macaronar ambitios de gondolier si ne-a convins cu doar 50 euro amandoi - eu si sotia)...A fost superb!

Attached Files



#39
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
Singurul lucru care a mai aparut a fost posibilitatea unei ( nesperate ) cazari gratuite la Padua, asa ca nu mai sunt asa de stresat de preturile din Venetia. O sa-mi las masina in Mestre, pe urma cu autobuzul pana la gara; Canal Grande si San Marco prima zi, obligatoriu; restul de timp dedicat plimbarii prin oras, intrat pe la biserici pentru picturile maestrilor cinquecentto, inghetata si ... chiar merita gondola? ( 50 de euroi nu e un capat de lume, mi se pare chiar putin fata de ce auzisem )
Flo.
PS : Mersi pentru interpretarea cu acuratete a originii fotografiei cu gotic si gazon; intr-adevar, e din UK      ( din Oxford, mai precis curtea unuia din Colegiile vechi de pe langa Bodleian Library )

#40
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Nici o cazare in Padova nu strica caci am vizitat-o si eu si mi-a placut enorm! E adevarat ca am stat doar 4 ore timp in care totusi am reusit sa-l strabat de la gara pana-n prato della valle!!! Daca tot stai acolo iti recomand sa vezi: biserica ermitani, capela scrovegni ( capodopera lui giotto - care insa are un pret f. ridicat de vizitare: 14 euro/pers), caffe pedrochi, vechea universitate ( este vis-a-vis de caffe... si poti intra in curte, este cea mai veche din europa- probabil si din lume, nu? - iar cand am fost noi tocmai se desfasura spectacolul celor ce tocmai absolvisera facultatea, spectacol probabil tinut zilnic in care colegii unuia sau a mai multor absolventi il umilesc - in gluma- pe acesta- punandu-l sa se expuna in public in tot felul de moduri...)
Mai incolo este superba piazza erbe separata de cea a florilor de catre palatul reggione ( parca 4 euro intrarea ori 7, n-am intrat, dar cu siguranta merita vazut, cica are una dintre cele mai mari sali de bal...), mai apoi piazza signori, orologiul, teatrul verdi, domul cu baptisterul, stradutele inguste din ghettoul padovei si pratto della valle, superba piata, cea mai intinsa piata din europa cu o frumoasa biserica alaturi - sf. giustina- la care n-am mai ajuns, gradina botanica si mai ales ( na, este sfantul meu!) basilica Sf. Anton. Marcheaza prin marimile sale, prin sculpturile sale si prin istoria sa legata strans , de fapt dedicata sfantului anton de padua. De asemenea a nu se ocoli gradinile abatiei, sunt frumoase si ofera o liniste interioara de care mai tarziu iti va fi dor! In interiorul orasului e de preferat sa nu-ti misti masina din garaj, la o adica bicicleta este usor de manevrat ori transportul in comun- 1 euro biletul!
In alt post iti voi zice si despre ce merita vazut in apropierea padovei nu ca eu as fi reusit sa le vad dar dupa care tanjesc, iar cu masina nu e absolut nici o problema! Deasemenea... verona, alt oras superb si foarte aproape de padova!

Edited by tonio, 05 May 2006 - 11:42.


#41
aledia

aledia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.02.2006
Are cineva idee, daca nu fac rezervare prin Internet pt. ferry Igoumenitsa-Bari si merg sa cumpar bilet de acolo (Igoumenitsa), gasesc locuri sau s-ar putea sa am vreo surpriza?

#42
azxa

azxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.05.2006

View Postaledia, on May 14 2006, 21:09, said:

Are cineva idee, daca nu fac rezervare prin Internet pt. ferry Igoumenitsa-Bari si merg sa cumpar bilet de acolo (Igoumenitsa), gasesc locuri sau s-ar putea sa am vreo surpriza?
poate ai citit, si eu voi face exact acelasi traseu pe care-l vrei si tu. in postul "italy"-by car poti citi lucruri interesante, dca ai chef putem vb pe privat despre super traseul acesta

#43
aledia

aledia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.02.2006

View Postazxa, on May 14 2006, 21:15, said:

poate ai citit, si eu voi face exact acelasi traseu pe care-l vrei si tu. in postul "italy"-by car poti citi lucruri interesante, dca ai chef putem vb pe privat despre super traseul acesta
OK. Cand pleci? Am vazut treseul de pe postul "Italy" - by car al meu va fi putin diferit. Eu plec sambata 17.06.

#44
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
Am reusit sa fac Bucuresti - Pecs - Venezia by car ; intrucat nu este un jurnal de bord, n-am sa insist pe date tehnice ( vami, combustibil, sosele, locuri de dormit, etc... );dar pot sa va spun ca a meritat .
Locurile frumoase s-au inmultit cu cat am inaintat spre vest, la fel insa si scorurile.
Nu am avut probleme la unguri, mai incolo insa m-au tot intrebat de vouchere si de parale, la intrarea in Italia mi-au cerut chiar permisul de sogiorno ?!
Astazi insist pe Venezia, vazuta doua zile pline; am stat gratis la Padova, asa ca am preferat sa fac zilnic cei cca 30 km pana in oras si sa parchez in parcarile venetiene ( a cate 20 de euro/ zi ) din Tronchetto
Attached File  venezia_025.jpg   740.79K   156 downloads

si Piazzale Roma ; asta din urma e mai aproape de Canal Grande, dar mai aglomerata, risti sa nu gasesti loc.
Fiind un oras clar exclusiv turistic, cam toate lucrurile de baza costa, inclusiv transportul, asa ca am preferat la dus ( spre San Marco ) sa mergem la pas, iar la intoarcere, obositi, sa luam vaporetto nr. 1, care are avantajul ca merge ceva mai lent si poti degusta mai bine imaginea crepusculara a orasului. Costa insa 5 euro o tura si nu fac reduceri decat la copii pana in 4 ani!

Attached File  venezia_100.jpg   784.27K   121 downloads     Attached File  venezia_095.jpg   778.95K   104 downloads    Attached File  venezia_109.jpg   755.92K   104 downloads

I-am carat pe copii la diverse muzee si biserici ( Galleria dell' Accademia, i Frari, Scuola Grande di San Rocco, Palazzo Ducale ... ), dar clar le-a placut mai mult Piata San Marco si vederea din Campanilla adiacenta.

Attached File  venezia_147.jpg   739.04K   132 downloads   Attached File  venezia_048.jpg   795.18K   103 downloads     Attached File  venezia_049.jpg   734.63K   93 downloads    Attached File  venezia_050.jpg   819.76K   132 downloads

Peste tot am reusit sa le iau bilete la jumatate de pret, facandu-i ceva mai mici ( pana in 14 ani ) si... din UE! ( ma intrebau de unde suntem, mai din Slovenia, mai din Ungheria, depinde ), asa ca am reusit sa le ofer o imagine mai completa, sper, a culturii si artei venetiene clasice.
ca de obicei in Italia, cersetori tzighi cu pedigree national si cantareti stradali gen Fanel, Jardel si mai stiu eu cum
Nu am reusit sa evit gondola, am facut turul mic la 50 de euroi, dar chiar ca vezi un alt oras; e o alta chestie 100 %.

Attached File  venezia_152.jpg   801.09K   100 downloads     Attached File  venezia_155.jpg   755.53K   104 downloads   Attached File  venezia_160.jpg   678.3K   111 downloads

Placut e si sa te " pierzi " pe stradutele marginale, mai neturistice, dar clar mai sarmante si mai autentice.
Mi-am luat vederi, dar nu am reusit sa le trimit intrucat nu mai aveau timbre de Europa, si asta cam peste tot, in toate tutungeriile. Turisti claie peste gramada, animatie, inghetata, masti, porumbei, laguna tulbure si pregnant mirositoare, toate astea se combina intr-o imagine de neuitat a acestui oras cu adevarat unic.
Ciao

#45
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Frumos, felicitari, cu siguranta vei voi sa te reintorci la venetia...are o chestie care te prinde pentru intotdeauna..
Frumoase si fotografiile, e greu sa ratezi vreun cadru acolo, insa astept sa vad si imagini facute in padua!
Aa, si inca ceva, legat de aparatul foto: daca mai e in service ar cam trebui sa le faci o vizita sa ti-l schimbe, obiectivul are o mare problema pe partea dreapta, blureaza imaginea!

#46
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
padova am pastrat-o pentru ultima zi, dar n-am avut noroc; Capela Scrovegni, cu celebrele fresce ale lui Giotto nu pot fi vizionate in aceiasi zi decat cu programare prealabila!
                                                 Attached File  venezia_169.jpg   794.75K   122 downloads
Asa ca am inghitit in sec, am baut o cafea si am plecat spre Trieste, probabil cel mai austriac oras italian ( cu o statuie impresionanta a Mariei Tereza in centru), pentru a iesi spre Slovenia - Croatia. Zagreb un oras inghesuit, cu tramvai prin centru, nu e urat dar se simte ca te apropii de Orient; din ce in ce mai aglomerat si mai zgomotos.
                                                                                                              Attached File  venezia_197.jpg   762.49K   104 downloads

Prin comparatie, Ljubljana e mult mai " vest ".

                                                                                            Attached File  venezia_171.jpg   727.5K   112 downloads

Depinde de gusturi.
Bye, F

#47
grasuta

grasuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.08.2006
Vrem sa plecam pe 19 august pana in Italia cu masina .Gasim locuri de dormit pe autostrada?

#48
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

View Postgrasuta, on Aug 8 2006, 21:57, said:

Vrem sa plecam pe 19 august pana in Italia cu masina .Gasim locuri de dormit pe autostrada?
Numai deschideti atatea topicuri ....era deja unul despre Italia

#49
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
in ungaria mai usor, in austria mai greu, desi poti calcula ruta in asa fel incat sa nu fie nevoie sa dormi acolo.

ca idee, in ungaria gasesti moteluri relativ ieftine, multe sub 30E pe noapte, pe la zonele de servicii de pe langa autostrazi, in austria am vazut cateva parkinguri cu loc de campare, moteluri nu prea, dar eram si mai grabit si nici nu m-am uitat atent.

cel mai bine faci bucuresti - ungaria in prima zi, iar pe urma n-ai sa ai probleme cu ce urmeaza, de la budapesta la trieste eu fac in mare 10 ore, fara sofer de schimb, si la un ritm care pe mine nu ma stoarce foarte tare.

#50
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
A fost cineva in aceasta vara cu masina in sudul Italiei? Mai precis din Napoli pana in Catania. Am auzit ca ar fi lucrari multe pe drum si se circula groaznic. E adevarat? Cum sunt drumurile fata de nord?

#51
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.07.2006

View Postgrasuta, on Aug 8 2006, 21:57, said:

Vrem sa plecam pe 19 august pana in Italia cu masina .Gasim locuri de dormit pe autostrada?
In Italia nu  gasiti pe autostrada.Sunt indicatoare de iesire unde arata cazare,dar am iesit de citeva ori ,si nu prea erau clare dupa iesire din autostrada. Atentie daca se intuneca , preturile la cazari cresc brusc.Am cautat cazare de la ora 21 aproape de iesirea din Italia  spre Franta , era aproape 12 noaptea, si nu am gasit nimic, intrind in toate localitatile de linga autostrada.La Imperia,am platit 95Euro pe camera de 3 persoane ,plus taxa de statiune.Spre comparatie, la Mestre , linga Venetia ne-am cazat la ora17,hotel ***,65 Euro camera 3 locuri, Hotel Mary ,super.Spre comparatie ,la Keskemet ,linga Budapesta , pe autostrada,camera 3 locuri este 48 Euro,foarte curat,cu AC, TV,baie,camera mica.

#52
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Ronnie draga, n-am cum za te ajut, cel putin deocamdata. O sa merg pana la Paestum luna asta si poate vin cu ceva impresii.

#53
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
Nu stiu acum dar stiu ca autostrada 106 in Calabria e super

#54
grasuta

grasuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.08.2006

View Postbogda, on Aug 10 2006, 08:14, said:

In Italia nu  gasiti pe autostrada.Sunt indicatoare de iesire unde arata cazare,dar am iesit de citeva ori ,si nu prea erau clare dupa iesire din autostrada. Atentie daca se intuneca , preturile la cazari cresc brusc.Am cautat cazare de la ora 21 aproape de iesirea din Italia  spre Franta , era aproape 12 noaptea, si nu am gasit nimic, intrind in toate localitatile de linga autostrada.La Imperia,am platit 95Euro pe camera de 3 persoane ,plus taxa de statiune.Spre comparatie, la Mestre , linga Venetia ne-am cazat la ora17,hotel ***,65 Euro camera 3 locuri, Hotel Mary ,super.Spre comparatie ,la Keskemet ,linga Budapesta , pe autostrada,camera 3 locuri este 48 Euro,foarte curat,cu AC, TV,baie,camera mica.
Multumesc.Cam asa ne calculasem si noi opririle,Budapesta (langa)si Mestre sa vizitam cateva ore si Venetia.Banuiesc ca ai fost si la Venetia daca te-ai oprit la Mestre.Cum se merge cel mai bine?Am inteles ca au vaporeto dar si sosea si tren?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate